Severské detektivky

DISKUZE » O knihách


tamila
tamila 09.04.2014 v 09:27

A ještě navážu na minulý vstup. Pro mě je objev Soderberg a jeho Andaluský přítel. Zatím je jen první díl, ale očekává se trilogie a nechci to zakřiknout, ale našlápnuto má parádně..

keri.H
keri.H 18.04.2014 v 19:22

Jak jsem tu četla, tak tu spousta lidí píše o Milénium, já osobně jsem se na to těšila, až si to přečtu, ale kniha mě zklamala a ani ten první díl jsem nedokázala dočíst dokonce.
Avšak se mi líbily knihy od A. de la Motteho, u kterého se těším, až si přečtu konečně poslední díl. :)
A zrovna dnes jsem dočetla knihu Stallo, která mě taky hodně bavila.

Aiwa
Aiwa 10.12.2014 v 22:29

Něco z Islandu: Teď čtu knihu od autorky jménem Yrsa Sigurdardóttir (konkrétně Led v žilách, která se odehrává v Grónsku) a jsem celkem nadšena. Chystám se na další

triana
triana 11.12.2014 v 00:44

Přidám se se svojí zkušeností - po Miléniu se mě nejvíc zaujal Jussi Adler-Olsen, doporučuji číst chronologicky, a pak hlavně švéd Johan Theorin... Jsou to trochu jiné detektivky, ale fakt výborné, všechny!

happy-smile
happy-smile 24.12.2014 v 13:28

Mezi autory, které mohu rozhodně doporučit patří Stieg Larsson, Jo Nesbo a Jussi Adler-Olsen. Ti určitě nezklamou. Od nich se mi líbilo vše, co se mi dostalo pod ruku (snad až na povídku Sérum od Nesba, která byla publikovaná ve svazku Světové krimipovídky).
Další severští autoři (teda spíš autorky), jeijchž detektivky se mi líbily, byly Camilla Läckberg a Yrsa Sigurdardóttir. Dobře se čtou.
Mezi zajímavé autory patří taky Anders de la Motte, tady se ale spíše jedná o thriller než detektivku. Doporučuju ale rozhodně číst všechny tři díly brzy po sobě, protože na sebe knihy úzce navazují.
Nad čím jsem byla rozpačitá je Lars Kepler. První dvě detektivky Hypnotizér a Paganiniho smlouva byly nekonzistentní a nudné. Ovšem Svědkyně ohně a Písečný muž, to už byl jiný šálek kávy - skvělé detektivky, které můžu doporučit každému.
A nakonec spisovatelka, kterou rozhodně nedoporučiju, je Asa Larsson. Sice jsem od ní nakonec přečetla tři knihy, ale asi to bylo nějak ze setrvačnosti, protože už první kniha se mi nelíbila a po přečtení tří knih jsem si názor jenom utvrdila.
S více severskými spisovateli jsem zatím neměla čas se seznámit, ale rozhodně se chystám na další.

Zlajda95
Zlajda95 02.09.2015 v 17:30

Já teď dočetla sérii Slabost Victorie Bergmanové a doporučuji - ale je to o zneužívání dětí, takže čtivo asi ne pro každého.


Eicherik
Eicherik 02.09.2015 v 20:43

Já jsem taky propadl severské detektivce. Četl jsem Keplera a Larssona a teď čtu postupně Jo Nesba. Severská detektivka ale není u nás žánr nový. Už za minulého režimu se u nás četla desetidílná detektivní série Martin Beck (Romány o zločinu) autorské dvojice Maj Sjöwall a Per Wahlöö. Sám jsem si ji přečetl teprve nedávno. Není to tak akční, jako noví autoři, ale připadá mi to více realističtější. Mě osobně se to velmi líbilo a mohu to doporučit. Nepůsobilo to ani nijak zastarale, pokud ovšem někomu nebude vadit třeba absence mobilních telefonů.



Vložit příspěvek