Čitateľské fórum.

DISKUZE » O knihách


cirruska
cirruska 25.09.2019 v 21:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 25.09.2019 v 21:22

AD: Padfoot
Zdá sa, že naša čitateľská formácia preukázala po určitom čase opäť mimoriadne výkony a zaslúži si pochvalu.

newtory
newtory 25.09.2019 v 21:25

AD: cirruska
Nič, len som bol zvedavý.
Pozrel som sa do vášho profilu, ktorých autorov okrem oných troch ešte rada čítate ?

newtory
newtory 25.09.2019 v 21:27

Ja už to dnes balím.
Dobrú noc všetkým.

bamba
bamba 25.09.2019 v 21:28

komu padne zaťažko višnový sad knižne - pred pár dňami šla jeho postaršia rozhlasová úprava - dosť ujačaná a patetická.

cirruska
cirruska 25.09.2019 v 21:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Petass
Petass 26.09.2019 v 23:49

Přečteno... Ale zapomněla jsem si psát poznámky... Pocity rozporuplné...

R.E.M.
R.E.M. 27.09.2019 v 19:20

Mirka2778: Jak Vám všem krásně čtení odsýpá, tak u mě je to naopak. Čtení vázne.
Waverlyho jsem ještě nedočetla. Přiznám se, že mě kniha vůbec nebavila. Dialogy mi přišly jako "bezduché kecání" o ničem. Asi nejsem na tento typ knihy momentálně naladěná. (A to jsem se na Waverleyho tak těšila.)

Mirka2778
Mirka2778 27.09.2019 v 20:42

R.E.M. přesně vás chápu. Taky někdy mívám pocit, že jsem po knize sáhla ve špatný čas. A většinou se to stane, když mám nějaké očekávání a daná kniha ho nenaplňuje.

newtory
newtory 27.09.2019 v 21:06

Mne sa pri Waverleym stalo to isté, ale znásilnil som sa.

R.E.M.
R.E.M. 28.10.2019 v 10:29

Minulý týden jsem získala papírový Višňový sad. Za dva večery ho přečetla.
Téma má ke komedii daleko - ztráta majetku, rodného domu, krásného sadu, likvidace stromů kvůli stavebním parcelám.

Přemýšlela jsem, proč je dílo avizováno jako komedie. Dnes, zcela nečekaně přilétla myšlenka. Postavy, a jejich dialogy jsou (smutně) komediální, chování potrhlé, směšné, i hloupé.

Mirka2778
Mirka2778 28.10.2019 v 18:55

Já jsem si říkala, že někdo si musí plést pojem komedie a satira. Čechov ve všech dramatech ruskou šlechtu mírně řečeno nešetří, ale k popukání to opravdu není.

newtory
newtory 02.11.2019 v 13:05

Rusi majú zvláštny zmysel pre humor a Čechov je kapitola sama pre seba. Ako som už kdesi spomínal Čechovovský smiech cez slzy...
Je v tom obrovský kus nostalgie a smútku. Ako vždy keď končí jedna epocha. Nové príležitosti pre niektorých a zrútenie sveta pre iných.
Mňa zaujali ženské postavy, toľko pasivity, poddajnosti a vyčkávania...
či už to boli sestry, Charlotta, alebo Duňaša (slúžka) všetky boli len hračkami síl osudu (alebo mužov).
Jaša (sluha) smiešny so svojim nadšením pre všetko nové.
Firs (komorník) tragická postava, niečo ako živý pamätník mŕtvych časov. Lopachin (podnikateľ) taká rozporuplná postava. Človek premýšľal nakoľko (a až pokiaľ) je dôležitá lojalita voči tým, vďaka ktorým sa vypracoval a nakoľko je dôležitá kariéra a osobný postup.
Trofimov (študent) dnes by sme možno povedali salónny revolucionár, človek ktorý ničomu nerozumie, ale ku všetkému sa zasvätene vyjadruje. Jepidochov (účtovník) taká kancelárska myška, v podstate nič nerobí, ale navonok to vyzerá, že systém funguje aj s jeho prispením. Človek s kvalifikáciou (diagnózou ?) Brusel.
No a Gajev (brat Ranevskej), Simeon Piščik (statkár) a Ranevská (majiteľka panstva) podobne ako Firs, zaseknutí v čase, muchy v jantári, tragické postavy, "obete" idúce dobrovoľne na porážku. Vždy keď sa im nejakým zázrakom podarilo "vykorčuľovať" z patovej situácie hrdo nakráčali do ďalšej, nemenní, nepoučiteľní, slepé rameno mŕtvej rieky...
Mne osobne sa to veľmi páčilo, mám rád Čechova, ten smútok v ňom nie je ubíjajúci, človek si veľa vecí uvedomí, ale nezatrpkne.
P.S. Ospravedlňujem sa všetkým uživateľom vlákna za odmlčanie. Občas sa nedostáva slov a tak je možno lepšie nehľadať ich za každú cenu. Snáď to neublížilo nášmu vláknu a život aj diskusie v ňom budú môcť pokračovať spôsobom na ktorý sme si privykli.

Text příspěvku byl upraven 02.11.19 v 16:36

Petass
Petass 02.11.2019 v 16:16

Newtory, moc děkuji za shrnutí. Měla jsem stejné pocity, ale nedokázala jsem je srozumitelně napsat. Byl to můj první Čechov, má očekávání se bohužel se skutečnou knihou minula. Hrozně mě ubíjela právě ta pasivita ženských postav... Počkáme a pak s pokorou přijmeme svůj osud. Nemohla jsem se s tím smířit. I přesto, že mě Čechov svým způsobem zklamal, určitě si přečtu jeho další díla, teď už budu vědět, co od něj čekat.

Těším se na další knihu! Kdo vybírá okruh?

cirruska
cirruska 02.11.2019 v 16:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 02.11.2019 v 16:33

Tak a teraz neviem, počkáme ešte či nechce niekto niečo dodať ku knihe ?
A keď sa tak nestane máme tu hlasovanie s otáznikom, mali by sme pokračovať "novamou" ktorú sme minule preskočili, pretože sa neozývala, alebo bude nasledovať podľa poradia po "Padfoot Petass" ?
A ešte jedna otázka, držíme miesto Jass (keďže nevieme čo je s ňou ?) alebo...(?)
1.cirruska
2. Jass
3. Mirka2778
4. newtory
5. novama
6. Padfoot
7. Petass
8. R.E.M.

Text příspěvku byl upraven 02.11.19 v 16:56

Mirka2778
Mirka2778 02.11.2019 v 18:11

Protože jsem přečetla celý soubor Dramata, řekla bych že nejvíc mě zaujal Racek. Ale tematicky jsou tak nějak všechna stejná. A nebo, když přidám i zkušenost s Pygmalionem, jen neumím číst divadelní hru. Nemám tu představivost, aby mi postavy ožily.

Co se týká vybírání vzala bych to stylem, kdo z nich dřív přijde, ten určuje.

R.E.M.
R.E.M. 02.11.2019 v 21:22

Mirka2778:
Mám vypůjčenou stejnou knihu Dramata a uvažovala jsem, že si kromě Višňového sadu přečtu ještě něco dalšího. Díky za inspiraci, co si od Čechova vybrat.

Elegantní řešení - kdo dřív přijde, ten vybírá. :)

newtory
newtory 02.11.2019 v 21:26

Čajku (Racka) si pamätám z bratislavskej inscenácie, teda aspoň si myslím, že to bolo ono. Bol som malý a príšerne som sa otravoval.
Doma mám pripravené toto :

https://www.csfd.cz/film/212685-cajka/galerie/?type=1

tak som zvedavý...
Inak tiež mám tak trocha problém zinscenovať si v hlave dramatický scenár, ale Višňový sad sa celkom dal, čo ma príjemne prekvapilo.
Počkáme do zajtra, ak nebude pokračovať diskusia, tak večer môžme začať vyberať tematický okruh. Bude pokračovať "novama" aby nemala pocit neprávosti (že sme ju preskočili). Ak neurobí výber do pondelka večera, tak pokračuje "Petass".
P.S. Súhlasím, je to elegantné riešenie, ale ono sa fakt občas stane, že človek vypustí jeden deň na DK a potom musí čakať celé kolo (čo môže byť aj takmer rok) kým na neho príde rad. Preto si myslím, že jeden deň nás nezabije a trocha zdržanlivosti nám neublíži a naopak celému tomu nášmu "podniku" pridá trocha "noblesy" .
P.S.1. Navnadili ste ma, možno si aj ja požičiam Čechova: "Dramata". Ak to v tom našom knižnom kurníku vôbec budú mať.

Text příspěvku byl upraven 02.11.19 v 21:38

Petass
Petass 02.11.2019 v 22:57

Také jsem měla v plánu půjčit Dramata, ale nesehnala jsem a skončila u e-verze Višňového sadu. Zkusím projít lépe antiky a snad budu mít štěstí.

Jsem pro, počkat na Novama :)

Mirka2778
Mirka2778 03.11.2019 v 06:16

V naší knihovně naopak byla "pouze" Dramata a tak když už jsem je doma měla, přečetla jsem celou knihu. Ale měsíc je v tomto případě málo, chtělo by to delší rozestupy mezi čtením jednotlivých her.

Padfoot
Padfoot 03.11.2019 v 15:24

Trochu se zastanu dcer Raněvských. Nemyslím si, že by byly pasivní a poddajné, působily na mě spíš lehce rezignovaně. Obě nějakým způsobem vnímají to, co se děje - jak maminka rozhazuje peníze, které nemá, jak je strýček nepoužitelný, a že Lopachin pravděpodobně nepomůže... Ale obě zároveň vědí, že o jejich názory nikdo nemá zájem a nikdo by jim nevěnoval pozornost. Protože jsou pořád generace žen, které mají slušně sedět, být hezké a zticha, a pak se třeba dobře vdát. S Varjou jsem asi soucítila nejvíc. To, jak jí neustále někdo dohazuje Lopachina, který o ní nijaký zájem nejeví. V jednom rozboru díla jsem se dokonce dočetla, že "Lopachin obětuje jmění i svůj vztah s Varjou". Lehce mě to pobavilo, protože já jsem si žádného vztahu s Varjou nevšimla...
Jinak humoru jsem tam našla pomálu, jestli vůbec nějaký. Spíš mi to celé přišlo smutné. Obecně mi přijde smutné, kolik z lidských životu bylo, a do jisté míry stále je, vázáno na majetek.
Pokud jde o Čechova, pravděpodobně se podívám ještě na Tři sestry (a není to málo, Antone Pavloviči?) a pak se uvidí.

newtory
newtory 03.11.2019 v 15:31

Súhlasím s tými dcérami to asi nebolo také jednoznačné a ich pasivita bola tiež asi naozaj skôr vynútená ako prirodzená. A čo sa týka Lopachina vo vzťahu k Varji tak to bol naozaj horúci kandidát na titul: Grázel roka.

alekis
alekis 03.11.2019 v 16:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 03.11.2019 v 20:01

Krásně popsaná tklivá atmosféra mizejících šancí zachránit majetek, dům, sad. Čechov napsal hru tak, že se mi děj odvíjel před očima a postavy ožily.
Varja se mi zdála povahově nejslibnější zvládnout hospodářství, kdyby měla možnost - pravomoc vést panství a domácnost a nějaké finance do začátku. Určitě mnohem schopnější než Raněvská a její bratr. Hloupá rozhazovačnost a lehkomyslnost Raněvské až iritovala. :) Jaša byl na facku, Firs naooak ztělesněním zodpovědnosti, pracovitosti.
No a Lopachin? Budoucí podnikatel, který využije příležitost k zisku.

Text příspěvku byl upraven 03.11.19 v 20:04



Vložit příspěvek