Knihy v angličtině


jakub0288
jakub0288 14.08.2016 v 14:25

Ahoj, když jsem se učil anglicky, použil jsem tuto knihu http://www.ucebnicemapy.cz/anglictina-nejen-pro-samouky-ucebnice---klic-nove-vydani a můžu jen a jen doporučit. :-) Vše je tam jasně vysvětleno, takže to pochopí i úplný laik a moje úroveň se výrazně zlepšila už za pár dní.

ivo9399
ivo9399 20.09.2016 v 10:39

Zdravím, najprv si urči, čo pre teba znamená byť pokročilým alebo mierne pokročilým. Pre mňa to napr. znamená, rozumieť filmom, videám, rádiu a vedieť sa nejak dohovoriť po anglicky. Aby si mal nejaký cieľ lebo potom ani nevieš kam smeruješ a budeš z toho frustrovaný. A potom už začni z nejakou fajn metódou, pozeraj filmy alebo si prekladaj videá, ktoré ťa zaujímajú, nauč sa najpoužívanejšie slová napr 500, a frázy napr 100 a pôjde to :) A ešte odporúčam tento kurz, celkom je to dobré na doma, dá sa vyskúšať demo www.anglictina-bez-biflovani.cz/demo-online-anglictina

dan776
dan776 21.09.2016 v 08:55

Dobrý den ivo9399 chci se jen zeptat www.anglictina-bez-biflovani.cz/demo-online-anglictina to je učebnice? Je pravda, že stránky vypadají dobře a upřímně řeknu, že si myslím, že nějaká učebnice angličtinu nenaučí. Ale zajímalo by mě zda někdo máte zkušenosti s tímto webem, když už je zde zmíněn. Díky.

robert1119
robert1119 25.09.2016 v 11:35

Ahoj takisto mám pozitívnu skúsenosť s kurzami od www.anglictina-bez-biflovani.cz Neváhaj a skús jeden z nich dá sa to výskúšať na 7 dní bezplatne ;)

ivan8479
ivan8479 12.10.2016 v 11:05

ahoj, zatiaľ knihy v angličtine ešte nejak moc nečítam ale zrejme sa aj k tomu dostanem časom, používam teraz tento spôsob učenia sa doma http://www.imitum.com/efektivni-metoda-vyuky-jazyka nie je to ani tak učenie, iba pár minút na doma, kedy som zažratý do toho :) Je to fajn podľa mňa, oplatí sa vyskúšať

studienka
studienka 12.10.2016 v 15:29

to: ivan8479 do pozornosti davam aj stranku zdarma www.helpforenglish.cz velmi dobre skusenosti s nou mam. Zijem uz 11 rokov v Anglii a hocikedy do nej nazriem pretoze gramatiky nie je nikdy dost


Klamm
Klamm 12.10.2016 v 20:49

Ivan8479: Ta metoda Imitum vypadá slibně, ale jestli se nepletu, tak je to za peníze. Alternativou by mohlo být toto: https://www.duolingo.com/
Mimochodem pokud neznáte Broňu Sobotku, tak doporučuji jeho videa:
https://www.youtube.com/watch?v=-PNV8rYy9f0

spojka
spojka 12.10.2016 v 23:02

Tak když tady pár lidí poptávalo nějaké tipy na čtení v AJ (platí pro všechny cizí jazyky), tak bych ráda připsala ty svoje, které třeba někomu pomůžou:)
A bude to dloooooouhé a podrobné, tak to rozdělím do více příspěvků.


1. Výběr knihy

Když přemýšlíte o nějaké konkrétní knize, ale nejste si jistí úrovní, najděte si ji na amazon.com, nad coverem knihy máte nápis "Look inside" a na ten když kliknete, tak si ve většině případů můžete přečíst pár stránek či kapitol z dané knihy.

To si přečtěte, a pak se sami v klidu rozhodněte, zda se vám kniha čte pohodlně, sedí vám styl, slovíčka... nebo zda je naopak příliš náročná (tak odhadem do 5 neznámých slovíček na stránce je to OK, ale když je jich tam třeba 15, tak bude četba frustrující).

Pro nižší úrovně AJ jsou výborné knihy pro děti, mládež, často YA (nejlépe psaná v první osobě). To jsou knihy, které mají více či méně omezenou slovní zásobu i stylistické prvky. Prostě žádný Dickens, který jednu větu roztáhne na deset řádků a používá slova, nad kterými tápou i rodilí mluvčí.

Pár příkladů:
Koralina
Letopisy Narnie
Šarlotina pavučinka
Goosebumps neboli Husí kůže - to je série krátkých "hororových" knížek, je to sice tak B1/B2, ale na rozšíření slovní zásoby je to parádní:)


2. Aktivní proces četby

Je důležité si uvědomit, že kniha je v tomto případě učebnice a vlastnoručně vyrobený slovník zároveň.

Nelze číst jinak než s tužkou v ruce.

Ze začátku si všímejte slovíček (idiomů, kolokací, gramatiky...), které vám připadají důležité, ale především těch, které sice neznáte, ale u kterých z kontextu dokážete odhadnout význam. Je to vlastně taková hádanka, u které se později dozvíte, jestli jste měli pravdu, nebo ne.

Samotné hádání významu, přemýšlení nad slovíčkem i nad kontextem pomáhá při zapamatování.

Já osobně si dělám tužkou křížek u řádku, ve kterém se slovíčko nachází. A tímto způsobem čtu pár kapitol/stránek. Jakmile dokončíte denní porci četby, tak je úplně nejlepší neotálet a ještě tentýž či následující den si slovíčka vyhledat.

(To ještě není všechno, zbytek dopíšu posléze:)

spojka
spojka 13.10.2016 v 00:22

3. Kniha jako osobní slovníček

Pro jistotu je nejlepší použít česko-anglický slovník, ale definice se snažte do knihy psát VŽDY v angličtině (jedinou výjimkou jsou třeba spojky, částice, předložky... a pojmy, u kterých by vysvětlení zabralo spoustu času - jako kapustňák). Můžete si vzít na pomoc i jednojazyčné slovníky dostupné zdarma online.
U nich je také výhoda, že si slovíčka můžete poslechnout a případně zapsat výslovnost.

A vaše definice nemusí být nijak složitá - "dog" = my Ťapka :)

Jinak vyhledávání slovíček je zábava, protože v tom lepším případě si můžete pogratulovat, jak jste inteligentní, že jste se z kontextu sami dopídili významu. A nebo budete překvapení, že slovíčko znamená něco úplně jiného. Ať tak či onak také tyto emoce - radost, nevěřícnost, překvapení pomáhají při osvojení si onoho slůvka.

Když se rozhodnete si do knihy napsat definici, upřednostňujte pravý a levý okraj u řádku s křížkem. Je to lepší při opakování, protože odpověď tak nemáte naservírovanou přímo pod nosem.

Ideální počet zvýrazněných slovíček na jedné stránce je 1 - 3. Nevadí, že jich tam neznáte více, protože ta opravdu důležitá slovíčka se budou objevovat zas a znovu.
Vysoký počet zvýrazněných slovíček a jejich definic působí na stránce nepřehledně a návdavkem má velice odrazující a demotivující účinek. Prostě ze začátku upřednostňujte ta, která jste uhodli nebo ta, která se v knize často vyskytují.

Na závěr si vybraná slovíčka pěkně zvýrazněte a vymažte tužku. I při tomto procesu už můžete začít opakovat.


4. Opakování slovíček

Většinou stačí, pokud si přečtete větu či odstavec s výrazněným slovíčkem a byli-li jste pozorní, tak by se vám bez velké námahy měl vybavit i význam. (Mimochodem si tím tak i trochu opakujete děj knihy). Co se týče frekvence opakování, tak prostě platí čím častěji, tím lépe. Až dojdete k bodu, kdy pouze uvidíte slovíčko a hned se vám vybaví význam.

Nejlepší na tom je, že když pak třeba po půl roce budete číst knížku znovu, tak uvidíte, jaký pokrok jste učinili a jaká triviální slovíčka jste si vlastně na počátku zvýrazňovali.


5. Zapamatování slovíček

Zapomeňte na češtinu:D

Máte-li třeba slovo our "table" in the kitchen, což v překladu znamenů stůl, tak si nepředstavujte ono slovo "stůl", ale představte si přímo ten předmět, který stojí uprostřed kuchyně a u kterého rodina obědvá. Tento předmět není stůl, ale "table".
Samozřejmě že když se se slovíčkem setkáte poprvé, musíte si ho vyhledat, abyste věděli, co přesně znamená. A když pak někde v textu uvidíte "table" či ho uslyšíte a dokonce ho uvidíte ve filmu, tak se vám v mysli vybaví obrázek onoho "předmětu, který máte v kuchyni a u kterého rodina obědvá".
Slova v angličtině mohou mít ale více významů, takže vždy záleží na kontextu, kterého je v knihách více než dost.

Čím častěji na slovo narazíte, tím hlouběji se vám vryje do paměti.

Jediná zásadní chyba, kterou můžete udělat, je nečíst knihy v angličtině, protože čekáte, až se vám úroveň zlepší. Prostě si vyberte knihu podle vaší úrovně a tuto si zlepšete četbou.

Klamm
Klamm 28.10.2016 v 21:39

Pokud by to někoho zajímalo, tak nakladatelství Karolinium, vydalo v anglickém jazyce dvě knihy od Ladislava Fukse.
Of Mice and Mooshaber (i jako E-kniha) a k mé radosti, dlouho očekávaný titul The Cremator.

klanova2
klanova2 21.11.2016 v 17:26

Osvědčily se mi knihy anglického jazyka z webu: http://www.ucebnicemapy.cz/ucebnice-pro-stredni-skoly-gymnazia-a-sou majítam takové knihy angličtiny, které jsem nesehnala v žádném knihkupectví a jsou opravdu suprové:)

zuzana6600
zuzana6600 23.12.2016 v 11:15

zdravím, ak by chcel niekto, tak tu sú celkom fajn stránky na anglinu http://www.domluvitse.cz/ mrknite na to :) a Želám krásne Vianoce samozrejme ! ;)

mpetlach
mpetlach 26.01.2017 v 18:21

Kdyby se někdo zbavoval zjednodušené četby, třeba od penguin readers, level 1-2 tak bych měl zájem.

Text příspěvku byl upraven 26.01.17 v 18:35

radusak9806
radusak9806 03.02.2017 v 15:58

Dobrý den
Potřebovala bych poradit, chci si zlepšit svou nijakou angličtinu, jsem na jazyky naprosto tupá a tak bych ráda začala s něčím jednoduchým. Má někdo zkušenosti s nějakým titulem.
Děkuji za radu

Text příspěvku byl upraven 03.02.17 v 15:58

Leiah
Leiah 03.02.2017 v 19:19

Asi nejjednodušší jsou knížky Roalda Dahla, nebo Narnia. Celkem dobře se čtou i "upíří romance" jako The Vampire Diaries, nebo Twilight sága. Ani třebas anglický překlad Drahokamů Kerstin Gier není příliš obtížný na čtení. Záleží ale na tvojí pokročilosti. Pokud nejsi alespoň na B2, bylo by lepší začít zjednodušenou četbou.

Aiwa
Aiwa 04.02.2017 v 14:45

Mně přijdou nejjednodušší knihy z žánru young adult, i když jak které. Jednoduchá mi přišla Divergence nebo Twilight, Hunger Games už bylo složitější. Doporučuje se začít knihou, kterou už člověk četl v češtině, nebo se nejdřív podívat na film. Hlavně ne klasiku a knihy staršího data. Překladová literatura mi přijde taky jednodušší - já začínala anglickým překladem J. Nesba. Hlavní je vybrat si něco, co člověka bude bavit - detektivka, romantika, knihy o životním stylu... Ne moc tlusté a složité. Ze své zkušenosti nedoporučuji zrcadlový text v češtině a neseděly mi ani ty zjednodušené verze.
Hlavní je vydržet - prvních třicet až padesát stran bývá nejhorších. Jakmile se to přehoupne přes polovinu, tak už to člověk většinou dočte. Doporučuji nehledat si každé slovo ve slovníku - jen když se opakuje, já si je psala na papír a pak se stačilo jen mrknout, nebo vyloženě nechápu popsanou situaci. Fakt není nutné rozumět každému slovíčku. Hlavní je nevzdávat se, protože se to opravdu vyplácí! Četbou jsem se naučila víc než za x let ve škole - jak nových slovíček, tak gramatiku, a není to taková nuda ;-)

radusak9806
radusak9806 04.02.2017 v 18:58

Je mi jasné, že nemohu začít s něčím složitým a právě se ptám co je takové zvládnutelné. Přemýšlela jsem nad Knihou džunglí, Malým princem (prostě moje dvě srdcovky)
Děkuji za odpovědi

Text příspěvku byl upraven 04.02.17 v 18:58

R.E.M.
R.E.M. 05.02.2017 v 16:51

Ze své zkušenosti můžu napsat, že mně zpočátku zjednodušené knihy pomohly hlavně při plynulosti čtení, zkrátka abych neměla potřebu si každou větu v duchu překládat do češtiny a moje čtení v angličtině bylo přirozené stejně jako při čtení v rodném jazyce. Takže bych ani ty zjednodušené knihy nezavrhovala.
Dost využívám knihovnu a protože nabídka knih v angličtině bývá v menších knihovnách omezená, nepohrdla jsem ani zrcadlovými knihami, jen jsem se musela naučit ignorovat českou část.
Osobně mi vyhovují i detektivky v angličtině, nebývá tam složitá angličtina, ale samozřejmě, je to titul od titulu. Nejdůležitější je si vybrat takovou knihu, která by Vás bavila i v češtině.

Text příspěvku byl upraven 06.02.17 v 10:38

Naias
Naias 06.02.2017 v 09:53

Neviete niekto, ako sú na tom, čo sa týka jednoduchosti angličtiny, detektívky od Agathy Christie?

Hraboshka
Hraboshka 06.02.2017 v 10:27

Naias: Já četla jen Smrt na Nilu a přišla mi v pohodě, určitě zkusím ještě něco.
Také se mi anglicky moc dobře čte King.

R.E.M.
R.E.M. 06.02.2017 v 10:28

Naias: Já jsem četla detektivku Zaháda na zámku Styles od A. Christie a v pohodě. Dost jednoduchá angličtina. Byla to jedna z prvních knih, které jsem četla v originále.

Text příspěvku byl upraven 06.02.17 v 10:34

R.E.M.
R.E.M. 06.02.2017 v 10:53

Pro starší knihy v angličtině je výborný projekt Gutenberg viz http://www.gutenberg.org/ebooks/search/?sort_order=downloads

Analady
Analady 22.02.2018 v 07:51

Dobrý den,
čtete knihy v angličtině? Jakou byste mi doporučili?

Naias
Nomia
Nomia 24.02.2018 v 12:51

Všimla jsem si, že jsi kladně hodnotila Farmu zvířat, tak doporučuji zkusit 1984, není to nijak složitá angličtina a je to geniální knihy, případně to najdeš v knihkupectví i v originále ve zjednodušené formě.
Pokud nejsi zvyklá číst běžně v angličtině, nebo nejsi na příliš dobré úrovně, zkus nejdřív knihy pro mládež, (klidně takové klasiky jako je Potter atd.), případně nějakou slaďárnu (Roberts, Erskin, Steel atd.). Jsou jednodušeji napsané.



Vložit příspěvek