Dotaz pro čtenáře: Osoby v knihách a jejich role?


Jossie
Jossie 21.02.2023 v 07:52

V geniální přítelkyni byl v seznamu spoiler jako prase. Byla jsem pak naštvaná, že mi něco prozradili dopředu. Jinak někdy seznamy používám, někdy je nepotřebuji. Pokud v postavách plavu, napíšu si svůj vlastní seznam a vložím ho do knížky.

DominaCZ
DominaCZ 27.02.2023 v 17:32

Jen v případě že je postav a dějů a provázanosti příliš, jinak to přece člověk sám pozná.

Víc by mne bavil konečný spoiler z budoucna, popř, ten vysvětlující. Na ten mnohý knihy zapomínají. Nesnáším otevřený konce.

ijcro
ijcro 27.02.2023 v 18:56

@DominaCZ:
já se o takové konce snažím ;)

Hoblinka
Hoblinka 03.03.2023 v 14:34

Souhlasím. Občas se ztrácím.

Jura Jurax
Jura Jurax 10.03.2023 v 21:22

Přikládání jmenných seznamů jednajících osob a jejich rolí do beletrie redakcí mi přijde zhola zbytečné; autory - když to autor chce, tak ať to má, když ne, taky dobře.

ewalien
ewalien 16.03.2023 v 15:50

V knihách o soudci Ti to šlo, líbilo se mi, že tam bylo napsáno, kdo je čí dcera, kdo otec a tak. Rozhodně bych vynechala informaci typu: Adam Novák: Tohle je padouch, zabije polovinu postav... Žádný spoiler, ale seznam postav by se hodil.


Markiibuks
Markiibuks 22.03.2023 v 10:27

V některých knihách to je podle mě zbytečné. Mám to ráda u knih, kde je fakt moře postav. Obzvlášť se mi líbí, když je kniha historická fikce, postavy jsou vypsané a ty, které nejsou skutečné, které si spisovatel přimyslel v rámci děje, jsou vytištěny kurzívou.

ijcro
ijcro 22.03.2023 v 12:16

@Markiibuks:

Kolik je moře postav? 50? 100? Víc?

;)

Letitia
Letitia 26.03.2023 v 00:54

@ijcro: Pre mňa už viac ako 5. :-D

Atuin
Atuin 05.01.2024 v 09:05

Také se mi to u nekolika knih stalo, od té doby nečtu seznamy postav a dokonce vynechávam v knihách i prology když vím že to zásadně a zbytečně vyzrazuje neco co se dovim během čtení. Viz např. Tajemná historie apod. Takové prology jsou od jiných zásadně rozpoznatelné. V seznamech osob se mi to nekolkrat stalo v polské literatuře kde jsem si nechtíc vyzradila pozdější vztahové věci. Abych pravdu řekla dost dobře nevím komu přesně jsou primarně určeny, od jisté doby pro mě kniha začíná až první kapitoloua jsem ochotna se někdy vrátit k přemluvě i po přečtení.

Text příspěvku byl upraven 05.01.24 v 09:05



Vložit příspěvek