Greta Thunberg

DISKUZE » O autorech


siena
siena 12.04.2020 v 08:36

Nejen pan profesor Flégl, ale i pan docent Hrušák, imunolog, se k avízovanému promořování staví velmi opatrně:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-prymula-promoreni-imunita-nakaza_2004100701_kno
Hlavně, stejně jako pan profesor Flégl, neví, co tím svým vyhlášením a obratem v názoru, pan profesor Prymula myslel. A zdá se, že to vlastně nevěděl ani on sám, protože jsem včera četla, jak zase byla jeho slova pochopena špatně a vytržena z kontextu. A "pobavila" mne jeho slova o tom, že počítá, že se nakazí 60% procent občanů. Když to před třemi nedělemi prohlásila kancléřka Merkelová, která citovala vědce z Kochova institutu, tak to byly jen bláboly a strašení lidí?!?
https://echo24.cz/a/SeAKd/prymula-zda-se-ze-germani-jsou-odolnejsi-nez-jizni-narody-a-cesi-jsou-ze-tretiny-germani

Text příspěvku byl upraven 12.04.20 v 09:16

Koka
Koka 12.04.2020 v 11:17

Přispěju také - žel jen odkazem na cizí myšlenky, které mě zaujaly:
https://denikn.cz/331409/pollert-strach-a-emoce-jsou-tak-rozjete-ze-se-to-neda-zastavit-nakonec-se-z-koronaviru-zacneme-podezrivat-vsichni/
- máte tam i promořování i Gretu i domácí výuku ... jednoduše: doporučuji k přečtení.

Jacck
Jacck 12.04.2020 v 12:31

@siena
podle toho R0 čísla, které určuje jak rychle se virus šíří, lze vypočítat, kolik procent populace se musí promořit, aby se to šíření samovolně zastavilo. U tohoto viru je R0 2.6 (u chřipky 1.3), a z toho jde vypočítat, že se musí promořit 60-70% populace. Pokud vezmeme smrtnost 0.4% odhadnutou v té německé studii, tak při tom promořování zemře 26000 Čechů, a další spousty můžou skončit v invaliditě s poškozením plic (plicní fibroza apod). Je lepší promořování oddalovat a mezitím ten virus studovat, třeba se najde léčba nebo vakcína, než se bezhlavě vrhat do promořování, když nevíme co to může udělat. Koneckonců neznáme ani tak základní fakt, jestli se na ten virus vytváří trvalá imunita. Na SARS se vytvářela humorální imunita trvající jen měsíce, pak vymizí. Takže co když ten promoříme národ, zemře 25000 Čechů, a pak zjistíme, že to bylo zbytečné, protože se lze nakazit znovu?

@Koka
mně osobně rozhovor s Kollertem moc nezaujal. Přirovnávat to k chřipce je dle mého uplně mimo. Má to vyšší smrtnost než chřipka, nikdo na to nemá imunitu na rozdíl od chřipky, a taky na to není léčba ani vakcína. Chřipka tu ročně zabije stovky lidí. Pokud tomuto necháme volný průběh, tak to zabije desetitisíce. Nehledě na to, že o tom viru zatím moc nevíme, takže ani nevíme, jaké jiné zdravotní poškození může způsobit.

Koka
Koka 12.04.2020 v 12:49

Jacck - mě na rozhovoru s Pollertem (ne Kollertem!) zaujalo zejména to, že tak smýšlí přední lékař "covid-centra" - tj. jedné z nemocnic, která byla určena do "první linie boje". Jak asi lhostejně a s výsměchem pak na tu problematiku pohlížejí ti lidé, co se - bez roušek, bez respektu k životu jiných - shlukují třeba uvenkovních výčepů, když přední lékař, olympionik, taková slavná osobnost, to tak zlehčuje?!

Ale ty jeho slova o Gretě a o tom, jak na ní nikdo nedal, ale najednou strach z cvd-19 dokázal to, to co ona se štábem svých vyznavačů by nikdy nedokázala - třeba "posadit letadla", to se mi líbilo!

siena
siena 12.04.2020 v 15:21

Jaccku, můj příspěvek neměl být jakousi oponenturou k tomu Vašemu, spíše naopak. Ano, přesně o tom "prodloužení" mluví i pan docent Hrušák. Než bude vakcína, či lék, to bude trvat déle, ale už by mohli lékaři, vědci zpracovat prvotní informace, už by měli zkušenosti i s léčením, imunitou. Slova kancléřky jsem připomenula pro příklad toho, jak se k nemoci a přístupu k ní, informuje v zahraničí a jak u nás. Kroutila jsem hlavou, když jsem před pár dny slyšela ministra zdravotnictví mluvit o tom, jak jsme úspěšní, že jsme to zvládli. Co, to už nějak zapomněl říci. Nejsem si teď jistá, ale řekla bych, že se stále neuvádí, kolik lidí vlastně bylo otestováno, že ta čísla, která uváděna jsou, jsou vlastně nic neříkající. To zase zmiňuje pan profesor Flégl. A četla jsem rozhovor s psychologem panem Štroblem, ten byl ve svém hodnocení ještě razantnější...
https://www.forum24.cz/daniel-strobl-opravdu-neplati-ze-co-nas-nezabije-to-nas-posili-stres-prinese-dalsi-obeti/

Koka, tak to mne také a ani bych to u něj nečekala. Ano, když premiér řekne, že jíst párek a zmrzlinu je v pořádku, dr. Pollert mluví jen o chřipce, těžko se potom lidem divit, že se chovají jak se chovají...Do toho je skoro každé ráno vyhlášeno jiné opatření, není vyjímkou, že zcela protichůdná, a že jeden z krizového štábu, tvrdí něco jiného než druhý, třetí...

Text příspěvku byl upraven 12.04.20 v 15:28

triatlet
triatlet 12.04.2020 v 15:32

Pánové Pollert a Pirk jsou pro mě dostatečnou zárukou. Jejich životní postoje jsou mi blízké.


siena
siena 12.04.2020 v 15:56

triatlet, životní postoj je jedna věc. Vypořádat se s nemocí, pro kterou nemáme imunitu, na kterou neexistuje lék, je věc druhá. Pak spíše dám na imunology a virology.

Jacck
Jacck 12.04.2020 v 16:03

Pirk mi silně připomíná Klause staršího, stejný přemoudřelý narcis. Prý "takzvaně smrtelná nemoc". Ať to jde vykládat pozůstalým v Itálii.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/640439/pirk-radil-koronavirus-vsem-sam-se-nakazil-co-rika-prymulove-otocce-s-promorovanim.html

triatlet
triatlet 12.04.2020 v 18:04

Úsměvné, když Jacck někoho nazývá narcisem.

siena: Sami imunologové nevědí. A jestli nějaký Prymula zastrašuje, že roušky se budou nosit do podzimu, tak bude větší počet udušených nebo sebevražd než obětí koronaviru.

Pirnitz
Pirnitz 12.04.2020 v 20:31

Profesor Pirk a někteří další říkají, že je třeba promořit populaci a vždy dodávají, že je nutné přísně ochránit rizikové skupiny. Ale nikdo neřekne jak. Např. já mám intezivní imunosupresivní léčbu, jsem středního věku a žiju se svou manželkou a dětmi. Nejsem izolován někde v ústavu. I kdybych přestal chodit do práce a zůstal zavřený doma, děti se půjdou promořovat do školy a žena do zaměstnání. Takových jsou nás desetitisíce.

Jacck
Jacck 12.04.2020 v 20:57

@Primitz,
Pirka bych vůbec nebral vážně, je to hlupák s nulovou empatií. Sám jsem lékař a ještě mám v živé paměti jeho knížecí rady pro mladé lékaře. Tenkrát jsem sloužil 10 služeb měsíčně na okresním špitále za 4 obory (chirurgie, ortopedie, urologie, traumačka) za 90 Kč na hodinu a poslouchal názory tohoto komoušského papaláše, co v 80. letech jezdil po stážích do USA, jak medicína je poslání a mladí lékaři se musí obětovat blablabla. Sám má nejspíš manželku, která se mu doma stará o všechno, aby se mohl věnovat své kariéře a udílí mimoňské rady. Naštěstí jsem pak z chirurgie utekl k neurovědě a vůbec toho nelituju. Ty jeho bláboly svědčí jednak o tom, že má nulovou empatii, protože si nedovede představit, že ne každý musí mít takové štěstí jako on s tou nemocí, jednak že o tom viru prakticky moc neví. Ona inteligence pro chirugy není zas tak moc potřeba

Jacck
Jacck 12.04.2020 v 21:09

a ohledně toho chránění rizikových skupin - starší občané, lidí s různými nemocemi jako cukrovka, astma, autoimunitní choroby, poruchy imunity apod, je v populaci spousta, a chránit se prakticky nedají. Ten virus je vysoce nakažlivý a šíří se snadno kapénkovou infekcí. Jakmile pustí děti do škol, tak to roznesou po rodinách, prarodičům apod. Ti lidé co tom rozhodují se na to dívají prostě tak, že část národa na to zemře a nedá se tomu zabránit. Prymula tomu sice přestal říkat promořování, ale podle jejich vyjádření není pochyb, že přesně o to se budou snažit, tj budou uvolňovat a utahovat opatření jen natolik, aby nepřetížili zdravotní systém, ale zastavit se to pokoušet nebudou.

siena
siena 13.04.2020 v 10:31

triatlet, ano, nevědí. Možná proto jsou ale opatrnější ve svých prohlášeních, což bohužel moc neplatí pro profesora Prymulu, o to více mluví o čase, který je potřeba k tomu, aby jednak zdravotnictví zvládlo těžké průběhy nemoci a zároveň zvládlo starat se i o další nemocné, i o ty velmi závažně nemocné, a samozřejmě na lepší porozumění.
Prohlášení pana profesora Pirka: „Je to prostě nový typ chřipky. Nejlepší by bylo, kdybychom ten nový koronavir prodělali všichni rychle, a získali tak imunitu. Zatím se zdá, že ten průběh je mírný.“ „Už mám tu takzvaně smrtelnou nemoc za sebou,“ svědčí, nevím jak to jinak nazvat, opravdu o nulové empatii a bohužel o neznalosti. Vždyť již i my máme pacienty na JIPkách, napojené na přístroje, i my máme oběti. Já mu, i jeho paní, samozřejmě přeji, že neměli žádné velké komplikace, ale to samotné onemocnění je opravdu přináší a není žádné tzv. smrtelné. A není pravda, že automaticky po prodělání nemoci, získáme imunitu. I o tom se ještě stále nic neví. Proto se mi nelíbí a od člověka jeho postavení bych čekala rozvážnější postoj.
Četla jsem rozhovor s tatínkem, jehož syn je zaměstnancem domova pro seniory v pražské Michli. Sám v něm mluví o tom, jak se ho dotýká cynismus, s jakým se mluví o úmrtí jeho obyvatel. Samozřejmě, že tam byli lidé staří, i nemocní, ale nebyla to žádná LDN, žádní ležící pacienti...Neříkám, že bychom se měli doma jen strachovat a děsit, ale na druhou stranu, ani podobně zlehčovat.

Další náhled...
https://echo24.cz/a/SybUS/jako-ninja-novy-koronavirus-se-replikuje-trikrat-rychleji-nez-ten-zpusobujici-sars

Text příspěvku byl upraven 13.04.20 v 10:41

triatlet
triatlet 13.04.2020 v 10:51

siena: Jak Jan Pirk, tak Lukáš Pollert jsou pro mě mnohem větší zárukou než místní nick Jacck odkazující na Blesk...

siena
siena 13.04.2020 v 11:48

triatlet, tak zrovna záruku nemáme nikdo žádnou...Tedy máme, jednu jedinou.
A s dovolením, co píše pan uživatel Jacck, říkají i jiní.

Text příspěvku byl upraven 13.04.20 v 11:55

Jacck
Jacck 13.04.2020 v 11:49

triatlete, ty nejspíš postrádáš vzdělání i rozum aby ses mohl bavit o vědeckých argumentech, takže ti nezbývá než věřit někomu jinému a papoušovat jeho názory. Takže když Pollert tvrdí že "nemoc má stejný průběh jako chřipka, která přitom zabíjí víc lidí. Včetně dětí.", tak si takové tvrzení nejsi schopen nezávisle a kriticky ověřit.
https://denikn.cz/331409/pollert-strach-a-emoce-jsou-tak-rozjete-ze-se-to-neda-zastavit-nakonec-se-z-koronaviru-zacneme-podezrivat-vsichni/
přitom je to tvrzení tak manifestně nepravdivé, že se mi až nechce věřit, že ho vypustí z úst někdo s lékařským vzděláním. Ona asi schopnost jezdit na kanoii s kritickým myšlením zas tak moc korelovat nebude.

Koka
Koka 13.04.2020 v 12:08

využiju tématu a doporučuji knihu, která mě kdysi neuvěřitelně fascinovala a dnes je - vzhledem k situaci - tematicky mimořádně aktuální:
https://www.databazeknih.cz/knihy/odyssea-americkeho-lekare-160678
Mnohé její kapitoly o zkoumání, tápání při poznávání a o konfliktech krizových štábů při řešení různých nákaz - jsou jak z dnešního tisku, ač kniha popisuje dění před sto lety.
Kdo máte možnost si knihu sehnat a problematika "jak přimět obyvatele ke spolupráci při záchraně jejcih životů" vás zajímá - neváhejte.

Jacck
Jacck 13.04.2020 v 12:11

pět argumentů, proč by nás COVID-19 měl trápit mnohem víc než chřipka:

1) Odhadovaná virulence (R0) SARS-CoV-2 se pohybuje v rozmezí 1,4 až 6,49 (například Rutenberg a Zhang aktuálně uvádějí 2,2). Sezónní chřipka má R0 1,3. Z toho plyne, že SARS-CoV-2 se šíří výrazně rychleji.

2) Smrtnost (CFR) SARS-CoV-2 činí minimálně 2–3 %. To je 20–30× více než smrtnost sezónní chřipky.

3) Zhruba 20 % infekcí SARS-CoV-2 způsobuje vážné příznaky, které pacienta nutí vyhledat lékařskou pomoc. Míra hospitalizace v případě sezónní chřipky je mnohem nižší. SARS-CoV-2 mohou přenášet i nakažené osoby, u nichž se dosud neobjevily žádné symptomy.

4) Proti SARS-CoV-2 dosud nebyla vyvinuta žádná vakcína.

5 ) Proti SARS-CoV-2 nefunguje tzv. imunita stáda, což znamená, že může teoreticky infikovat celou populaci.

newtory
newtory 13.04.2020 v 14:56

Kapitola druhá, alebo ako sa z Gréty stal covid 19.

Jacck
Jacck 13.04.2020 v 18:25

@newtory,
někteří lidé začali srovnávat hysterii kolem koronaviru s hysterií kolem GO. Upřímně, strefování se do nějaké švédské pubertální aktivistky je chování nedůstojné dospělých lidí. Mně osobně je Gréta celkem ukradená, zajímá mě vědecká pravda
Influence of Anthropogenic Climate Change on Planetary Wave Resonance and Extreme Weather Events
https://www.nature.com/articles/srep45242
to že klima i počasí se mění začíná být celkem zjevné. Sucha a požáry po celém světě. Viz uschlé lesy na Vysočině nebo požáry v Austrálii, Rusku a Kalifornii apod. Bohužel ropná loby a Rusko (zcela závislé na fosilních palivech) si stále platí armády klimaskeptiků, kteří se snaží zpochybňovat vědecké údaje. A bohužel nachází dost lidí ochotných jim věřit, protože jim věřit chtějí nebo je to pro ně pohodlnější.

Text příspěvku byl upraven 13.04.20 v 18:29

triatlet
triatlet 13.04.2020 v 18:27

Díky blesku, Jaccku, za vědeckou pravdu :-)
Grétiny snahy celkem dobře vystihl Ladislav Jakl:
"Ale škodolibě malicherným být nechci, takže o tom, jak se nyní ukazuje, že pro lidské zdraví je nejlepší individuální automobilová přeprava a ne hromadná, jak bezvadné jsou jednorázové plastové nádoby, příbory a obaly a jak překonané se nyní ukazují boje proti užitečným, efektivním a racionálním vymoženostem ve jménu zelené extremistické ideologie, psát tedy nebudu."
Autor: Ladislav Jakl, Praha, ČR, 11.4.2020 (Psáno pro Newsletter IVK)

Text příspěvku byl upraven 13.04.20 v 18:30

Jacck
Jacck 13.04.2020 v 18:38

Ladislav Jakl, není to ten vágus co se nedávno někde porval v metru?

Jacck
Jacck 13.04.2020 v 18:44

https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/10/upshot/coronavirus-deaths-new-york-city.html
možná by Pollert hned na tom prvním grafu mohl vyhledat chřipkové epidemie, a pak si to srovnat s počtem mrtvých pro rok 2020

siena
siena 14.04.2020 v 10:00

Přiznám se, že i v situaci, ve které jsme se ocitli, ocitl se celý svět, tak vést války proti svým "společenským" nepřátelům, stále dokola je předhazovat do veřejné diskuse, mi přijde podivné, nesmyslné...nějak nevím, jak to vlastně správně pojmenovat....

newtory
newtory 14.04.2020 v 10:19

Neviem ako Vy, ale Ja vás stále vnímam predovšetkým ako názorových oponentov.
To z vašich radov prichádzajú neustále iniciatívy na kriminalizáciu tzv. "nesprávnych" názorov.



Vložit příspěvek