John Ashbery citáty

americká, 1927 - 2017

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (8)

Dlouho trvalo, než mi moje básně vydali, než se četly a než se pak o nich diskutovalo. Ty fáze trvaly celá desetiletí a až někdy ve čtyřiceti jsem měl konečně pocit, že mám své čtenáře. Mé první sbírky [Turandot and Other Poems; Turandot a jiné básně, 1953] se za osm let prodalo 800 výtisků.


Existuje (dokonce) škola kritiky, která tvrdí, že moje poezie je tak komplikovaná a obskurní proto, že se celé ty roky snažím utajit svou sexualitu, a je to jistě zajímavá možnost. Ovšem nejsem si jist, jestli je právě to tvořivá síla v mé poezii. Asi by mě stejně vždycky lákali surrealisté.


Kéž bych si byl svou poezií tak jistý jako svými překlady


Moje dílo je matoucí i pro mě samotného, stejně jako pro spoustu jiných lidí… Tak trochu mě mrzí, že způsobuju tolik zármutku.


Nepíšu často. Možná jednou, dvakrát týdně, když mám velké štěstí. Spíš jednou. Někdy jednou za měsíc. Někdy jednou za tři měsíce.


Rád o svojej poézii uvažujem ako o hudbe - aby ste zistili, aký má zmysel, musíte si ju vypočuť až do konca.


Väčšinou píšem tak hodinu, možno dve hodiny denne, ak som naozaj inšpirovaný. Lenže potom vznikne problém, čo so zvyšnými dvadsiatimi dvoma alebo dvadsiatimi tromi hodinami? Mám pocit, že by som asi mal robiť niečo zmysluplné. Lenže čo?


Žiju v následujícím paradoxu: jsem významný básník, ale nikdo mi nerozumí. Moje básně znamenají to, co říkají, ale není tu žádné poselství, nic jimi světu nechci říct, jenom to, o čem přemýšlím, když píšu.


John Ashbery - knihy

1967  93%Obeznámeni s nocí
1989  91%Autoportrét ve vypouklém zrcadle
2000  92%Vlna

Žánry autora

Poezie

Štítky z knih

Ashbery je 1x v oblíbených.