Komentáře, hodnocení


PanPredseda
PanPredseda 18.01.2023 v 12:28

I já jsem těch pár svých recenzí psal za jistým účelem, respektive jistými účely.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.01.2023 v 12:33

Už jsem četla pár recenzí na knihu, které před ní měly varovat. Je rozdíl mezi jít na to věcně, uvést příklady a psát jenom jak je to špatný a neuvést proč nebo jak by to mohlo vypadat lépe...

Podle mě nejsou podstatné důvody výběru knihy pro recenzi, pokud to není tvoje práce a máš tedy na žánr specializaci, ale zároveň možná otupělost pokud je to věcný počin...

Text příspěvku byl upraven 18.01.23 v 12:39

lidunka1
lidunka1 19.01.2023 v 05:58

Vyjádřila jsem se špatně: nešlo o recenze, ale hodnocení knih čtenáři.

Naias
Naias 19.01.2023 v 06:28

Lidunka, asi myslíte komentáre, nie? Hodnotenie sa na tejto databáze vyjadruje hviezdičkami. Slovné vyjadrenie sa volá komentár (prípadne recenzia).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.01.2023 v 08:53

Tak o čem se tedy mělo diskutovat? Ne o komentářích a recenzích? Takže, co je tedy míněno tím "hodnocením"? Hodnocení jsou hvězdy. Přesto je otázka z prvního příspěvku: "Proč někteří čtenáři ve svém hodnocení prozrazují, o čem kniha je?". Takže jde jenom o komentáře u knih? Pokud jo, tak jsme si taky hezky popovídali o něčem jiném, když je odpověď prostá: Pokud v komentáři není spoiler nebo sprosté slovo, může si tam člověk napsat co chce. Klidně si okopírovat celou anotaci a na konec napsat jednou větou svůj názor a všechno je ok.
Jsme mysleli, jak je to komplikovaný dotaz a vono nic :(

PanPredseda
PanPredseda 19.01.2023 v 09:14

Ad Lenka "Pokud v komentáři není spoiler nebo sprosté slovo, může si tam člověk napsat co chce."
Občas ovšem bývá některý komentář přesunut do diskuse.


Naias
Naias 19.01.2023 v 09:20

Lidunka sa vyjadrila zmätočne, ale faktom zostáva, že komentár by mal byť názor na knihu. Nie proste len druhá anotácia, často aj bez onej jednej vety na konci. Ale to je nosenie sov do Atén.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 19.01.2023 v 09:20

Samozřejmě plus něco ke knize. Nenapadlo by mě, že tady nejsme rozumný lidi a není to jasné. Tak to doplňuji teď, aby to bylo jasné všem :)

Takže jo, je tady dost komentářů, které jsou složené z: citace z knihy, jedna věta a další citace z knihy. Dost často u knih z Baronetu. Ale na druhou stranu, pokud bych četla jenom tyhle knihy, tak po pár kouscích taky nevím, co tam furt psát. Ale komentáře jsou ok, je tam názor na knihu...

Text příspěvku byl upraven 19.01.23 v 09:23

pobijecmuch
pobijecmuch 19.01.2023 v 09:26

Jestli jsem tedy dobře pochopil, tak jde o komentáře u knihy. V tom případě zde máme na toto téma již několik vláken a bylo zbytečné zakládat další.

alekis
alekis 19.01.2023 v 21:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 07:32

Člověk sem tam nevědomky nějakou tu myšlenku ukradne. Nebo je to jeho myšlenka původní a ani neví o tom, že už ji někdo vyjádřil před ním. Vizte úvod Povídky starého kriminálníka od Čapka.
Ale to nebude případ uživatelky Moniska2410... :-/

ijcro
ijcro 20.01.2023 v 08:54

U recenzí je obecně potíž, jak jsou vnímány.
Dneska spíš jako nějaké, řekněme doporučení podle zkušeností čtenáře jiným čtenářům.
Podle mého by primárně měly recenze pocházet od kritika (=profesionála) jako toho správného oponenta resp. recenzenta, ale nikoliv marketéra, propagujícího produkt.

Jenže to téměř nikdo nechce dělat, důvody jsou různé, jmenuji jen ty, na které zrovna vzpomenu:

-enormní záplava různorodých textů v mediálním prostoru.
-nedostatek erudice resp. neschopnost recenzenta zabrat celou šíři žánru.
-neochota porovnávat v celé šíři spektra.
-nějaký stupeň závislosti na nakladatelích (dokonce i když jsou to redaktoři "nezávislých" novin).
-a hlavně, přijímat jen takové texty, co zrovna aktuálně zaujmou, nebo jsou reklamou vytlačeny na vrchol.

Vždycky se tedy jedná o preferované texty (lépěji řečeno nejvíce lajkované, nejprodávanější, potažmo tlačené marketingem vzhůru) takž nelze o nějaké liberální objektivitě mluvit.

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 09:08

No jo, ale kdo toho profesionálního kritika zaplatí? ;-)

ijcro
ijcro 20.01.2023 v 09:23

Dneska v podstatě platí nakladatelé/knihkupci reklamní kreativce a říkají jim recenzenti.

Podle mého by tyhle činnosti měly dělat velké knihovny (ty přece ví, co se čte a proč) nebo "literární" rubriky novin (jejich redakce by měly mít přehled o trhu).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.01.2023 v 09:36

Ne vždy to ale probíhá tak "hnusně". Knihu na recenzi si můžete většinou vybrat. Takže je to potom na vašem svědomí, zda tam budete psát kraviny a nadhodnocovat, aby vám to poslali zase příště. Ale oni nejsou taky úplně blbý, na to je třeba myslet...

ijcro
ijcro 20.01.2023 v 09:51

@Lenka.Vílka:
A víte, že tohle zrovna na mysli nemám?
Vadí mi spíš případ, že pokud v nějakém bizár žánru vyjde patnáct knížek, tak je "recenzována" jen jedna, a ejhle, zrovna ta, co se nejlíp prodává :)
(no, a po ostatních pes neštěkne)

Chtěl bych tedy víc, srovnání, abych si mohl vybrat nějakou z těch ostatních (ostatně to vždycky můžu, ale to nemám na mysli), není nad to, když je to nějak srovnané a s lehkým intrem ke každé z nich... :)

Text příspěvku byl upraven 20.01.23 v 09:58

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.01.2023 v 10:06

Ijcro: tak nevím, co je myšleno tím bizár žánrem. To u nás vydává málo vydavatelů, ale pokud jde o bizár třeba ve stylu vydavatele Red, tak to jo, tam se jich asi sejde víc najednou ;)

(Pokud to odlehčit, nějak to tady začíná být navážno, když my nic nezmůžeme.)

Text příspěvku byl upraven 20.01.23 v 10:14

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 10:32

Otázka pro zde diskutující:
Byli byste schopni sem na DK napsat recenzi knihy, o níž byste si byli jisti, že si ji "zaslouží"?

ijcro
ijcro 20.01.2023 v 10:39

@PanPredseda:
Myslím, že recenzi si zaslouží každá knížka, ale to je jen můj názor. I tzv. špatná kniha může mít svou (dobrou) recenzi.

Mimochodem, i špatná kniha může být vydaná ve velkém nákladu, může být oblíbená i čtená, dle vůle veškerého čtenářstva...

:)

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 10:44

ijcro: A byl byste schopen a ochoten sem napsat recenzi na nějakou knihu? ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.01.2023 v 10:48

Já tedy ne. Sem fakt ne. Sorry...
Přišlo by mi zbytečné to sem tahat. Viz to jak jsem psala předtím. Že uživatelé, kteří píšou jinam, sem dávají pouze externí recenze, a ne zároveň i klasické.

Text příspěvku byl upraven 20.01.23 v 10:50

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 10:52

Díky za odpověď, Lenko.

ijcro
ijcro 20.01.2023 v 10:56

@PanPredseda:
Na jednu knihu to napsal samozřejmě mohu. Ovšem nebude to úplně profesionální, byl by to spíš nahodilý počin.

Moje představa profesionálního, nezávislého kritika/recenzenta je spíš v rovině více odborné, v umění rychle přečíst a souborně porovnat více podobných děl, jestli mi rozumíte.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.01.2023 v 11:07

Ijcro: A protože tady jsou trochu jiní lidé, stačilo by to udělat alespoň trochu...kulturně. To by stačilo. Protože pořád to tady není žádný literární server, ale místo zábavy. A tím se nabízí otázka: stál by o to tady vlastně ještě někdo?

PanPredseda
PanPredseda 20.01.2023 v 11:27

Rozumím.
Já měl pro účely otázky na mysli recenzi neprofesionální, ale obstojnou do té míry, že bude čnít nad řekněme nerecenzemi, které se tu také objevují.
Já bych o něco takového i stál, přestože si uvědomuji, že je to sisyfovská práce.



Vložit příspěvek