Čitateľské fórum.


newtory
newtory 23.10.2020 v 16:35

Jass a Padfoot VITAJTE v domovskom vlákne, tuším sa tu rozJASSnieva, teším sa, že ste sa obe "ukázali", ak sa " chvíľu zdržíte" snáď si tu opäť trochu počítame aj podebatujeme.
Zdá sa, že snáď ja jediný tu pretrpím celú eskapádu: Na ceste. Tá kniha je priam za trest, už som ju toľkokrát odložil a znova pokračoval, že to ani nespočítam...
Tak sa mi už viackrát (a to zdôrazňujem ešte dávno pred coronou) mihli mysľou dve knihy: A.Camus: Mor a D. Defoe: Denník morového roku.
Je mi celkom jasné, že nespĺňajú zadanie Padfoot, ale dávam to ako námet do diskusie.

Text příspěvku byl upraven 23.10.20 v 18:04

Jass
Jass 23.10.2020 v 23:02

Já na Na cestě nijak zvlášť netrvám, vyhovovalo mi to z toho důvodu, že ji mám doma, jinak jsou moje pocity vůči ní více méně neutrální. (zdá se, že proto, že jsem ještě netrpěla při jejím čtení...)

Padfoot: Vážně? Naše je od 21. zavřená, dost nepříjemně mě to zaskočilo, protože jsem si nestihla vyzvednout knížky, které jsem tak měla připravené....

Jinak jsem celkem pro cokoli - pokud to zvládnu sehnat...

Jass
Jass 23.10.2020 v 23:16

Jinak jsem se dívala, co z našeho seznamu by mohlo být "oddechovější". (Pokud bychom se rozhodli vybírat odtamtud). A vychází mi z toho Proměny (sice antika, ale vlastně jsou to trochu delší a komplikovanější Staré řecké báje a pověsti) nebo Knihy džunglí. Případně Jana Eyrová nebo Krysař (tyhle dvě jsou vyloženě přívětivé, ale už jsem je četla, tak je nenavrhuji na prvním místě, i když by mi vůbec nevadilo přečíst si je znovu). Nebo možná nějaký ten Shakespeare... (I když tam tuším máme samé tragédie...)

Padfoot mě trochu znejistěla s těmi knihovnami. Jak jste na tom vy? Naše je každopádně zavřená... Tak přidávám výčet toho, co mám papírově ze seznamu doma, ale když tak si asi zvládnu sehnat i něco jiného...

Tragédie - Sofokles
Proměny - P.Ovidius Naso
Božská komedie - Dante A.
Macbeth - W.Shakespeare
Hamlet - W.Shakespeare
Titus Andronicus - W.Shakespeare
Richard III. - W.Shakespeare
Jana Eyrová - Ch.Brönte
Červený a černý - Stendhal
Krysař - V.Dyk
Anna Karenina - L.N.Tolstoj
Vojna a mír - L.N.Tolstoj
Kronika Pickwickova klubu - Ch.Dickens
Nadějné vyhlídky - Ch.Dickens
Knihy džunglí - R.Kipling
Chaloupka strýčka Toma - H.B.Stowe
Kvílení - A.Ginsberg
Sto roků samoty – G.G.Márquez

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2020 v 07:27

Obě knihovny, kde si půjčuji, jsou zavřené, dle rozhodnutí, od středy 21. V ČR by měly by být uzavřeny všechny. Funguje půjčování e-knih.

Text příspěvku byl upraven 24.10.20 v 07:29

Atuin
Atuin 24.10.2020 v 09:48

U nás na malém městečku je knihovna otevřená, druhá knihovna v jiném větším městě je zavřena. Tak nevím jestli to města nevyhodnocují podle velikostí a podle návštěvnosti...( Docela mě to překvapilo )

Text příspěvku byl upraven 24.10.20 v 09:54

Jass
Jass 24.10.2020 v 11:13

Děkuji za knihovnické odpovědi :-) Je to vážně zajímavé... A dává to smysl - bydlím v krajském městě a knihovna je tu zavřená... (Ale teda řeknu vám, je to pěkně nefér!)


newtory
newtory 24.10.2020 v 11:24

Zdravím všetkých, ja mám z nášho zoznamu doma tieto tituly:

Tragédie - Sofokles
Proměny - P.Ovidius Naso
Edda a Sága o Ynglinzích
Macbeth - W.Shakespeare
Hamlet - W.Shakespeare
Eseje - M.Montaigne
Krysař - V.Dyk
Anna Karenina - L.N.Tolstoj
Kronika Pickwickova klubu - Ch.Dickens
Nadějné vyhlídky - Ch.Dickens
Idiot - F.M.Dostojevskij
1984 - G.Orwell
My - J.I.Zamjatin
Narcis a Goldmund - H.Hesse
Čekání na Godota - S.Beckett
Orlando - V.Woolf
Muž bez vlastností - R.Musil
Hledání ztraceného času I. - M.Proust

Inak celkom dobrý nápad, každý by mohol vypísať čo z nášho zoznamu má a tam kde sa "stretneme" z toho niečo po dohode, hlasovaní...vyberieme.
P.S. Aj naša knižnica mi včera poslala mailom liebesbrief, že si dáva na nejaký čas šlofíka...

Text příspěvku byl upraven 24.10.20 v 11:25

Padfoot
Padfoot 24.10.2020 v 12:37

Tak máte pravdu, naše knihovna už taky nejede. Jen je zavřená až ode dneška, ještě ve čtvrtek jsem tam byla přesvědčená, že pojedou dál... No nic. Fyzicky toho doma moc nemám. Možná tak ty Nadějné vyhlídky, Janu Eyrovou, 1984 a nějakýho Shakespeara. Ale nemám problém si cokoliv pořídit jako eknihu, nebo sehnat i bez knihovny :)

newtory
newtory 24.10.2020 v 14:20

Dobre, tak máme tri odpovede a dve verzie ("e" a papierovú).
Počkáme ešte na odpovede Mirky 2778, Petass, R.E.M. a každého ďalšieho kto sa chce pridať...

Jass
Jass 24.10.2020 v 14:24

Orientačně se zatím zdá se, že prozatímní společnou množinou tedy je:
Tragédie - Sofokles
Proměny - P.Ovidius Naso
Macbeth - W.Shakespeare
Hamlet - W.Shakespeare
Krysař - V.Dyk
Anna Karenina - L.N.Tolstoj
Kronika Pickwickova klubu - Ch.Dickens
Nadějné vyhlídky - Ch.Dickens

Pokud bych měla zahrnout i papírovou verzi Padfoot, tak by to pak byly Nadějné vyhlídky a možná nějaký ten Shakespeare :-)

Petass
Petass 24.10.2020 v 16:40

Ahoj, já nemám doma nic z našich seznamů. Asi by bylo něco u rodičů, ale to teď nezjistím... Stejně skoro každou knihu, kterou vybereme kupuji z antikvariatu. Vyberte ze seznamů, nebo i mimo, zařídím se dle většiny ;)

newtory
newtory 24.10.2020 v 17:15

Nechcem do toho hovoriť, ale v ČR sa dajú kúpiť knihy aj s poštovným za celkom prijateľné ceny (na rozdiel od SR) teda, ak si ju chcete "pridať" do knihotéky
https://muj-antikvariat.cz/
napr: Ch.Dickens: Nadějné vyhlídky
https://www.databazeknih.cz/bazar-knih-detail/nadejne-vyhlidky-1618266
85.00 CZK aj s poštovným
U nás za tú istú knihu zaplatím aj s poštovným cca 135.00 CZK.

Text příspěvku byl upraven 24.10.20 v 17:20

Petass
Petass 24.10.2020 v 17:42

Přesně tak! Ještě se mi nestalo, že bych knihu v antiku nesehnala a ceny jsou příznivé. Když nemůžu sehnat v místní knihovně, tak ji koupím online. Buď u mě už zůstane, nebo ji po přečtení pošlu dál.

Jass
Jass 24.10.2020 v 18:50

Jasně, proto jsem i za sebe říkala, že pokud se dohodneme na něčem jiném, tak si knihu seženu... Já jen, že už mě tenhle měsíc jedna knižní horečka chytla a pořídila si osm Shakespearových krásek od Atlantis (dovolte mi předstírat, že tím to skončilo...) a jestli vlezu do jakéhokoli e-shopu, vidím to s tím pidizbytkem místa v knihovně hodně bídně. Druhá věc samozřejmě je, že mám doma spoustu nepřečtených knih, tak se tak nějak nejprve snažím eliminovat je. Nicméně... přizpůsobím se :-)
(Jsem zkrátka z rodiny knihofilů... vůbec mě nenapadlo, že ne každý má doma... skoro každou volnou stěnu zaplněnou knihami :-) )

newtory
newtory 24.10.2020 v 19:05

Nechcem sa chváliť, ale za posledné dva týždne sa mi podarilo cez bazoš predať 32 kníh...
...a naposledy som si kúpil knihu niekedy koncom februára-února (!)
Veď ja normálne abstinujem...
Ale teraz vážne, Jass keďže sme Vás naposledy (cca pred rokom) "preskočili", vyberajte okruh Vy (teda ak súhlasia aj ostatní). Skúste to urobiť tak, aby som nemusel (ak sa to dá) porušiť nákupné embargo (niečo, pričom možno "pookreje" aj Padfoot).

Jass
Jass 24.10.2020 v 19:32

newtory: Ničím takovým já se rozhodně chlubit nemůžu... ale za to může ta karanténa, jak odpadlo běžné občasné navštívení knihkupectví s koupením jedné knihy, tak si to pak kompenzuju ve větších vlnách...

S přihlédnutím k newtoryho seznamu, tématům, které byly nedávno a tomu, že válečnou literaturu moc nemusím (taky by po ní Padfoot pravděpodobně nepookřála - ale co já vím...). To u mě vychází buď na Antiku nebo Renesanci. Co byste preferovali?

Případně mám ještě trochu upravený návrh - který by snad mohl vyhovovat většině. Nechat oba okruhy, ale nechat jen knihy, ke kterým má newtory přístup, aby nemusel porušit embargo... Tím by vznikla skupina knih blízká počtu normálního okruhu, celkově dobře dostupná a zdá se mi i docela "pookřávající".
Vycházel by z toho pak takový okruh:
Tragédie - Sofokles
Proměny - P.Ovidius Naso
Edda a Sága o Ynglinzích
Macbeth - W.Shakespeare
Hamlet - W.Shakespeare
Eseje - M.Montaigne

Co si o tom myslíte? Vyberete si tam každý něco, pro co máte chuť hlasovat, anebo mám prostě jeden okruh vybrat?

newtory
newtory 24.10.2020 v 19:41

Ja sa prispôsobím väčšine.
Nemusím ani hlasovať, len ak by to náhodou bolo nerozhodné.

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2020 v 21:04

Mám k dispozici Shakespeara a myslím, že i Eddu.Ale jest-li se stihnu přidat, nevím.

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2020 v 21:10

newtory - já jsem od jara, víceméně úspěšně, "abstinovala", ale od minulého týdne začala recidiva. Koupila jsem 7 knih a po dalších 15-20 toužebně pokukuji.

Text příspěvku byl upraven 24.10.20 v 21:12

Jass
Jass 24.10.2020 v 22:23

Osobně bych se Shakespearovi vůbec nebránila. Uvidíme ještě, co řeknou ostatní.

Petass
Petass 24.10.2020 v 22:25

Klidně Shakespeare, a myslím, že případně můžeme zvládnout i více než jednu hru... ;)

newtory
newtory 24.10.2020 v 22:36

Ako som už písal, ja sa prispôsobím vášmu konsenzu.

Text příspěvku byl upraven 24.10.20 v 22:47

Jass
Jass 24.10.2020 v 22:41

Petass: Taky jsem si právě říkala, že - oproti Defoovi nebo Bílé velrybě - je to takové přístupnější čtení, které nestojí tolik úsilí a času dostat se skrz a na rozjezd mi to přijde takové vcelku motivační...

Atuin
Atuin 25.10.2020 v 09:09

Já se těšila na Prousta :-)). ( Všimla jsem si ji nahoře na seznamu)Konečně bych se do něho pustila v polském překladu což už přes rok odkládám.. ale jinak Shakespeare je ok....ten nezklame....

Padfoot
Padfoot 25.10.2020 v 10:35

:D :D No, tak já jsem ráda, že se kniha vybírá podle toho jestli u ní pookřeju nebo nepookřeju... Co to slovo vlastně přesně znamená? :)
Shakespeare za mě dobrej, můžeme dát i obě, to je rychlý čtení.



Vložit příspěvek