Bible

dada080931.03.2015 v 18:38

Ahoj,
už nějakou dobu si chci přečíst Bibli. Přestože nejsem věřící, chci být "v obraze" a chtěl bych mít rozhled. Chtěl jsem se vás zeptat. Jaké vydání si mám vybrat. Potřeboval bych něco srozumitelného. Děkuji za odpovědi.

VíťaNT31.03.2015 v 18:47

Já jsem si kdysi koupil kapesní vydání Nového zákona a nosil jsem jej všude. Pokud byste chtěl začít úplně od začátku, můžete zkusit i tohle: http://www.databazeknih.cz/knihy/novy-zakon-obrazkova-bible-komiks-127213 . Teď mám staženou bibli v mobilu, ale moc času na ní pravda nezbývá.

Miha_Trochael31.03.2015 v 19:07

Pokud chceš být v obraze, měl bys začít starým zákonem ;-)

HTO31.03.2015 v 19:41

Nestrašte kolegu těma hrůzama. Přečtěte si Janovo evangelium a List Římanům – skoro všechny překlady jsou dnes na internetu, tak si vyberte, který se vám líbí nejvíc, ale osobně myslím, že se vyplatí investovat čas a úsilí do kralického. Jinak zkuste buď Český studijní překlad (ČSP), který zpracovala evangelikální Křesťanská misijní společnost, nebo jednoduše ekumenický.

Lector31.03.2015 v 21:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector31.03.2015 v 21:06

HTO31.03.2015 v 21:11

Přítel filosof mne před Biblí21 docela dost varoval, s tím, že její jazyk už je skutečně příliš zjednodušený / zjednodušující – jak byl asi řekl Bill Hicks, Deuteronomium 902 10.

Lector01.04.2015 v 07:49

HTO01.04.2015 v 08:49

Kolego Lectore, máte samozřejmě pravdu. Nechal jsem se trochu unést – na svou obranu uvádím, že jsem psal během asi tříhodinové diskuse o Kantovi. Mávám zpod poštolčího pokřikování.

Text příspěvku byl upraven 01.04.2015 v 10:17

Lector01.04.2015 v 10:10

dada080901.04.2015 v 13:51

Díky za všechny reakce :-)
Asi se opravdu podívám na B21. Chci jen nahlédnout do této tématiky, takže podle toho co jsem viděl by mi měla stačit. Ještě jednou děkuji.

Raksa.A01.04.2015 v 21:16

Pokud chceš jen nahlédnout do tématiky, nemůžu než ti doporučit Ivana Olbrachta Biblické příběhy. A ilustrace Gustava Doré, což mě v pokročilém věku přišlo na slušné peníze, když to vyšlo komplet.

wooloong09.04.2015 v 20:57

Já myslím, že pro nevěřícího, pokud chce získat základní přehled, by úplně stačila Bible pro děti od Bridget Hadaway.

Zelený_Drak09.04.2015 v 23:27

Tedy já bych radila hlavně nezačínat SZ. 5 knih Mojžíšových je pěkně odrazujících (sama jsem se ještě neprokousala přes Leviticus) . Navíc pro naši kulturu má mnohem větší význam NZ. Číst všechna 4 evangelia je trochu otrava, protože se hodně opakují, ale i tak se to dá. Případně asi doporučuji Lukášovo. Po NZ nebudete např. chápat, jak některé církve mohou kněžím přikazovat celibát, když v NZ je jasný pokyn, že hlava církve má být příkladný otec rodiny apd. Prostě to opravdu celkem rozšiřuje obzory a opravuje představy. Akorát se člověk nesmí moc pohoršovat a musí pamatovat na to, že třeba sv. Pavel, když psal, že ženy mají na shromážděních mlčet, tak to psal zcela konkrétním lidem v konkrétní oblasti a době a chudák asi nevěděl, že za 2000 let v úplně jiných podmínkách to ještě někdo bude řešit. SZ je směs mytologie s občanskými zákony a vůbec všechno, co si lidi tehdy chtěli zaznamenat, takže brát to všechno doslovně jako náboženské pokyny je podle mě zcestné. SZ spíš pomáhá pochopit pozdější literaturu, filmy, různé narážky...

Zelený_Drak10.04.2015 v 12:58

Myslím, že ta část o příkladném otci byla "Titus 1, 6-9". Bohužel nemám takovou paměť, abych si byla zcela jistá, že to tam nebylo i jinde. Nutno ale dodat, že čtu onen až moc moderní překlad pro 21. století a tam se církví míní obecně společnost. Tehdejší představa fungování křesťanství byla zřejmě mnohem víc o každodenním životě a všech jeho oblastech, takže mluví-li se o představených, je pravděpodobné, že jejich role má pokrývat všechny oblasti a ne jen náboženskou nebo jen světskou. O pastýřích ovcí se mluví taky, ale asi to tehdy nemělo tak negativní nádech jako dneska.

O Pavlovi si myslím, že prostě nevidíme kontext jeho doby. Spoustu věcí typu "pokyny o pokrývce hlavy" mohl napsat prostě proto, aby lidi dali pokoj a neřešili hovadiny. Problém nastává, když ho někdo chce v dnešních (úplně jiných) podmínkách brát za slovo. Také byl nejspíš za hranicemi toho každodenního života a i když zjevně chápal, že nejsou překročitelné pro všechny (nebo spíš prakticky pro nikoho), některé jeho rady a stesky vypadají, že doufal, že by se jeho cestou mohlo vydat víc lidí. K tomu později (jak víme) došlo, ale je otázkou, jestli v té podobě, v jaké to chtěl.

NZ také obsahuje i další zajímavé informace jako to, že Bůh nebydlí v chrámech a ani o ně nemá moc zájem (někde ve Skutcích) a že apoštolové zřejmě byli dobře ozbrojení a uměli se zbraněmi zacházet (Petr usekne nějakému vojákovi ucho, když brání Ježíše před odvedením). A když se pustím na tenčí led, tak třeba to, že SZ nijak neváže křesťany nežidovského původu.

A především o NZ se opírá původ naší morálky. SZ v této věci přispívá desaterem, ale jinak nám už dneska nepřipadá zrovna pochopitelné, proč někoho kamenovat za to, že... Jako určitě chci SZ přečíst celý, ale pro chápání naší kultury ho vidím spíš jako vedlejší. Vážně mě překvapuje, že ho někdo vidí jako čtivější. Je možné, že až pokročím za Pentateuch, také to uvidím jinak, ale začínat s Biblí od začátku bych asi nikomu neporadila.

Text příspěvku byl upraven 10.04.2015 v 13:15

Zelený_Drak11.04.2015 v 11:21

Mně NZ mysogynní opravdu nepřipadal. Podle mě klade vysoké nároky jak na ženy, tak na muže. Bůh jako mužská postava je daný nejspíš tím, že NZ vznikl v již patriarchální společnosti. Na kompletní restrukturalizaci společnosti a jejího myšlení zřejmě nebyl čas. Vždyť dnešní společnosti se to nepodařilo a to na tom dělá už přes 200 let. Dokonce je to v některých ohledech nejspíš i horší, protože už málokdo vidí, že i když ženy a muži vykonávají stejné profese, ženy do nich jen zřídka vnáší ženský princip, který je stále vnímán jako nežádoucí. Na náboženství je to všechno jen lépe vidět. Ale to už opravdu odbočujeme od otázky: "Jaké vydání Bible si přečíst?"

Text příspěvku byl upraven 11.04.2015 v 11:23

Zelený_Drak11.04.2015 v 12:28

V NZ? Myslím, že ne a Bohem-Otcem je míněno něco "víc osobního", kdežto Nejvyšším něco za hranicemi duality. Vlastně to vůbec není postava. Ale vykládejte to lidem... I když mají v NZ dvě velmi ne-postavové definice Boha, stejně měli a mají potřebu mu přiklepnout nějakou podobu.

Vložit příspěvek