Čitateľské fórum.


newtory
newtory 02.06.2019 v 21:09

Dobre, posunieme termín o týždeň. V piatok to už snáď pôjde. Už sa teším na vaše poznámky a postrehy. Dúfam, že naše vlákno opäť trocha ožije.

R.E.M.
R.E.M. 10.06.2019 v 16:17

Jsem s Pygmalionem stále téměř na začátku. Ale snad do konce týdne už bych ho mohla dočíst. Jak jste na tom vy?

Text příspěvku byl upraven 10.06.19 v 16:17

newtory
newtory 10.06.2019 v 19:30

Ja som to našiel v pdf-ku a prečítal som už asi jednu tretinu, ale s tým oteplením sa všetko "deje" tak akosi zťažka...
Nechce sa čítať, nechce sa písať...
Ale musím povedať, že sa to číta celkom príjemne.

Petass
Petass 10.06.2019 v 21:19

Mám z knihovny, začala jsem v sobotu, po kouskach... Jak píše Newtory, počasí je zhoubné... I tak jsem skoro u konce. Mám vydání 2007, Artur, překlad Milan Lukeš.

R.E.M.
R.E.M. 14.06.2019 v 11:59

Konečně jsem se, co se týká Pygmalionu, rozečetla. Začátek mě skoro až nudil, ale teď už je text čím dál tím vtipnější a já se scénou v salonu výborně bavila. Paní Higinsová je úžasná. :)

14. 6. - můžu si odškrtnout dočtení Pygmaliona.

Mini spoiler!
Jsem nadšená, bezvadně napsáno. Arogantní, nevychovaný a omezený Higgins je popsán přesně tak, jak jsem očekávala.

Text příspěvku byl upraven 14.06.19 v 19:57

Mirka2778
Mirka2778 17.06.2019 v 20:10

To nás všechny zaskočil Shaw svým podrobným doslovem, že nemáme co dodat, ani probrat?


Petass
Petass 17.06.2019 v 20:14

Přečetla jsem... Už jsem to tolikrát viděla v různých variantách v divadle a četla asi potřetí, že už snad opravdu nemám co dodat... Kdo četl poprvé, může nahodit myšlenku. Třeba mě něco osvítí, zatím vidím svoji aktivitu v diskusi i vzhledem k počasí dost bledě.

Mirka2778
Mirka2778 18.06.2019 v 21:23

Já se při čtení jen utvrdila v tom, že mi hlavní postavy nejsou sympatické, jejich jednání mi nesedí. Paní Higginsová a hospodyně Pearceová se mi naopak líbí moc. Jak píše Petass, je to tak známé že jsem ani žádné zásadní překvapení nečekala.

R.E.M.
R.E.M. 18.06.2019 v 21:58

Paní Higginsová mi padla do oka, narozdíl od jejího syna. Při čtení jsem si říkala, jest-li může být někdo tak omezený a nechápavý. Jaké protiklady: matka a syn. Možná se Higgins vyvedl po otci...

Padfoot
Padfoot 23.06.2019 v 21:32

Já jsem knihu četla kdysi k maturitě a nemyslím, že mě to tehdy nějak bavilo nebo zanechalo hlubší otisk. Pro připomenutí jsem si chtěla aspoň stáhnout eknihu - úplně prasácky na Uložtu. Tam jsem ale našla rozhlasovou hru z roku 1968, kterou někdy pouštěli na rádiu Vltava. V roli Higginse Miloš Kopecký a v roli Lízy Jiřina Bohdalová... Vřele doporučuju! Má to necelé dvě hodiny, k uklízení úplná paráda.
Na tom, že Higgins je idiot, se asi shodneme. Co mi ale hlava nebere je jeho způsob přemýšlení a to jakým způsobem si neustále protiřečí. Hlásá slušné mravy a perfektní mluvu, přitom je výbušný a sprostý jak dlaždič. Když ale stejným způsobem mluví Líza, je pro něj pitomá káča, která zaslouží pár facek. Tvrdí, že z Lízy udělá vévodkyni, před kterou budou všichni padat v mdlobách, ale sám v ní nevidí nic jiného než blátošlapku. A nejvíc potom na konci, kdy přemlouvá Lízu, aby s ním zůstala, ale přitom pořád dokola opakuje, že o ni nestojí a ať si táhne třeba ke všem čertům. Celkově v něm vidím takového toho chlapíka, který je moc hrdý, než aby uznal, že někoho potřebuje nebo že o někoho stojí. Dělá ze sebe velkého tvrďáka, který ví všechno nejlíp, přitom je to prostě jen další mrzout bojící se odmítnutí.
Mimochodem v době, kdy Shaw hru uvedl poprvé, prý publikum velmi volalo po happyendu Lízy s Higginsem... Já osobně jsem Líze přála, aby se na něj z vysoka vykašlala.
Další věc, která mě teď napadá, je, že se většinou podrobuje kritice Higgins. Trochu se zapomíná na Pickeringa, který má možná uhlazenější způsoby, ale je to vlastně úplně stejný prevít. K Líze se nechová nijak špatně, ale pořád ji a její osud používá jako prostředek své osobní zábavy a předmět sázky.

reader.007
reader.007 23.06.2019 v 21:53

Padfoot: myslím žes to shrnula úplně perfektně. Podle mne je celá hra o pokrytecké společnosti, tentokrát se zřetelem na mužské "předsvatební" chování, aneb Když ptáčka lapají... Možná proto tehdy společnost volala po happyendu, když jim na chování Higginse nepřipadalo nic závadného. Drsné chování... je to přece muž, pán tvorstva, dobyvatel, krotitel a žena byla (teoreticky) to "něžné nic", za jejíž zástěru se schová kdeco. Koneckonců byla v soudobém tisku nabádána, aby si ani milostné hrátky neužívala a spíše zavalila manžela povinnostmi, aby ho příště chuť na nějaké techtle (o mechtlích nemluvě) přešla.

Nedávno jsem nahlédla do knihy Smějeme se s Kischem a tam jsem narazila na pasáž, kde čerstvě ženatý voják líčí přátelům u pluku, jak si s novomanželkou vyšli do kabaretu nebo divadla, protože ji chtěl odměnit za to, že se "ty první noci s ním tak dobře držela".
Abych to shrnula: hrubiánství nebylo nic neobvyklého, jen se na to neslušelo příliš poukazovat, což, když se to tak vezme, platí vlastně pořád. I dnes A TADY je mnohý příspěvek považován za nevhodný, když je vyjádřen jadrně, až vulgárně a myšlenka se probírá až na druhém místě, případně vůbec. Forma je přeci přednější obsahu.

R.E.M.
R.E.M. 23.06.2019 v 22:14

Padfood a reader.007 - měla jsem velmi podobné pocity z knihy. Jen Higginse vidím víc jako sobeckého, arogantního a hloupého spratka v mužském těle.
A co se týká rychlé změny chování a schopnosti konverzace, nevěřím, že je to reálné.

Také jsem doufala, že se Líza od těch dvou více odpoutá.

Text příspěvku byl upraven 23.06.19 v 22:18

Marylaa
Marylaa 24.06.2019 v 15:27

Já teda zatím nemám dočteno, ale četla jsem to kdysi a pamatuji si, že tam právě byl doslov, kde autor vysvětloval, že by to přece nebyl žádný happy end, pokud by si Líza vzala Higginse. A právě mně na tom doslovu nejvíc překvapilo, že si ho nepřečetli tvůrci muzikálu My Fair Lady , protože tam to skončilo "happy endem", teda pokud si dobře vzpomínám

Mirka2778
Mirka2778 24.06.2019 v 16:46

Předchozím odstavcům nemám co vytknout.
Přiznám se, že jsem nepochopila ani proč se Líza stěhovala aniž by nějak sama přemýšlela jak to může nakonec dopadnout. (A na konci pak fňuká, co jí to provedli.) Proto mi je sympatická hospodyně, kterou nikdo snad ani nevnímá.
Plukovník na mě působí neslaně, nemastně.
Happyend by myslím vyzněl opravdu podivně.

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 16:48

R.E.M.
R.E.M. 24.06.2019 v 17:10

Marylaa: Tvůrci možná doslov četli, ale ignorovali, když ono je tak přitažlivé ukončit muzikál/film šťastným koncem. I když v tomto případě si nejsem jistá, že to šťastný konec byl. :)

R.E.M.
R.E.M. 24.06.2019 v 17:11

Ještě k paní Higginsové, sice je velmi sympatická, ale, pokud měla vliv na výchovu, ta výchova se moc nepovedla.

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 17:11

Mirka2778
Mirka2778 24.06.2019 v 17:18

Přecijen je to divadelní hra a ne román a tak nějaký hluboký rozbor příčin Higginsovy povahy budem hledat těžko. Možná je celý tatínek. A jak víme, příklady táhnou.

R.E.M.
R.E.M. 24.06.2019 v 17:23

To bude pravda, maminka je ve zpackané výchově určitě nevinně.

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 17:24

R.E.M.
R.E.M. 24.06.2019 v 17:25

Bude prázdninové hlasování o další knize?

newtory
newtory 24.06.2019 v 19:01

Ja sa vám všetkým musím priznať, ja som nezohnal tlačenú knihu, čítal som z pdf a to nie je ono.
Preto som vám všetkým vďačný, že ste tu rozprúdili takú peknú a bohatú diskusiu.
Nedokážem naraz prečítať viac ako 2-3 strany, no hanba (ja by som nemohol robiť reklamu na e- knihy). Chyba je vo mne.
Ak budete súhlasiť, tak navrhujem hlasovať a diskusia môže prebiehať priebežne (teda ak bude pokračovať).

newtory
newtory 24.06.2019 v 19:03

Tu je zoznam uživateľov vlákna podľa abecedy:
1. Jass
2. Mirka2778
3. newtory
4. novama
5. Padfoot
6. Petass
7. R.E.M.

A tu sú tematické okruhy:
"ANTIKA"
Tragédie - Sofokles
Trójanky a jiné tragédie - Euripides
Lysistrate - Aristofanes
Komedie pro všední den - Menandros
Proměny - P.Ovidius Naso
Tao te t'ing - Lao-c'
Edda a Sága o Ynglinzích
Japonské legendy(?)
Kalevala

"RENESANCE" (+ středověk a baroko)
Canterburské povídky - G.Chaucer
Peklo - Dante A.
Božská komedie - Dante A.
Vladař - N.Machiavelli
Macbeth - W.Shakespeare
Hamlet - W.Shakespeare
Titus Andronicus - W.Shakespeare
Richard III. - W.Shakespeare
Eseje - M.Montaigne
Ztracený ráj - J.Milton

"ROMANTISMUS" (+klasicismus ...a Krysař)
Lazebnik sevillský - P.Beaumarchaise
Waverley - W.Scott
Jana Eyrová - Ch.Brönte
Démon - M.J.Lermontov
Červený a černý - Stendhal
Tess z D'Udubervillů - T.Hardy
Krysař - V.Dyk

"REALISMUS" (+Viktoriánská Anglie)
Anna Karenina - L.N.Tolstoj
Vojna a mír - L.N.Tolstoj
Višňový sad - A.P.Čechov
Kronika Pickwickova klubu - Ch.Dickens
Nadějné vyhlídky - Ch.Dickens
Otec Goriot - H. de Balzac
Divoká kachna – H.Ibsen
Idiot - F.M.Dostojevskij

"VÁLEČNÉ 20.STOLETÍ"
Nazí a mrtví - N.Mailer
Hlava XXII. - J.Heller
Jeden den Ivana Děnisoviče – A.I.Složenicyn
1984 - G.Orwell
Cesta zpátky - E.M.Remarque
My - J.I.Zamjatin
Gornostaj - V.Kaplický
Čevengur - A.Platanov

"TRADIČNÍ 20.STOLETÍ"
Pygmalion - G.B.Shaw
Knihy džunglí - R.Kipling
Chaloupka strýčka Toma - H.B.Stowe
Skály - A. Jirásek
Narcis a Goldmund - H.Hesse
Hrozny hněvu - J.Steinbeck
Marťanská kronika - R.Bradbury
451°Fahrenheita - R.Bradbury
Kámen a bolest - K.Schulz
Největší z Pierotů - F.Kožík
Cesta do Indie - E.M.Forster

"20.STOLETÍ PROTI PROUDU"
Na cestě - J.Kerouac
Šťastný Jim - K.Amis
Kvílení - A.Ginsberg
Čekání na Godota - S.Beckett
Orlando - V.Woolf
Sto roků samoty – G.G.Márquez
Muž bez vlastností - R.Musil
Hledání ztraceného času I. - M.Proust

P.S. Netuší niekto čo je s Jass ?

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 19:05

Marylaa
Marylaa 24.06.2019 v 19:23

Nějakým nedopatřením se v tom seznamu dostala do 20 století Chaloupka strýčka Toma.

R.E.M.
R.E.M. 24.06.2019 v 20:24

newtory: Podle abecedy jsi na řadě pro výběr čtenářského okruhu, když se Jass už dlouho nepřihlásila. (Až se Jass objeví, může mít nejbližší nový výběr.)

reader.007
reader.007 24.06.2019 v 21:13

knihy džunglí jsou taky před rokem 1900

newtory
newtory 24.06.2019 v 21:14

AD: Marylaa
Na tom niečo bude, šupneme "chalúpku" do chlievika romantizmus, snáď nebude veľmi protestovať.
AD: R.E.M.
Neviem čo by to malo byť, ale vzhľadom na tie horúčavy na obzore, malo by to byť niečo, čo nebude obťažovať v tepelnej nepohode.
Neporadíte mi niekto ktorú časť považujete za naj-stráviteľnejšiu ?



Vložit příspěvek