Seznamy knih na DK - zajímavosti a inspirace

DISKUZE » O knihách


Jejda
Jejda 03.06.2015 v 08:56

Zajímalo by mě, zdy tu vůbec někoho zajímají knížky, které nejsou tak docela odpočinkové, ale naopak dovedou člověka pěkně zvednout ze židle. Založila jsem tu nový Seznam takových knih, který jsem pojmenovala KNIHY, KTERÉ SE NEBOJÍ. http://www.databazeknih.cz/seznamy/jejda-69396/knihy-ktere-se-neboji-4057 Kdyby někoho z Vás toto téma zaujalo a věděli byste o dalších podobných knihách, budu ráda, když mě na ně upozorníte a vložím je na seznam (ráda si je pochopitelně i přečtu). Díky! ;-)

Koka
Koka 03.06.2015 v 10:29

Jejda, je mi opravdu sympatická tvoje snaha upozornit na knihy investigativního charakteru. Jen se obávám, že část takto nazývané knižní produkce nejsou žádná díla odhalující neznámé a šokující skutečnosti, ale jde jen o pokusy svést se (případně v lepším případě i vydělat) na vlně nějakého skandálu nebo veřejně sledovaného "případu" tím, že autor poskládá jednotlivé v médiích roztroušené informace a pár drbů od lidí, kteří si nepřejí být jmenováni, a kniha je na světě!
Každý si tady může vytvořit seznam knih, jaký jen chce a ostatní mu do toho nemají co mluvit (moje občasné čtení některých zdejších seznamů je fakt "lahůdka" a vizitka psýchy autora seznamu až nevídaná). Přesto si však dovoluji pochybovat o oprávněnosti zařazení do tvého seznamu knihy od nějaké neznámé a neidentifikované Simony Smith. Na seznam "knih, které se nebojí" by myslím měli být zařazeni také pouze autoři, kteří se nebojí - např. zveřejnit svou totožnost.
Jinak - mě včera zvedla ze židle jedna náhodně čtená zpráva z internetu, o které jsem očekávala, že dnes jí budou plná média. A nic - ticho. Kdybys znala někoho, kdo se chce investigativně projevit, ať mi napíše do zpráv, dám mu tip.

Jejda
Jejda 03.06.2015 v 13:09

Váš názor Koka, že investigativní knihy jsou psány jen kvůli senzaci a penězům a že autoři skládají tyto knížky jen s použitím drbů od lidí, je poněkud naivní. Kniha Simony Smith (to že zrovna Vy autorku neznáte, neznamená snad, že neexistuje :-D) se snaží varovat lidi před unáhleným nákupem pejsků od chovatelských podvodníků. Chápu, že se nejedná o téma, které musí nutně zajímat dočista každého, ale vzhledem k poměrně velkému počtu pejskařů v populaci, se domnívám, že poukázat na nešvary v této oblasti, není až zas tak od věci. No a má vlastní knížka "Kdopak by se šmejdů bál?" rovněž nečerpá z bulváru, jak se domníváte, ale vše co v té knize stojí, jsem zažila na vlastní kůži a zaznamenala jen pro to, abych mohla ostatní lidi před podobnými chybami varovat...Jinak ještě co se týče totožnosti Simony S:, tak ona zřejmě ani netuší, že je její kniha (která ještě nevyšla) v této databázi, stejně, jako jsem to nevěděla já, že se o vkládání titulů stará redakce a až když jsem na svou knihu u Vás náhodou narazila, přidala jsem i profil.

Text příspěvku byl upraven 03.06.15 v 13:19

Koka
Koka 03.06.2015 v 20:45

Jejda - jejdanenky, to je ale (nepochopitelně) podrážděná reakce! Na mé vyjádření sympatií takováto sprcha? Prosím, četla jsi v mém příspěvku větu začínající "Jen se obávám, že část takto nazývané knižní produkce nejsou žádná díla odhalující neznámé ...." Víš co jsou to "subjektivní obavy? A co značí slovo "část"?
Ujišťuji tě, že v mém případě o žádnou naivitu nejde, ale o letité a velmi bohaté přímé, nezprostředkované zkušenosti.
Ad Simona Smith: knihu a tedy zřejmě i "profil" její autorky vkládal uživatel alnahu, což je dle mého názoru někdo dostatečně odpovědný na to, že kdyby byl o autorce S.S. věděl (třeba ze záložky té knihy) alespoň minimální informace (alespoň stát, odkud pochází, rok kdy se narodila a pod.), jistě by to tam byl napsal. Když to tam není, signalizuje mi to, že jde o osobu, která si přeje zůstat v anonymitě . (Možná jsem jen ovlivněna anglo-americkou literaturou, kde každý, kdo chtěl zatajit svou totožnost, se vydával za Smithe :=)) Naprosto jí v tomto chápu a dovedu si představit, že člověk, který odhalí něco, co může velké skupině nenažraných dravců zkřížit plány, má strach. Proto bych byla tak opatrná s názvem seznamu "Knihy, které se nebojí", protože jejcih autoři se často bojí, a hodně!
Nikdy ani v náznaku jsem netrvrdila, že tvoje kniha o šmejdech a šmejdovství čerpá z bulváru, proto nechápu, proč mi připisuješ, že se to domnívám. Ne, ani trochu. I když se jí zatím nečetla.
Doufám tedy, že tvá kniha je napsána s větším rozmyslem a s chladnější hlavou, než výše uvedený diskusní příspěvek. Protože to téma je velmi důležité, a já si vážím lidi, kteří dovedou do toho "šlápnout".
Zlom vaz!

Text příspěvku byl upraven 03.06.15 v 21:12

Jejda
Jejda 04.06.2015 v 09:36

Tak dobře! Hvězdičky jsem si tam flákla, protože mi bylo líto, že na Seznamu se nezobrazují ty, které tam dal někdo jiný, ale jen ty, které tam dám sama jako Jejda (a už jsem je odstranila)...A není pravda, že kromě mě, nikdo jiný moji knihu nehodnotil... Jinak samozřejmě respektuji názor Koka i názor binýsek ohledně investigativních knih...Názor je holt názor. Já ho mám třeba jiný a domnívám se, že investigativní knihy ( a investigativní novinařina všeobecně) důležité a potřebné jsou. Co mě ovšem nejvíce rozladilo, byla skutečnost, že správce tohoto webu mění názvy témat diskuse. To mě opravdu hodně naštvalo, protože to už zavání cenzurou a působí to dojmem, že slovo Investigativní je z pohledu zdejšího webu neslušný výraz...Jinak si opravdu nedovedu nijak racionálně vysvětlit, změnu názvu diskusního vlákna, které jsem založila (a následně ho nemohla najít)....Další věc, která mě poněkud vyvedla z míry, bylo familierní tykání ze strany Koky...Já osobně bych si to k neznámé osobě (ať už starší, nebo mladší) nikdy v životě nedovolila...Takže tolik na vysvětlenou k podrážděnému tónu mé odpovědi.

Jejda
Jejda 04.06.2015 v 12:50

Děkuji za tip binýsku. Na Motla se podívám. A že ten Renčův film byl mimo mísu, to vím taky (jak ono se to vlastně jmenovalo?) ... Ale jinak si myslím, že ukazovat lidem, třeba jak to chodí ve Sněmovně a co nám to vládne za bandu blbců (teď mám na mysli knížku Kláry Samkové o tom Kohoutovi, jak lítal po světě za státní prachy) To je přeci šílené! Ten Kohout je pochopitelně gauner a podvodník, ale že se naši hoši v parlamentu nechali ošálit od kluka, kterej sotva dokončil základku...To je přeci donebevolající! No nic! Ten investigativní seznam jsem pochopitelně stvořila, abych upozornila hlavně na svoje "šmejdy", které potřebuji dostat co nejvíce mezi lidi a to ne kvůli tomu, že bych tak prahla po slávě, ale protože aktuálně řeším problém, jak dát vědět lidem ohroženým firmou Sousedské služby, jak mají postupovat, aby se nedostali do obrovských problémů a nepřišli o střechu nad hlavou. Jedná se totiž většinou o lidi, kteří nemají přístup k Internetu a tak se nemůžou o našem sdružení dozvědět jinak, než třeba z novin, z televize a teď i prostřednictvím té mojí knihy. Je to opravdu peklo! Vím, že u soudů leží kolem 1000 neoprávněných žalob a zatím se mi podařilo díky několika reportážím podchytit jen asi 70 lidí...Takže tak! V tomto případě se opravdu domnívám, že účel světí prostředky. Tady totiž nejde o nějaké žebříčky a hvězdičky, ale o osudy opravdických živých lidí.


reader.007
reader.007 04.06.2015 v 15:34

Jejda: Vaše stanovisko o Kohoutovi potvrzuje přesně binýskové slova: kategorický názor založený na veřejném odsouzení, osobně toho člověka neznáte, ale jen když hřímáte jaké že se to dopustil křivdy na ubohých daňových poplatnících nebo ještě větších chudáčcích politicích kteří stejně nemají o hodnotě peněz ani šajn protože starosti a odpovědnost jsou problémy "té lůzy dole". Já činy pana Kohouta neomlouvám, ale to co z něj je teď a čím vy tak pohrdáte, je práce právě té společnosti a systému který následně "ošulil", tedy i Vaše.

Koka
Koka 04.06.2015 v 16:27

Vážená paní Glaserová zvaná Jejda,
za to tykání se Vám, velectěná paní, omlouvám, opravdu, není to normálně mým zvykem, tykat osobě, která je o celý rok starší než já, ale hloupě a tendenčně jsem podlehla tomuto "familiernímu" prostředí, kde si tykají všichni, a aplikovala jsem to i na Vás. Už se to nikdy nestane.
Také jsem se při vstupu na DK divila, že mi tyká i 15-letá zájemkyně o koupi Hemingwaye, i když z mého profilu může znát rok mého narození, ale pak jsem to vzala ne jako projev neúcty, ale naopak - jako "parťáctví".
Mylně jsem se domnívala, paní Glaserová, že když Vám je DK dost dobrá na prezentaci Vašich myšlenek a slov, tak snad dobře znáte i toto prostředí, které se opravdu vyznačuje (alespoň v diskusích, pokud vím) tykáním a vykáme si obyčejně jenom v osobní poště, když si píšeme do zpráv. Je samozřejmě věcí Vaší volby, jak si přejete být oslovována; myslím, že po výše uvedeném Vašem příspěvku už uživatelé DK budou vědět, co a jak.
A tentokrát musím bránit i moderátory, kteří Vámi založené diskusní vlákno přesunuli sem. Nemyslím si totiž, že je to jakákoliv cenzura z jejich strany vůči tak úžasné literatuře, jakou jsou knihy investigativců, ale jde patrně o to, že Seznamů jsou tady už desítky (možná stovka?), a kdyby každý tvůrce nějakého seznamu knih k němu zavedl i další diskusní vlákno, no kam by to vedlo? Nicméně, je mi líto, že k jednotlivým seznamům nelze diskutovat přímo u nich, mnohé by si to zasloužily. Proto alespoň tento svůj vstup využiju na upozornění, že jsem před časem založila nějakých 5 - 6 seznamů, o nichž si myslím, že by mohly být užitečné širšímu okruhu čtenářů, a ráda uvítám od vás všech tipy, čím je ještě doplnit. Seznam mých seznamů najdete v mém Profilu.

Jejda
Jejda 04.06.2015 v 17:50

reader 007 - Vy máte zřejmě kapku problém porozumět čtenému textu, protože to co mi podsouváte, jako můj názor, jsem nikdy nenapsala. Jinak Vám všem ostatním z celého srdce děkuji za opravdu "vřelé" přivítání nového člena...Prošla jsem už pár diskusí na netu, ale s takovou "srdečností" jsem se věru ještě nikdy nikde nesetkala. Tož se tu mějte báječně a nemusíte se obávat, že ještě budu čeřit váš poklidný stojatý rybníček.

Koka
Koka 04.06.2015 v 18:40

Jejda - Vaše charakteristika diskusí na DK jako "poklidného stojatého ryníčku" opravdu potvrzuje mojí domněnku, že to tady na DK ještě nemáte tak docela probádané. A "vřelé přivítání nového člena"? Byla jsem to právě já, kdo doporučoval, aby byla na titulní stránce DK rubrika oznamující nové "členské přírůstky" - tato myšlenka však nebyla přijata. O to více pak záleží na tom novém členovi, jak se hned zkraje sám uvede ....



Vložit příspěvek