Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Petrstik
Petrstik 28.09.2022 v 00:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pavlinka777
Pavlinka777 28.09.2022 v 07:39

Lichota: knihy se záhadami má dcera moc ráda, děkuji za tip

SoboliUcho
SoboliUcho 02.10.2022 v 03:04

Hledám knihu:
Děj: narodí se chlapec když spadne meteor. Jeho otec je kovář a udělá z meteotu 2 meče a nůž (nejsem si jistý jestli ten nůž dělal on nebo chlapec). Chlapec je napadnut gargoylem, ktereho jeho otec téměř zničí. V tom světě je kouzelník který chce ovládnout svět a používá k tomu zimu tím že zakrývá slunce. Otec chlapce je zabit a chlapec utíká do kláštera, kde se da nastudia boje a magie. Když led doputuje až ke klášteru utečou do horské pevnosti kde bydlí vyhnanec ostrovního naroda (ukradl jim svaté knihy) hora je napadena a chlapec spolu s jeho kamarádem dostanou mistrovské prsteny. V příběhu je ještě holka - léčitelka, vyskytují se tam lanový hadi (hadi co slouží jako lana).
Nevíte někdo název prosím?

SoboliUcho
Izjasenja
Izjasenja 02.10.2022 v 11:07

Dobrý deň!

V ktorej prozaickej knihe Ján Smrek spomína na Taliansko?

Bezantina
Bezantina 02.10.2022 v 15:01

Dobrý den, sháním pro svoji kamarádku (34 let) knížku z jejího dětství. Jedná se o tenká knížka s tvrdou vazbou, byly tam říkaky/básničky o holčičce Janě. Na první stránce byl obrázek s domem. První verš byl pravděpodobně takto:
Dům malý je v zeleném lese
v něm ani hlásek neozve se.
Z komína stoupá bílý dým
dům láká Janu tichem svým.

Poradí někdo název knihy?


prasa432
prasa432 09.10.2022 v 16:48

Poraďte military fantasy alebo sci fi sériu alebo sériu z čias rímskej ríše

tatjana1737
tatjana1737 10.10.2022 v 08:10

@prasa432: Není to vyloženě série, ale druhý díl Cesty sněžných ptáků se částečně odehrává v Číně. Taktéž: není to vyloženě military fantasy, ale hodně se bojuje v sérii Království boží (Paul Kearney), něco na styl křižáckých válek. Pak možná Anthony Ryan a jeho série Stín krkavce a Čepel krkavce.

https://www.fantasybookreview.co.uk/fantasy-sub-genres/military-fantasy.php

roman6348
roman6348 12.10.2022 v 14:56

Zdravím všetkých knihomoľov,
dávnejšie som čítal román alebo to bola zbierka Sci-fi poviedok (už si nepamätám), ktorý sa odohrával vo vzdialenej budúcnosti, kedy ľudstvo dospelo do štádia expanzie na nové planéty ale spôsobom, že na napr. na čisto vodnú planétu dopravilo gény z ktorých sa postupne vyvynula nová civilizácia v tomto prípade založená na vodných živočíchoch. Román (poviedka) opisuje rozvoj takjeto civilizácie a končí prvým pokusom opustiť vodný domov a expandovať do vesmíru.
Neviete, niekto ako sa volala kniha prípadne autor?

jenda23579
jenda23579 23.10.2022 v 21:21

Měl bych pro Vás jeden oříšek.
Před cca sedmnácti lety jsem měl na kazetě nahrané pohádky, z nichž si pamatuju jen pár střípků, ale z nějakého důvodu mi utkvěly v paměti a teď, když mám děti ve věku předčítání, bych jim je rád pořídil a vypravoval.
1. střípek 1. pohádky : dva bratři, první zlý, převrátí úly včelám, vezme jim med, skočí špatně, při výběru princezny ze tří zahalených postav prohlásí "jaképak vybírání, beru tu vlevo", princezna je uprostřed a po obou stranách saně, které ho odnesou. Druhý bratr, hodný, jde a napravuje nepravosti svého bratra. Postaví úly a nakonec při výběru princezny mu včelky pomůžou a začnou obletovat tu správnou zahalenou postavu a hodný bratr si ji vybere a je happy end.
2. střípek 2. pohádky : tři bratři jdou do světa naučit se řemeslům. Vrátí se a přou se o to, kdo se naučil nejlepší. První je kovář, který zvládne okovat koně za jízdy bez toho, aniž by si toho koně nebo kočí všimli. Druhý je zubař, který zvládne vytrhnout bolavý zub z pusty takovým způsobem, že to dotyčného pouze lechtá a necítí žádnou bolest. Třetí bratr se vyučí šermířem. Je tak mrštný, že při hustém děšti dokáže máchat kordem tak hbitě, že na něm neulpí ani jedna kapka...

Zkoušel jsem hledat všude možně, nejblíž jsem se tematicky přiblížil k druhému střípku s pohádkou od Grimmů "Podivuhodná řemesla" ale tam jsou čtyři bratři a jiná řemesla (možná půjde o nějaké volné převyprávění lidových pohádek jiným autorem v jiné sbírce).

Každopádně, pokud byste někdo pohádky znal, budu Vám moc vděčný za jejich názvy.

J.Š.

m.gray
m.gray 05.11.2022 v 17:52

Kdysi v dětství jsem četla knížku (nebo možná povídku) s názvem Děvčátko na modré kouli. Odehrávala se v cirkusovém prostředí, děj si už nepamatuju, jen obrázek děvčátka, tančícího na té kouli. DK nabízí jen slovenské vydání , české nezná ani Google. Ale existovat musí. Autor je Viktor Dragunskij.
Nevzpomene si někdo, prosím? Možná byla součástí nějaké sbírky. Děkuji.

trevize
trevize 05.11.2022 v 18:21

Česky vyšlo v knize Nahoru, dolů a ještě krážem SNDK 1964
zde obsah knihy https://cache2.obalkyknih.cz/file/toc/608449/pdf

2. vydání 1967

Text příspěvku byl upraven 05.11.22 v 18:24

m.gray
m.gray 05.11.2022 v 18:51

trevize: Mockrát děkuji, tak je to opravdu jen krátká povídka. Asi jsem ji tedy četla v této knížce, i když ty ostatní si vůbec nevybavuju. Ještě jednou díky, vrtalo mi to hlavou.

Petulka_007
Petulka_007 06.11.2022 v 22:36

Dobrý den, už přibližně osm let pátrám po jedné knize, ale stále nic. Kniha byla taková detektivka pro děti. Hlavní hrdina byl Martin, kterému zemřela matka (tuším že na infarkt), ale protože Martin neměl otce, a nechtěl jít do dětského domova, tak smrt své matky tajil a s kamarády se rozhodl, že svou matku pohřbí v bedně od starých pendlovek. Pamatuji si, že jeden z jeho přátel se jmenoval Dédé (byl jediným z party, kdo uměl řídit auto), a Martin byl zamilovaný do dívky z dětského domova, která se jmenovala Mariana. Pokud si pamatuji správně, kniha měla tmavě modro žlutou obálku a byl to paperback. Nevzpomenete si někdo? Moc by mi to pomohlo. Děkuji

JancaMia
JancaMia 07.11.2022 v 09:07

Dobrý den,
hledám knihu o kadeřnici a jejích zážitcích se zákazníky , nemůžu si vzpomenout na název, jedno vím že autorka je češka.
Mnohokrát děkuji

Ivoš760
Ivoš760 07.11.2022 v 14:29

Zdravím spolučtenáře,
mám aktivní problém, koupil jsem si knihu od autora Tiit Aleksejeva - Cesta do svaté země, s podtitulem Příběh první křížové výpravy, vydavatelství Dauphin, 2013, a až do strany 93 dobrý, pěkný příběh mladého muže, který se chystá se svým mistrem do Jeruzaléma....!Od strany 94 úplně jiný příběh, stránka začíná slovy:" vzal si brašnu s nářadím a šel opravovat odpad u umyvadla..."..! Normální knižní paskvil...!
Nemohu nikde knihu sehnat, ani v pdf formátu, dokonce není ani ve státní knihovně...! Dotisk ve výhledu není, nakl. Kosmas možná, ale neví kdy. Neporadíte mi někdo, jak se dostat na chybějící stránky knihy, abych se dozvěděl celý příběh..:-) Nebo ke by se kniha dala koupit, půjčit, sfotit....?!? Děkuji Ivoš

Nelly
Nelly 07.11.2022 v 14:42

Ivoš760: Správně by Vám knihu měl vyměnit prodejce nebo přímo nakladatel (ten ale uvádí, že je kniha zcela rozebrána - zkuste poprosit, zda nemají ještě nějaký výtisk na výměnu). Jinak bych zkusila státní vědecké knihovny - tam by měli mít povinné výtisky od nakladatele.

Bücherratte
Bücherratte 07.11.2022 v 15:54

Ivoš760: Nejjednodušší by bylo požádat v jakékoli knihovně o meziknihovní výpůjčku (za poplatek do 100 korun knihu seženou jinde, zašlou a vypůjčí zhruba na měsíc). Bohužel nakladatel asi neposkytl povinný výtisk žádné z knihoven, protože titul není veden v souborném katalogu ČR (poměrně užitečná věc, skc.nkp.cz).

Raksa.A
Raksa.A 08.11.2022 v 18:51

roman6348 - je to povídka, napsal James Blish - Povrchové napětí. Jo, a kde to najdeš, to nemám ani ponětí, neb to mám v ruštině ve sborníku sci-fi Braťja po razumu.

Text příspěvku byl upraven 08.11.22 v 19:03

trevize
Forestwalker
Forestwalker 09.11.2022 v 13:03

Zdravím, syn hledá knihu, ze které mu četl pradědeček. Je to o zviratkach, která žila v lese ve ztracené rukavici. Bude určitě aspoň 20 let stará, spíše víc. Rovnám pozůstalost, syn chce knihu na památku a já nevím ani název, ani jak vypadá.

reader.007
reader.007 09.11.2022 v 13:42

Forestwalker: Leporelo? Pak by to byla tahle
https://www.databazeknih.cz/knihy/rukavicka-58661

Text příspěvku byl upraven 09.11.22 v 13:42

Forestwalker
Forestwalker 10.11.2022 v 10:36

reader.007: Díky. Mám vyřídit, že je to přesně ona.

reader.007
reader.007 11.11.2022 v 14:21

rádo se stalo

X-Worker
X-Worker 14.11.2022 v 18:50

Hezký den všem čtenářům.
Obracím se na vás s prosbou o pomoc při pátrání po názvu knihy, kterou jsem četl v dětství a po třiceti letech si už nevzpomenu jak se jmenovala, či kdo byl jejím autorem.
Pamatuji se, že v knize jsou hlavními postavami děti, které jsou na stopě záhadě/zločinu, který patrně souvisí s druhou světovou válkou. Děj se odehrává v poválečné Praze, neboť se v ulicích vyskytují hlídky SNB a trolejbusy. Bez záruky je pak matná vzpomínka, že snad některé z dětí bydlí ve vyšším domě, který přezdívají “… hnízdo”. Autor je určitě z ČSSR. Kniha mohla vyjít cca v letech 1948-1965. Uvítám případné tipy. Věřím, že se mi správný název vynoří z paměti v momentě, kdy jej zahlédnu.
Předem díky za pomoc



Vložit příspěvek