Zdekat Zdekat komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moc pěkná kniha, po Velkých maličkostech druhá kniha autorky, kterou v okolí všem doporučuji. Postavy baví, tam, kde se popisují hrůzy holocaustu je vše popisované přesvědčivě a nenásilně s přesahujícím poselstvím. Důležitá je v knize otázka viny a odpuštění u pachatelů dávných zločinů na sklonku života.

22.11.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Kniha sice nevykresluje barvitě postavy, příběh spíš jen schematický, ale zásadní v knize je spusta sesbíraných a zaznamenaných střípků ze života totalitních vězňů. O totalitním lágru v Minkovicích jsem vůbec nevědě.l A to, že firma Preciosa se příliš nehlásí k historii nucených prací politických vězňů ve své firmě, je taky důležitým mementem knihy. Navíc (podle okolí) velmi čtivé a zajímavé i pro méně náruživé čtenáře.

22.11.2020 5 z 5

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Čtivá sociologická sonda do způsobu ovládnutí mas Putinem v rusku a o rozpolcenosti Ukrajiny. Doporučuji nejen všem čtenářům Sputniku a Parlamentních listů.

25.04.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Po prvních dílech trochu nuda, zdlouhavé. Víc se děj věnuje milostným zápletkám obou detektivů a snaží se ne úplně úpěšně vytvářet milostné napětí mezi Robin a Cormoranem při mimochodném vyšetřování vraždy.

25.04.2020 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Příjemné odpočinkové čtení, hlavní postava každého příběhu je jiná, zajímavá a vykreslená tak, že se chcete dozvědět více. Propletení osudů postav jednotlivých příběhů člověk musí brát s velkou autorskou licencí, to ale nesnižuje čtivost knihy. Časem se vrátím k jiné knize autorky :-)

02.02.2020 5 z 5

Životopis Terezie z Lisieux Životopis Terezie z Lisieux Guy Gaucher

Být nepatrný, pokorný a přitom pokojně žít v radosti jen pro lásku. Inspirativní

05.12.2019 5 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Knihy paní Denemarkové se čtou obtížněji, ani tato nebyla výjimkou a strávil jsem u ní čtyři měsíce. Zase mám ale všechny její knihy z minula pořád v hlavě a u této to nebude jinak.
5 hvězdiček za odvážně vybrané téma, téměř protistátní v dnešní době. Lidé co nakupují na Wishi a Aliexpresu, nebo kteří fandí našemu prezidentovi s jeho láskou k Číně, si najdou asi jinou četbu. Realistický popis stavu čínské společnosti, ovládání občanů a tamního způsobu života je zajímavý, kniha ale stejně asi víc vypovídá o Češích, než o Číně.
Druhým důvodem pro pět hvězdiček jsou krásné pasáže komentující konzumní svět, rozčarování nad popíráním opravdových hodnot, svobod, lidskosti. Musel jsem se prokousat i opakovaně některými těžšími pasážemi, pak ale přišlo pár odstavců, ze kterých mě bylo až fyzicky krásně. Jak někdo dokáže tak jasně a krásně popsat co sám cítím a málokoho kolem to trápí. Ti všichni koboldové a hamáčkové...
Není to četba na dovolenou, buďme však rádi za takové knihy.

16.10.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha krásně řemslně napsaná, jen vypravěčský styl po přečtení všech předchozích knih paní Mornštajnové už trošku nepřekvapivý. Ale kdybych četl napoprvé až tuto knihu, tak jsem z ní určitě nadšený.

16.10.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Překvapivě dobré sci-fi, které mě hodně pohltilo. Škoda jen, že kniha není uzavřená, ale jak jsem zjistil až po dočtení, má další díly. Asi se do nich budu muset pustit.

Chování a popis postav, jejich sociální interakce a řešení situací bylo hodně uvěřitelné.
Celá hlavní zápletka by se dala zasadit i do libovolného reálného prostoru a kniha by byla zajímavá i tak - vytažení mladé Julliet do vysoké funkce z nejnižších pater (doslova), kde pak zůstane osamocená, její čestnost a nakonec boj o přežití po ohrožení vládnoucích struktur.

Promyšleně zpracovaný životní prostor a opět jeho přesvědčivý a uvěřitelný popis dává knize ještě rozměr navíc.

18.04.2019 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Kniha hlavně nečekaným závěrem zajímavá, Ale nečetla se mi úplně dobře a když jsem se k ní vracel párkrát po přestávce několika dní, tak jsem měl problém se orientovat v ději. Ten se vrací po krátkých úsecích pořád zpět a někdy unikají při četbě momenty a postavy, které se zdůrazní a vysvětlí až při četbě dalších - časově dřívějších kapitol. Párkrát jsem i listoval zpět, abych si něco oživil a děj mně dával smysl.

18.04.2019 2 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Čtenářská výzva. Opověď na otázku proč se účastnit výzvy. Protože bych si tuto knihy bez výzvy nekoupil. Čtivý příběh na motivy podobné skutečné události s rasovým podtextem, vyprávěný třemi rozdílnými účastníky. Rasismus je zakořeněný téměř v každém člověku. Tan podvědomý a neviditelný je ale pro ponižované horší, než veřejně deklarovaný a zdánlivě nebezpečnější. Super, super kniha!

10.03.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Do čtenářské výzvy. Asi nejsem ideální čtenář mysteriózních trilerů. Zpracovat námět o skutečnosti vnímané reality není asi taky jednoduché. Příběh by byl možná i zajímavý, pro mě ale se spoustou nevěrohodných momentů. Nevěřil jsem hlavnímu hrdinovi vztah k jeho partnerce, to co je schopný dělat pro napsání blogu, nevěřil jsem ani celému záhadnému příběhu zasazením do obydleného a hodně navštěvovaného kraje. Nesedl mně ani dost vulgární a rádoby moderní jazykový styl, vyznívající spíš jako až přetažená snaha zaujmout čtenáře. Zaujal mě naopak popis přírody (Tribeč by možná stála za projití) a literární forma - záznam vyprávění. A Zrní je super kapela.

10.03.2019 2 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Do čtenářské výzvy. Popis dovolenkové cesty loajálního majordoma, v podstatě vyššího sluhy, protknutý vzpomínkami. Majordom svoji práci pro pány bere tak moc vážně, že zapomněl na svůj vlastní život. Vždyť i největším zážitkem ve volných chvílích je povídání s kolegy o práci a nakonec i ta dovolenková cesta má vytknutý další, pracovní cíl. Celou knihou se tak proplétá otázka jak moc je správné upřednostnit svoji kariéru před osobním životem. A jestli ta práce byla natolik důležitá a přínosná, když už kvůli ní hrdina zavrhl soukromý život. Zamyšlení pro každého.

10.03.2019 4 z 5

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

Kniha do čtenářské výzvy, červená knihovna, nebo si ji tak aspoň představuji. Napsané čtivě, W. Smith psát potavě umí. Ale příběh o pohádkovém, krásném, nechutně bohatém a nakonec i velmi morálně uvědomělém pilotovi, který se zamiluje do své "femme fatale" a chvíli chce on ji a ona jeho ne, pak zase naopak... No. Vše ještě doplněné spoustou klišé - například kvůli partnerovi krásky má hrdina morální zábrany se o dívku ucházet, jaké překvapení když se zjistí že je to jen bratr - nic neprozrzuji, protože to musí být každému čtenáři jasné hned, jak se ukáží na scéně...

10.03.2019 1 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Četl jsem do čtenářské výzvy, americká houstliska díky starým notám z antikvariátu objevuje hrůzné reálie válečné evropy, se kterými jsme postupně a opatrně seznamováni v druhé dějové lince. Čtivě a myslím i s řadou nepříliš známých pohledů na popisované události, které se skutečně staly. Psáno asi hlavně pro americké čtenáře, kteří nemají v sobě zakořeněnou zkušenost s válkou jako Evropané - zřejmě i proto historický příběh provázaný se současností.

10.03.2019 4 z 5

Kolika hvězdičkami se má hodnotit kniha o holokaustu? U této knihy je zajímavá část o způsobu, jakým poválečné německo mařilo snahy o odškodnění. Jsou ale asi i čtivější nebo působivější knihy k tomuto tématu - Svědkové z továrny na smrt, Děti které přežili Mendeleho, Chudí v Lodži...
Občas šáhnu po podobné knize a v pokoře čtu. Moje lidské snažení pak dostává na chvíli jiný rozměr. Od věci není ani zamyšlení nad tím, proč si dokázal národ tak nadšeně a nekriticky zvolit do svého čela podobný systém a proč nebránil jeho proměně v čisté zlo. Historie se může opakovat.

17.02.2019 3 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Murakami nikdy nezklame, kniha která ve mně vyvolává nutkání vyhledávat další informace o popisovaných věcech a poslouchat hudbu z knihy mě baví. Reálný děj se proměňuje do fantastického i u této knihy tak přirozeně, že se hranice mezi realitou a fantazií stírá. (Na Spotify jsem objevil playlisty se soundtracky Murakamiho knih)

10.02.2019 5 z 5