Proč se někteří lidé vyhýbají české fantastice?


Ceile
Ceile 15.02.2018 v 18:09

Myslím, že dlouhou dobu byla fantasy v české literatuře spíše země nezmapovaná. Asi to vychází i z jisté kulturní tradice - dařilo se tu spíše sociálním románům, historickým ....oproti tomu i ta klasická "westernová" literatura se objevovala spíše vyjímečně. Jsem ráda, že se naopak ukazuje, že i my umíme psát dobrou fantasy - viz třeba Naslouchač od Petry Stehlíkové, to byl pro mě třeba objev minulého roku. Opravdu jsem si říkala, klobouk dolů, tohle je skvělé čtení :)

R.E.M.
R.E.M. 15.02.2018 v 18:47

Jo, Naslouchač od Petry Stehlíkové je skvělý. A 2. díl také.

ijcro
ijcro 24.06.2019 v 18:30

Setkal jsem se svým způsobem se zajímavým názorem, že v česká fantastika v českých reáliích resp. s českými jmény vadí a je směšná, ale pokud by byl děj přenesen nějak jinam (Londýn, New York, Los Angeles...) a jména příslušně pozměněna, pak by se dal příběh možná i skousnout... Ale je to nerepresentativní pohled od pár teenagerů... :(

encyklopedie
encyklopedie 24.06.2019 v 18:44

ijcro.....na českých jménech přece vůbec nezáleží /víš kolik pitomin je v zahraničním scifi a fantasy? A nepomohou ani anglická jména a v cizím prostředí .....
.....že je směšná jsou výplody neznalců.....

ijcro
ijcro 24.06.2019 v 19:01

Tak u děcek se to asi ještě dá nějak přehlídnout... pokud vůbec něco krom Stmívání přečetla :)

encyklopedie
encyklopedie 24.06.2019 v 19:05

ijcro...bohužel "ty děcka" katastrofálně ovlivňují tuhle DK svými komentáři a hodnocením....

Text příspěvku byl upraven 24.06.19 v 19:06


ijcro
ijcro 24.06.2019 v 19:08

Souhlasím, je to vidět na komentářích u určitých knih, které se objevují u maturity :)

majík1
majík1 09.07.2019 v 18:39

Podle mé dcery je zahraniční mnohem zajímavější a napínavější.

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2019 v 18:47

majík1..kolik má dcera roků.....jestli to není tajné ptát se na věk
...čeští spisovatelé umí napsat kvalitu /ale je nás málo, oproti té světové smršti, která ve světě vychází .....

majík1
majík1 09.07.2019 v 18:48

dceři bude 23 let

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2019 v 19:03

majík1...těžko se to dá tady rozpitvávat, to by bylo na moc řádků.... za 60 roků co čtu a dělal jsem knihovníka se mi dostalo do ruk skoro všechno z české scifi.... z té zahraniční čtu to nejlepší /podle mne a doporučení kamarádů/ a kolik myslíš, že z toho světového kvanta je to procent ....5%??????? 10%???? ....víc určitě ne, ale na srovnávání to bohatě stačí ....rozhodně za světem nekulháme.... už jenom páč máme Kulhánka....

Text příspěvku byl upraven 10.07.19 v 13:15

ijcro
ijcro 09.07.2019 v 19:40

Dovolím si podotknout, Kulhánek asi není zrovna pravé sci-fi.

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2019 v 19:44

....je a není ...v nadpise je jasně napsáno české fantastice.....akorát se mi to hodilo k tomu nekulháme ......

ijcro
ijcro 09.07.2019 v 19:45

Chápu :)

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2019 v 19:53

..a navíc se těžko mohu vyjadřovat, coby 68-letý k četbě 23-leté slečny/nebo mladé paní/
...v podstatě čtu asi úplně něco jiného....

ijcro
ijcro 09.07.2019 v 20:30

Třeba si někdy přečtete i něco ode mne :)

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2019 v 20:31

ijcro.....nevím o koho se jedná ......

ijcro
ijcro 09.07.2019 v 20:33

třeba https://www.liter.cz/autor-vse-128109

encyklopedie
encyklopedie 09.07.2019 v 20:37

...tak už jsem se zorientoval i ve jménu .... podívám se na knihy....

majík1
majík1 10.07.2019 v 08:18

encyklopedie - Já osobně si myslím,že chybí propagace té české.Můžete co by knihovník,ale něco doporučit, co by se podle Vás mohlo líbit mladým lidem.Většinou je to tak,že si něco přečtou známí a kamarádi a doporučí to. Bohužel je to cizina.Tak co zkusit češtinu?

encyklopedie
encyklopedie 10.07.2019 v 09:51

majík1....tahle databáze je smetištěm....pokud pohlédneš na poslední stránku diskuze, tak vidíš jenom hádanky ..... diskuze o knihách žádná.... ty dobré příspěvky se v té záplavě ničeho ztrácejí.... nemám nic proti hádankám/sám jsem někdy přispěl....
Tady si musí člověk vyhlídnout čtenáře, kteří jedou na stejné vlně a sledovat jenom je .....
pak si člověk z té kvantity vydávaných knih vybere kvalitu....
pokud chce někdo číst kvalitní scifi a něco se o takových nových knihách dovědět, musí číst jiné stránky než je DK.....
Já si myslím, že jsem ve svém tématu "třeba někoho zaujme" vzpomenul dobré, české scifi knihy ..... pokud jsem je neznal, tak jsem o nich dověděl třeba na stránkách - Legie, Fantasy planet,nebo na stránkách časopisu XB1.......

renefer
renefer 10.07.2019 v 09:51

Já jsem se taky dost vyhýbala české fantastice a české tvorbě vůbec, dokud jsem nezkusila Neomillnerovou a Kulhánka a Kotletu a...zjistila jsem, že málokterý překladatel si tak vyhraje s češtinou jako třeba Jan Kantůrek u Zeměplochy, takže číst český originál je úplně o něčem jiném.

encyklopedie
encyklopedie 10.07.2019 v 10:05

Já se třeba určitě podívám na novinku - Petr Jaroněk: Ospalá slovanská díra z nakladatelství Argo
....Zlín ve 13. století. Místo, kde se sváří staré síly s novými. Veterán Henslin se po deseti letech v cizině ve službách svého pána vrací do rodného Zlína. Jenže za tu dobu se město značně proměnilo: proudí sem noví obyvatelé, na vrcholu kopce roste kamenná tvrz a v kraji řádí záhadný mordýř, který svým obětem stíná hlavy. Ty si pak odnáší neznámo kam. Henslin dostane za úkol jeho běsnění zarazit. To se záhy ukáže být těžší, než si zprvu myslel. Podle místních páchá vraždy přízračný černý jezdec z pekel, o čemž Henslin značně pochybuje. Jenže pak jezdec udeří znovu a Henslin musí rázem přehodnotit vše, čemu doposud věřil – o vraždách, ale i o svém vlastním původu…
.....kdybych nesledoval jiné stránky, tak o této knize asi nevím...

Text příspěvku byl upraven 10.07.19 v 10:14

majík1
majík1 10.07.2019 v 10:27

encyklopedie - Tak tato kniha by se líbila i mně. Děkuji za typ.

encyklopedie
encyklopedie 10.07.2019 v 12:21

...když postavíme základní kámen - porevoluční - české scifi, tak ten kámen bude hodně tvrdý.
Mám na mysli jednoho spisovatele ...jsou to tito dva - Kulhánek, Kotleta, Kopřiva .....a k nim když přihodím Neomillnerovou, tak je to srovnatelné s tvrdým světovým scifi .... přesně do tohoto pytle se zařadil se svou novinkou Roman Bureš s peklem všech pekel nejpeklovatějším - Inferium.....není co řešit
....pokud se chceme dopracovat k tomu nejlepšímu, co u nás vyšlo, tak jsem musel žebříček přehodnotit a Mycelium od V.Kadlečkové sesadit z pomyslného prvního místa a zařadit tam tři knihy ze série Algor /Jan Hlávka, Jana Vybíralová/
..a protože já čtu nejraději scifička z alternatívní historie .....tak tam dávám Valhalu /jediná česká scifi, která se vyrovná světově proslulému díli H.Turtledova - Světoválka.
František Novotný se ve Valhale pěkně vyřádil .....no a k tomu přidám další kousek od R.Bureše - Propast času .....tenhle třídílný "propadák v čase" je výtečný.....
a samozřejmě další kousky z alternatívní historie napsal Jan Kotouč. Jeho příběhy ze světa "Českých zemí".....další co nemá chybu...
a mohl bych pokračovat ......



Vložit příspěvek