Podtitul knihy


selviskhed
selviskhed 29.09.2010 v 13:23

Zdravím, nevrhuji přemýšlet o nové kategorii v profilu knihy (mimo nakladatelství atd.) a sice kategorii "Podtitul". Stává se totiž, že uživatelé při vkládání knih připisují podtitul do názvu knihy (do závorky nebo za dvojtečku). Název je pak příliš dlouhý a např. seznam knih se zbytečně dlouhými názvy v profilu autora působí dost nepřehledně (pro maximální přehlednost je ideální, když se název každé knihy "vleze" právě na jeden řádek)

alonsanfan
alonsanfan 01.02.2011 v 14:58

Také se přimlouvám o zřízení kategorie podtitulu, aby tak název knihy (titul) nemusel obsahovat zbytečně velké množství informací a různé aneb....

Thanyss
Thanyss 01.11.2013 v 14:03

Jak tak vkládám knihy, napadla mne jedna maličkost a to je podtitul knihy. Přijde mi nešťastné vkládat podtitul do anotace nebo do názvu knihy za různé pomlčky nebo dvojtečky apod. Potěšilo by mne, kdyby kromě názvu knihy šel vložit i její případný podtitul.
Jestli se to tu už někdy řešilo, omlouvám se.

tyzik.cejka
tyzik.cejka 01.11.2013 v 14:18

super nápad!!!!!!!!

kirmakX6on
kirmakX6on 01.12.2013 v 14:45

taky jsem to chtěl navrhnout ...hledáním jsem zjistil, že návrh je již 3 roky podán a jen jeden člověk ho shledává užitečným :-( ...každopádně se připojuji, takže už jsme tři 8-)

kirmakX6on
kirmakX6on 01.12.2013 v 15:43

jo aha..tak už je nás 5 :-) ...řešilo se to už před lety na http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/kategorie-podtitul-96/str-1#new


for-com
for-com 06.12.2013 v 20:50

Také se přimlouvám za podtitul, zrovna teď jsem ho řešila u jedné knihy, kterou jsem přidávala. Myslím, že by tam být měl, ale v názvu vypadá hrozně:)

zdisule
zdisule 10.12.2013 v 22:05

Též mi pole podtitul velmi chybí.

MissiPippi
MissiPippi 17.06.2014 v 23:21

No koukám, že nejsem jediná a že tato malá prosba je přes půl roku nevyslyšena. Tak se přidávám, snad když náš bude více... :)

Yunnan
Yunnan 10.02.2015 v 11:07

No, rozhodně se přimlouvám za nápad "Podtitul" u názvu za pomlčkou či dvojtečkou to vypadá divně a v anotaci se to ztratí.

lenkaknel
lenkaknel 10.02.2015 v 18:03

Jsem taky pro. Obzvlášť u starších knih, kde podtitul často vydá na několik vět by to bylo velice praktické.

Text příspěvku byl upraven 12.02.15 v 20:59

Koka
Koka 10.02.2015 v 18:15

Díky znovuoživenému volání po rubrice "podtitul" jsem si až dnes všimla, že u knih se přestal zobrazovat jejich originální (cizojazyčný) název. Nepovažuji to za šťastné, protože často jenom díky původnímu cizímu názvu jsem rozeznala, že dvě knihy s různým nadpisem (CS / SK) jsou vlastně totéž dílo.

Yunnan
Yunnan 10.02.2015 v 18:26

Koka: Originální název se zobrazuje, ale je umístěn pod anotací, hned jako první položka :o).

Koka
Koka 10.02.2015 v 18:30

Yunnan - děkuji za navigaci. Kde jsem měla oči? S DK je to už jak s vlastním bytem - když věci nejsou "na svém místě", hned je problém.

Text příspěvku byl upraven 10.02.15 v 18:37

MartinezZ
MartinezZ 13.06.2015 v 10:15

No tak právě jdu na fórum napsat návrh, že by se hodila (více než hodila!) funkce a pole pro napsání podtitulu knížky, protože se mj. hledá i podle něj a tím pádem nic také nenajde, že. A hle, nejsem jediný.

Tuhle knihu jsem třeba nenašel a to jsem hledal podle podtitulu "Křičící orel v Normandii".
http://www.databazeknih.cz/knihy/currahee-37124

Vpravo vidno, že někdo to u "Sedm cest do pekla" vyřešil připsáním podtitulu do názvu, což vypadá... ne dobře.

selviskhed
selviskhed 13.06.2015 v 11:17

Já to navrhoval už v roce 2010 :-)

http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/kategorie-podtitul-96/str-1#id17877

Goodreads umí to, že co člověk napíše do názvu za dvojtečku se bere jako podtitul a nezobrazuje se např. v seznamu knih autora nebo jiných seznamech.

Yunnan
Yunnan 13.06.2015 v 23:21

Hmmm, akorát nevím, proč vlastně máme diskuzi "Nápady na vylepšení webu", když sem asi nikdo nechodí. Diskuze od roku 2013 (a dokonce je to navrhováno už v roce 2010) a ticho po pěšině :o).

selviskhed
selviskhed 14.06.2015 v 01:42

Yunnan: Daniel udělal na webu od toho roku 2010 spoustu skvělých vylepšení a rozhodně bych se proto nebál, že sem vůbec nechodí. Jen na tenhle konkrétní nápad zatím nějak nedošlo, no :-)

MartinezZ
MartinezZ 14.06.2015 v 09:56

Jestli se Daniel spíše nebojí brajglu, který by to mohlo způsobovat. Jednak by bylo možné přidat podtituly ke všem dosavadním 240715 knihám a ty by muselo postupně prověřit odsouhlasit jen pár správců. Druhým důvodem by mohl být i fakt, že, a nefanděme si, někteří by tam psali blbosti, protože neví,m co to vlastně podtitul je. A nebo je to něco, co by si žádalo větší zásah do DB a v plánech to prostě nemá prioritu :) A nebo za to může zakřivení vesmíru :)

Koka
Koka 14.06.2015 v 10:18

Myslím, že nejblíž pravdě je MartinezZ. Jen si vezměte - nehledě na to, že zpětně upravit ty tisíce knih by už nešlo, ale také spousta vkladatelů vůbec netuší, co je vlastně podtitulem knihy. Navíc - hlavně v posledních letech - mají nakladatelé tendenci psát na obálku jakousi "anotaci", o čem kniha je, a to často vzbuzuje dojem (pravdivý či mylný), že jde o podtitul - viz příklad z dneška:
http://www.databazeknih.cz/knihy/blazni-pro-krista-kulturni-dejiny-jurodstvi-252879
Často to nevědí ani samotní vydavatelé knihy - něco jiného je na obale knihy, a něco jiného v tiráži.
Je ovšem pravdou, že vyhledat některé knihy prostřednictvím zdejší vyhledávače je buď nemožné nebo velmi nesnadné. často při zadání slova z názvu či dokonce celého prokazatelně existujícího názvu knihy žasnu, co mi vyhledavač nabídne.

Yunnan
Yunnan 14.06.2015 v 21:53

selviskhed: To já přece vím a rozhodně je to tu výborné, díky jeho práci. Jen tady to vypadá, že sem nenahlídl :o)).

Koka
Koka 11.09.2015 v 12:50

Výstižný příklad názvu knihy, do něhož je nelogicky a anorganicky zahrnutý i podtitul:
http://www.databazeknih.cz/knihy/bile-peklo-boj-o-preziti-na-mt-everestu-a-k2-261577
Vkladatel knihy opsal vše, co na obálce našel, a takto to dopadlo.
A další:
http://www.databazeknih.cz/knihy/beda-tomu-kdo-vycniva-z-rady-1948-1953-pohled-do-zakulisi-politickych-zlocinu-258154

Text příspěvku byl upraven 11.09.15 v 15:35

HeruGil
HeruGil 20.12.2015 v 11:11

Na stránce
http://www.gillianmackenzieagency.com/books/authors/54
je, mimo jiné, uvedeno
Adrenaline Series: High: Stories of Survival from Everest and K2 (Da Capo Press, November 2007)
Vedle dvojtečky (zde druhé, za slovem High) bývá někdy v názvy pomlčka, například "Hyddenworld – Spring", přitom české vydání zde na DK je uvedeno jen jako "Jaro".

Podle čeho se v podobných případech rozhodujete, co je titul a co podtitul?

Hlasuji pro pole "Podtitul"

Text příspěvku byl upraven 25.01.16 v 17:09

medvedice3
medvedice3 21.01.2016 v 13:18

I já se připojuji za kategorii podtitul. Obešla jsem ji dvojtečkou v názvu, a to s mezerou před a po ní, což připadá mnohým divné. Vycházím však z knihovnických katalogizačních pravidel, kde "oboustranná dvojtečka" odděluje název od podnázvu.

Text příspěvku byl upraven 21.01.16 v 13:23

medvedice3
medvedice3 21.01.2016 v 13:23

ad Thannys: "různé pomlčky a dvojtečky". Pokud je pomlčka v názvu, je potřeba to opsat, tak, jak je v knize uvedeno. Dvojtečka pak asi odkazuje na knihovnická katalogizační pravidla, kde "oboustranná dvojtečka" = dvojtečka s mezerou před a po ní, což připadá mnohým divné, odděluje název od podnázvu. Občas se i v názvu vyskytuje a pak se musí opsat. Pro políčko "Podnázev" hlasuji též.



Vložit příspěvek