Autoři s psychickou poruchou


stafbul
stafbul 05.12.2016 v 11:38

Ahoj,

zajímají mne díla autorů, kteří trpěli, nebo trpí nějakou psychickou poruchou. Nějak se mi zdá, že ti lidé, kteří jsou umělecky geniální nikdy nejsou zcela "normální". Tak se pak sama sebe ptám, zda ty společenské normy, nejsou trošku moc upjaté. Doporučte mi nějakého takového autora a já si od něj ráda něco přečtu.

tester
tester 05.12.2016 v 14:27

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-zajimavosti/9050/dusevni-poruchy-prokleti-slavnych.html Každý pořádný a slavný umělec je do jisté míry cvok. Vnímají jinak svět, než obyčejní lidé.

hanzicze
hanzicze 05.12.2016 v 17:00

otázkou je co je normální, ja si myslím že člověk který pustí uzdu fantazii je normální :) jenom mu lidé závidí jeho genialitu a hledají na něm chyby, rozdíly, na které pak ukážou prstem a pokud se neshodují s již zažitými způsoby chování, tak ho nazvou bláznem... :) viz Mr.Bean, kdyby jste nevěděli že je herec, tak ho nazvete asi bláznem. co když někteří blázni jsou jen herci, kteří hrají svoje role? proč? baví je to? :D jinak si cvokovo chování neumím vysvětlit :D teorií je hodně ale proč to dělají na to se musíte zeptat jich a nebo radši ne :D ;)

tester
tester 05.12.2016 v 17:26

Být normální je tak nezábavné a ubíjející.

newtory
newtory 05.12.2016 v 22:20

Byť normálny je v dnešnej dobe považované za nenormálne.
Ľudia sa priam s hrdosťou honosia svojimi "anomáliami" a keď je niekto už až nenormálne normálny (možno to vníma ako obyčajný) tak si dá aspoň urobiť nejakú kerku a do nosa si dá krúžok,ako plemenný býk.
Ale celkom najkrajšie je,keď vidím ženy v zrelom veku,matky od rodín a detí,ktoré si oblečú niečo v čom by mal bežný smrteľník problém prebehnúť cez chodbu do kúpeľne,prípadne si svoje vädnúce "mäsíčko" prizdobia nejakým rebelským obrázkom.
Ale je zaujímavé,že osoby s naozajstnými,klinicky potvrdenými duševnými chorobami,sú medzi "prostým ľudom" stále cejchované ako persony non grata.

Text příspěvku byl upraven 06.12.16 v 00:41

bubka
bubka 06.12.2016 v 05:49

Jestli ono to nebude tím, že samy sebe nevnímají jako "masíčko", ale jako svobodného člověka. anebo možná tím, že pro muže typu "brejle, pleš a břicho" si připadají jinak příliš přitažlivé.


tester
tester 06.12.2016 v 10:01

To je hrubá urážka mužského majestátu-pána tvorstva )--:) To je DK nekorektní. Muž lovec nemá čas na parádu.

siena
siena 06.12.2016 v 11:14

newtory, kamarádka tomu říká "Mládí neprchej"...To nemá nic společného se svobodou, ale se ztrátou soudnosti...

newtory
newtory 06.12.2016 v 12:26

Ja si myslím,že každé obdobie života človeka v sebe skrýva niečo pozitívne,príjemné,ale sú ľudia,ktorí so životom hrajú hru : "buď,alebo". Žiaľ,vyberať sa nedá a treba brať to,čo práve je a naučiť sa s tým žiť. Čas sa oklamať nedá,zato človek,kedykoľvek a keď už to nezaberá na okolie,verí tomu aspoň on sám.
Osobne si stojím za každou svojou vráskou aj šedinou,pretože žiadna z nich nebola zadarmo.

Text příspěvku byl upraven 06.12.16 v 12:26

bubka
bubka 06.12.2016 v 15:43

někdo slyší vábivý hlas "mládí neprchej" a jiný nosí to, co chce a v čem je mu dobře a je mu jedno, co si o tom kdo myslí--svobodný to člověk.

tester
tester 06.12.2016 v 16:04

To newtory ......Ja si myslím,že každé obdobie života človeka v sebe skrýva niečo pozitívne.....jedna z nádherných událostí je nemít ani jeden zub a mít dolní a horní protézu zdarma od VZP !! Dobře to vypadá, funguje a nikdo nic nepozná a HLAVNĚ už nebolí nikdy žádný zub a je to velmi ekonomický provoz. Prostě jedno z největších potěšení ve stáří. Mít vlastní zuby je přežitek, utrpení a velká finanční zátěž, prostě je to otravné a velmi neekonomické.

siena
siena 06.12.2016 v 17:05

Když si v 80-letech obléknu minisukni, či legíny a tílko a vyrazím ven, opravdu nedemonstruji svou osobní svobodu. Ovšem o tomhle pojmu máme každá úúúplně jinou představu, to už jsme si na DK několikrát objasnily, takže mne nepřekvapuje, že se lišíme i zde...:)

newtory, hezky napsané, souhlasím s Vámi.

HTO
Lessana
Lessana 06.12.2016 v 21:59

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

HTO
HTO 06.12.2016 v 22:11

Lessana: proč prosím podle vás trpěl psychickou poruchou Zola? Ne, že bych si myslel, že Queneauovi, Cocteauovi, Sartrovi aj. taky kapalo na karbid, ale Zolu zrovna čtu.

Lessana
Lessana 06.12.2016 v 22:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

HTO
HTO 06.12.2016 v 23:05

Lessana: aha, díky. V tomto smyslu to ovšem chápu, i když naprosto nesouhlasím.

tester
tester 07.12.2016 v 05:26

Umělec tvoří ve stavu změněného vědomí. Vidí a vnímá to, co nám v našem všedním životě uniká. A díky umělcům objevujeme před námi skrytou krásu života, kterou nevidíme.

bubka
bubka 07.12.2016 v 05:59

Lessana - ale to by pak psychicky zdraví byli jen autoři slaďáků,, motivační literatury a některých umělých pohádek. a naopak psychicky nemocní všichni autoři thrillerů,, mnohých detektivek a hororů, mnoha historických románů... a to už ani nemluvím o autorech učebnic bez ohledu na kvalitu díla a autoři by museli procházet životem se zavřenýma očima a zacpanýma ušima.

literatura - podle mne - je odrazem společnosti a ta naše dnešní opravdu nevyznívá dostatečně povzbudivě.

siena - já opravdu nevím, co v v osmdesáti letech demonstrujete v leginách a minisukni, a je to nakonec vaše věc, ale jak to vidí někdo jiný ve vaší situaci jistě nemůžete soudit, možná je mu v nich jen dobře.

Text příspěvku byl upraven 07.12.16 v 06:01

HTO
HTO 07.12.2016 v 10:06

Tester: „Narazil jsem na slovo vyčerpání. Vyčerpání básníkovo nelze označit duševním vybitím nebo únavou z přemýšlení, ale naopak. Během psaní člověk schytá, naloká, nasákne tolika ději, obrazy, převraty, že prostě mozek nestačí, že srdce je mělké a to, co se vejde či dá vtěsnat do slov, je tak nepatrná část proti tomu, co přišlo, co se zjevilo, co se narodilo, co vyrostlo, že tíhu nemůže unést. Vyčerpává pouze nadbytek tíhy, přemíra bolesti, lásky, kterou nelze utišit olejem ticha, vodou práce nebo kamením paměti. Zde je třeba pouze přestat, vypustit srdce, vypustit vzduch duše. Toto je, myslím, jeden z největších důvodů předčasného konce sil některých umělců. Totiž ti, kdož žijí umění, nedovedou z tohoto stavu uniknout, nedovedou anebo nechtějí, ale nejčastěji nemohou. Jejich zdraví aby bylo božské, ne smrtelné."

Jiří Kolář, Roky v dnech

Lessana
Lessana 07.12.2016 v 11:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 07.12.2016 v 12:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lessana
Lessana 07.12.2016 v 12:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bubka
bubka 07.12.2016 v 12:53

Lessana - ale to snad vámi zmiňovaní autoři nedělají, oni jsou zděšeni tím, co se děje kolem nich , podávají svědectví neukájejí se tím.Nemyslím, že by cílem literatury mělo být dělat svět lepším a krásnějším, ona svět odráží a pokud mění, tak jen na krátko, jen zábleskem. Jací jsme my a náš svět, taková je literatura, ne naopak.
na druhou stranu příběh může změnit mne a můj postoj a možná pak i ten svět.

Lessana
Lessana 07.12.2016 v 13:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek