Třetí světová válka


Foresten
Foresten 01.03.2014 v 10:52

Zdravím, mohli by jste mi poradit knihu na toto téma ? Spíše než aftermarch, přímo průběh války. Diky !

pajonek
pajonek 02.03.2014 v 20:13

...a zase je to tady - nově založené téma - konečně zase o tom, co sem patří - ke knihám, ale hned na začátku se nabízí otázka:
Je Foresten zase ten, kdo položí otázku a nadobro zmizí /jako jiné nicky u desítek založených témat
Takže, pro mne dilema - odpovídat, neodpovídat......
Tohle téma jasně patří do "alternatívní historie" , jak by vypadal svět kdyby ......
Takže dám zatím jenom tip -
K těm zajímavým patří román OTČINA britského spisovatele Roberta Harrise. Příběh se odehrává roku 1964 v Německu, které dosáhlo absolutního vítězství.
....další tipy pokud se rozvine nějaká debata ...

pajonek
pajonek 02.03.2014 v 20:39

..ještě dodám jeden tip - Tom Clancy - Rudá bouře
U nás není příliš známým faktem, že kultovní román Rudá bouře je stále pokládaný za nejlepší popis třetí světové války mezi NATO a Varšavskou smlouvou....
na románu se podílel další vynikající spisovatel Larry Bond

Foresten
Foresten 02.03.2014 v 21:42

Dík za odpověď. Ano, budu ten co nadobro zmizí, ale pokud bude za nějaký čas hledat odpověď na podobnou otázku, tak ji najde a nebude muset nově zakládat téma. :)

evelinaevelina
evelinaevelina 02.03.2014 v 23:18

Pajonek vybral opravdu skoro to nejlepší, asi bych připojila tip i na SS - GB od Lena Deightona (takový "nižší levl" vzhledem k Otčině - až bych já osobně řekla, že L.D. mohl být Otčinou inspirován). A pokud bych zůstala u alt.hist. k druhé světové válce, tak nezajímavý určitě není Spěšný vlak CH.24.12 Jana Poláčka.
A ještě Muž z vysokého zámku - Philip K. Dick (na tohle dílko bych neměla zapomenout).

pro pajonka: Otčinu jsem četla, tuším že ale už někdy ke konci minulého století - vypadá to příšerně takto napsané, ale nemohla jsem si to odpustit - bylo to mé první setkání s alternativní historií (a stále jsem přávržencem, také doufám, že toto téma nezůstane ladem). Nejdřív mě samozřejmě napadlo, že bych si to znovu mohla přečíst, ale pak jsem si uvědomila, že to bylo i zfilmováno. Takže bych pro změnu shlédla film - ale, mám tu výměnu uskutečnit? Nebo radši sednout zase ke knize? Zklamání z knih nesu dobře, ale pokud něco vidím až po přečtení a nesahá to knize ani po kotníky, tak jsem "doběla" - takže jaká je rada?

Text příspěvku byl upraven 02.03.14 v 23:22

pajonek
pajonek 02.03.2014 v 23:28

film Otčina se moc s knižní předlohou nepotkal - kostra zůstala.....jako knižní náhradu bych to moc nedoporučoval....ale jak víš to je subjektivní názor jedince, můžeš mít po shlédnutí filmu názor jiný ... na druhou stranu já mám takové filmy rád a tomuhle určitě nějakých 70-80% dám - herecké výkony nejsou špatné
___________________________________
co se týče alternativní historie války, je nepřekonatelný Turtledove a z českých série Valhala

Text příspěvku byl upraven 02.03.14 v 23:31


evelinaevelina
evelinaevelina 02.03.2014 v 23:58

Takže si ho stáhnu a podívám se, pak zašlu buď děkovnou zdravici nebo ...nebo samozřejmě nic :-), zkusím to.

Jasně, souhlas, Turtledove - domnívám se, že tento pán nejspíš naplnil ony pověsti o paralelních světech a minimálně ve dvou z nich žije. A pouze tomu s naším paralelnímu zasvětil svůj život - a vypiloval to tam k absolutní dokonalosti! A to jsem od něho nečetla zdaleka všechno.

A co Češi? Já byla až překvapená, kolik se toho našlo (když se hledalo) i od českých autorů. Již zmíněný Poláček mne nezklamal a také třeba Peklo Beneš od J. Nesvadby (některá místa jsou zde na ztracení se,vím ale - když se to týká přímo našeho území, nějaký ten nedostateček odpustím).
Valhala je klasika, ale do mých "top" by se nevešla. Ale pro příznivce, myslím, že se na letošek chystá nové vydání.

Text příspěvku byl upraven 03.03.14 v 00:19

pajonek
pajonek 03.03.2014 v 20:55

....opět něco z alternatívní historie
Alex Scarrow - Tisíc sluncí
Tento román je fikcí, ale když jej čteme, podlehneme jeho vypravěčské přesvědčivosti, jako by šlo o popis skutečné události. Děj knihy se odehrává částečně v přítomnosti a částečně v nacistickém Německu. Začíná tak, že při potápěčském výzkumu poblíž pobřeží USA je nalezen vrak amerického bombardéru, jaké za světové války útočily na německá města, avšak jeho posádka je oblečena do stejnokrojů Luftwaffe. Jak se postupně z velmi vzrušujícího děje dozvídáme, stroje se zmocnili nacisté a v roce 1945, když už měli válku prakticky pohranou, jej vyslali nad New York s atomovou pumou, kterou sestrojili a jejímž svržením chtěli Američany donutit k šokující kapitulaci. Sledujeme záměr nejvyšších velitelů třetí říše, snahu pilotů dostat se k cíli, úspěšný průběh této smrtonosné výpravy a…, další děj se asi nehodí prozrazovat, protože kniha je napínavá do poslední stránky, skvělým způsobem spojuje jednotlivé epizody v působivý celek a když ji dočteme, musíme si připustit, že něco podobného se doopravdy mohlo stát.

Text příspěvku byl upraven 03.03.14 v 21:08

pajonek
pajonek 03.03.2014 v 21:08

ještě o jedné zmínka
Václav Semerád - Čtvrtá říše, Čtvrtá země
Čtvrtá říše je příběh ze současnosti – válka neskončila, jen byla na nějakou dobu přerušena. Brány mezi světy se ale otevírají a na Zemi se vrací „nadlidé“ v uniformách SS, díky mimozemské technologii tentokrát vyzbrojení „zbraněmi odplaty“, které jim i nukleární velmoci mohou závidět. Hitlerova Třetí říše trvala naštěstí jen krátce. O říší Čtvrté se ale teprve rozhodne…

Čtvrtá země bezprostředně navazuje na předchozí díl Čtvrtá říše. Jsou otevřeny brány do dalších paralelních světů s novými civilizacemi. Největší problémy však nejsou s paralelními světy, ale přímo na Zemi, kde se ke slovu hlásí „Ďáblové“, o osudu lidí na Zemi se musí teprve rozhodnout.

evelinaevelina
evelinaevelina 04.03.2014 v 00:00

Tak ten Semerád je pro mne dobrý tip, díky.

Asi by bylo spravedlivé zmínit se i o svérázném Janu Drnkovi (je mi sympatický i jako člověk, nejen autor) a jeho "Žabí trilogii":Žáby v mlíku, Žába a škorpion, Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby.
V každém případě Drnek je nadšenec military, což je v jeho popisech vidět, ale neméně je vidět někdy i jeho politické přesvědčení, které nemusí být vždy stejné se čtenářovým.
Od Scarrowa mají v naší knihovně jen Jezdce časem (pouze 1.díl, takže čtení odkládám, abych v případě nadšení nebyla zklamaná, že další díly nemají k dispozici) a Poslední světlo - to bych mohla zkusit, ikdyž podle anotace to spíš než alt.hist. připomíná žánr katastrofický .

(Když tak na to koukám, tak kdybych měla vlastního psychoterapeuta, třeba by mi sdělil, proč že jsem zrovna na alternace ke světovým válkám zaseklá - ale zatím mi stačí vysvětlení, že je to skvělé čtení:-)

Text příspěvku byl upraven 04.03.14 v 03:23

evelinaevelina
evelinaevelina 04.03.2014 v 03:12

Ještě mě napadá, že jsem zatím nečetla nic z asijské kuchyně. Jaká mají oni svá "co by - kdyby"?

pajonek
pajonek 04.03.2014 v 21:21

....asijská kuchyně alternatívní historie - asi nic neznám...........
...ale mám román "1945" - William R. Forstchen, Newt Gingrich
Píše se rok 1945 – válka v Evropě i v Tichomoří skončila. Na mapě Evropy zůstala jen jedna země, kterou se Hitlerovým armádám nepodařilo srazit na kolena – Británie. Jedinou silou, jež je schopna nacistické mašinérii účinně vzdorovat, jsou Spojené státy. Hitlerovy mocenské ambice nejsou uspokojeny – chystá proto útok přímo na území USA. Tato akce po důkladných přípravách skutečně začne – konflikt se přesouvá přímo na území USA, do okolí Oak Ridge, místa, kde USA vyvíjí a zkouší atomovou bombu. Útok je překvapivý a nesmírně krutý. USA musejí změnit taktiku a urychleně vybavit armádu novou technikou, aby mohly v konfliktu uspět…

pajonek
pajonek 04.03.2014 v 21:32

...co se mě líbilo, a netýká se 3.sv.války, ale je to alternativní historie - Poul Anderson
Strážci času,
které je zde spojeno se sci-fi pojmem cestování časem, kde je kupříkladu zpracována hypotetická historie lidstva v případě, že by Starověký Řím prohrál Punské války a vyhrálo by Starověké Kartágo.....

...a potom ještě kousek alternativní historie ve třech románech Harry Harrisona,
Na západ od ráje
Zima v ráji
Návrat do ráje
...hodnocení od několika desítek čtenářů leze k 90%
------Na západ od ráje je jedním z nejlepších výtvorů Harryho Harrisona. Příběh titánského střetu dvou zcela odlišných kultur vtáhne čtenáře do vzrušujícího děje jako vír maelstromu.
------Zima v ráji je pokračování známého příběhu Harryho Harrisona Na západ od ráje o gigantickém střetu mezi dvěma zcela odlišnými kulturami – ještěřími Yilané a vynalézavými savci, jež se odvážili vyzvat na souboj neomezenou moc inteligentních pla­zů.
------Závěrečný díl trilogie Harry Harrisona o alternativní Zemi, na níž ještěři nevyhynuli, ale stali se dominantní rasou, je stejně strhujícím čtením jako předchozí díly „Na západ od ráje“ a „Zima v ráji“. I tento román znamená nevšední zážitek.

evelinaevelina
evelinaevelina 04.03.2014 v 22:24

Takže , pokud tě nic nenapadá k "asijské kuchyni" - tak nic není (nebo alespoň co by za přečtení stálo), ale je to docela zajímavé, že tento žánr se nestal pro nikoho z asiatů blízky - třeba i pro jejich vrozené geny, které prostě nepřipouští "co by - kdyby".

Jinak, klobouk dolů a ještě níže nad tvým přehledem a ochotou se o znalosti podělit, pajonku, a díky za veškeré info. Nejsem vyhraněný čtenář konkrétních žánrů (spíš mám určitá období, kdy inklinuji k něčemu...), ale nyní mám zapsáno tipů od tebe, o kterých soudím, že by bylo škoda je nevyužít ...dnes např. beru Poul Andersona a jeho Strážce času a zkusím 1.díl Harryho Harrisona (ať nejsem odvislá pouze na alt.hist. ke světovým válkám :-)
Věřím, že třeba že se nezapojuje více lidí do této diskuze, tak ji čtou...a mají stejnbě dobrý pocit jako já.

Text příspěvku byl upraven 04.03.14 v 22:27

pajonek
pajonek 04.03.2014 v 22:38

...té asijské alternativní historie je asi nejvíce popsáno v sérii H.Turtledova - Světoválka a Kolonizace - to je jedna z největších parád, co jsem četl

pajonek
pajonek 08.03.2014 v 11:50

...a zase dva kousky, tentokrát alternatívní historie - bez 3.sv.války
2x John Gregory Keyes
Newtonovo dělo
Co by se stalo, kdyby se Isaac Newton více než vědě, jak ji chápeme nyní, věnoval alchymii a zjistil, že funguje? Co kdyby místo zákona gravitace objevil rtuť mudrců, záhadnou substanci, která může být vynikajícím pomocníkem, ale také strašlivou zbraní? Co kdyby bostonský chlapec Benjamin Franklin objevil věci, které změní svět a krásná, mladá šlechtična na dvoře krále Slunce Ludvíka XIV., myšlenky těchto dvou mužů spojila – s netušenými následky? Newtonovo dělo je první román z cyklu Věk nerozumu, alternativní historie, v níž alchymie nahradila fyziku. To, co zůstalo, jsou intriky, vášně a lidská zaslepenost. Tyto síly strhávají hrdiny příběhu do víru, na jehož konci možná lidstvo čeká apokalypsa.

Andělské počty
Kometa, přivolaná z hlubin vesmíru, zničila nejen Londýn, ale uvrhla do zmatku celou Evropu a izolovala její zámořské kolonie. Isaacu Newtonovi a Benjaminu Franklinovi se podaří před zkázou uprchnout – a kam jinam, než do mekky středověkých alchymistů, staré Prahy. Snaží se porozumět záhadným, lidstvu nepřátelským silám, které alchymii využívají jako bránu do našeho světa, a zároveň ochránit město před hordami Petra Velikého, jehož vojska jsou na cestě k ovládnutí Evropy. Nastává druhá doba temna chystá se rozhodující bitva o budoucnost světa.
Oba romány patří do série - Věk nerozumu ..................

evelinaevelina
evelinaevelina 08.03.2014 v 19:39

Pajonku, napadá mě, jestli jde dodatečně dopisovat název diskuzního vlákna. Protože tvůj nápad posunout zdejší diskuzi od třetí světové války k alternativní hiostorii jako takové vypadá výborně. Už jen proto, že nebude tak specifický, tak zcela jistě přibude zájemců.
A jsem zpět u názvu diskuze - ten by byl zavádějící, nedostačující.

pajonek
pajonek 08.03.2014 v 19:46

...to snad jedině Dan, já už to jednou zkoušel a neuspěl jsem .....

Raksa.A
Raksa.A 09.03.2014 v 19:40

Asijská kuchyně? Mám v ruštině cosi, co se jmenuje Záhuba draka od autora Sakjó Komacu - o zkáze Japonska a jeho potopení na dno Pacifiku - se všemi doprovodnými přírodními katastrofami, pokusy o záchranu národa a národních pokladů..
Jo, a taky to prý byl film.

Text příspěvku byl upraven 09.03.14 v 19:40

evelinaevelina
evelinaevelina 09.03.2014 v 19:59

Tak jsem ten tip zadala do LEGIE a opravdu se ukazuje, že to byl zajímavý autor, do češtiny bohužel přeloženo žalostně málo z jeho tvorby (román žádný, pouze snad povídka).
Ale odhalila jsem, že to dílko, které popisuješ bylo zfilmováno - Zítra už nad ostrovy nevyjde slunce (1973), tak to zkusím odněkud stáhnout a mrknout se.

pajonek
pajonek 09.03.2014 v 20:08

film je na ulozto, bohužel v rýžové řeči

Raksa.A
Raksa.A 09.03.2014 v 20:20

Musím se pochválit (jak v tom Mrazíkovi), protože jsem si vzpomněla, že to mám v ruštině. Neb jako správný sklerotik mám občas problém s tím, jestli to oné bylo v češtině, slovenštině, ruštině nebo polštině. Jako když jsem známému slíbila půjčit Xenocidu od Carda a bác! Bylo to polsky. Celého Endera mám česky, jen tu Xenocidu polsky...

evelinaevelina
evelinaevelina 09.03.2014 v 20:29

Film tedy vzdávám, jedině že bych sehnala tlumočníka.
A obávám se, že i s četbou cizojazyčných knih mám problém - samotné mi vadí, že vrcholným zážitkem místo radosti nad obsahem knihy u mě je, když se po stránce zaraduji, že vím o čem byla.

Ale narazila jsem (paradoxně nyní při zkoumání Komacui(a?) na knihu Jaroslava Velinského Engerlingové. Autor mi nic neříká a anotace vypadala zajímavě (jenže to anotace často, že).
Nějaké lepší info by bylo?

pajonek
pajonek
pajonek 09.03.2014 v 20:49

vhodnej kousek alternativní historie



Vložit příspěvek