Issac Asimov

DISKUZE » O knihách


Hudis
Hudis 12.04.2013 v 22:37

Asi to nebude patřit přímo do této kategorie, ale budiž. Právě dočítám sérii Nadace a až teď jsem se dozvěděl, že této sérii předchází série o Robotech. Nemohlo by se to dát k sobě, aby třeba ostatní věděli. že série o robotech předchází Nadaci? Myslím tím, jak je v popisku knihy odkaz na zobrazení knih v sérii, tak je skloubit? Nebo je dát k sobě, ale nějak oddělit mezerou? Mě je třeba líto, že sem nejdřív četl Nadaci a až teď pudu na Roboty.

RaptoR
RaptoR 20.09.2013 v 12:53

Líto Ti to být nemusí. Sérii o Nadaci předchází také dvě knihy - "Kosmické proudy" a "Oblázek na obloze". Stejně Asimov psal knihy o Nadaci na přeskáčku (původně se jednalo o trilogii, až po velkém zájmu čtenářů dopsal Asimov další čtyři díly).
Abych se ale dostal k tématu; Všechny návaznosti k sérii o Nadaci jsou velmi volné, určitě se v sérii o robotech nedozvíš nic zásadního, co by ovlivnilo Tvůj pohled na universum Nadace :)

Mako123123
Mako123123 03.01.2015 v 18:07

Zdravím. Mám otázku: Rád by som sa opýtal na Váš názor: kedže (ak) ste čítali všetkých 7 častí Asimovej Nadace, je podľa Vás lepšie ich čítať podla poradia ako ich písal autor alebo podľa chronológie deja? čo myslíte, pri čom by mal čitateľ väčší zážitok? či logicky a postupne odhaľovať pravdu (rozuzlenie) alebo ju zistiť o niečo skôr a potom k tomu ešte nejaké to prekvapenie v podobe pôvodnej zápletky (niečo na spôsob: ,,ahá takto to vtedy bolo,,) ? Lebo čítal som najprv /Nadace/ včera som dočítal /Predohru/ a teraz neviem či mám pokračovať /A zrodí se Nadace/ alebo tú si mám nechať na koniec a pokračovať teraz /Nadace a Ríše/ atd... Za odpoved (názor) vopred dakujem.

Text příspěvku byl upraven 03.01.15 v 18:07

Prometheus
Prometheus 03.01.2015 v 20:46

Já osobně četl nejprve původní trilogii, potom díl 6 a 7 a nakonec díl 1 a 2 (bráno chronologicky dle děje). Sice jsou ty 4 další knihy super, ale nedosahují už kvality původní trilogie, navíc se v nich hodně odkazuje na věci, které jsou řešeny právě v původní trilogii. Podle mě sis to hodně zkomplikoval. Z třetího dílu ses vrhl na úplně první (bráno opět chronologicky dle děje). Jelikož už to máš takhle divně (možná i blbě) rozečtené, tak bych asi pokračoval "A zrodí se Nadace" a pak dál až k 7. dílu. Možná by ti pomohlo si i zhodnotit, který děj se ti líbil víc a v čem bys radši pokračoval.

elfos
elfos 03.01.2015 v 22:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Mako123123
Mako123123 04.01.2015 v 12:34

Som mal pôvodne dojem že /Predohra/ je len jedna kniha (jeden prequel) pred Nadáciou. Netušil som že je medzi tým ešte dalšia kniha- autorove vrcholné dielo. Preto to divné (blbé) poradie.
Dobre, tak budem sa snažiť tváriť sa, že som /Predohru/ nečítal (poprípade si ju po /...a Zeme/ prečítam znova, asi dovtedy aj niečo zabudnem :D ) a zakončím to /A zrodí se.../ Lebo vidím že drvivá väčšina to tak číta ako to bolo vydávané. Ešte raz, dakujem za vyjadrenie Vašich názorov. :)

Text příspěvku byl upraven 04.01.15 v 12:38


Crash
Crash 08.01.2015 v 08:59

Já to zase četl chronologicky dle příběhu a taky to bylo v pohodě, četl jsem to jedním dechem.

Mako123123
Mako123123 08.01.2015 v 21:21

Hmmm...pozorný čitateľ si to evidentne dokáže užiť nech je to ako chce. Ja som sa len pýtal koli tomu lebo som mal pochyby že či to ,,preskakovanie na začiatok,, niekomu nevadí, ale ako vidím (Crash) tak ani nie. :)



Vložit příspěvek