Čitateľské fórum.


newtory
newtory 13.07.2018 v 11:07

Ták, všetkým prajem pekný deň a ZAJTRA RÁNO môžeme začať s nomináciami. Každý jedna téma, jeden autor a od neho jedna kniha za ktorej poznaním vaše srdce "piští". A nejaká "omáčka" k tomu, prečo práve ten titul a prečo by sme za neho mali zodvihnúť ruku aj my ostatní. Pokúsme sa aspoň PRIBLIŽNE "držať" tých dvoch rebríčkov, aby sme tu nemuseli rozprúdiť celo víkendovú diskusiu o tom, čo ešte je klasika (Atuin mi snáď prepáči tento desivý pojem) a čo ňou už možno nie je...
Niekto by si potom mohol zobrať na starosť sumarizáciu, teda najprv len sumár nominovaných kníh a po nedeli aj počty hlasov za ten ktorý titul.
Nech Fortúna sprevádza naše kroky.
P.S. Ak niekto nebude mať počas víkendu prístup na internet, pošlite mi do správ už dnes nomináciu aj zdôvodnenie prečo tak a nie inak a ja to celé tak, ako to pošlete vo vašom mene cez víkend pridám do vlákna.

Text příspěvku byl upraven 13.07.18 v 11:14

Mirka2778
Mirka2778 14.07.2018 v 10:47

Narazila jsem na vaši zajímavou diskuzi! Zkusím se taky zapojit. Přece jen v klasice, nebo snad povinné četbě máme asi větší či menší mezery všichni.
A hned se zapojuji do návrhů. Pro začátek si myslím to chce něco jednoduššího (něco jako robinson či mušketýři z prvního žebříčku, nebo ještě tak Shakespeara) ať si ozkoušíme jak nám to půjde. Na Světovou revoluci či Platónovu ústavu bych se bez nějaké té rozcvičky vrhala nerada. Bibli asi bude přece jen potřeba rozložit podle jednotlivých knih a ne hodnotit jako celek. Ale přizpůsobím se.

Text příspěvku byl upraven 14.07.18 v 10:48

Marylaa
Marylaa 14.07.2018 v 11:29

Mě by zajímal ten "Stopařův průvodce galaxii" z konce prvního seznamu. Přiznám se, že doposud mně odrazovalo, že mi ta kniha připadala trochu moc "proflákla", což mně většinou u knih odrazuje.
Ale koneckonců o tom to tady je číst takové knihy. A právě nedávno mně byla doporučena, jednou knihomolkou, když jsem se ji ptala, jestli mně bude ochotná dělat pokusného čtenáře (ale to sem nepatří :)
Takže pokud jde o mně, mám v plánu si v tomto doplnit "mezery ve vzdělání, jenže jsem právě narazila na problém v knihovně, měli tam jen další díly, první ne (přiznám se, že jsem předtím ani netušila, že to má víc dílu, opravdu mám mezery ve vzdělání)
Robinson by také byl fajn, ale tady bych hlasovala proto, aby to nebylo nějaké přepracované vydání, ale ten původní.

R.E.M.
R.E.M. 14.07.2018 v 11:56

Mě by lákal Vladař, popřípadě Shakespeare (vyjma Richarda III).

newtory
newtory 14.07.2018 v 17:55

Každý kto má záujem a chuť čítať to, o čo usiluje toto vlákno je vítaný.
Dnes a zajtra sa nominuje, tak špecifikujte svoje preferencie, zúžte svoj záujem na JEDNU knihu a od stredy sa už bude čítať "o život".
AD : Marylaa zhodou okolností práve Robinson Crusoe ma dosť prekvapil, mal som zafixovaný ten príbeh v určitej podobe a potom som ho kúpil dcére a zistil som, že objem textu je minimálne raz taký veľký a je tam kopec príbehov o ktorých som nemal tušenie.
AD : R.E.M. Richarda III. som čítal a (v príšernom slovenskom preklade) v ničom nezaostáva za ostatnými textami božského Williama je rovnako výdatný ako ostatné príbehy.

Text příspěvku byl upraven 14.07.18 v 23:09

Padfoot
Padfoot 14.07.2018 v 23:10

Dobrý večer, přidávám svou nominaci (virbl prosím):
Sto roků samoty, tedy G. G. Márquez jako zástupce magického realismu.
Pro začátek není z nejdelších nebo nejnáročnějších. Podle komentářů "zajímavé", "nápadité" a dokonce i "vtipné" (!). Navíc v magickém realismu je neuvěřitelné množství prostoru pro diskuzi...
Takže tak.

P.S. to newtory: klidě si vezmu na starost "administrativu" :D - návrhy, hlasy,... a tak.


newtory
newtory 15.07.2018 v 00:44

Vďaka za ochotu aj nomináciu, ja sa pridám zajtra.

Stuka
Stuka 15.07.2018 v 11:05

Predpokladám, že nech poviem hocijakú knihu aj tak ostane niekde v prachu. Každé "hlasovanie" v rámci starej zabehnutej komunity má už dopredu víťaza a nováčik si môže so svojou knihou... Preto sa mne osobne hlasovanie nepáči. Má význam len vtedy, ak sa zúčasní viac osôb. Ak len pár - o čom hlasovať? Že jeden chce to a druhý ono a dvaja sa cez vzkazy dohodli?
Malo sa jednoznačne povedať ba začiatok - kto do toho ide. Bolo by nás cca štyria/piati. Každý by navrhol knihu. A tá prvá by sa začala čítať, s tým že najprv by ju navrhovateľ predstavil. Pokiaľ by sa aj tým ostatným štyrom nepáčila museli by chvalabohu držať zobák a čakať kým príde rada na nich s ich knihou. Takto by sa všetci spravodlivo vystriedali, klub by fičal a nestál by na typických byrokratických ... - nominácie, predstavenie, výmena názorov, popritom odbehnutie k ďalším päťdesiatym témam, potom administratíva, dať zoznam dokopy, zachytiť hlasovanie, zaplakať nad hlasovaním, zajasať nad hlasovaním, na desiatich stránkach rozoberať hlasovanie, ešte učičíkať tých čo zaplakali, že ich kniha nebola nominovaná atď. atď. Kým sa konečne otvorí kniha. Uf.
Čo k tomu dodať? Ľuďom netreba dať priestor na možnosti. Treba určiť pravidlá. A buď sa prispôsob alebo ...

To REM: Vladař- dobrý výber, toho už dlho odkladám a tenká kniha, čo sa pre začiatok hodí. Možno by sme priebežne -pomimo - mohli my dvaja čítať Vladára a pokecať priebežne o ňom. Pretože si neviem predstaviť, že o Vladárovi pokecám až po mesiaci, keď ho prečítam - už možno nebudem vôbec vedieť, čo bolo na začiatku a okrem toho tá chuť rozoberať, ktorú mám v priebehu čítania knihy tá už bude niekde v...
Shakespeare - chápem správne, ak si myslím, že si prečítala Richarda III. a už ho čítať nechceš? Pretože v tomto klube by sme sa vlastne mali dokopať k literatúre, čo sme sa jej dosteraz úmyselne/neúmyselne vyhýbali.

Marylaa
Marylaa 15.07.2018 v 11:13

Tak jistě, musí to mít pravidla. A v pravidlech může být, že každý nominuje knihu. Nebo se to dá nazvat jinak. Třeba "navrhne".

Mirka2778
Mirka2778 15.07.2018 v 11:45

Narhuju toho Robinsona, protože jak se z této diskuze dozvídám, bude dobrodružné sehnat to konkrétní vydání, abychom všichni četli opravdu to samé.
Prohlédla jsem si obálky vydaných Robinsonů a ani omylem mi není žádná povědomá, takže kdovíco! jsem to v dětství četla.

Tato diskuze je přece nová. Jistě se dokážeme dohodnout i bez hlasování, ale pokud budou jasná pravidla např: nominujeme tři dny, hlasujeme tři dny, čteme do daného data a pak týden diskutujeme, tak ten kdo se k tomu nedostal prostě vezme na vědomí výsledek a buď se přidá nebo ne. A rozhodné slovo má zakladatel diskuze. Jak psal myslím newtory, na co obstrukce ještě než se začalo!

Text příspěvku byl upraven 15.07.18 v 12:02

Padfoot
Padfoot 15.07.2018 v 13:09

Stuka: Moc nechápu, s čím máte problém... Teď jsme v té fázi, kdy každý navrhne knihu. Z nich potom vybereme. Zatím tu jsou čtyři návrhy, a aby "neostali niekde v prachu", je třeba, aby to někdo sledoval.
Direktivně zadávat všem ostatním, co mají číst a "proboha držet zobák", není úplně nejlepší způsob, jak začít diskuzi. Už kvůli tomu zavřenýmu zobáku, žejo.

newtory
newtory 15.07.2018 v 13:36

AD : Stuka toto je presne to, čo dokáže otráviť akýkoľvek prameň a znechutiť účastníkov nadobro.
Píšete o zabehnutej komunite, ktorá sa tu cez odkazy už vopred dohodla (!)
Takže na rovinu, všetci sme TU po prvýkrát, jediný uživateľ ktorého poznám dlhšie aj z iných vlákien je R.E.M. Pre všetko na svete prečo by sme sa vopred dohadovali, čo by sme z toho mali ? Veď čítať môže ktokoľvek, čokoľvek a kedykoľvek na to nepotrebuje vlákno. Človek by čakal sprisahanecké teórie kdekoľvek, ale v literárnom vlákne ?
Váš návrh na čiastkové rozoberanie knihy (ktorý ste videli vo filme) je dobrý, ale v DK nepoužiteľný, dá sa realizovať v komunikácii face to face a v prípade, že sa skupina sústredí na jednu knihu a chce ju rozpitvať do hĺbky, už som to niekde písal horizontála, nie vertikála. Tu nejde o detailný rozbor diela, ale o prečítanie množstva kníh " na které nezbyl čas".
Toto je vlákno ktoré sa ešte len rodí a nič nie je na veky, toto nie sú "euro smernice" toto ja aký taký "domáci poriadok" ak nebude fungovať, tak sa časom zmení.
citujem :
"...zachytiť hlasovanie, zaplakať nad hlasovaním, zajasať nad hlasovaním, na desiatich stránkach rozoberať hlasovanie, ešte učičíkať tých čo zaplakali, že ich kniha nebola nominovaná atď. atď. Kým sa konečne otvorí kniha. Uf."
Ani neviem čo na to povedať ak je to také zlé (ani to nezačalo) tak nechápem prečo...(?)
Zdá sa Vám, že to trvá dlho, ale tento spôsob komunikácie má určité špecifiká, chodíme sem z vlastnej vôle a to vtedy keď nám to vyhovuje, preto sa to nedá spískať za 24 hodín. Vlákno som založil v utorok cca za päť minút dvanásť (tesne pred polnocou). Streda až piatok sme sa dávali do kopy (ako komunita). Sobota nedeľa ponúkanie (nominácie) kníh do hlasovania. Pondelok, utorok hlasovanie to sa Vám zdá dlho ?
---------------------------------------------------------------------
Teraz som urobil za všetkým tlstú, prerušovanú čiaru.

Navrhujem Epos o Gilgamešovi.
Prečo ? Nuž, čítať by sa malo od začiatku a myslím si, že 4000 rokov dozadu začiatkom je, aj Zamarovský píše, že : "Na počiatku bol Sumer"
https://www.databazeknih.cz/knihy/na-pocatku-byl-sumer-15608
Kniha je to útla (cca 150 strán) bolo viac vydaní, takže by nemal byť problém so zháňaním
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/epos-o-gilgamesovi-60499
Akurát to posledné vydanie (cez 400 strán) sa mi nepozdáva rozsahom, to bude asi aj s komentármi :
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/epos-o-gilgamesovi-128443?show=alldesc
Nemal by to byť zložitý text možno, dobrý začiatok diskusie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Epos_o_Gilgame%C5%A1ovi

Text příspěvku byl upraven 15.07.18 v 13:47

R.E.M.
R.E.M. 15.07.2018 v 13:58

Stuka: Richarda III. nechci číst kvůli Shakespearově zaujatosti. :-)
Vysvětlím. Zajímám se o Richarda III., četla jsem úžasnou knihu Jiřího Kovaříka, který pěkně rozebral informace a víceméně došel ke stejnému názoru jako dokument BBC, a to že rehabilitoval Richarda. R III. si získal moje "sympatie" a asi bych se při čtení Shakespearova Richarda neubránila srovnávání. Asi bych se nedokázala ponořit do příběhu. Nepřijala bych ho.

newtory
newtory 15.07.2018 v 14:29

AD : R.E.M.
Tak už vieme ktorú knihu NIE, ešte by možno bolo dobré vedieť, ktorú (a zároveň nomináciu) ÁNO.

Stuka
Stuka 15.07.2018 v 15:25

REM - s tým súhlasím. Richard III. je už dávno rehabilitovaný a v historických kruhoch obdivovaný kráľ (ak aj sa uchýlil k nejakým vraždám, nie viac a nie menej ako všetci terajší súčasníci). Takže Sh. Richard III. sa berie čiste len ako výborne napísaná fabulácia. Či to napísal naschvál alebo aj on bol mylne informovaný - neviem (nechce sa mi teraz hľadať vtedajšie historické pramene z obdobia kedy Sh. žil). No viac sa prikláňam k tomu, že úmyselne fabuloval. A nemôže za to , že jeho obraz Richarda III. zatienil historickú skutočnosť na dlhé obdobia.
Ale v pohode beriem túto nechuť a chápem ju.

Problém som mala len s hlasovaním. Viac by mi vyhovovalo - ak by tí, čo sa sem prihlásili, rovno povedali, čo chcú čítať (ovšem jednu knihu, nie päťdesiat). Takže by sa prešli postupne knihy členov klubu. Bez hlasovania. A ostatní by držali zobák - v dobrom, bez tliapania, prečo túto knihu nechcú. Museli by prijať - jednu knihu za každého jedného člena.

Nuž pokiaľ ide o horizontálny cval a nie hĺbokú vertikálu - pripomína mi to kvantitu na úkor kvality. Ale chápem, že aj rýchly konzum - čo najviac prečítať - má niečo do seba.

A je fakt, že pokiaľ preberať hĺboko knihu asi sa to dá iba súkromne cez vzkazy s niekým, kto má o rovnakú knihu rovnaký záujem. Pretože pri verejnej diskusii by hneď doskákalo desať ďalších, čo by pridali rozumy, prípadne spoilerovali. Ťažko zamedziť vstup do klubu tým, čo celú knihu už majú prečítanú, prípadne už na ňu majú negatívny/pozitívny pohľad a s tým sa potrebujú zveriť.

S Eposom nemám problém.Ešte som ho nečítala a myslím, že je voľne, takže sa dá stiahnuť. Otázne je, či je v češtine, pretože slovenčina nedokáže preložiť svetovú poéziu dobre. Aspoň ja pozerám ako puk, ak tú istú báseň čítam v češtine a potom náhodou v slovenčine. V češtine skáče víla po lese, v slovenčine drevorubač. Teda čo sa týka svetovej poézie - česť výnimkám.

Stuka
Stuka 15.07.2018 v 15:41

Čo sa týka Eposu je voľne na stiahnutie z prekladu Matouša z roku 1958, čo by snáď mohlo vyhovovať, hoci by bol lepší novší preklad, ale niekedy tie novšie preklady sú horšie ako tie staré.

R.E.M.
R.E.M. 15.07.2018 v 16:51

newtory: Já jsem tak nezávazně vybrala z vložených knih, co mě láká. A Stuku zajímalo, proč jsem z shakespearovek, které by mě zajímaly, vyloučila Richarda. Proto vznikl můj "odmítavý" příspěvek. :)

newtory
newtory 15.07.2018 v 20:14

Zvečerieva sa tak to trocha zrekapitulujem, dúfam , že som nikoho a nič neprehliadol, ZATIAĽ to vyzerá nasledovne :
Padfoot: G. G. Márquez "Sto roků samoty"
Mirka2778: "Robinson Crusoe"
newtory: "Epos o Gilgamešovi"
Ak máte chuť trocha sa hrabať v zaprášených regáloch, kam sa tak často nechodí, "prihoďte" knihu na čitateľský pultík, nech je z čoho vyberať.

Text příspěvku byl upraven 15.07.18 v 20:34

Pavelina
Pavelina 15.07.2018 v 20:22

Tak jsem chtěla pro začátek hodit do placu Annu Kareninovou...

Ale v rámci toho, že před minutou udělal Newtory rekapitulaci a v rámci toho, že víc návrhů by stejně nikam nevedlo, vzdávám se návrhu ve prospěch Sto roků samoty, na to si brousím zuby už dlouho. Různě to na mě pří různých příležitostech vyskakuje, takže si ráda přečtu i to. Takže já bez návrhu :-)

newtory
newtory 15.07.2018 v 20:26

Ale to bola len taká priebežná rekapitulácia, naopak Anna Karenina je fajn, čím viac kníh na výber tým to bude zaujímavelšie.
Môžem pridať Annu do "stĺpčeka" ?

Pavelina
Pavelina 15.07.2018 v 20:27

Můžeš, stejně bych na ni došlo ;)

newtory
newtory 15.07.2018 v 20:32

OK, takže zatiaľ to vyzerá nasledovne :
Padfoot: G. G. Márquez "Sto roků samoty"
Mirka2778: "Robinson Crusoe"
newtory: "Epos o Gilgamešovi"
Pavelina: "Anna Karenina"
a čakáme na ďalšie návrhy...

newtory
newtory 15.07.2018 v 21:30

Tak mi napadlo. Necháme to ešte otvorené do zajtra, čo ja viem do 10.00-12.00 hod (?) predsa len, možno niekto cez víkend je mimo domov...

Padfoot
Padfoot 15.07.2018 v 22:31

Ještě Marylaa navrhovala Stopařova průvodce po galaxii a R.E.M. Vladaře (třebaže nezávazně :)).

newtory
newtory 15.07.2018 v 23:28

Padfoot: G. G. Márquez "Sto roků samoty"
Mirka2778: Daniel Defoe "Robinson Crusoe"
newtory: "Epos o Gilgamešovi"
Pavelina: Lev Nikolajevič Tolstoj "Anna Karenina"
Marylaa: Douglas Adams "Stopařův průvodce po Galaxii "
R.E.M.: Niccolò Machiavelli "Vladař"
Aj keď R.E.M. do toho asi nepôjde, ale uvidíme.
(Niekto si tu zmenil fotku...)



Vložit příspěvek