Mizející autoři


fes
fes 15.05.2022 v 07:49

Proč ze dne na den zmizí autor, kterého docela pracně, naprosto předpisově a s odkazy zavedu do databáze?
Naposledy šlo v mém případě o plodného básníka, autora učebnic a dalších děl Luboše Sluku, ale dřív i o jiné. Jaký může být důvod?
Proč se tedy já hlupák snažím databázi pomáhat?

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 07:50

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2022 v 09:25

Fes: něco bych napsala, ale pomlčím, neděle bude poměrně krásná :)
Pokud si myslíte, že vám tady někdo napíše 150 teoretických bodů, proč bylo něco smazáno, tak se na vteřinu zamyslete. Co zkusit být trochu konkrétnější?
"Hele, lidi, dneska jsem vložil autora a on mi najednou zmizel. Dával jsem ho ke knize xyz. Stalo se vám to někdy? Dík za pomoc."
Je mi jedno, že teď budu za hnusnou mrchu, ale ať, no. Když nejste konkrétní vy, tak nemůžete čekat, že se všichni pohnou, že se třeba odpovědí trefí do toho, co vás konkrétně trápí, protože vy jste to nenapsal.
Jak dotaz působí na mě?
Vložil jsem autora a někdo mi ho smazal.
No, pokud jste vložil jenom autora, tak smazání bylo naprosto adekvátní.
Už chápete, proč je potřeba dodat víc informací? Pokud to uděláte, určitě se ozve nějaká dobrá duše (zlá špatná a černá si to odbyla) a poradí vám :)

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 09:30

pobijecmuch
pobijecmuch 15.05.2022 v 10:10

fes - pokud byl smazán autor, tak jaké jeho knihy byly smazány? Nebyl autor duplicitní?

jana14
jana14 15.05.2022 v 11:34

Lenka.Vílka : Já tedy nevím, ale parkrát jsem zde hledala knihu od zahraničního autora/ky a autor se mi objevil, někdy i se životopisem, ale bez knih. Bylo mi to divné, ale na internetu jsem žádné dílo v čj/sl nenašla. Nabízely se mi knihy ,např. u Dobrovského, jenom v angličtině. Takže tam musel někdo autora zavést, asi myslel pro informaci, ale to na této databázi nemá smysl. Možná, že někdo tyto autory bez konkrétních děl v čj/sl postupně maže ?
Jak jsem pochopila na internetu, dost lidí se na DK zlobí, že zde nemohou vkládat i cizojazyčné knihy. Moc to nechápu. Asi by to bylo hrozně nepřehledné.

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 11:37

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2022 v 12:12

Jana14: to se stane snadno. Někdo přehlédne, že byl vložen autor bez knihy, seznam jde vidět jenom dva dny. Nebo třeba zůstane omylem po smazání knihy. Prostě je to tady tak nastavené. Kdo chce info o autorovi, který u nás nic nevydal...no, má přece google, ten mu pomůže.
Když nemá autor knihu nebo není součástí antologie, kde má povídku, nepatří sem. Že je tahle databáze nastavena pouze pro cz/sk knihy mi nevadí. Kdo chce víc, jsou i jiné databáze.
Teď jsem si vybavila "aféru goodreads". Ta má mnohem volnější pravidla. A řeknu vám, nechtěla bych být autor. Třeba za situace, kdy ještě nemám ani název své druhé knihy, a kniha už tam má záznam. I s názvem. A ani mi nepomůže, že jsem její autor a napíšu jim, ať záznam smažou. Nesmažou. Což je reálný zážitek autora, se kterým se podělil.
(Ale to jsem odbočila, pardon.)

jana14
jana14 15.05.2022 v 13:56

Lenka.Vílka: Máte plnou pravdu, já goodreads používám jenom, když si chci dohledat další knihy nebo série od většinou anglosaského autora, protože překlady se opožďují, série zastavují. Jinak jsem zkusila i hledání literatury jiných národů a moc se mi to nelíbilo.


fes
fes 15.05.2022 v 15:48

Abych to upřesnil.
Již se mi ozval na email jakýsi Pavel z databáze, který autora vymazal (nebo alespoň ví, že byl vymazán) s tímto odůvodněním mazání:

"1) autor zde již byl a byl nějakým omylným způsobem přidán podruhé
2) autor u nás nevydal žádnou knihu a je tedy v databázi samotný"

ad 1. Autor zde nejen nebyl (nemohl bych ho přeci přidat!), neboť jsem k němu chtěl původně pouze zařadit nové knihy a nenašel ho, ale není tam ani dosud (alespoň do této chvíle, možná ho honem rychle "kdosi" zařadí).
ad 2. Autor toho napsal spoustu, dotyčný Pavel z DbK se velice snadno o skutečnosti mohl přesvědčit.

Včera jsem autora zadal, vše podle předpisů a se zdroji, a dnes se chystal doplnit jeho knihy, které jsem také právě včera zakoupil (pokud by v DtbK již nebyly, ale nebyly ani knihy ani autor). Napsal jich bezpočet, což bylo i v životopise napsáno a také ozdrojováno - jakýsi zmatený jedinec to vymazal, aniž by se namáhal přečíst, co vlastně maže. Přitom to ani nemusel číst, stačilo kliknout na odkaz a viděl by, kolik toho má autor "na kontě". Nicméně tu autor nevydržel ani 24 hodin.

Takové jednání se mi zde nestalo poprvé, zatím jsem to nekomentoval, ale pro mne je to jasný pokyn, že nemá smysl pokoušet se databázi pomáhat, je to ztráta času i úsilí, které navíc přijde úplně vniveč. Zadal jsem toho za ta léta docela dost a velice pečlivě, dnes jsem nadobro skončil. Můj zájem o databázi klesl pod nulu. Finito.

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 20:13

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2022 v 15:53

Fes: když jsem jednou řešila přesně to samé, dala jsem vědět, že se k vloženému autorovi ještě vrátím, ať ví, a vše bylo ok. Ale jak píšete, když je kvůli takové zbytečnosti pro vás DK finito, tak mou radu ignorujte :) když jí už nebudete vlastně potřebovat ;)
Prostě, kdo nemá knihu, jde z kola ven. A pokud knihu má mít třeba později, musí to moderátor vědět. A ne tím, co mu napíšete do životopisu. Jsme dospělí lidi. Ale zatím si tady připadám jenom jako na přecpaném pískovišti :(

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 15:56

Eicherik
Eicherik 15.05.2022 v 16:11

fes: Nevzdávejte to, i moderátor může mít den blbec.

fes
fes 15.05.2022 v 16:15

Lenka.Vilka
Popravdě Vám vůbec nerozumím.
- Netuším, co myslíte jakýmsi 150 body.
- Nad čím konkrétně se mám zamyslet? Upřesněte.
- Nenapsal jsem to, co mi vkládáte "do klávesnice", lžete.
- V zadání autora byly požadované odkazy na jeho stránky, na životopis, na knihy. Co konkrétního byste ještě chtěla?
- Dát autora ke knize je nesmysl. Nejprve musí být zadán autor, pak teprve je možné k němu vkládat knihy. Nelze vložit knihu autora, který není v databázi.
- O žádnou pomoc nežádám, ani nevím o jakou by mělo jít. Ani nevím jak a proč by se kdo měl "pohnout" - co to znamená? Zajímá mne pouze to, zda se to stává i jiným uživatelům.

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 16:18

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2022 v 16:34

Fes: Tohle bude asi na dlouho, ale díky za body:
Napíšete nekonkrétní cosi, proč vám bylo něco smazáno a já nepochopila, zda chcete pomoct to vyřešit, nebo se výkřičet z flustrace nebo nastavit rameno na vyplakání. Proto těch 150 bodů možnosti, co za tím může být. A máte se zamyslet nad tím, zda není příště lepší napsat všechno najednou.
Obojí tam máte. Nechápu, proč to nevidíte a zbytečně se tedy ptáte. V mém prvním komentáři je vše.
Možná z nepochopení prvních dvou bodů vznikl bod tři, který tak působí úplně mimo.
Čtyřka je úplně mimo realitu. Tohle není domácí úkol. Stačí zadat jméno a příjmení. To ostatní je bonus navíc. Ale hlavně, hned alespoň jednu knihu, ať není 24 hodin prázdný autor. Jak předejít smazání, pokud se do podobné situace dostanete, jsem vám dala.
Pětka...díky za novou informaci, to jsem doteď nevěděla. A moje statistika je nebezkej joke ;)
A poslední bod, napsala jsem, jak se vyhnete tomu, aby se vám to stalo...

Konec diplomacie.

Podobnejch zhrzenejch výkřiků jsem už tady zažila asi jako každá normální holka úchylů na seznamce. Takže hodně. Buď si radu vem a vstřebej nebo jí nech ležet na stole a třeba využije někdo jinej ;) to mi už říkala i mamka. Moudrá to žena!

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 16:34

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2022 v 16:39

Eicherik: jako proč? Je tady den autor, ke kterému nebyla přidaná kniha, moderátor nemá info, že bude přidaná (jako proč by si měl číst životopis a klikat na odkazy?! Jasně, protože se tady vlastně nudí a na tohle mají čas) později, tak je kniha smazaná. Mě to smysl dává. Smysl mi nedává tohle. Řešení těhle kravin veřejně místo s moderátorem. To je furt samý "Nakrkli mě, tak už nic nevložim.", "Něco mi smazali, už se sem nepřihlásim. Jo, a všechno po sobě smažu." Slza mi skápla, fakt že jo...

fes
fes 15.05.2022 v 16:47

Lenka-Vilka
Oznámit, že z databáze zmizel z neznámých důvodů řádně dle pravidel zavedený autor, je podle mne jednoznačná, konkrétní a srozumitelná věta.
Máte-li s ní problémy, pak se divím, že vůbec reagujete, navíc agresivně a s nepravdivými emotivními výkřiky.
Mne zajímá pouze problém samotný; k tomu zjevně Vy nejste schopna dodat nic konstruktivního krom mylných domněnek, a jinak mám dojem, že si řešíte něco úplně jiného než zadaný problém. Proto děkuji, víc na Vás reagovat nemá pro mne smysl.

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 17:09

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2022 v 16:55

Fes: vložil jste autora a v dostatečném čase jste k němu nedal knihu ani neinformoval, že knihu přidáte, tak vám byl autor smazaný. To není mylná domněnka, ale fakt. Sám jste to psal a tím mou teorii potvrdil. Tuto realitu je podle mě schopné pochopit i pětileté dítě. Ale jak vidím, máte to trochu zkreslené. Nasvědčuje tomu i fakt, že mě vnímáte jako agresivní. Což není pravda. Právě naopak. Já se tady solidně bavím. Už od osmi ráno díky vašemu prvnímu příspěvku. A za to vám děkuji.
(Občas stačí zamyslet se. Je to ve výsledku lepší, než zakládat vlákno, který tady bylo (a bude) furt o tom stejným. Co je špatně, protože u mě samozřejmě chyba není, jak jinak. Byť jsem odpověď, proč tomu tak bylo, dostal. Já vždy ráda pomohu. Byť je to 50/50, že pomoc nebude oceněna. Ale vás jsem odhadla správně. Vy jste si nechtěl nechat pomoct. Vy jste chtěl jenom sezení u terapeuta zdarma, aby jste si vylil srdíčko. A to je na tom všem to nejhorší, řekla bych. Ze svýho vyním všechny kolem, jenom se nepodívám alespoň na vteřinu na sebe a na tu jedinou vteřinu si nepřipustím, zda problém není ve mě. Škoda. 50/50, no. Ale pokud žijte ve světě, kde se myslí, že tohle je místo,kde se na vizitce píše, když nabírají moderátory "zde vítáme sociopaty" a oni potom mažou, protože "proč ne", jsem ráda, že se naše světy nikdy nestřetnou. Můj vypadá jinak.)

Text příspěvku byl upraven 24.05.22 v 07:06

fes
fes 15.05.2022 v 16:58

Eicherik
Děkuji za podporu.
I den blbec se nechá seriózně vyřešit, slušně se omluvit či podobně.
My tu přeci ve svém volnu, ze své vůle, v nějaké odborné kvalitě a zcela zdarma pomáháme tvořit něco, z čeho "majitelé" mají příjmy (de fakto "děláme na ně"), a místo byť jen pokusu o slušné jednání zcela nesmyslně a oproti vlastním pravidlům ničí naši práci (nikde není napsáno, že při zadání autora musí být okamžitě zadána nějaká jeho kniha, ev. že by to nepočkalo do rána druhého dne).
Nebylo to poprvé, těch "dnů blbců" mají dotyční zjevně pořádnou zásobu, a má trpělivost s těmito hatla-patlaly skončila.
Aspoň budu mít víc času pro sebe ;)

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 17:05

jana14
jana14 15.05.2022 v 17:44

fes: Pane, je mi líto Vaší zbytečné práce, ale "nevylívejte hned dítě i s vaničkou". Dívala jsem se na toho pana Luboše Sluku, byla by škoda ho nevložit. Má to přeci sloužit všem lidem a nejen já jsem vždy hrozně vděčná, že tu nacházím přehledné informace a nové autory. Je to od Vás hezké, já spisovatele a knihy vkládat neumím... No tak je tady asi takové pravidlo, že ke každému vloženému spisovateli se musí ihned přiřadit alespoň jedo jeho dílo nebo nějaký výbor, ve kterém figuruje... Jinak hrozí smazání, protože sem lidé vkládají třeba i zahraniční autory jejichž knížky u nás nevyšly. Asi by to šlo udělat líp, ale nedovedu si představit, jak takový webový kolos vůbec pracuje..Je to jako ve sci-fi, ovládají ho nadaní technici, ale třeba se nedovedou nebo nemají čas podívat na věc z jiného úhlu.

elfos
elfos 15.05.2022 v 17:58

Především fesi, nejste žádný hlupák a za to, že Databázi knih pomáháte (nebo jste pomáhal) moc děkuji.... nejen vám, ale všem, kdo tu pomáhají či pomáhali. Jsme rádi za každé doplnění autora a knih nebo opravu a upřesnění údajů u nich, vážíme si toho.

Nevím, kdo vám autora Luboše Sluku smazal, a mrzí mě to a omlouvám se vám za to. I moderátoři jsou lidé a určitě k tomu nedošlo naschvál, ale nějakým nedopatřením. Pokud kvůli tomu chcete přestat podílet se na tvorbě Databáze knih, je mi to líto, ale je to vaše svobodné rozhodnutí. Každopádně se budeme snažit, aby se co nejvíc snížila možnost, že se něco takového zase stane.

fes
fes 15.05.2022 v 19:50

jana14
"No tak je tady asi takové pravidlo..."
Ne, není tu žádné takové pravidlo. Zkuste si zadat autora, nic takového se tam neobjeví.

fes
fes 15.05.2022 v 19:56

elfos
"Nevím, kdo vám autora Luboše Sluku smazal"

Mně ho nikdo nesmazal, já tu nevypomáhal pro sebe. Kdosi ho smazal databázi a tedy všem jejím uživatelům. Ale třeba ho časem někdo přidá, mně o jeho osobu ani v nejmenším nejde.
Jen opakuji, že to není zdaleka první takové či podobné jednání ze strany administrativy, která na našem úsilí vydělává.

Mimochodem, kdo jste "vy", kdo se budou "snažit"?
Nepřipadá vám signifikantní, že jedinec, který se takto chová, se ani neumí doznat, neřku-li omluvit se? V každé elementárně slušné firmě by se to stalo okamžitě.

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 20:10

pobijecmuch
pobijecmuch 15.05.2022 v 20:18

fes - pravidlo, nebo tomu můžeme říkat zásada, že pokud se vloží autor, tak se ihned přidává kniha tu platí už několik roků. A většina uživatelů to zná a podle toho se zde řídí. Chápu to, že nelze vědět všechno, ale jak tu už někdo napsal, tak možnost oznámit, že budete někdy pokračovat není přece problém.
Nakonec, asi zřejmě bude nejlepší to upřesnit v nápovědě, něco ve smyslu k přidanému jménu, co by autor, se ihned přidává kniha. Pokud do 48 hod zůstane autor bez knihy, tak bude odstraněn. Takto se nebude nikdo moci vymlouvat, ani stěžovat.
Nejvíce mně, ale mrzí ty vaše poznámky, že majitel a administrativa z vašeho úsilí vydělává, nebo, že vy děláte na něho. Nezlobte se, ale to je od vás opravdu zbytečné.
Jestli to myslíte fakt vážně, tak to opravdu nemá cenu, aby jste zde něco vkládal.

fes
fes 15.05.2022 v 21:22

pobijecmuch

"zásada, že pokud se vloží autor, tak se ihned přidává kniha tu platí už několik roků."
- Jsem tu 12 let a žádné takové pravidlo jsem nikde neviděl. Kde je?

"oznámit, že budete někdy pokračovat není přece problém"
Tabulka pro zadávání autora nic takového NEPOŽADUJE, vkladatel tudíž nemá proč - a navíc komu? - co oznamovat. Vymlouváte se.

"Pokud do 48 hod zůstane autor bez knihy, tak bude odstraněn."
- Tento zde nebyl ani 24 hodin.

"majitel a administrativa z vašeho úsilí vydělává, nebo, že vy děláte na něho. Nezlobte se, ale to je od vás opravdu zbytečné. "
- A to snad NENÍ PRAVDA? Neměli byste si PRÁVĚ PROTO práce svých zadarmo pro vás pracujících kolegů vážit?

Text příspěvku byl upraven 15.05.22 v 21:30

elfos
elfos 16.05.2022 v 19:00

Tak jsem právě vložila autora Luboše Sluku.. no, trvalo to kratší dobu, než tahle debata kolem jeho smazání.

Přičiním však ještě pár slov k něčemu, co zde bylo řečeno. Moderátoři Databáze knih jsou, stejně jako všichni uživatelé zde registrovaní, lidé, kteří mají rádi knihy a literaturu. Jinými slovy, děláme totéž, co všichni zde. Zadarmo a zcela nezištně na Databázi knih vkládáme autory a knihy, doplňujeme a opravujeme u nich údaje, a k tomu navíc, mimo jiné, kontrolujeme a schvalujeme (někdy i zamítneme) návrhy úprav autorů a knih navrhované uživateli Databáze knih, likvidujeme omylem vložené duplicity a denně kontrolujeme a pilujeme záznamy v Databázi knih a pořád hledáme možnosti, jak ji vylepšit. To, samozřejmě, spolu se všemi uživateli Databáze knih, kterým děkuji. Nebudu vyjmenovávat všechno, co tu moderátoři dělají. Ale, není toho málo, a opakuji, děláme to všechno zadarmo, nezištně, a s nadšením - aspoň v mém případě, ale věřím, že i ostatním moderátorům přináší radost Databázi knih vylepšovat. Protože to je radost. Říkám už spoustu let a zopakuji to teď znovu cca pomilionté: Jsem moc ráda, že tady Databáze knih je.

Text příspěvku byl upraven 16.05.22 v 19:01

Letitia
Letitia 16.05.2022 v 21:29

To je ale zbytočne dlhá debata...

Me sa stalo nedávno niečo podobné. Chcela som vložiť novú knihu, ale autor tu ešte nebol. Tak som najprv vyplnila autora, potom som išla vložiť knihu. Ale vyrušilo ma niečo dôležité, a k dokončeniu stránky som sa dostala až na druhý deň. (Alebo dokonca v ten istý deň, po pár hodinách? Už si nie som istá, ale viem že som bola sklamaná.)

V pravidlách je napísané, že autor bez knihy bude zmazaný, len mi chýbal údaj za ako dlho.
Dúfala som, že to stihnem, žiaľ, moderátor bol rýchlejší. :-/ Aspoň že som už mala stiahnutú fotku a otvorené linky s infom.

Letitia
Letitia 16.05.2022 v 21:32

Ešte otázka: V diskusii zaznelo, že nie je problém oznámiť, že budem v práci pokračovať. Ako? Kam to mám napísať?

(Aj keď v tej mojej situácii by som asi nestihla ani to, ale pre budúcnosť. Je fakt, že som bola v strese, či nezmizne za pár minút, kým tú knihu kompletne vyplním.
Som tu nová, ešte neviem ako tu všetko funguje. )

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2022 v 21:39

Letitia: to jsem byla já. Napsala jsem to do hlavního vlákna oprav...



Vložit příspěvek