Antologie


Dell
Dell 26.06.2011 v 14:25

Při procházení DK jsem narazila na to, že antologie jsou vkládány pod jménem toho, kdo ji sestavil. Když jsem podobnou knihu už dřív vkládala, přidala jsem ji pod "autora" Kolektiv autorů, antologie.
Vlastně až nedávno jsem si začala všímat, že jsou podobné výbory vkládány pod jménem editora. Sama bych se přiklonila spíš k variantě vkládat pod kolektiv autorů, ale mám pocit, že je to názor spíš menšinový. Proto bych ráda zjistila, jak se na to dívají ostatní a jak mám další podobné knihy vkládat.

paulhunter
paulhunter 26.06.2011 v 14:39

Já měl vždycky za to, že za autory antologií je považován jejich editor a také tak knihy do DK vkládám. S tímto způsobem jsem se navíc setkal i na řadě jiných literárních místech - ať už se jedná o různé katalogy knihoven, nebo přímo i u informací od nakladatelů.

"Kolektiv autorů" bych přidal pouze v případě, kdyby bylo editorů více (více než 3 např.).

Dell
Dell 26.06.2011 v 14:54

V podstatě nemám nic proti tomu, jen mi jde o ujasnění pojmů. Když vidím napsáno "kolektiv autorů, antologie", vede mě to k tomu vkládat pod to antologie, které jsou dílem více autorů bez ohledu na počet editorů.
Navíc mám pocit, že s tímto "autorem" se tady nakládá dost podivně a možná by stálo za to opravdu upřesnit, co tam vkládat.

paulhunter
paulhunter 26.06.2011 v 15:00

Osobně jsem ještě "kolektiv autorů, antologie" nikdy nepoužil, ale předpokládám, že se tento "autor" používá pro případÿ, kdy není v knize uveden editor.

Dell
Dell 26.06.2011 v 15:06

Teď jsem se na tohoto "autora" ještě jednou podívala blíže, omlouvám se, je to "antologie, kolektiv autorů".
Paulhuntere, bohužel se používá ke všemu možnému i nemožnému podle mého názoru zcela bez jakékoliv logiky.

Jakubisko
Jakubisko 12.07.2011 v 00:40

Editor NENÍ autor. Vím, že toto není striktně knihovnická databáze, ale dle knihovnických pravidel se v katalozích editor nikdy neuvádí do hlavních autorských polí. Pokud jde o antologii, uvádí se buď všichni autoři (pokud jsou 2 nebo 3), nebo žádný. Pro potřeby databáze knih je "autor" antologie, kolektiv IMHO ideální. V žádném případě bych tam však jakožto knihovník nedával editora :)


nightlybird
nightlybird 12.07.2011 v 01:01

Máš naprosto pravdu. V našich končinách je editor vnímán především jako chlápek, který podle svého gusta poskládá knihu, zpravidla povídek spojených tématikou. Z knihovnického hlediska je uvádění editora v poli autor jistě nonsens, pro mne jako čtenáře to ale jistý význam má - vím co od toho výběru mohu asi tak očekávat a nakolik je jeho gusto totožné s mým.
Jinak jen poznámka na okraj - editor má v tradici ango-americké literatury podstatně důležitější roli než u nás a do jisté míry se v podstatě podílí na konečné podobě knihy. "Své editory" měli i autoři zvučných jmen - třeba Wolfe, Hemingwey a v podstatě řada současných autorů (viz poděkování v knihách).
Takže bych si tím nijak hlavu nezatěžovat - jsme především čtenářská databáze, ne?

Dell
Dell 12.07.2011 v 07:10

Editora nijak nepodceňuju, ale stejně mi to prostě nesedí. Nejen z hlediska knihovnického, ale i logického. Ale asi nezbývá, než se přizpůsobit a jít s většinou.
Mám své oblíbené editory, někteří z nich jsou zároveň i spisovateli a jejich vlastní tvorba se od výborů, které sestavili, liší často dost zásadně.
Každopádně mě těší, že má někdo podobný názor jako já, i když nám to asi není moc platné.

Jackjelly
Jackjelly 19.09.2011 v 22:01

Bylo by možné při zobrazení antologií, případně knih s více autory z nichž každý má "na svědomí" danou část textu, aby se vedle povídky zobrazovalo i jménu jejího autora? Myslím že by to přehlednosti prospělo a v případě více autorů by pak stačilo uvést jako autora třeba tu "antologii" a případně i editora :-) .
Zrovna zvažuji, jak u knihy "Alternativní kultura. Příběh české společnosti 1945-1989" zadat jednotlivé její části, jako povídky mi to nepřijde ideální, přičemž jejich doplnění by napomohlo představě o obsahu téhle hodně zajímavé knihy. Můžete mi někdo v tomto poradit? Ale asi nezbude nic jiného než to zadat jako povídky. :-)

paulhunter
paulhunter 19.09.2011 v 22:25

Jackjelly: A proč ke knize vůbec přidávat povídky? Pokud se opravdu nejedná o povídky, ale pouze knihu, na které se podílelo více autorů, tak se můžou pouze vypsat jako autoři knihy, ale rozhodně bych to jako povídky neuváděl.

Když to převedu jinam, tak u encyklopedií také bývá více autorů - resp. kolektiv a neuvádí jejich jednotlivé části jako "povídky". Chápu, že by bylo dobré, kdyby byl každý autor po zásluze uveden, ale určitě ne tímto způsobem - to radši jmenoviě uvést všechny.

Jackjelly
Jackjelly 19.09.2011 v 22:47

To souhlasím, takto jsem to udělal např. u "Rock proti proudu", což je v podstatě klasická encyklopedie. "Alternativní kultura" je trochu specifická kniha, nejlépe by bylo uvést asi všechny autory u knihy a do obsahu uvést názvy jejich příspěvků, původně jsem to tak zamýšlel, pak se podíval na diskusi a znejistěl :-), jako povídky jsem to tam uvádět právě nechtěl.
Každopádně u povídkových knih bych se přimlouval, aby se u povídek dané knihy objevilo i jméno jejího autora, pokud by to nebyl nějaký zásadní problém.

paulhunter
paulhunter 19.09.2011 v 22:55

Jasně, tak by to šlo (myslím uvést do obsahu knihy případně). Co se týče autorů u povídek, tak to tu tak samozřejmě funguje, viz následující: www.databazeknih.cz/povidky/pulnocni-povidky-28672/zanik-domu-usheru-728
Když ke knize vloží povídka, tak se vždy musí uvést i název autora. Sice je za výchozího autora nastaven ten, který je uveden u knihy, ale jde to "odškrtnout" a vybrat autora jiného.

Text příspěvku byl upraven 19.09.11 v 22:56

Jackjelly
Jackjelly 19.09.2011 v 23:05

jj, to není problém, doplňoval jsem to takto ke sbírce "Nebula 1966", měl jsem na mysli něco trochu jiného - aby se při najetí na knihu objevilo v seznamu povídek dané knihy i jméno autora. Nevím, jak moc by byla náročná úprava stránek, ale myslím si že by to nebylo od věci :-). Zrovna u těch "Půlnočních povídek" si vlastně podle autora neudělám představu, jaké autora tam vlastně mám čekat a proklikávat jednotlivé povídky je docela zdlouhavé. Kdyby vedle názvu povídky byl uveden i autor, bylo by to dle mého názoru mnohem více vypovídající o úrovni případné antologie.

paulhunter
paulhunter 20.09.2011 v 09:34

aha, už rozumím. Je dost možné, že se v budoucnu u povídek bude zobrazovat i autor, nebo to bude vyřešeno jiným způsobem.

Na druhou stranu, pokud by byla povídková sbírka jen od jednoho autora, což je naprosto běžná věc, tak by se mi nelíbilo, kdyby u každé povídky bylo vypsáno stejné autorovo jméno.

Jackjelly
Jackjelly 20.09.2011 v 12:09

:-) no to by bylo fakt divný, možná by se to dalo vyřešit nějakou logickou funkcí, která by vyhodnotila že má povídková kniha více autorů a v tom případě by se zobrazovali u povídek i autoři. Ale nejsem programátor, tak nevím jak moc by to bylo náročné.

Abiosis
Abiosis 20.07.2014 v 18:03

Prečítal som si predchádzajúce príspevky, ale múdrejší nie som. :)

Mohol by tu niekto jasne definovať rozdiel medzi "kolektiv autorů" a "antologie"?

Vždy, keď som vkladal poviedkový výber, kde autori jednotlivých poviedok boli rôzni, vkladal som to pod "antologie". Podľa môjho vnímania to kľudne mohlo byť vložené aj pod "kolektiv autorů"...

Poprosím teda o upresnenie.



Vložit příspěvek