Nevadí vám primitivita starších scifi?


tester
tester 13.05.2016 v 17:45

Starší scifi nestaví příběhy na dnešních moderních technologiích atp. Nepřipadají vám jako četba pro děti? A moderním technologiím se dá zase nepříliš rozumět. Nenarazili jsme na hranice pochopení příběhů scifi literatury?

tester
tester 13.05.2016 v 18:22

... manuálu k pračce...... s manuálem k pračce není problém, než to člověk pochopí tak se pračka pokazí a je zase nový manuál. Je tak zaručený neustálý duševní a hlavně technický rozvoj pradlen. A některé pradleny si na pračkách hodně zakládají. Je to jejich stroj, který umí obsluhovat jen ony. Chlapy k tomu nepustí. Ti by pračku pokazili. Chlapi jsou s jizlivým úšklebkem milostivě připuštěni ke stroji až pračka nejde.
Televizory jsou zase doménou pánů tvorstva. Ženské mačkají na ovladačích všechno co se zmáčknout dá. Neakceptují delší odezvu stroje na stisk tlačítka, protože si pletou ovládání televize se žárovkou. Blik a svítí. TV ne. Někde se stala chyba !!

Text příspěvku byl upraven 13.05.16 v 18:27

bamba
bamba 13.05.2016 v 18:29

myslím, že ma verneovky nikdy nenudili.

encyklopedie
encyklopedie 13.05.2016 v 20:59

....jenom ten kdo nezná Zlatý věk scifi může napsat takovou kravinu. /primitivita starších scifi/

biki
biki 13.05.2016 v 23:00

Starší sci-fi (přinejmenším ty skutečně dobré) mi opravdu nepřipadají jako četba pro děti. A proč? Tester si vlastně sám odpověděl v první větě - právě proto, že nestaví na technologiích. A jak píše Hanka_B, hlavní je příběh a ještě dobrý nápad.
Měla jsem hodně dlouhou pauzu v četbě tohoto žánru - v podstatě jsem skončila Enderovou hrou a Mluvčím za mrtvé, ty další knihy série mě už moc neoslovily. Pak dlouho nic - na pultech pořád jen nekonečné seriály různých military, mizerných space oper, a hlavně to, co frčí doteď - postkatastrofické romány, nyní označované jako dystopie. Netvrdím, že je všechno špatné, ale je to pořád na jedno brdo. Až konečně čistá sci-fi Marťan působila (skoro) jako zjevení. Ale zase to není o technologiích, ale o tom, jak je do mrtě dokáže využít odhodlaný člověk, aby si zachránil krk.

tester
tester 14.05.2016 v 03:52

Verneovky jsou starší, ale napsané tak že patří k mým oblíbeným. Modernější scifi mně nějak neoslovují, možná že si protiřečím, ale to se mně stává. Bývají tam někdy takové nesmysly, že mně to hlava nebere.


tester
tester 14.05.2016 v 11:26

Harlekýnky jsou srdeční záležitosti. Je to scifi, ale netechnické. Proto je tomu rozumět. Jak si chudá miska bohatého rejdaře vzala. Dnes přece naprosto běžné. Jenže dříve tento vztah vydržel. Dnes rychle končí a miska přechází na solventního hokejistu atd. V harlekýnkách se nevraždí a vytvářejí dobrou náladu a příjemné snění. Matka míchá krupičku a sní o vztahovém tržním hospodářství.

Raksa.A
Raksa.A 14.05.2016 v 21:23

tester, jsi vedle jak ta jedle. Zapojení televize, propojení s videem a DVD, internet, instalace modemu a set-top boxu a O2TV - kdybych to neudělala, tak mi manžel nejspíš večer zpívá (což je příšerná představa). Jsem mistr světa v propojování kabelů!!!!

tester
tester 15.05.2016 v 03:04

To Raksa A ... a manžel štupuje ponožky ? Svět se řítí do záhuby.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2016 v 10:53

Jest-li stačí tak málo (nenechat muže štupovat ponožky) k záchraně světa... Zkusím zachránit svět před záhubou - budu dnes večer štupovat ponožky sama. :-))

tester: Nebudete vy tak trochu šovinista.? Pobavil jste mě, díky.

gladya
gladya 15.05.2016 v 18:41

Jsem "primitivní sci-fi" čtenářsky odkojená, takový Troska je krásný příklad naivity, Jenže ty opravdu nejkvalitnější kousky jsou i v žánru sci-fi nadčasové. Jsou sci-fi, kde vědecké a technické detaily skoro nejsou nebo nejsou to hlavní. Jsou sci-fi díla na vědě a technice postavená, tam je nebezpečí zastarání větší, ale u těch opravdu dobrých zub času tolik nehlodá. A samozřejmě některé byly primitivní už v době vzniku.
Příklady těch nadčasových? Růže pro Algernon, nebo Marťanská kronika, to je kvalita a vůbec není důležité, že nejexistují Marťani (nejspíš). U některých starších sci-fi se člověk může ušklíbnout nad popisem naší současnosti, ale zase: u těch dobrých to vyváží jiné stránky příběhu.

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 18:44

tester
tester 15.05.2016 v 19:29

To gladya....ano, ty některé starší jsou nadčasové, nejdoucí do technických detailů, ale LIDSKÉ.
Možná že bych ty starší jednoduché ale nadčasové hodnotil víc než dnešní moderní scifi technicky propracovanější, ale lidsky odcizené.

encyklopedie
encyklopedie 15.05.2016 v 19:33

...napiš mi prosím název aspoň jedné té nadčasové, lidské ....at se trošku poučím

tester
tester 15.05.2016 v 19:44

Verneovky

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 19:46

encyklopedie
encyklopedie 15.05.2016 v 19:55

Verne? ten ani nevěděl, že píše nějakou scifi ...ale máš pravdu dá se považovat za scifistu ...

Jenže: za skutečný základ sci-fi lze považovat až americký časopis Astounding Stories , založený roku 1930, který sehrál klíčovou roli při rozvoji sci-fi.....

...to jsem se moc nepoučil

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 19:59

gladya
gladya 15.05.2016 v 20:28

to Encyklopedie. Pár těch nadčasových, kde nejde o techniku a případné úlety v oblasti věty a techniky jsou bohatě kompenzovány jinou kvalitou. Kromě zmíněných v mém prvním příspěvku( Růže pro Algernon a Marťanská kronika) mě napadá:
Simak Město.
Lem Solaris i jiné, ale má i ty "primitivní"
Strugatští Stalker
třeba pro mě i dost z věcí Asimova a Clarka,
Anderson Stráž času

Bylo by toho určitě mnohem víc.
A hezký příklad jsou třeba Heinleinovy Dveře do léta, sci-fi prvky možná trochu zjednodušené a zastaralé a popis budoucnosti úsměvný, ale jako příběh dobré.

Musím uznat jednu věc, sci-fi mám ráda, takže jsem možná moc shovívavá

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 20:31

encyklopedie
encyklopedie 15.05.2016 v 22:15

gladya ....opravdu hodně děkuji za tvoje doporučení...a vůbec nevím co ti mám odpovědět
Pokud se posuzují tyhle knihy /staré 30 - 60 roků/ za starší, tak máš pravdu, že tyhle nejsou primitivní
Jenže já bych šel ještě dál do minulosti aby se ukázalo, jak špatná je testerova původní otázka....
ale to by se tady musela objevit jména jako je John Wood Campbell, Jr.,Stanley Grauman Weinbaum, A.E.van Vogt, Anthony Boucher, Theodore Sturgeon .....atd ...a potom se můžeme bavit o starší sci fi ....a hlavně o tom jestli je primitivní
Mě nemusíš nic doporučovat, já hodně znám....

Text příspěvku byl upraven 15.05.16 v 23:15

tester
tester 16.05.2016 v 07:42

To encyklopedie... o doporučení jsi žádal sám, takže jsem vyhověl. je to můj pohled na věc. Že znáš o tom nepochybuji, takže se na to podívám. Špatně položená otázka je zhouba lidstva a což teprve špatná komunikace. Špatně kladené otázky jsou moje hobby. Do vyhledávače dávám "jak položit správně otázku?" Dík
http://miroslavpecka.cz/blog/klast-otazky-neni-jen-tak/#.VzldcZGLQps položit správně otázku je kumšt. A to je moje slabina. Ale to mně neodradí od toho abych otázky kladl i nadále. Je to zajímavé téma.

Text příspěvku byl upraven 16.05.16 v 07:47

gladya
gladya 16.05.2016 v 08:12

To encyklopedie: ani jsem nečekala, že bys tuhle klasiku neznal, když se zapojuješ do debaty o sci-fi, Uvedla jsem čistě svůj pohled: příklady toho, co já ze starších kousků považuji za nadčasové. Z těch ještě starších zase nemám načteno tolik . A opravdu zásadní je co je vlastně primitivní. A jak je vidět, i pod pojmeme starší sci-fi si představuje každý něco jiného.

Text příspěvku byl upraven 16.05.16 v 08:19

RamonVarga
RamonVarga 16.05.2016 v 09:04

Nevím jestli přímo vadí, jen je nezvyk v dnešní době číst popisné čtivo, které psal Jules Verne.

tester
tester 16.05.2016 v 09:12

To gladya ... pod pojmeme starší sci-fi si představuje každý něco jiného.... a jsme u oblíbeného různého výkladu pojmů.

Raksa.A
Raksa.A 16.05.2016 v 21:14

Starší sci-fi? Mám od Bogdanova Červenou hvězdu (o Marsu a cestě tam a zpátky), vydanou v roce 1912 jako příloha večerníku Právo lidu. Mám od Tomáše Hrubého V soumraku lidstva, vydané u Kočího v roce 1926. Jsem křeček a sběratel růůůzného - sci-fi, Wallace, Haggard....
testere, můj muž neštupuje ponožky a já taky ne. Děravé vyhazuju. Můj muž opravuje brzdy u auta - už od loňska... On je takový rozvážný - hodně vleže myslí...

Eicherik
Eicherik 16.05.2016 v 21:23

Nevadí. Naopak po ní aktuálně mlsným pohledem pokukuji.

tester
tester 17.05.2016 v 03:33

To Raksa A....hodně vleže myslí....a to právě ženy nepovažují za práci. Některé nedokáží pochopit jak je myšlení vleže namáhavé, únavné a energeticky náročné.

R.E.M.
R.E.M. 17.05.2016 v 12:43

Evidentně mám i já kolem sebe rozvážné muže. Jen dřív jsem tuto rozvážnost s činností vleže nazývala diametrálně odlišným výrazem.



Vložit příspěvek