Miguel Ángel Ruiz Macías citáty

Don Miguel Ruiz · pseudonym

mexická, 1952

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (30)

"Nemáme nikdy odpovědnost za činy druhých, neseme odpovědnost jen za ty své" (Čtyři dohody)


"Žijeme-li v minulém snu, nemáme potěšení z toho, co se děje právě teď, protože si budeme vždy přát, aby skutečnost byla jiná, než právě je." (Čtyři dohody)


„K tomu, abyste zmoudřeli, nemusíte shromažďovat znalosti , moudrým se může stát každý. Když zmoudříte, respektujte své tělo, respektujte svou mysl a respektujte svou duši. Tak se stanete moudrými, a to bude tehdy, když svůj život budete ovládat srdcem, nikoliv hlavou.


Až si z toho, že nic nebereme osobně, vytvoříme silný zvyk, vyhneme se v životě mnoha nepříjemnostem (čtyři dohody)


Budeme-li konat vše jak nejlépe dovedeme, prožijeme intenzivní život (Čtyři dohody)


Celý váš život je sen. Žijete ve vlastní fantazii a všechno, je pravda jen pro vás. Vaše pravda neplatí pro nikoho jiného včetně vašich dětí nebo rodičů.


Čistota vašich slov vás může vést k osobní svobodě, velkému úspěchu a hojnosti. Může vás zbavit veškerého strachu a změnit jej na radost a lásku.


Devadesát pět procent představ uskladněných v naší mysli jsou jen lži a trpíme proto, že jim věříme. (Čtyři dohody)


Jediným důvodem, proč jsme šťastní, je to, že jsme se rozhodli být šťastní.


Jestliže nebudeme hřešit slovem, brát si všechno osobně a vytvářet domněnky a jestliže uděláme vždy vše, jak nejlépe dovedeme, pak budeme mít krásný život.


Když cítíte lásku sami k sobě, nežijete už svůj život v závislosti na názorech jiných lidí. Nepotřebujete, aby vás druzí lidé přijímali nebo vám říkali, jací dobří jste, protože vy víte, kdo jste.


Když jste byli malé děti, nemohli jste si vybrat, čemu věřit a čemu nevěřit. Společnost vám vštěpovala svůj systém hodnot. Programovala vaši mysl.Tyto názory jsou tak silné, že když se po letech setkáte s novými myšlenkami a snažíte se činit svá vlastní rozhodnutí , zjistíte, že vaše staré názory stále ještě ovládají váš život.


Když milujete, dáváte víc, než přijímáte. (Láska, vztahy a přátelství)


Když si bereme věci osobně, cítíme se uražení a naší reakcí je obrana našich názorů, což vede ke konfliktům. Z něčeho nepatrného uděláme velkou aféru, protože cítíme potřebu mít pravdu a dát ostatním najevo, že se mýlí... To, co si o mně myslíte, není pro mě důležité, neberu si to osobně... Mě se to netýká, protože vím, co jsem... Ať již si myslíte nebo cítíte cokoliv, vím, že je to váš, nikoli můj problém. Je to způsob, kterým vidíte svět. Není to nic osobního, protože se zabýváte sami sebou, nikoliv mnou. (Čtyři dohody)


Milovat se naučíte jedině tím, že budete milovat. Svou lásku nemusíte nikomu vysvětlovat ani ospravedlňovat; stačí milovat. (Láska, vztahy a přátelství)


Musíme být tím, čím jsme, abychom se nemuseli představovat ve falešném světle. Milujete-li mne takového, jaký jsem, tak dobře: Vezměte si mě." Nemilujete-li mne takového, jaký jsem, také dobře: "Nashledanou, najděte si někoho jiného." (Čtyři dohody)


Nemůžete změnit druhé lidi. Buď je milujete takové, jací jsou, nebo ne. Buď je přijmete takové, jací jsou, nebo ne.


Netřeba dělat nic jiného, než být tím, kým jsi. Máš právo cítit se nádherně a užívat si to.


Nikoho nemůžete změnit. Buď lidi milujete takové, jací jsou, nebo je nemilujete. (Láska, vztahy a přátelství)


Nyní jsme za jedno s větrem, vodou, hvězdami, s veškerou přírodou, se všemi zvířaty a lidmi. - Čtyři dohody


Pokud s námi někdo nezachází s láskou a úctou, můžeme pokládat za dar, jestliže se vzdálí. Pokud takový člověk neodejde, budeme s ním určitě snášet utrpení mnoho let. Když odejde, bude to chvíli bolet, ale naše srdce se nakonec zahojí. Pak si budeme moci vybrat to, co skutečně chceme (čtyři dohody)


Pravá žena je pro Vás ta, kterou milujete takovou, jaká je, žena, kterou nemusíte v ničem měnit. (Láska, vztahy a přátelství)


Protože se obáváme požádat o vysvětlení, vytváříme domněnky a věříme, že jsou pravdivé... Vždy je lepší klást otázky než vytvářet domněnky, protože domněnky nás předurčují k utrpení... Všechno si chybně vysvětlujeme a všemu špatně rozumíme. Vidíme a slyšíme jen to, co chceme. Nevnímáme věci tak, jak jsou. (Čtyři dohody)


Předpokládáme, že ostatní myslí stejně jako my. A z toho důvodu máme strach být uprostřed jiných sami sebou. Protože se domníváme, že nás ostatní budou soudit, dělat z nás oběť, zneužívat nás a obviňovat, jako to děláme my sami. Ještě dříve, než nás mají příležitost zavrhnout jiní, zavrhneme se sami.


Skutečné "já" je malé dítě, které nikdy nevyrostlo.


Skutečně spravedlivé je platit za každou chybu pouze jednou. Skutečně nespravedlivé je platit za každou chybu vícekrát. (Čtyři dohody)


Snažit se někoho změnit je totéž jako snažit se udělat ze psa kočku nebo koně. (Láska, vztahy a přátelství)


Sobectví, strach a snaha ovládat druhého zničí skoro každý vztah. Štědrost, svoboda a láska udělají z každého vztahu tu nejkrásnější romanci.


Úcta a láska jsou klíčem k úspěchu vašeho vztahu. Musíte jasně vyjádřit své potřeby. Musíte věřit sobě i partnerovi. - z knihy Láska, vztaky a přátelství


Vezmete-li své štěstí a dáte-li je do rukou partnerky, dříve nebo později je rozbije. Dáte-li své štěstí druhému, vždycky vám ho může vzít. Může-li vaše štěstí vycházet jen z vašeho vlastního nitra a je-li důsledkem vaší lásky, pak jste za ně zodpovědní sami. - z knihy Láska, vztaky a přátelství