Zdekat Zdekat komentáře u knih

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Vlídná a příjemná četba, silně na mě působila ta pozvolnost vyprávění, pokoj a klid obsažený v každém příběhu. Styl psaní je jiný, odlišný od západní literatury, to ale vůbec nevadí. Přečtu si i další díly.

27.11.2022 5 z 5

Radikální milost Radikální milost Richard Rohr

Některá zamyšlaní zasáhnou a zůstanou, jiná se dají hodně těžko uchopit a úplně jsem textu neporozuměl...

27.11.2022 4 z 5

Zpracovat informace načerpané pro román ve faktografické knize je skvělý počin. Kniha i tiskařsky řemeslně krásná.

19.08.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Hvězdička minus: to co mně vadilo už i v předchozích dílech - opakovaně zdůrazňovaná a nenaplněná přitažlivost mezi deteketivy, jejich opakovaně popisované a nevyjádřené city, přijde to takové nereálné. Jinak napínavý děj, obsáhlá kniha se čte snadno, autorka musela strávit přípravou a psaním hodně času.

09.08.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Přečteno téměř na jeden zátah, ale obsah už ve mně zůstane. Silné, husté, ne příliš jednoduché, podnětné dalšímu hledání. Velké očekávání překonané. Přečtu po čase znovu. Pro mě, z celé silné generace spisovatelek, Kateřina Tučková vyčuhuje.

23.07.2022 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Velmi silné, sarkastické. Tato kniha určitě lepší k četbě, asi se poslouchat nedá jak hodně recenzentů hodnotí, musel jsem se v textu zastavovat, vracet, obsah chvilku vstřebávat. Navíc k poslechu možná i velmi intimní svým až pornografickým obsahem. Přesně odpozorované a popsané skryté touhy, které nás ovládají a ubližují. Překlad skvělý.

14.07.2022 5 z 5

Čtyry doby: Fragmenty autobiografie Čtyry doby: Fragmenty autobiografie Božena Němcová

Souhlasím s předchozím komentářem. Inteligentní, obdivuhodná žena velkého a bohémského ducha, ovšem ducha zakletého v zoufalém životě.

Celá kniha má přes 600 stran a je to výbor z jejích dopisů zakončený autobiografickou povídkou - nebo spíš osobním vyznáním - Čtyry doby.

Nejprve jsem měl problém se do dopisů začíst, pak jsem si zase trochu začal připadat jako stalker. Dopisy se ale tehdy běžně půjčovaly, jak je z některých patrné, a tak se i psaly. S postupující četbou se k Boženě Němcové zvyšovaly mé sympatie a nakonec jsem i litoval, že jich není víc.

Musím vyjádřit obdiv k ženě, která se nepoddala dobový stereotypům a i s tak nuzným životem a se čtyřmi dětmi tvořila krásnou literaturu.

Pětisetkorunová bankovka bude po přečtení mít i jinou, než jen nominální hodnotu :-)

24.06.2022 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jules Verne

Příběh by vydal na skvělou delší povídku nebo novelu, román ale za mě zdlouhavě protahovaný množstvím zastaralých geografických údajů. Čtenáři se zájmem o historii, zeměpis USA ocení jistě lépe.

10.06.2022 2 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

V nějaké recenzi se psalo, že se budu po přečtení dívat na stromy jinýma očima. Vskutku to tak je, doporučuji. Kniha není dlouhá, v mé verzi luxusní fotky a čtivý, zajímavý text. TOP.

15.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Hrdinka hledá vlastní kořeny v podhorské vesničce. Atmosféra místa i příběhu je zdařile popsána. V příběhu bylo pro mě ale možná až moc jmen, postav a komplikovaných vztahů. Potřeboval jsem soustředěnou četbu, abych si příběh užil.

04.05.2022 4 z 5

Dějiny ošklivosti Dějiny ošklivosti Umberto Eco

Krásně řemeslně zpracovaná kniha. Jako u Dějin krásy Eco definuje a kategorizuje ošklivost. Na stovkách příkladů dokládá, jak se měnilo vnímání ošklivosti. Kniha je ale temná a těžká, při čtení na mě občas padala tísnivá a melancholická deka.

09.04.2022 4 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Opulentní historický román, jen trochu až pohádkově přímočarý - postavy jsou buď dobré nebo špatné - nic mezi. Děj je lineární, řada situací v příběhu už dopředu napovídá jak se bude asi dál odvíjet. Přes svoji obsáhlost se přesto čte velmi snadno a čtenáře pohltí. Druhý díl série na předchozí díl odkazuje jen lehce.

19.03.2022 4 z 5

Ejo Ejo Beata Umubyeyi Mairesse

Silné příběhy převážně žen popisujících s velkými emocemi rwandskou genocidu. Příběhy jak mozaika vykreslují celkovou hrůzu, bezmoc. Jen mě překvapilo několik zmatečných vět a vyčetl jsem v recenzi na www.iliteratura.cz, že jde o nedbalý překlad.

19.03.2022 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Tato se mi zdála lepší první knihy rozhovorů ze Šumavy, hlubší příběhy a osudy. I kniha rozhovorů může připoutat čtenáře jako románový bestseler.

22.02.2022 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Surový milostný příběh, jakoby mimochodem a o to silněji poukazuje na nesmyslnost války, ztracených životů - toto klišé mně knihu prostě vystihuje. Navíc zajímavý pohled na životní styl před sto lety. Zůstává mi v hlavě už čas...

Svolení Svolení Vanessa Springora

Silný příběh a výpověď o nešťastném poblouznění mladé slečny ke staršímu, obdivovanému muži. To že jí bylo 13 v době seznámení, dělá vztah jednoznačně příšerným a jasně protizákonným.

Autorka ale svým příběhem ukazuje na to, že takový vztah bude špatně i u starší teenagerky, že se bude i tak jednat o zneužití dospívajícího, hledajícího člověka. Stárnoucí muž určitě může a asi i bude toužit po vztahu s mladou dívkou, nebo po jejím těle. Odpovědnost za zneužití pak bude ležet na starším muži, i když takový vztah nezkušená dívka sama hledá ...

05.02.2022 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Výběr do avizované hry o život a první část útěku ještě docela čtivé a zajímavé, pak děj autor posunul a situace se stávaly nelogické, konec trochu tápavý. Sci-fi neprožívám, ale na tuto knihu jsem si po měsíci od četby nedokázal ani vzpomenout - píši recenzi s odstupem...

05.02.2022 3 z 5

Přípitek předkům Přípitek předkům Wojciech Górecki

Až tuto knihu dočtete, tak se pravděpodobně začnete zajímat o možnost výletu do Gruzie, Arménie a Azerbajdžánu, jak by člověk mohl vše vidět a zažít na vlastní kůži :-)
Pozoruhodné a nám tak neznámé, exotické země...

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Focaultovo kyvadlo považuji za nejlepší román Eca. Pokus vystřelit si z vyznačů okultismu se stává sebenaplňujícím proroctvím. Autor musí mít tak obrovské znalosti a přehled - a to jsem většinu odkazů a přesahů určitě nepochopil. Číst knihu po letech podruhé bylo výživnější než první přečtení.

10.01.2022 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Popis důležité práce tajných služeb před zahájením skutečných bojových operací, někdy až hodně faktografický. Začátek knihy je obzvlášť zdlouhavý, ale díky detailnímu popisu prostředí si čtenář hlavní fiktivní dějové linky užije skutečně do hloubky. Není to ale žádná odpočinková literatura.

22.12.2021 4 z 5