Ally Condie citáty

americká, 1978

Citáty (45)

"Stovku písní jsme slyšeli už tolikrát." "Někdy se ti můžou zdát jiné," odpoví Ky. "Vážně?" "Budou jiné, když budeš jiná ty." (Dokonalý pár - Cassia a Ky)


„Vždyť ani nevíte, jestli Jinozemí vůbec existuje. (…) Nikdo se odtamtud nevrátil,“ namítnu. „Lidé jako vy v tom vidí důkaz, že Jinozemí není skutečné,“ řekne Leyna. „Pro lidi jako jsem já, je to důkaz, že jde o místo tak báječné, že se nikdo nikdy nechtěl vrátit.“ (Dokonalý svět: Xander a Leyna)


Dokud něco cítí, bojují o život. Kdybys byl na místě, kde není žádná bolest, chtěl by ses vracet zpátky?“ (Dokonalý svět: Oker)


Dřív jsem se bavila tím, jak se Důstojník ani nepokouší skrývat, že námi pohrdá. Dnes tomu rozumím. Když si vzpomenu, jak lezeme do kopců, kdykoliv si to Správci usmyslí, jak na pokyn odevzdáme své nejcennější věci a jak se nikdy, vůbec nikdy, nebouříme, pohrdám námi i já. (Dokonalý pár - Cassia)


Jak můžeme něco skutečně obdivovat, když jsme tím úplně zavaleni. (Dokonalý pár)


Jedna věc je, když se člověk rozhodne sám, jiná věc je, když nikdy neměl na vybranou. - Dokonalý pár


Jsou věci, bez kterých se neobejdu a za které jsem rozhodnutá bojovat. - Dokonalý sen


Když milujete, není prostě zbytí. Milujete a na tom se nedá nic změnit. - Dokonalý sen


Když s někým trávíte čas, dáváte mu část svého života a berete si část z jeho. (Dokonalý pár)


Ky tuhle hru umí. Umí hrát všechny hry, včetně té, kterou právě prohrál. Ví přesně, jak hrát, a proto pokaždé prohraje. (Dokonalý pár - Cassia)


Láska mi dala křídla a tvrdá práce mi dala sílu, díky které jimi mohu mávat. (Dokonalý sen – Cassia)


Ležím v posteli s bolavou a unavenou duší a uvědomím si, že Správci mají pravdu. Jakmile něco chcete, všechno se změní. A já chci všechno. Chci toho čím dál víc. Chci si sama vybrat zaměstnání. Chci si vybrat, koho si vezmu. Chci jíst ke snídani koláč a běhat po ulici, nejenom na pásu. Chci zrychlit nebo zpomalit, kdy si zamanu. Chci se rozhodnout, které básničky budu číst a která slova budu psát. Chci toho tolik. Chci to tak palčivě, že si připadám jako vodní hladina, jako řeka plná touhy ve tvaru dívky jménem Cassia. Ale nejvíc ze všeho chci Kye. (Dokonalý pár - Cassia)


Má člověk špatné spaní, když ví, že je skoro na konci? - Dokonalý pár (Cassia)


Měla jsem pravdu: tenhle obrázek jsme viděly naposledy. Jakmile ho zvedám, rozpadá se na kousky… Nejdřív jsem myslela, že ten mimořádný pocit vyplývá z toho, že mi ten obrázek patří, ale ani v tom to nebylo. Šlo o to, že jsme se mohly na něco dívat a nikdo nás při tom nepozoroval, nikdo nám neříkal, jak se máme dívat. To nám ten obrázek dal. (Dokonalý sen: Cassia)


Na každém je něco krásného. Na Kyovi mě nejdřív zaujaly jeho oči. A mám je ráda pořád. Ale když někoho milujete, prohlížíte si ho pořád dokola. Všimnete si hřbetu jeho ruky, sklonu hlavy, chůze. Když se zamilujete, jste zaslepení láskou a vidíte svého miláčka jako úžasný celek nebo nádherný souhrn nádherných částí. Ale potom začnete vnímat detaily a ptáte se: proč chodí, jak chodí? Nebo proč takhle zavírá oči? Milujete i tyhle detaily a je to láska úplnější, i když zároveň složitější. (Dokonalý sen – Cassia)


Na pochybnostech není nic špatného. (Dokonalý pár - Cassiin děda)


Nedopustím, aby ze mě strach udělal někoho, kým nechci být. - Dokonalý svět


Nejdřív nevidím nic. Ale potom to cítím. Přestože jsem ukrytá ve tmě, vím, že to tu je. Nějaká moje částečka je vždycky, za každých okolností volná. (Dokonalý sen – Cassia)


Některé věci nejdou sdílet. Mohu mu dopodrobna vypovědět, co se v Příčném řezu stalo, ale tu zkušenost nikdy nezíská. (Dokonalý svět: Cassia)


Někteří jsou pro vůdčí roli zrození. Mají to v krvi, v kostech i mysli, a nic s tím nenadělají. Jiní se vezou. Když se vezeš, máš větší šanci na přežití, připomenu si. (Dokonalý sen – Ky)


Nelze se tvářit, že je jedno místo jako druhé. Nemá cenu hledat, v čem se sobě podobají. Dívejte se jen na to, jaké to které místo opravdu je. (Dokonalý sen – Ky)


Nemůžete si vždy vybrat, co si ponecháte. Ale můžete se rozhodnout, jakým způsobem se toho vzdáte. - Dokonalý sen


Nemůžete změnit cestu, když nejste ochotni se pohnout. - Dokonalý svět


Opět si bytostně uvědomím, že s uměním nemusíme obchodovat – můžeme jednotlivé kousky darovat nebo je sdílet. Někdo může přinést báseň, jiný obraz. I když si s sebou nic neodneseme, všichni budeme bohatší – spatříme cosi krásného, vyslechneme cosi ryzího. (Dokonalý svět: Cassia)


Podívám se na Indii a pocítím ostrou bolest osamění, jako by ten pták byla ona sama. Ví, jak věci zapadají do sebe a jak se pohybují, ale jak málo lidí jí rozumí. Je ten nejosamělejší člověk, co jsem kdy poznal. (Dokonalý svět - Ky)


Pořád je co objevovat. Za to jsem vděčná. Natolik, že bych si přála skutečně v anděly věřit, abych mohla někomu nebo něčemu svou vděčnost vyjádřit. (Dokonalý pár - Cassia)


Právě za tohle nenávidím Správce nejvíc: když se chovají, jako by už všechno někdy viděli, jakoby viděli mě. Jenže ve skutečnosti mě nikdy doopravdy neviděli. Viděli jen moje údaje na obrazovce. (Dokonalý pár - Cassia)


Přál bych si mít lásku bez bolesti, ale to je ta potíž, když jste naživu. Obvykle si nemůžete vybrat míru svého utrpení, ani intenzitu své radosti. Věci se ději bez ohledu na to, zda si je zasloužíte nebo ne. (Dokonalý svět: Ky)


Rodiče neustále nabízejí věci, které děti nechtějí. (Dokonalý svět: Cassia)


Rozesmáli jsme se a mně se líbilo, jak jí úsměv rozjasňuje zelené oči a jak se jí kolem nich dělají jemné vrásky. Byl jsem ještě kluk. Věděl jsem, že ji miluju, ale nevěděl jsem, co to znamená. (Dokonalý sen – Ky)