Jak zacházíte s vlastními knihami?


paulhunter
paulhunter 26.09.2011 v 18:01

Vím, že je název tématu poněkud divný, ale rád bych zde začal diskuzi na téma zacházení s knihami, které osobně vlastníte.

Jsou lidé, kteří kupují knihy a bojí se na ně jen sáhnout, aby je nějakým nedopatřením nepoškodili, a to nemám na mysli pouze knihy, které mají nějakou vyšší hodnotu.

Další, kteří čtou knihy s největší opatrností, ostatním je rozhodně nepůjčují. V případě poškození knihu kupují znovu.

A jako další extrém - čtenáři, kteří s knihami házejí, jedí nad nimi, protože kniha je knihou jen v tom případě, že je pořádně očtená a jeví známky "vroucí lásky" čtenáře nad samotnou knihou.

Vím, že "kategorií" je několik - já sám se ke knihám chovám velice opatrně, hlavně k přebalu, ale nebojím se knihu vzít s sebou, třeba když cestuju; v takovém případě si knihu vždycky pořádně obalím. Jsou ale naopak takové, které bych s sebou rozhodně nevzal (např. dražší komiksy).

A jak zacházíte se svými knihami vy?

Text příspěvku byl upraven 26.09.11 v 18:02

Minas
Minas 26.09.2011 v 19:11

Obezřetně, s něžností, tak by asi zněla odpověď ve zkratce.

Nově koupené knihy z knihkupectví si nanejvýše vážím a pokouším se k nim chovat co nejohleduplněji. Pokud je kniha s přebalem, pak přebal nechávám v knihovničce a čtu "holou" knihu. Někdy si i pracně vyrábím obaly, aby kniha případně tolik netrpěla, ale většinou se opotřebování knihy snažím předejít třeba opatrným pokládáním na stůl.

Jestliže někomu půjčím knihu, pak zásadně bez obalu. Bohužel mám zkušenosti, že se mi knihy vracely v dosti opotřebovaných stavech a tak mi alespoň zbývá možnost zakrýt takovou knihu hezkým obalem.

U knih, které už něco pamatují (vyřazené knihy z knihoven) už tak opatrný nejsem. Jestliže jsou jednotlivé stránky slepovány izolačkou nebo je hřbet sešit nití, pak už mi na vzhledu knihy tolik nesejde - což ale neznamená, že bych se k takovým knihám choval schválně hůř.

Samostatnou kapitolou jsou pak knížky, které jsou ze začátku 20. století a starší. U takových knih jsem opatrný při otáčení jednotlivých stránek, neboť se bojím jejich rychlého rozkladu.

Mimo posledně jmenované, se nebojím brát si jakékoliv knihy kamkoliv sebou.

Text příspěvku byl upraven 26.09.11 v 19:12

bookcase
bookcase 26.09.2011 v 19:51

Jemně a něžně. Kdybych byla chlap, řekla bych, že s nimi zacházím jako správný džentlmen s dámou :)))
Mám knihy nové i starší, ke všem se chovám stejně. Ráda si je opakovaně prohlížím, listuju jimi, čichám k nim, prostě si je užívám. Když půjčím, tak jen tomu, ke komu mám důvěru, cizím půjčuju jen ty u nás v knihovně :D.

Azizi
Azizi 26.09.2011 v 19:52

Ja som ku svojim knihám tiež vcelku dosť opatrná. Síce ich sem-tam požičiavam, ale tomu človeku vždy predtým vysvetlím, aby s knihou jemne zaobchádzal. A je tiež pravda, že na niektoré knihy som citlivá menej, na niektoré viac. Je jasné, že ak mám nejakú knihu povedzme z antikvariátu a je už i tak dosť otlčená, tak na ňu nejaký extra pozor nedávam. Naopak keď si sama knižku vyberám v kníhkupectve a ešte prejdem celý stĺpček a vyberiem tú najneporušenejšiu, tak s ňou aj potom zaobchádzam dosť opatrne.

Obálku (ak nejaká je) v takom prípade dám preč, aby sa nepoškodila a čítam bez nej. Ďalej ak má kniha povedzme matný čierny povrch, tak sa snažím chytať ju tak, aby na nej nezostali odtlačky prstov. To isté na kriedovom papieri (encyklopédie a pod.). Záleží aj na tom, ako je tá samotná kniha spracovaná. Niektoré sú spravené tak pekne a esteticky, že by mi bolo ľúto, ak by sa nejak poškodili. Ale na dovolenku by som bez rozčítanej knihy nešla. Mám ju vždy pri sebe v batôžku, takže tam sa nemá veľmi ako zničiť.

Inak páči sa mi táto téma :) A som rada, že nie som jediná tak opatrná ku knihám...

Text příspěvku byl upraven 26.09.11 v 19:55

tina23
tina23 27.09.2011 v 13:28

Strašně...
Většina mých knih je politá kávou, oranžová od pomerančů a dost z nich mi spadlo do vany...
Tahám je všude s sebou a do obalů je nebalím:(

Alix
Alix 28.09.2011 v 06:20

Já budu tak někde uprostřed. Knihy sice čtu bez obalu, ale nějaké otisky prstů naprosto neřeším, když čtu, tak se něčím takovým naprosto nezabývám. Samozřejmě neberu knihu do ruky upatlanými prackami, ale přiznávám, že už mi kniha taky spadla do vany. Občas na knize usnu, ale i přes mé občas neurvalé chování jsou i starší knihy z rodinné knihovny v dobrém a celkem úhledném stavu. Kniha má sloužit mně a ne já knize, což mi připomnělo jednu "dámu", která měla doma knihy nádherně seřazené podle edicí, autorů a snad i barvy, ale ani jednu nikdy nepřečetla, měla to prostě jen pro efekt, což nechápu.


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.09.2011 v 10:28

Já budu v první části druhé kategorie. Knihy čtu s nejvyšší opatrností, vázané i brožované jsou u mě po přečtení v lepším stavu než většina knih ve velkých knihkupectvých jako je Neoluxor nebo Kanzelsberger kde jsou uhmatané a podobně.
Bohužel knihy půjčuji, takže se mi vrací mnohdy v příšerném stavu. Třeba Kingovky mám v tak žalostném stavu, že bych se je styděl dát i na aukro.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.09.2011 v 11:58

elfos: Problém je že to není ani tak u kamarádů, jako spíš v rodině. Když člověk patří do třetí skupiny, tak i přesto že dělá co může a zachází s knihou opatrněji než s vlastní, vrátí ji odrbanou a špinavou. Další roli v tom hrají další lidé okolo člověka který ji má půjčenou. Klasicky se mi kniha vrací několikrát spadlá na zem a odřená, páč se do ní pustili děti...
Pro mě už třeba tohle je naprosto zničená kniha kterou bych se styděl na aukru prodávat:
http://tr.aukro.cz/stephen-king-ostrov-duma-key-i1843998853.html#gallery
Bohužel když svou knihu dvakrát půjčím, i v takovém stavu se mi dokáže vrátit.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.09.2011 v 12:00

Eh, teď jsem si u mnou zmíněného odkazu všimnul donebevolající nehoráznosti a drzosti. Nezlobte se na mě, ale když k tomuhle někdo dokáže zadat Použitá - nepoškozená a napsat "Bezva stav" tak je někde něco špatně - buď u mě, nebo u prodávajícího.

paulhunter
paulhunter 28.09.2011 v 12:01

M_M: nějak mi tvůj link nefungoval,
http://aukro.cz/stephen-king-ostrov-duma-key-i1843998853.html

Text příspěvku byl upraven 28.09.11 v 12:02

paulhunter
paulhunter 28.09.2011 v 12:05

Každopádně je fakt, že tohle taky nepochopím a je jen vidět, jak každý vnímá jinak "skvělý stav" knihy. Měl jsem taky čest zde v Bazaru na DK, kdy jsem si kupoval knihu a prodávající mě ujistila, že kniha je v perfektním stavu - následný šok při rozbalení balíku jsem měl natočit na video, protože to fakt stálo za to: kniha byla bez přebalu, celý hřbet přelepený izolačkou, špinavé stránky, díry ve vazbě..

... a tomu někteří říkají skvělý stav.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.09.2011 v 12:09

paulhunter: Tak to je síla. To člověk neví jestli má brečet nebo se smát.

Jinak mě zas nefunguje tvůj link, tak je to nějaký pojebaný.

Projel jsem si aukco toho prodejce, tak je fakt mimoň. Třeba Lisey a její příběh stojí zato. Kniha dorvaná, obálka zpřekládaná, vazba rozjetá a "Stav - Nová" :-D

paulhunter
paulhunter 28.09.2011 v 12:13

No, myslím, že jsem chvilku brečel a pak se smál :-D
ale nakonec to dopadlo dobře - jelikož se jednalo o dost žádanou knihu, prodal jsem jí na aukru a vydělal jsem na tom.. takže jí stejně pořád nemám, ale aspoň jsem na tom neprodělal.

aha, to je divný..
Na tu Lisey jsem se taky díval, člověk se tomu musí jen smát :-)

Mayanea
Mayanea 28.09.2011 v 15:26

Tak nějak normálně. Ve vaně nečtu, u jídla už taky moc ne a když už, tak jí mám rafinovaně postavenou před talířem a čtu pomalu, abych nemusela třeba omaštěnými prsty hrabat na stránku. Když čtu venku a poprchává, tak někam zalezu nebo schovám do tašky.
Jediné knihy, které se mi opravdu povedlo zničit, jsou potterovky. Tam není výjimkou doma dělaná předsádka, rozpadlá vazba opatlaná lepidlem apod. Nějaký podíl na tom samozřejmě mají i kamarádi, ale co už.
Kdysi jako malé škvrně jsem měla děsný nutkání vybarvovat čb ilustrace, protože mi ty obrázky přišly "mrtvý". Teď už si obrázky naštěstí kreslím vlastní a mimo knížku. :-)

Vojta
Vojta 28.09.2011 v 18:58

Ke knihám se snažím chovat co nejlíp, ne vždy se mi to však daří. Ohnuté rohy, umazané stránky, jednu knihu jsem dokonce omylem vystavil dešti. Jinak u mě taky nejhůř dopadly potterovky - četl jsem je několikrát a párkrát je i půjčil. Knihy, co si půjčuji, se u mě těší zvýšené opatrnosti, ale to vždycky nestačí. Například moje babička mi docela často půjčuje svazky ze své rozsáhlé knihovny a mně se snad ani jednou nepovedlo, abych knihu vrátil naprosto nepoškozenou. Na druhou stranu má babička jistotu, že jsem tu knihu opravdu četl :-). Tudle už jedna knížka byla v pořádku, tak jsem zvažoval, že z ní vytrhnu stránku, aby to nevypadalo moc podezřele :-).

kajisek
kajisek 25.11.2011 v 18:04

no já docela opatrně,ale když jsem unavená,prostě jim ohnu rohy,nešetrně strčím pod postel a chrrrrrrrrrrrrr

black.susi
black.susi 26.11.2011 v 12:18

Snažím se s nimi zacházet opatrně, ale ne vždy se mi to úplně daří, tím jak je si je sebou pořád někam beru, dávám a vyndávám z přecpaného batohu, tak trpí hlavně rohy. Už se mi povedlo pár knížek, které jsem měla půjčené vrátit v poněkud horším stavu, což mě docela mrzí. Ode mě si z nějakého důvodu nikdo knížky pujčovat nechce, takže svoje si ničím jenom sama.

K tomu vybarvování obrázků, jako malá jsem měla potřebu takhle mamce "vyzdobit" kuchařku a po ruce jsem měla jenom propisku :-) No mamka byla na infarkt, protože v té době byli takové kuchařky těžko k sehnání.

sarekaslukova
sarekaslukova 30.11.2011 v 18:30

S úctou a když ji někomu pujčim uplně vyšiluji knyž je jakkoliv zničená.
No neni to hrozný občas se za to stydim.

kajisek
kajisek 10.01.2012 v 19:36

Docela dobře,ale někdy prostě nemám čas a knihu odhodím,někdy ji však hezky položím a odolám pokušení ohnout rohy

endtitles
endtitles 11.01.2012 v 13:23

Občas jak maniak, paperbooky zásadně otevírám jen do úhlu 90° abych neměl na obalu knihy "vlnky". Ohnuté rohy knih mě občas budí ze spaní. A nad možností tržné rány a požkozené vazby mě uvádí v mdloby. Měl bych se jít léčit.

klarkys
klarkys 11.01.2012 v 21:15

Knihy kamarádů opatruju jako oko v hlavě, nikdy jsem s nimi nic neprovedla, ale moje knížky dostávají občas zabrat. Čtu je ve vaně-z toho jsou pak trošku krabatý:-), čtu vlastně všude, takže sem tam nějaký otisk...ale co je nejhorší a nemůžu se toho zbavit-místo záložky si vždycky ohnu horní roh poslední přečtené stránky:-( Obaly ale před četbou sundávám, aby aspoň ty byly hezký:-) teda když knížka obal má ;)

Hudis
Hudis 15.01.2012 v 14:09

O své knihy se snažim starat, před čtením sundám obal, pokud to jde. Ale jednou chtěl kamarád půjčit Kinga a že mi naoplátku půjčí jiného Kinga. Nechtělo se mi ne kvůli tomu, že by mi ji vrátil ve špatnym stavu, ale spíš sem se bál o stav jeho knížky:) No a nakonec se ukázalo, že ten strach byl opodstatněný:) Po pár přenosech v batohu se potrhala na hřbetu .Byla to bychle a ty to hůř snášeji. I když sem mu nabízel, že mu koupím novou a jeho si vezmu, odmítl. Ale cítil sem se blbě. A od tý doby už si nikdy nic nepůjčím.

Vikiki22
Vikiki22 09.04.2012 v 18:15

Ako s najväčším pokladom.

Adriana.82
Adriana.82 09.04.2012 v 18:27

s úctou !!! :)

Lomax
Lomax 09.04.2012 v 18:33

To je mi ale "hloupá" otázka. V době,kdy se cena knihy pohybuje dost vysoko pochybuji,že je někdo háže do kamen,aby se mohl ohřát. I kdyby kniha stála 5 Kč tak si myslím,že podobná individua,která si zatápí knihami tento server nenavštěvují.

Text příspěvku byl upraven 09.04.12 v 18:35



Vložit příspěvek