Vyhledání podle ISBN / EAN


Yunnan
Yunnan 29.09.2014 v 11:28

Zdravím,
bylo by, prosím možné, pro nás knihkupce, aby Databáze uměla vyhledávat podle ISBN / EAN čárového kódu?
Databázi denně k velké spokojenosti používáme ke své práci a máme čtečky čárových kódů, které jej převedou na číselný ISBN / EAN kód. Kdyba Databáze uměla knihu najít podle EAN / ISBN (v podstatě asi podobně jako to umí nová aplikace pro Android), bylo by to super :o)!

Díky Petr

R.E.M.
R.E.M. 03.10.2014 v 23:38

Také se přimlouvám za hledání podle ISBN, pro nás, čtenáře. Už se mi stalo, že podle názvu jsem knihu nenašla, pak jsem složitě hledala přes autora... A přitom kniha už tady byla uložena.

Text příspěvku byl upraven 03.10.14 v 23:39

Dan
Dan 11.10.2014 v 09:32

Zdravím,

vyhledávání podle ISBN už je zde možné.

R.E.M.
R.E.M. 12.10.2014 v 17:04

Skvělé. Díky.

hejtmanek
hejtmanek 27.11.2014 v 15:04

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak přesně funguje vyhledávání pomocí ISBN / EAN na www a v aplikaci pro Android? Zajímalo by mě, zda dělám někde chybu já nebo program.

Na www se mi podařilo knihu najít pouze pokud jsem dal vyhledávat ISBN ve formátu s pomlčkami, tj. xx-xxxx-xxx-x nebo xx-xxx-xxxx-x. Bez pomlček kniha nalezena není. Pokud uvedu číslo ve formátu EAN x xxxxxx xxxxxx také není nalezeno nic.

V Androidu po přímém zadání ISBN / EAN nebylo nalezeno vůbec nic. Při fotografování čárových kódů pak jsem někdy úspěšný, někdy ne. Hláška "Tato ISBN není v databázi" se objevuje i u knih, které v databázi jsou a přes www je najdu (např. ISBN 80-7277-195-7, 80-7106-391-6 nebo 80-224-0785-2). Používám aplikaci verze 0.3 beta, systém Android 4.1.1 a 4.4.4.

Mám tedy následující dotazy:
1/ Lze vyhledávat knihy podle kódů bez pomlček?
2/ Lze vyhledávat podle EAN?
3/ Funguje vyhledávání dle ISBN /EAN v Androidu?
4/ Proč při snímání čárového kódu v Android nejsou některé knihy nalezeny, i když v databázi pod stejným kódem jsou?

Děkuji za odpověď. A držím palce při vývoji této výborné aplikace.

Yunnan
Yunnan 30.11.2014 v 14:03

No ano, to je právě ten problém, na kterém ztroskotáváme my knihkupci. Databáze (mám teď na mysli web, Android nemám) neumí vyhledat EAN, tedy ISBN bez pomlček.
Nevím, jak to udělat (nejsem programátor), ale bylo by to moc fajn, kdyby to umělo vyhledat i podle EANu (protože čárový kód je čtečkou převáděn do bez-pomlčkového čísla).


JAnD
JAnD 11.12.2015 v 06:46

Po roce otvírám opět toto téma, neb se mi zdá, že nebyl učiněn žádný pokrok (mobilní aplikace nenajde některé knihy).
Ideálně by mělo u každé knihy být uloženo ISBN ve formě prostého čísla. A při hledání dle ISBN nebo EAN (A to samé při vyplňování záznamu) by dotaz obsahující čísla, mezery a pomlčky byl převeden na prosté číslo, které se bude hledat. Pro zobrazení položek by se pak číslo jednoduše naformátovalo dle standardu.
Stejně tak by šlo přidat (pokud ještě není) převod ISBN10 - ISBN13.

Ač neprogramátor, nepřijde mi to příliš těžké naimplementovat

JAnD
JAnD 14.11.2016 v 11:01

Nějaký pokrok po 11 měsících?

Yunnan
Yunnan 14.11.2016 v 11:04

Mám obavu, že nikoli...

Dan
Dan 14.11.2016 v 11:15

Co takhle to prvně vyzkoušet? :-) Podle ISBN to zde funguje minimálně od dob aplikace, podle EAN teprve chvíli.

Yunnan
Yunnan 14.11.2016 v 11:37

Jéééé, no super, funguje to, načítá knihy přes EAN :o)))!!! Beru zpět a omlouvám se :o)).

Angrandir
Angrandir 23.11.2020 v 10:29

K tomuhle tématu bych měl ještě poznámku/dotaz/připomínku/námět, jak je to s ISBN-10 vs. ISBN-13. Narazil na následující případ:

Kniha má 80-903-1021-4 (ISBN-10) resp. 978-80-9031-021-6 (ISBN-13).

Tady na DK je u ní zdánlivě uložené jediné ISBN, a to 80-903102-1-4. Kniha se dá vyhledat podle ISBN-10, ale ne podle ISBN-13.

Možná je možné ke knize ručně zadat oba tvary a pak bude vyhledávání fungovat podle obou. Poznámka/dotaz/připomínka/námět zní, jestli by si DK nemohla ISBN-10 z ISBN-13 dopočítávat sama a naopak - podle toho, jestli datový pořizovatel zadá desetimístné nebo třináctimístné číslo (pokud zadá pouze jedno).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.11.2020 v 10:39

Angarandir: malá rada. Možná by bylo lepší nastudovat, proč některé knihy mají isbn s deseti číslicemi a proč některé s třinácti číslicemi. A proč je tedy nesmysl knihám dopisovat ty tři čísla, jenom aby "se tady lépe hledalo".
A ten váš příklad? Jedno je první vydání a druhé je dotisk. To právě poznáte podle těch čísel...
Což je na moderátorech. Já bych to druhé isbn psala pouze do anotace, ne do kolonky isbn a anotace, protože stejně dost lidí z toho nepozná, že to druhé je isbn ldotisku...leč to často zabrání vložení dalšího záznamu, který sem tím pádem nepatří (tj pouze nové vydání ne dotisk a právě rozdíl poznáte podle isbn), takže je těžké říct, jaká cesta je lepší, ale předtím nikdo asi nepředpokládal, že se tady někdy bude vyhledávat podle isbn/ean :O :D

Text příspěvku byl upraven 23.11.20 v 10:58

Angrandir
Angrandir 23.11.2020 v 16:25

Lenka.Vílka: Díky za ochytření, trochu jsem si to teda nastudoval, evidentně jsem žil v iluzi. V dotazu je několik blbostí, mj. tam mělo být "EAN-13" místo "ISBN-13".

Hezky je to vysvětlené tady: http://www.computalabel.com/aboutisbn.htm

U téhle konkrétní knížky 978-80-9031-021-6 není druhé vydání od 80-903-1021-4, ale je to "přepočítaná varianta" 80-903-1021-4 (přidělené ISBN-10 "přepočítané" na EAN-13), aby se z čísla dal vygenerovat čárový kód (EAN-13).

Na fyzické knížce ("prvním vydání") to pak vypadá nějak takhle

ISBN 80-903-1021-4
|||||||||||||||||
9 788090 310216

Doplňovat na DK do pole ISBN tyhle "dopočítané čárové kódy" asi fakt nemá cenu. Takže se omlouvám a jako bych nic neřekl, ať to zůstane jak to je.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.11.2020 v 16:39

Angrandir:
To je právě ten rozdíl mezi tím, co bylo dřív a co je teď. Protože teď když vychází knihy, většina se dá brát "ean je to samé jako iabn s pomlčkami". To je podle mě důvod, proč se dá vyhledávat i podle eanu, leč to je věc, která tady nemá svou kolonku. Protože hodně zdrojů, když dává na své stránky, napíše tam klidně isbn ve formátu eanu a pokud někdo neví, kam ty pomlčky doplnit, vloží sem přesně to, co je ve zdroji....



Vložit příspěvek