Jonathan Safran Foer citáty

americká, 1977

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (18)

[…] teď je víc živých lidí, než kolik jich za celé dějiny umřelo. Jinak řečeno, kdyby všichni najednou chtěli hrát Hamleta, tak by nemohli, protože by nebylo dost lebek!


Brod nebude nikdy šťastná i upřímná naráz. (Naprosto osvětleno)


Byl svět nejdříve stvořen, anebo ukončen? (Naprosto osvětleno)


Hvězdy jsou stříbrné hřebíky v obloze, které ten černý potah drží na místě. (Naprosto osvětleno)


Já musel překládat jeho hněv v užitečné informace pro hrdinu. "Kurva," řekl Dědeček. Já řekl: "On říká, že když ty podíváš na sochy, uvidíš některé, které nepřetrvaly. To jsou ty místa, kde byly komunistické sochy." "Kurva, v prdel, kurva!" křikal Dědeček. "On chce abys ty věděl," říkal jsem já, "že ta budova, ta budova a ta budova jsou velmi významné." "Proč?" vyzvídal se hrdina. "Kurva!" řekl Dědeček. "On nemůže rozpomenout," řekl jsem. (Naprosto osvětleno)


Miluji tě víc, než tě miluje kdo jiný, nebo tě kdy kdo miloval nebo milovat bude. Miluji tě tak, jak tě nemiluje nikdo jiný, jak tě nikdy nikdo nemiloval a milovat nebude. Miluji tě tak, jak nemiluji nikoho jiného, jak jsem nikdy nikoho jiného nemiloval a milovat nebudu. (Naprosto osvětleno)


My začnuli být velmi oklikoví kolem pravdy. (Naprosto osvětleno)


Myslíval jsem si, že humor je jediný způsob, jak docenit celou nádheru a strašlivost světa, oslavit velikost života. Ale teď to vidím úplně opačně. Humor je způsob, jak před tím nádherným a strašným světem uhýbat. (Naprosto osvětleno)


Neexistující předměty neexistují. Kdybychom si už museli představit něco takového, jako je neexistující předmět, pak by to byla ta věc, kterou Bůh nenávidí. To je nejsilnější argument proti nevěřícím. Kdyby Bůh neexistoval, musel by sám sebe nenávidět, což je na první pohled nesmysl. (Naprosto osvětleno)


Netoužila po ničem víc než po komsi, kdo by jí mohl scházet, koho by se mohla dotýkat, s nímž by si mohla dětinsky povídat, s kým by mohla být dítětem. (Naprosto osvětleno)


Nevadí mi, když se někdo usmívá na můj účet, na tom účtu není skoro nic.


Niekedy počujem ako mi škrípu kosti pod ťarchou všetkých tých životov, ktoré nežijem.


Ona vždycky viděla do něj a skrz něj, jako by byl okno. Vždycky cítila, že o něm ví všechno, co se vědět dá - ne protože by byl prostý, ale protože je poznatelný, asi jako nákupní seznam nebo jako encyklopedie. (Naprosto osvětleno)


Pověděla mu, že by si přála, aby existovalo další přikázání, jedenácté z těch vyrytých do tabulek: Neměň se. (Naprosto osvětleno)


Svět je tak veliký a tak malý, v jediné chvíli jsme byli blízko i daleko.


Tohle je láska, nebo ne? Když si všimnete, že tu někdo není, a to, že tu není, nenávidíte víc než všechno na světě? Když taková nenávist dokonce překoná lásku k tomu, že tu je? (Naprosto osvětleno)


Z vesmíru mohou astronauti vidět milující se páry jako maličké světelné tečičky. Vlastně přesně řečeno ne světelné, spíš je to žhnutí, které si lze se světlem splést - koitální záře, které trvá generace, než jako med doteče skrze tmu až k očím astronautů. Asi za jedno a půl století - v době, kdy už milenci, co vydávali to žhnutí, budou dávno a na trvalo uloženi na záda - bude z kosmu vidět metropole. Ty budou žhnout po celý rok. Také bude vidět menší města, ale to obtížněji. (Naprosto osvětleno)


Zatímco gojové zažívají a v mysli zpracovávají svět skrze tradiční smysly a paměť používají pouze jako druhořadý prostředek výkladu událostí, pro židy je paměť stejně prvořadá jako píchnutí špendlíku. ... Když žid potká špendlík, ptá se: Co mi to připomíná? (Naprosto osvětleno)