Ann-Marie MacDonald citáty

kanadská, 1958

Citáty (9)

"Vyprávět" znamená počítat. Jako úředník u přepážky v bance. Dokonce i účetní obchoduje s vyprávěním, a vypravěč příběhů je jistým druhem účetního. Oba provádějí revizi událostí a ztrát, a na posluchači je rozhodnout - stálo to za to? (Kam létají vrány, s. 671)


Existuje jedno staré přísloví: "Těm, kdo si nepamatují historii, je souzeno ji opakovat."


Jsou některé příběhy, jichž se nikdy nenabažíte. Pokaždé, když je slyšíte, jsou stejné - ale vy nejste. Což je jeden ze spolehlivých způsobů, jak pochopit čas.


Když příběhy zůstanou nedovyprávěny, hrozí nebezpečí, že ztratíme cestu. Nohy nám podtrhávají lži, prázdná místa na nás zírají jako mezery mezi prkny na dřevěné lávce. Čas otřásá základy paměti, a i když se ze všech sil snažíme sledovat její stopy jako kamínky na lesní pěšině, scházíme dál a dál ze správného směru. Příběhy začnou nahrazovat důkazy. Okamžiky z různých epoch, navzájem nepropojené. Předměty doličné vytržené ze zkušeností. Zapomínáme na souvislosti - na způsob, jakým se události obarvují životodárnou mízou příběhů, starších než pouhá fakta. Ztrácíme paměť. Z toho může člověk onemocnět. Z toho může onemocnět celý svět. (Kam létají vrány, s. 670)


Minulost s přítomností vstoupily do nového svazku, jehož výsledkem byla budoucnost.


Možná to, co považujeme za přítomnost, je ve skutečnosti minulost. Třeba je to tak, že dokážeme realitu vnímat až poté, co se udála, a podobáme se tak hvězdám; jsme odrazy toho, co už se stalo.


Skloň hlavu a chvilku krvácej. A pak zas naskoč a bojuj dál.


Taková je strašlivá laskavost země: vždycky vás přivítá zpátky, její láska nikdy neumírá, země nikdy neřekne: ,,Tenhle kus tebe si vezmu, ale zbytek ne.,,


Ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo. Zázraky přírody, evropská architektura. Nejlepším zdrojem zábavy je vaše vlastní představivost, nejúžasnějším vynálezem lidstva je beztak písmo, a vaše zdravé zuby jsou větší poklad než perly, tak se o ně koukejte pořádně starat.