Jak přicházíte ke knihám? Kupujete je, půjčujete v knihovně, nebo...?


Dudu
Dudu 20.11.2014 v 17:43

... to já také chodím do vesnické knihovny a nemůžu si stěžovat-to nemohu říci. Ovšem před padesáti lety mohly i v naší knihovně být regály hodně vymetené. Ale jsem přesvědčen, že to určitě nebyla taková holomajzna, jakou měl zmíněný soused knihovník (bývalý).

Koka
Koka 20.11.2014 v 19:06

Dudu, netuším, v kterém období byl ten tvůj soused knihovníkem, ale snadno to mohlo být v letech "veliké čistky", kdy z plných, dobře zásobených knihoven musely být v krátké době vyřazeny knihy mnoha domácích či zahraničníh autorů (protože emgirovali, nebo něco neschvalovali, případně proti něčemu protestovali), dokonce došlo i na vyřazování knih, jejichž překladatelé či ilustrátoři (!) se něčím proti režimu provinili. Jednoduše - začátkem 70. let to probíhal v knihovnách masakr a bylo to znát i na tom knižním fondu.

Před pár lety jsem byla v jedněch proslulých českých lázních a žasla jsem nad "sortimentem" úžasné knihovny v obrovském a proslulém lázeňském domě. Knihovnice mi prozradila, že kdysi "nepřijatelné" knihy se v tom městě celá léta udržely jenom proto, že byly v knihovně významné firmy, zaměřené na těžbu rud pomocí "politicky nespolehlivých živlů", a bachaři tvořící osazenstvo té firmy do knihovny nikdy ani nenakoukli a netušili, jaké "ideologické rozbušky" tam mají. Po změně režimu nedotčené výtisky úžasných titulů přešly do knihovny lázní.

Text příspěvku byl upraven 22.11.14 v 09:44

Pejsánek
Pejsánek 20.11.2014 v 19:20

Pro BINYSEK----meziknihovní výpujční služba existuje, jenže si musíte zaplatit poštovné z knihovny do knihovny. Za totáče byla tato služba zcela ZDARMA. To pro mladé, kteří nemají historickou paměť. Takže vesničani plaťte poštovné, měšťáci to mají knihy u nosu a zadarmo. Je to kulturní diskriminace vesničanů.

gorgona
gorgona 20.11.2014 v 20:20

Knížky si půjčuju v knihovně, doma mám sbírku jen těch knížek, které mi nějakým způsobem přirostly k srdci. :)

pajonek
pajonek 20.11.2014 v 20:36

Koka, jako bývalý knihovník Ti mohu napsat, že knihy nepohodlných se nikdy nelikvidovaly. Jen se vyřadily z evidence a zavřely do skříně./všude zůstaly, dělal jsem po revoluci ve 4 knihovnách a všude knihy zůstaly/ Přišel výpis OV KSČ - kulturního oddělení se sdělením : "Ode dne ......... vyřadtě z evidence knihy spisovatele ......."
Hodně často se stávalo, že přišel papaláš z OV s prosíkem o soukromé zapůjčení knihy takové nepohodlné osoby - hihihihihi
To Pejsánek - Meziknihovní služba stojí 50 Kč na /mám dojem/ 21 dní .... a je to výborná služba - a v žádném případě to není diskriminace vesnických knihoven - kde zas na toto jsi přišel.......ty tvoje příspěvky o stoupách plných knih, o čipech v lebkách, o Tolkienovi.... to je tedy síla.............

Richie1
Richie1 21.11.2014 v 00:30

Pajonku, to je zajímavé. Za totality se tedy nepohodlné knížky pouze schovávaly, ale neničily?
Já byl pro změnu svědkem (krátce po sametové revoluci), jak knihovník vozil v kolečku knihy do kotelny, kde je pálil (!). Samozřejmě to byly knihy, které nevyhovovaly současnému režimu (např. sebrané spisy Marxe, Engelse apod.). Nešlo nevzpomenout 451 stupňů Fahrenheita.

Za totality se nepohodlné knihy pouze schovávaly, zatímco za současné demokracie se knihy pálily. No není to smutné?

Text příspěvku byl upraven 21.11.14 v 00:33


reader.007
reader.007 21.11.2014 v 00:49

Richie1: a četl jste ty spisy někdy?
I dnes se knihy pálí a není to z důvodu nepopularity u toho či onoho režimu, jen o ně prostě nikdo nejeví zájem. Mám doma třeba svazek sebraných spisů K. Gottwalda, nemáte zájem?

Richie1
Richie1 21.11.2014 v 01:45

Reader007: možná budeš překvapena, ale četl jsem je. Dokonce jsem z nich dělal státnice.
Je mi jasné, že o ně dnes není velký zájem, ale pálit je? V antikvariátech je dnes stále nabízejí, některá díla i za hodně velké ceny.
Ale ono to má analogii v historii. Když např. zvítězilo křesťanství, tak se ničily všechny kulturní památky starého pohanství. V jiné době zase husité vypálili desítky a stovky klášterů a kostelů. Muslimové ničili kulturu křesťanů, křesťané ničili kulturu muslimů. V celé historii lidstva vždy vítězný režim likvidoval vše, co nějak oslavovalo jeho předchůdce.
Takže pokud současný režim pálí knihy z totality, tak to vlastně z historického hlediska není nic neobvyklého.

O Gottwaldovy spisy nemám zájem. Ale pokud bych se věnoval studiu dějin Československa, tak bych je určitě chtěl. :-)

reader.007
reader.007 21.11.2014 v 01:59

Myslím že dnes přeceňuješ váhu knihy jakožto nositele kultury. Teď už neschováváme knihy do tajných skrýší na půdě či ve sklepě protože nám za jejich vlastnění hrozí postih a ten kdo je pálí je jednoduše barbar ať už tak činí z jakékoliv pohnutky.
To že se nabízejí v antikvariátech není relevantní, tam mají hromady neprodejných knih.

A historie mazání stop po předchozím režimu nebo vládci je ještě starší než uvedené příklady, tak to prostě je, koneckonců "dějiny píšou vítězové" :-)

No ale kdyby ses přeci jen někdy vrhl na studium, dej vědět, ty spisy mám a jsou jak nové (u nás to totiž opravdu nikdo nečetl.

siena
siena 21.11.2014 v 04:43

Richie1: Mohu se zeptat, pan knihovník s kolečkem snad obdržel výpis xxx- kulturního oddělení se sdělením : "Ode dne ......... vyřaďte z evidence knihy spisovatele ......."?

Ne režim, ale knihovníci ty knihy schovali! Což vyžadovalo kus osobní statečnosti, protože ten veskrze "kulturní" režim zvládl zavřít i za podobné skutky. Už jsem jednou vzpomenula osud Jiřího Gruntoráda, ředitele knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti. Do této diskuse se jeho připomenutí více než hodí...

Text příspěvku byl upraven 21.11.14 v 05:50

Pejsánek
Pejsánek 21.11.2014 v 05:26

To Binysek---to co popisujete je jen nějaká lokální výměna knížek--meziknihovní výpůjční služba je třeba Brno a Horní Planá. Tam si zaplatíte poštovné. Za totáče poštovné všede nulové a fungovalo dokonale. Je to tak nepochopitelné?

Richie1
Richie1 21.11.2014 v 07:46

Sieno, předpokládám, že knihovník ty knihy nepálil sám od sebe. Nejspíše od někoho ze shora dostal pokyn zlikvidovat politickou část knihovny. A vzhledem k tomu, jak moc si komunistická strana přála mít správně politicky angažované lidi, tak těch knih bylo požehnaně. :)

siena
siena 21.11.2014 v 07:52

Aha, předpokládáte...

Pejsánek
Pejsánek 21.11.2014 v 08:59

To Richie1...ducha národa nelze spálením knih zničit !!! Husitskou genovou výbavu v nás nelze přeprogramovat. Jsme stateční, nebojácní a nedáme se. V naši mládeži žijí ty nejušlechtilejší ideály našich předků. V ní je záruka naší jednoty a samostanosti a hlavně nezničitelné přirozené inteligence.

reader.007
reader.007 21.11.2014 v 12:29

Pejsánku: Vám jistě nebude víc než 23, že? Soudím dle té sebevědomé velkohubosti která čiší ze všech Vašich příspěvků...

Dudu
Dudu 21.11.2014 v 14:04

Koka, o čistkách nemluvil-ale možné to je.

Richie1
Richie1 21.11.2014 v 14:12

Pejsánku, hezké provolání. :-)
Bohužel si myslím, že "husitskou genovou výbavu" jsme již dávno ztratili. Třista let jsme byli tvrdě formováni pod Habsburky a po krátkém období první republiky jsme byli nejprve zrazeni, pak podrobeni Němci a po osvobození zase upadli na dalších 40 let pod diktaturu Sovětského svazu. Naše národní sebevědomí a vědomí je značně pokroucené a obávám se, že bude trvat opět stovky let, než se to nějak napraví. Tedy v tom lepším případě, kdy se nenecháme opět vmanévrovat do dalšího područí - teď to vypadá na EU s diktátem USA. My už jsme prostě zvyklí se vždy k někomu otrocky přimknout a někoho jiného zase nenávidět.

Ale abych se trochu navrátil k tématu - tenkrát jsem přišel velice levně k hromadě knih. Z těch knih, které knihovník odvážel do kotelny, jsem si vybral a odnesl domů cca 20 svazků, které nějak souvisely s historií. Škoda jen, že to bylo víceméně jen marxistické pojetí historie.

Dudu
Dudu 22.11.2014 v 09:42

V našem městečku fungovaly tiskařské závody, pak přišla revoluce a továrna postupně přestala fungovat. Zbylé zásoby knih-a bylo jedno jestli to bylo něco od Gottwalda či leporela- se všechny naházely na valník a lifrovaly směr místní smeťák. My děti, které jsme si na této multifunkční skládce hrály, jsme vyhozené knihy používaly jako topivo na táborák, do kterého jsme pak házely slepé náboje ze samopalu, jimiž nás zásobovali naši tatínkové z milicí. Vzpomínám si, že právě ta leporela hořela neskutečně barevně a potom na večer byla obloha takřka duhová.

Text příspěvku byl upraven 22.11.14 v 12:35

reader.007
reader.007 22.11.2014 v 18:04

Už mlč Dudu, nebo budu brečet. Přitom dneska se po aukcích o zmíněné trosky leporel pereme s jinými šílenci za ceny které by, touto vášní nepostižení, označili jako nehorázné...

Raksa.A
Raksa.A 22.11.2014 v 23:03

binysek, závidím ti tu chalupu. Já bydlím v paneláku a zdi máme obložené knihovnama. Knihy už kupuju jen vyjímečně, např.teď Císařovu perlu od van Gulika, jednoho Větvičku a knížku pro mrně. A taky z antikvariátu Roztříštěnou duhu od Havlasy s Hokusaiovými ilustracemi, Rytíři bušidó, od Arnetta S nasazením života a jednu z mládí - F.Gras Marseillané.
Ale když jsem byla holka školních let, tak kromě knihovny našich - což bylo taky asi 6.000 knih, jsem chodila do knihovny a byla jsem prominentní zákazník - půjčovali mi i 10 knih na týden.

Dudu
Dudu 23.11.2014 v 19:05

reader.007, nejhorší je, že jsem si tenkrát nepřinesl nic domu-a taková hojnost toho byla.

reader.007
reader.007 23.11.2014 v 19:25

při těch cenách jsi mohl být dneska mírně řečeno "ve vatě", stačilo to nám cvokům :-)) pěkně dávkovat, i na eBay je po tom celkem poptávka

keri.H
keri.H 23.11.2014 v 19:26

Knihy si občas v knihovně půjčím, ale i si knihy kupuji, pokud narazím na hodně dobré ceny. A zrovna nedávno jsem objednávala kamarádce knihu k Vánocům na bux.cz a našla jsem tam knihu jen za 38, která mě zaujala a musela jsem si jí prostě koupit. :D A pak občas nakoupím nějakou knihu v Levných knihách. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 23.11.2014 v 19:46

Já si nejčastěji knihy půjčuji v knihovně, a když se mi některá moc líbí, tak si jí občas pořídím.

Sali88
Sali88 25.11.2014 v 16:40

Kupovala bych si knížky nejradši pořád, ale to bych asi zkrachovala a zatim bych jich ani tolik neměla kam dát :D ale každej rok si jich několik koupim, nebo dostanu k něčemu :) a jinak chodim do knihovny :)



Vložit příspěvek