Sandó Kaisen citáty

francouzská, 1952

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (8)

Jak odseknout všechna pouta, která nás svazují? Stačí usednout, meč místo ducha, bdít jako bdí válečník nad svým životem. Pak všechny touhy a připoutání zmizí samy.


Meditovat znamená ne- meditovat. Jinak řečeno, není tu nic, o čem by bylo možné meditovat, Zapomenout se v dechu znamená stát se jedním s tělem i duchem. jedním s univerzálním vědomím, které je v každém z nás. Ne-meditovat tedy znamená: nechat být to, co je.


Nechejte ducha v jeho přirozeném stavu. Nepozastavujte se nad ničím. Pravda je neustálým pohybem podobně jako stále se obnovující dech.


Pro člověka je těžké setrvávat v pokoji. Stále hledá příčiny a následky, bojuje v pravém a falešném. Zatěžuje svého ducha duchem. Ve skutečnosti neexistuje žádné před ani po. Vše je úplné samo o sobě. Co se mého já týče, je mým?


Probuzený uskutečňuje podstatu věcí podle jejich vlastních kvalit. Aktualizovat kvalitu je dílem prázdnoty. Přirozenost světa činí pouze to. Proč vy to nečiníte?


Pronikněte do němých a tichých hlubin zanechávajíce na povrchu jen úsměv vnitřního a tajného porozumění.


Přirozenost světa ukazuje tomu, kdo vidí, zázračná tajemství mnoha tváří. Ale člověk ve svém klamu, sám sebe zaslepuje.


Učím zazen, ukazuji metodu, která vás může dovést na místo, kde není ani života ani smrti a odkud současně život i smrt pochází.