Čitateľské fórum.


newtory
newtory 12.03.2019 v 23:08

Ako som sľúbil, ešte zopár poznámok pod čiarou.
Anu hovorí Ištar: "Až vyvediem býka nadíde sedem rokov hladu."
Zmienka o siedmych dobrých a siedmych zlých rokoch sa spomína aj v Tóre.
Mám "Zamarovského" vydanie a čo sa týka sošiek Zamarovský uvádza, že nešlo jednoznačne o sošky, že preklad je komplikovaný, ale o kamenné veslá, pretože plavbu cez vody smrti by veslá zo "živého" dreva nezvládli.
To že ich Gilgameš rozbil, to je podľa mňa mimo racionálne vysvetlenie. Ale v mojom vydaní sa uvádza hneď po rozbití sošiek, že koniec stĺpca chýba, možno tam bolo rozlúštenie, možno bol Gilgameš jednoducho bujarý, rozšantený...
Mne sa najviac páčila desiata tabuľka, keď si Gilgameš na osude svojho priateľa Enkidua uvedomuje pominuteľnosť človeka ( zaujímavé je, že napriek tomu, že má z dvoch tretín božský pôvod a iba z jednej tretiny ľudský, je napriek tomu smrteľný, ako všetci ostatní ľudia)
Opäť zaujímavá paralela, ono biblické : Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris sa objavuje v texte: "Priateľ môj milovaný na hlinu sa zmenil, Enkidu milovaný na prach sa premenil".
Ďalšia zaujímavá paralela: "Šesť dní a sedem nocí som nad ním nariekal."
V judaizme pre najbližších príbuzných platí, že by prvých sedem dní nemali vôbec vychádzať z domu ani pracovať a mali by sedieť na zemi, alebo na nízkych stoličkách. Tento týždeň najväčšieho smútku sa nazýva po hebrejsky‎ šiva.
A celkom najskvostnejšia časť:
"Kam bežíš Gilgameš ? Život ktorý hľadáš, nenájdeš ! Keď veľkí bohovia stvorili ľudstvo, určili ľudstvu lós smrti, život však do svojich rúk si vzali. Gilgameš ! Naplň si žalúdok, vo dne i v noci sa raduj ! Každý deň oslavuj sviatok a hoduj, tancuj a veseľ sa vo dne i v noci! Maj stále na sebe (bezchybne) čisté šaty hlavu maj umytú, vo vode sa kúp ! Staraj sa o dieťa, čo držíš na rukách, nech sa ti manželka poteší na lone. Tak si počína ľudstvo !"
(celkom v duchu Epikura: Carpe diem)
A finále desiatej tabuľky:
"Ukrutnej smrti sa nevyhneš ! Či azda naveky staviame dom ? Naveky pečatíme ? Čia azda naveky sa bratia o podiel delia ? Či azda naveky trvá v krajine hnev ? Či azda naveky rieka stúpa a záplavu nosí ? Kuklu svoju opúšťa vážka, aby sa znovu do slnka pozrieť mohla. Nič nie je nemenné na večné časy. Spiaci a mŕtvy - ako si navzájom podobní sú ! Netvoria rovnaký obraz smrti ? Mladý či starý- čože to platí ? Keď rozkáže Enlil, zídu sa Anunnaci, bohovia veľkí, s Mametou tvorkyňou osudu, ktorá mu určí lós. V jej rukách je život takisto ako smrť. Deň smrti však nikomu známy nie je ! "
Za seba zatváram Gilgameša.

Text příspěvku byl upraven 12.03.19 v 23:15

newtory
newtory 12.03.2019 v 23:24

Na otázky ohľadne vlákna odpoviem zajtra, musím o tom ešte trocha popremýšľať.

Mirka2778
Mirka2778 13.03.2019 v 16:21

S Eposem jsem moc spokojená! Určitě je to především překladem a obsáhlými vysvětlivkami, úvodem i komentářem i myšlenkami tady z fóra! Ještě si přečtu Zamarovského pro další úhel pohledu. Až se někdy dostanu k novějšímu vydání, přečtu si pro srovnání i to.

R.E.M.
R.E.M. 13.03.2019 v 16:26

Mirka 2778: Zamarovského Na počátku byl Sumer?

Mirka2778
Mirka2778 13.03.2019 v 16:58

R.E.M.: Půjčila jsem si Gilgameše i od Z., ale nechtěla jsem to číst najednou s Eposem, abych věděla co je původní.

R.E.M.
R.E.M. 13.03.2019 v 17:07

Mirka2778: Jo tak, Gilgameše od Zamarovského.
Já jsem po Gilgamešovi přešla k "Na počátku byl Sumer".


Mirka2778
Mirka2778 13.03.2019 v 17:15

R.E.M.: Mě původně Zamarovský ani nenapadl, ale knihovnice mi ho tak nějak dala rovnou i s Eposem. Tak proč si to nepřečíst?! Myslím, že se příště v knihovně poohlédnu i po Sumerovi.

newtory
newtory 13.03.2019 v 22:46

Prepáčte, že vám do toho skočím a ešte aj odbočím od témy, ale chcel by som objasniť svoju predstavu o nomináciách titulov. Myslel som si (možno naivne) že by sme si mohli vytvoriť akúsi "matricu" podľa historických a časových období, ktorú by sme "naplnili" knihami, ktoré by sme radi čítali. Vždy pri hlasovaní by jeden z nás (na princípe rotácie) vybral "chlievik" a potom by sme hlasovali a vyberali knihy z príslušného obdobia. Má to jednu "veľkú" výhodu, nebudeme svoj zoznam nominácií prevláčať z kola do kola ako odsúdenec guľu na nohe, ale budeme mať súčasne k dispozícii široký výber nami vybraných kníh, ktorý vždy jeden z nás pred hlasovaním zúži výberom historického obdobia. Inak tie historické obdobia by nemuseli byť "vyčerpávajúcim" zoznamom, môže to byť aj celkom laická záležitosť.
A teraz jedna zásadná otázka: Pozdáva sa Vám to ?
Prípadne máte iný, lepší návrh ?
Ak sa dohodneme, teraz by sme ešte vybrali zo "starého" zoznamu a po "starom" a v čase na čítanie vybranej knihy by sme nejako pozliepali niečo nové.
Sem s vašimi názormi, nech vieme čo a ako.
Inak ďakujem za plodnú a bohatú diskusiu, bolo celkom fajn trochu preprať Gilgameša.

Petass
Petass 13.03.2019 v 23:00

Děkuji moc za Gilgameše, ač jsem do závěrečné diskuse příliš nepřispěla, poctivě jsem alespoň četla a bylo to moc zajímavé. Líbí se mi myšlenka, že jeden z nás řekne "teď bychom si mohli dát francouzský román" a třeba dá odkaz na základní seznam kdekoliv, odkud bychom třeba 5 knih vybrali pro nominace... Zkusila bych to příště a uvidíme, jak se to osvědčí, přizpůsobím se většině...

Hlasují pro Mistr a Markétka, nebo platí ten úplně původní seznam? Pak bych hlasovala pro Višňový sad...

Text příspěvku byl upraven 13.03.19 v 23:02

newtory
newtory 13.03.2019 v 23:49

Zoznam by mal ešte pre tento výber platiť tento, dúfam, že som nič neprehliadol, ak áno, tak ma opravte :
"Vladař" (N.M.)
"Anna Karenina" (L.N.T.)
"Sto roků samoty" (G.G.M.)
"Kronika Pickwickova klubu" (Ch.D.)
"Čekání na Godota" (S.B.)
"Nadějné vyhlídky" (CH.D.)
"Peklo" (D.A.)
"Višňový sad" (A.P.Č.)
"Orlando" (V.W.)
"Mistr a Markétka" (M. A. B.)
"Doktor Živago" (B. L. P.)
Takže kto chce, môže už vyberať, uzavrieme to v nedeľu, aby nám to "po novom" ladilo s kalendárom.
A čo sa týka toho nového zoznamu, ten zostavíme my spoločne, to sa ešte musíme dohodnúť ako.
Napríklad :
STAROVEK
(3. tisícročie p.n.l – 5. storočie n.l.) (napríklad Epos o Gilgamešovi, Ílias...)
STREDOVEK
(5. storočie – 15. storočie) (Edda...)
HUMANIZMUS a RENESANCIA
(14 storočie – 17. storočie)
BAROK
(16. storočie – 18. storočie)
KLASICIZMUS a PREROMANTIZMUS
(17. storočie – 19. storočie)
ROMANTIZMUS
(polovica 19. storočia)
REALIZMUS
(koniec 19. storočia – začiatok 20 storočia)
MEDZIVOJNOVÁ LITERATÚRA
(1918 – 1945)
LITERATÚRA PO ROKU 1945
SÚČASNÁ LITERATÚRA od roku 1989
Ku každému obdobiu si my všetci spoločne, tak ako sme doteraz dopĺňali zoznam, vytvoríme zoznam kníh ktoré tam patria ale najmä ich tam budeme chcieť mať.
No a potom na princípe rotácie vždy niekto iný vyberie obdobie a my budeme hlasovať pre knihu z vybraného obdobia. Budeme mať vlastne niekoľko takýchto zoznamov ako máme teraz a do každého čítania si zvolíme nejaký iný, alebo ten istý, závisí od vyberajúceho.
Doteraz sme mali balíček cukríkov kam sme dokladali jednotlivé cukríky. Teraz budeme mať na výber niekoľko poschodový dezert.

Text příspěvku byl upraven 14.03.19 v 23:07

R.E.M.
R.E.M. 14.03.2019 v 09:18

Vzhledem k tomu, že hlasovat pro vlastní návrhy je faux pas :), můj hlas dostane
* Mistr a Markétka.

Ty okruhy pro mě budou složitější - vybavit si, že do xy okruhu patří kniha, kterou si chci přečíst. Ale, zase je to výzva.

Text příspěvku byl upraven 14.03.19 v 09:21

newtory
newtory 14.03.2019 v 09:26

Toho sa neboj, to poskladáme spoločne a knihy ktoré tam dáme budú len z našich návrhov. Knihy si povyberáme zo zoznamov, ktoré už máme vo vlákne.
Ak by to mal byť problém, povyberáte len knihy zo zoznamov ktoré chcete čítať a ja ich spolu s Jass (ak bude súhlasiť) povkladáme do jednotlivých období.
Petass : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)
R.E.M. : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)

Text příspěvku byl upraven 14.03.19 v 09:51

R.E.M.
R.E.M. 14.03.2019 v 09:55

Problém to nebude. Jen výzva. :)
A když to bude tak hezky předpřipravené, jak píšeš, tak to bude fajn.

Text příspěvku byl upraven 14.03.19 v 17:20

Mirka2778
Mirka2778 14.03.2019 v 12:41

Mě by zajímalo Dantovo Peklo.
Vybírat z jednoho okruhu bude asi stejně těžké. Možná by pak bylo zajímavé číst třeba dvě knihy z jednoho okruhu po sobě pro srovnání...jen nápad.

Jass
Jass 14.03.2019 v 15:23

Vidím trochu problém v tom, že čím blíž k přítomnosti se dostáváme, tím je v kategorii více knih.... Je to logické, už jsem tu o tom myslím mluvila, je to tím, že máme menší odstup, takže je kánon míň protřízený... takže si myslím, že bude komplikované udržet jednotlivé kategorie v podobném rozsahu... Takže v první řadě bych řekla, že je důležité si rozmyslet, jak postavit ty kategorie... Protože to se taky odvíjí od toho, o co se třeba víc zajímáme a kde už tolik nerozlišujeme... Jinak samozřejmě ráda s rozřazením pomůžu, jen upozorňuju na to, že to není tak snadný...

newtory
newtory 14.03.2019 v 17:10

Ja by som povedal, nech každý navrhne desať kníh a uvidíme ako sa to bude dať usporiadať do zmyslu plných skupín.

Text příspěvku byl upraven 14.03.19 v 17:11

R.E.M.
R.E.M. 14.03.2019 v 17:20

newtory: Návrh se mi líbí.

Chvilku jsem přemítala, jest-li pro příště najdu 10 vhodných knih. Jen tak jsem si prošla knihovnu a našla, i víc než desítku knih. Takže pak budu seznam zeštíhlovat do požadované desítky. :)

Text příspěvku byl upraven 14.03.19 v 21:04

Jass
Jass 14.03.2019 v 21:34

To je celkem dobré řešení, pořád se trochu bojím, že vzniknou nevyrovnané skupiny, ale to bude asi lepší dolazovat následovně...

newtory
newtory 14.03.2019 v 23:13

Skúsme to a problémy ktoré vzniknú, budeme riešiť za "pochodu". Oni tie skupiny nemusia byť počtom kníh rovnaké, niekde budú trebárs len tri (to by mohlo byť možno zároveň minimum pre jednu skupinu) a inde trebárs 5-6 možno maximum, ale hovorím, nechcem prejudikovať dopredu, riešiť treba problémy až keď nastanú...
Myslím, že keď to dáme dokopy bude to oveľa "atraktívnejšie" aj pre uživateľov, každý tam bude mať časť svojich prianí a zároveň o dosť väčší výber už aj to, že rotáciou výberu skupiny kníh bude môcť nasmerovať ostatných ku knihám ktoré by momentálne radi čítali.

Takže teraz ešte hlasujeme podľa starého zoznamu (do nedele) :

"Vladař" (N.M.)
"Anna Karenina" (L.N.T.)
"Sto roků samoty" (G.G.M.)
"Kronika Pickwickova klubu" (Ch.D.)
"Čekání na Godota" (S.B.)
"Nadějné vyhlídky" (CH.D.)
"Peklo" (D.A.)
"Višňový sad" (A.P.Č.)
"Orlando" (V.W.)
"Mistr a Markétka" (M. A. B.)
"Doktor Živago" (B. L. P.)

HLASOVALI (to bude ruská perióda) :

Petass : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)
R.E.M. : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)
newtory : "Anna Karenina" (L.N.T.)

A zároveň premýšľajte nad desiatkou (10) svojich TOP kníh, ktoré by ste veľmi chceli čítať a ktoré preto zaradíme do nášho nového zoznamu. Dodávam, že pri výbere svojich TOP desať si môžete vyberať aj knihy z nášho "starého zoznamu".
Času máme dosť, prinajmenšom do konca termínu prečítania NOVO zvolenej knihy.

Text příspěvku byl upraven 15.03.19 v 13:18

Jass
Jass 15.03.2019 v 12:32

newtory: samozřejmě, spíš mi šlo právě o to, že v některé kategorii budou jen dvě knihy... nebo třeba žádná - to už ale možná není problém... Ale ono na tom asi až tolik nezáleží...
Nehlasoval ještě někdo pro Peklo? Mirka? Mám pocit, že to bylo na konci některého příspěvku... Hlasuji pro Mistra a Markétku...

R.E.M.
R.E.M. 15.03.2019 v 12:52

Okruhy, které budou mít málo knih, můžeme spojit do jedné nevyhraněné skupiny .

Mirka2778 - zájem o Dantovo Peklo viz včera 14. 3. 12:41

Text příspěvku byl upraven 15.03.19 v 12:58

Jass
Jass 15.03.2019 v 12:54

R.E.M. To zní jako dobré praktické řešení :D

newtory
newtory 15.03.2019 v 13:20

Nevedel som narýchlo či to "peklo" nebol odkaz na tú "reformu" v zozname a hlasovaní...
Mirka2778 : "Peklo" (D.A.)
Jass : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)
Petass : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)
R.E.M. : "Mistr a Markétka" (M. A. B.)
newtory : "Anna Karenina" (L.N.T.)
AD : R.E.M. Skupina "rôzne" je dobrý nápad.

Text příspěvku byl upraven 15.03.19 v 13:21

R.E.M.
R.E.M. 15.03.2019 v 13:28

Jak tak přemýšlím - k zájmu o Peklu (hlasování) bude nejlepší, když se vyjádří sama Mirka2778. Abych neúmyslně nezpůsobila v hlasování chaos.

Marylaa
Marylaa 15.03.2019 v 15:33

Já se poslední dobou moc nezúčastňuji, tak pokud to není moc trapné zúčastním se aspoň hlasování a hlasuji pro "Nadějné vyhlídky"



Vložit příspěvek