Českolipsko


Beatnice
Beatnice 08.02.2015 v 14:59

Potřebuju radu, účastním se čtenářské výzvy a dělají mi prolémy 2 položky. První je kniha, která se odehrává v České Lípě a druhá - nějaká zajímavá kniha vydaná roku 1985. Pokud někdo dokáže poradit, budu vdečná :)

Koka
Azizi
Azizi 08.02.2015 v 16:15

Beatnice, tiež sa zúčastňujem čitateľskej výzvy :) Nedalo mi to a už som zo zvedavosti aj ja v mojom zozname Chystám se číst vyhľadala rok môjho narodenia - tak, že som zaškrtla zeřadit dle: rok vydání originálu (sestupně) a našla som tak až dve knižky :) (a jednu z tých dvoch som už aj vybrala, že asi zaradím do výzvy, jedná sa o túto http://www.databazeknih.cz/knihy/segal-doktori-6484 ) No a v prečítaných knihách mám dokonca až štyri. V tvojom roku som žiaľ ale nenašla knihy ani v jednom s týchto mojich zoznamov.

Čo sa týka tipov, ktoré uvádza Koka, všimla som si, že väčšina z nich nie sú vydania originálu. To mi ale nedáva celkom zmysel, načo by bola vo výzve taká položka? Podľa mňa ide práve o to zistiť, aké zaujímavé knižky vyšli v roku nášho narodenia po prvý krát (keď ich autor napísal a vydal). A nie, ktoré knihy vtedy vyšli v nejakej krajine v tej dobe úplnou náhodou v jednom z mnohých vydaní a pritom v skutočnosti môžu byť oveľa staršie...

Text příspěvku byl upraven 08.02.15 v 16:22

Koka
Koka 08.02.2015 v 16:32

Azizi, rešpektujem, že si chcela (neviem síce, prečo) zhodiť moje návrhy. Chcem však len podotknúť, že tvoja predstava, že knihy po prvýkrát v origináli vydané v roku xx sú knihami v tom roku aj napísanými, je - po česky povedané - bláhová. Ale samozrejme je to vec Beatnice, ako to vezme, či niektorý z návrhov prijme. Snáď jej niekto poradí lepšie.
A tvoja otázka "načo by bola vo výzve taká položka" ma pobavila. Či niekto vie osvetliť, načo sú v tej "Čtenářskej výzve 2015" iné položky? Je to len hra - šikovne a lákavo vymyslená. Učitelia, pedagogóvia či ministerskí úradníci, ktorí zostavujú zoznamy povinného čítania sa z tohoto ťahu možu akurát poučiť - ako marketingovo zaposobiť a "predať" produkty, o ktoré by inak ani nebol zájem.

Azizi
Azizi 08.02.2015 v 16:54

Koka: Určite som nechcela zhodiť tvoje návrhy a je mi ľúto, ak to tak vyznelo. Naopak, som rada vždy keď tu niekde padne tip na zaujímavé knižky a tak je to aj v tomto prípade, naozaj :)

Chcela som tým len povedať, že mi to z dôvodov, ktoré som opísala vyššie, nedáva zmysel. Jasne, že knihy nemuseli byť dopísané presne v tom roku, ale rok vydania originálu je tomu určite najbližšie. A tiež si myslím, že zaujímavá je práve tá chvíľa, keď príbeh po prvý krát uzrel svetlo sveta, a teda nejde len o jedno z mnohých náhodných vydaní. Ako vravím, nedáva mi to z toho druhého pohľadu zmysel. Ale samozrejme, je na každom ako to pochopí a pojme :) Uznávam, že je to len môj názor.

Beatnice
Beatnice 08.02.2015 v 17:19

Diky moc za doporuceni. Myslim si, ze polozku meho roku budu moct odskrtnout, ted uz jen dat dokupy tu Lipu.


elfos
elfos 08.02.2015 v 18:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Beatnice
Beatnice 08.02.2015 v 19:57

Omezeno to nijak není, taky jsem koukala na tyto knihy, ale přece jen dávám přednost té beletrii, ale moc děkuji za pomoc a příspěvek.

Pallando
Pallando 11.02.2015 v 22:24

Dávala jsem to přímo do diskuze ke Čtenářské výzvě 2015, ale přihodím to i sem:

V České Lípě by se mělo odehrávat třeba tohle: http://www.cbdb.cz/kniha-63453-sebevzniceni-sebevzniceni (ale jak jsem psala v té druhé diskuzi, podle anotace mě kniha vůbec neláká, ale třeba máš jiný vkus:-))

Pallando
Pallando 11.02.2015 v 22:24

Jo, a taky Tma od Ondřeje Neffa se tuším částečně odehrává v České Lípě.

Beatnice
Beatnice 12.02.2015 v 18:25

Diky mov za rady, urcite se na to mrknu :-)



Vložit příspěvek