Hudba vybíraná podle knih, knihy vybírané podle hudby

DISKUZE » O knihách


b_boccacci
b_boccacci 18.02.2016 v 20:05

Pěkný večer všem.
Zajímalo by mě, jestli někdy vybíráte knihy podle hudby, kterou zrovna chcete poslouchat?
Je samozřejmé, že lidé si vybírají hudbu, kterou budou poslouchat ke čtení (pokud tedy u čtení hudbu posloucháte), podle knihy, kterou zrovna čtou. Ale je tomu u některých z vás i naopak? Vybíráte knihy podle hudby, na kterou zrovna máte chuť?
Zároveň bych vás chtěla požádat o různé tipy na hudbu a knihy, které se k sobě skvěle hodí a odnesou vás dohromady do úplně jiného světa.
Také by mě zajímalo, jestli máte s hudbou spojené nějaké knihy? Já když slyším některou píseň z filmu Amélie, jsem najednou v příběhu Bídníci. Jaké jsou vaše spojení hudby s knihami?

Vážně mě to zajímá, budu ráda za každý příspěvek v této diskuzi.
Díky.
BB

Eicherik
Eicherik 18.02.2016 v 20:20

Já když si pustím ke knize hudbu, tak je to buď black metal a nebo dark ambient. Jediná podmínka je, že nesmí zpěv být v češtině nebo slovenštině, protože bych se na knihu nesoustředil. Jediné přímé propojení mezi knihou a hudbou mám v případě Stephena Kinga, kdy jsem si k jeho knihám pouštěl Mika Oldfielda a jeho jediné album, které vlastním a to Tubular Bells.

reader.007
reader.007 18.02.2016 v 20:31

Byvaly doby, kdy jsem si ke cteni poustela instrumentalky, vetsinou nejaky soundtrack. Velmi se mi osvedcil Posledni mohykan, Titanik nebo Statecne srdce. Uz to ale nedelam, ted jsem rada kdyz mam klid a ticho. A to moc casto neni :-)

Text příspěvku byl upraven 18.02.16 v 20:33

Richie1
Richie1 18.02.2016 v 23:33

Nemám nijak vyhraněnou hudbu ke knize nebo naopak. Jediné, co se snažím dodržovat, je podobně jako u Eicherika - nepouštět český zpěv, protože by mě rušil při čtení. Angličtinu nevnímám tak dobře, takže tu mohu kdykoli.

b_boccacci
b_boccacci 19.02.2016 v 09:47

Asi mám sklony k vybírání hudby podle knih a knih podle hudby kvůli tomu, že se věnuji hudbě v podstatě od malička.
V mé mysli se při čtení knih odehrává malý film, vlastně ne malý, ale velký, větší než všechny filmy, které kdy byly natočeny, protože je skutečný a neumělý. A když slyším nějakou hudbu, je tomu tak stejně... Myslela jsem, že kdyby se to propojilo, kdyby se propojila dokonalá hudba s perfektní knihou, byl by ten únik od reality ještě mnohem silnější.... budu hledat dokonalé páry dál. Třeba jednou přijdu na hudbu, která mě odnese do jiné reality natolik, že u ní v mysli vytvořím další svůj román.

tester
tester 20.02.2016 v 12:54

A nejsou knihy ve kterých je doprovodná hudba autorem doporučovaná?
Hudba doporučená autorem by čtenáři o autorovi víc řekla. Čtou autoři DK ? Ve vlastní zájmu by měli. Posíláme požadavek autorům.


spojka
spojka 20.02.2016 v 19:50

Buď čtu knihu, nebo poslouchám hudbu. Můj mozek se totiž nedokáže soustředit na obě tyto činnosti najednou stejnou měrou.

Pokud je nějaká kniha zfilmovaná (a má dobrý soundtrack), tak se mi při četbě konkrétních pasáží vybaví daná melodie.
A nejen zfilmovaná, třeba když čtu Metro 2033, tak mi zní v uších hudba ze hry (kterou jsem nehrála, jen poslouchala OST na YT), dokonale (až děsivě) vystihuje atmosféru knihy.

reader.007
reader.007 20.02.2016 v 20:37

tester: spoustu knih jsem přečetla díky tomu, že jsem o nich četla v jiné knize, ale hudbu ještě žádný autor nedoporučoval.

No a i kdyby to dělal, tak trochu by to zavánělo přehnaným pěstováním kultu osobnosti a to je mně osobně dost protivné.

rusalka123
rusalka123 21.02.2016 v 10:30

Byť to asi není to, co chcete přesně slyšet, nemůže se mi okamžitě nevybavit ta spousta úžasných knih, které stejně tak úžasně zhudebnili klasičtí skladatelé - Preissové Její pastorkyňa jako Janáčkova stejnojmenná opera, stejně tak Evžen Oněgin od Tchaikovského, Dáma s kaméliemi alias La traviata od Verdiho... a další a další (tyhle jsou moje nejmilejší...).

Takže pokud znám dobře hudbu i knihu, zákonitě se mi to musí spojit dohromady. Není to ale samozřejmě tak, že bych četla a k tomu danou hudbu poslouchala, to vážně nejde, když i ta hudba je vysloveně dějová a navíc zpívaná...
A co se vybírání týče, tak ano, pokud obojí neznám, logicky je to pro mě vzájemně inspirací.

Ale jen tak mimochodem, nejde jenom o opery - víte například, že Dvořák zhudebnil ve formě symfonických básní část Kytice?
To je jen taková reklama. :D

No, dneska už mnoho lidí můj příspěvek neocení, ale já na klasiku nedám dopustit. :)
A speciálně ta Její pastorkyňa... Tak emotivní a dramatickou hudbu (k stejně takověmu příběhu) už dneska nenajdete...
(Pardon, asi jsem se trošku zasnila. :D)

Text příspěvku byl upraven 21.02.16 v 10:32

pavlinda
pavlinda 21.02.2016 v 15:56

Rusalko123-Tvůj příspěvek mě potěšil.



Vložit příspěvek