zaz zaz komentáře u knih

SpongeBob mezi medúzami SpongeBob mezi medúzami Terry Collins

(SPOILER) "Spáč " Bob byl u dětí oblíben už před čtyřiceti lety, sbírka obrázků z německých žvýkaček je pryč. Nové generace se seznamují s podmořským světem a v dospělosti budou hledat tajemný elixír věčného života... Medúzy umí stárnout pozpátku / skoro jako v Arebele/. Medúza dospěje, zestárne a pak začne s omlazovací kůrou vracet se zpět do dětství.
Dnešní babičky se nad knížkou také umí s vnoučkem vracet do dětství i bez elixíru a je nám spolu blaze.
Doporučuji díl o medúzách.

14.02.2024 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Když nevím, co si mám o knize myslet, podívám se na hodnocení... To rozpodcení je graficky vysvětleno, nestydím se, že všemu nerozumím a zatím neplánuji obnovu četby. Nehodnotím.

29.12.2021

Zvony Nagasaki Zvony Nagasaki Takaši Nagai

(SPOILER) Smutné, asi jsme museli poznat hranice, kam už nikdy ne.

23.02.2024 4 z 5

Průřez maďarskou kuchyní Průřez maďarskou kuchyní Kálmán Tolnai

(SPOILER) Recepty ověřené spokojenými strávníky.
Rády jsme si je mezi kamarádkami předávaly, mnohdy i s ochutnávkou. Vitamíny z opečovávaného záhonu na talíři nechyběly a pestrost zajišťovala vzájemná výměna přebytků.
Tyto sešity jsme milovaly /viz rozklikněte si vydavatele Práce/.
/PS: Fronty na banány znali asi Pražáci, ti byli ochuzeni o pohyb , slunění a klábosení na zahrádkách. Venkované si užívali a ani by je nenapadlo marnit čas ve frontách. Mnozí se uměli radovat z vypěstovaných ředkviček, paprik i melounů, cibule, česneku, zeleného hrášku, hlávkového salátu, brambor, ovoce, malin, kanadských borůvek, angreštu atd. a inspiraci jsme čerpali z těchto kuchařek. Děti se učily spolupracovat a pak si společně zaskotačily. Na banány nikdo nevzpomínal./
Maďarský pikantní gulášek, kdo by si nedal, jak na něj se dozvíte z brožury, doporučuji i další sešity , nemá to chybu.
Doporučuji vyzkoušet a přeji dobrou chuť.

02.02.2024 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Kocour Bob pracovním parťákem i do nepohody. Četba vhodná od 10-ti let . Doporučují k doplnění znalostí mezi generacemi.

28.12.2021 5 z 5

Z pamětí krevních písařů Z pamětí krevních písařů Josef Braun

(SPOILER) Jihnu dojetím nad knihou, kterou jsem před časem odložila, protože jsem se chtěla oprostit od strastí starověku, kdy tekla česká krev proudem. Obsah mě opravdu nelákal, spíše odrazoval. Děsil mne jen pohled na přebalu. Tohle nemusím...
Dnes kniha za mnou přišla a promlouvá zdvořile a působí přívětivě, ostych ustoupil do pozadí a katova kápí vypadá vznešeně. Najednou před zrakem se zjevuje charizmatická, vzdělaná osoba, která žádá promluvit a být slyšena , přináší svědectví o potlačování rebelství cizáckým panovníkem, kterému zájmy českého lidu neležely na srdci. Naopak zbavoval je městských práv, rozeštvával proti sobě . Vyššímu stavu slíbil beztrestnost za odboje při odebírání městských privilegií. Panstvo z chamtivosti zradilo městský stav.
Braun poukazuje na nesvornost stavů. Jen vzácní jednotlivci pochopili , že je v sázce svoboda celého českého národa. /Dnes volit jen politiky, kteří se nevzdají svrchovanosti českého státu tj, práva veta v evropském parlamentu...
Podporovat nízké, sobecké charaktery, derou se do řízení státu...? Víme o nich?/
Autor na historickém pozadí vyzvedá pro současníky vzory pevných charakterů, pevných zásad. Jen takoví lidé mohou klást základy příštímu svobodnému zase českému státu.
/Aby bylo jasno Bobošíková, Bez obalu: Stačilo - Konečná, profesor Dr....., profesor Peter Staněk, docentka Ilona Švihlíková ekonomka, filozofka Anna H....... z Filozofické fakulty KU Praha, Okamura, Alena Schillerová, nutno ověřit jejich program, odpovědnost je vymahatelná v příštích volbách.../ Máme lidi, kteří preferují české zájmy.
Mohla bych nechá řádky vlát, jak českou vlajku /nikoli č. prapor/, ale nevím zda to bude okamžitě vymazáno, nevím zda cenzurují lidé nebo ještě nebezpečnější umělá inteligence, ta morálku nezná, řídí a plní zadání a pokyny.
Kniha mě pohladila a uchvátila nejen vizuálně. Nádherná vazba, okouzlující tisk, na noblesnosti neubral ani zub času, který zanechal stopy, že našla své čtenáře a zůstala v domácí knihovně. Po generace se předávala jako skvost, povznášející ducha a připomenutí, že můžeme být právem hrdi na své předky, kteří nám zachovali a předali mnohé bohatství. Nepřipravme o ně naše potomky?

29.03.2024

Koření Koření kolektiv autorů

(SPOILER) Koření si zahrádkáři vypěstují, zde najdete i návody , jak na to. Tedy kromě popisu koření, jeho prospěšnosti, využití, včetně receptů / uspořádali: Jan Diensbier, Alena Vlčková , také krásné a vtipné, černobílé ilustrace, / pátá "kuchařka" klubová prémie/ a slovníčku pro cestovatele / v jazyce anglickém, francouzském, německém, ruském, polském, maďarském, rumunském/.
Klubové prémie jsou vzácné třešničky na dortu, doporučuji k rozšíření obzoru. Mile překvapí a potěší. Doporučuji k zakoupení .

20.03.2024 5 z 5

Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Paul Babiak

(SPOILER) Možno vypůjčit v knihovně. Meziknihovní služba. Nové vydání z r. 2023 na vaši žádost knihovna může koupit.
Knihu doporučuji. Manipulátoři jsou chytří, silní, "chamelénovití", mají na jaro pěkné duhové barvy, až přechází zrak a jak si vybrat ..?
Autoři vidí zítřky.

08.02.2024

Šijeme ze zbytků látek: Jednoduché návody na praktické využití odstřižků Šijeme ze zbytků látek: Jednoduché návody na praktické využití odstřižků Debbie Shore

Terapie, procvičování prstů, ohebnosti kloubů, smyslů : hmat, zrak, zabavit vnučky a vytvořit dárek pro maminku a radovat se z tvůrčí práce a mnoho jiného jsme si užily při šití chňapky, ale že to byla dřina, to vám povím. Klouby ztuhlé, oči potřebují hodně světla a hodně motivace , ale konec dobrý všechno dobrý. Společně jsme i uklidily a pak si prohlížely stránky a plánovaly, do čeho se pustíme příště. Prozradím, budou to zástěry a pak se společně pustíme do pečení štrůdlu, který mi vnučky pochválily.
Starý šicí stroj jsem vynesla ze sklepa. Tenkrát mi ho bylo líto vyhodit, tak putoval do prázdné kóje na uhlí.
Terapii vyzkoušejte a trable se rozplynou. Mamince děti předvedou, co dělaly s babičkou.

10.02.2023

Mnoho zajímavých poznatků. Doporučuji.

29.12.2021 5 z 5

Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Analýza 17. listopadu 1989 + 10 bonusových textů Miroslav Dolejší

(SPOILER) Cenzura a právní stát: vymaže vše, co považuje podle sebe za nedemokratické? Přemýšlení nad odkazem , významného politika, neodporující ústavě???
Kniha určena pro analyticky smýšlející , kteří se odváží utvářet svůj vlastní názor.
K tomu je zapotřebí informací i těch protikladných, jinak dochází k vymývání mozků a nelze o demokracii ani uvažovat, protože bez rozdílných zdrojů , a využívání jen těch "povolených", to je totalita, jak řemen.
Názor jiného se mi může líbit a podporovat nebo opačně nelíbit a ignorovat , to je demokratické.
NERESPEKTOVÁNÍ ústavního práva : svoboda slova je tedy proti ústavní. Cenzura je protiústavní a je projevem TOTALITY. Ústavní zákony jsou nadřazeny všem jiným zákonům . Žádný zákon nesmí být v rozporu s ústavou, aby nedocházelo k podrývání základů demokracie .

Někdo uvěřil Havlovi a udělal ho prezidentem. Někdo se dodnes zaštiťuje jeho morálním vkladem , který položil do základů české demokracie a ve jménu VH provádí likvidaci každého "nepovoleného" názoru.
V Evropě některé státy vytvořily speciální prokuratury, jiné státy je již likvidují, protože zavání totalitou...
V ČR současná vláda je na straně českých občanů a brání jejich demokratická práva, mít ve státních médiích různých informace k podpoře různých názorů?
Jakou demokracii chtěl VH, podporující zájmy jiných občanů i z jiného kontinentu a zájmy vlastních občanů přehlížet?
např. tak jak tvrdě nesmlouvavá, dnešní pravice nehodlá ustoupit požadavkům zemědělcům, protože stihla vskutku dokonale vyprázdnit státní pokladnu a řídila ekonomiku tak, aby se stala ukázkovou.
Příkladem jak se to dělat nemá.
Profesor Drulák a další demokraticky : "bez obalu : STAČILO!"

Knihu doporučuji . Hledám odpověď : věděl VH , že bezmocní budou tak tlačeni do kouta, až zjistí že jich je víc než těch, co je nepřetržitě utlačují a že jsou spolu silnější a jich BEZMOC je proměněna v opak a je dostatečně mocná, aby šla se hlásit o svá práva ve statisících napříč republikou a to DEMOKRATICKY v generální stávce a pak v demokratických volbách a dalších demokratických volbách.
Demokracie bez plurality , bez respektu a spolupráce pravice a levice ve prospěch voličů, je jaký režim?
Sakra, kdo se pořád ohání VH a likviduje nejen "nepohodlné" názory? Ten loutkař ...
V 1989 jsme voliči nebyli "děti" a v r.2024 nejsme ničí "loutky", ale lidé mající demokratické právo mít vlastní názor a ústava říká šířit kdekoli a jakýmikoliv prostředky.
Možná skutečně Havel probudí bezmocné, aby zjistili pravdu:
Jednotlivec se může cítit bezmocně, ale jeden hlas může rozhodnout o budoucnosti . Viz po revoluci nedemokraticky uvězněný poslanec Sládek, jeho jeden hlas rozhodl o politickém směřování porevolučního Československa ...
Kteří poslanci rozhodli a hlasovali v parlamentu a zbavení poslance imunity a umožnili sebrat politikovi demokraticky volit hlavu státu? Politikovi, který byl demokraticky zvolen. Nejednalo se o prvého uvězněného , pro politický názor?
Klasika: ..."zajímá nás, kde je mlíka? Dnes nás zajímá, kde je opoziční Vrábel?
Mladí musí vědět, že o svá práva se musí demokraticky, vytrvale, razantně a nekompromisně hlásit, nikdo to za ně neudělá.
Vládě stav vyhovuje a měnit ho nehodlá. Nedá ze státního rozpočtu na důstojné bydlení, ani nezaručí spravedlivou mzdu, aby z ní zaplatili nájem. Naopak vláda je nenutila, žebrat při zaměstnání o dávky...
Škrtá financování školským nepedagogickým pracovníkům...
Takový je odkaz VH nebo ho pravicoví politici jen pohřbili?
Nechte mladé přemýšlet o VH, o demokracii, o tom, zda v ČR není omezováno ústavní právo ohledně cenzury?
Nechte mladou generaci, aby si sama utvořila názor na fungování ekonomik za vlády levice před revolucí a nyní za vlády pravice? Porovnat dosažitelnost bydlení, svobody slova, zadluženost státu, dostupnost léků a lékařů např. zubní, dětskký.., psychická pohoda občanů, zadluženost rodin, adt., atd.
Nenastává čas vzájemné politické kultury , respektu, úcty a spolupráce? Mladí chcete volte nikoho, kdo upřednostňuje podporu prodlužování vyzbrojování před financování samostatné bydlení pro vás ?
Běžně pracující samostatně bydlel už i od svých dvaceti let. Důstojné bydlení je ústavním právem, bez povinnosti se zadlužit a třást se před exekutory...

Přemýšlejte, zda tohle je demokracie VH?
Nebo je nutné se o svá práva demokraticky hlásit jako to dělají zemědělci v celé Evropě?
Budete volit pravici, která škrtá výdaje, místo aby spolupracovala s okolními státy ke spokojenosti všech a ve prospěch svoji státní kasy?
Kniha se líbit nemusí, nutí k přemýšlení a dávat si otázky a odpovědi hledat u odpovědných, domov je jen jeden, tak ať se v něm nezahnízdí smutek.

29.03.2024 5 z 5

10 let JZD 10 let JZD kolektiv autorů

(SPOILER) Bohatství není v majetku, ale v nás a všude kolem nás, vlastnictví je pomíjivé. Po 2. světové válce a po r. 1948:
Přišel mráz dříve a brambory na poli neměl kdo vykopávat. Lidé dostali práci stabilnější v JZD. I koně si mohli po práci " z jezeďácké stáje" pro sebe vypůjčit. Nebyl jejich a tak uštvaný kůň dlouho nevydržel. Místo ovsa a odpočinku jen rány bičem.
Pak přišla opět nová doba po r. 1989 a spravedlivé vrácení majetků ?...
Klaus: bylo by naivní si myslet, že majetkové poměry mohou vrátit , tak jak byly...
PS: jsou matriky, rodná čísla žijících potomků, atd., ale politická vůle byla jinde a ta rozhoduje.
lidé se demokraticky přihlásí o svá práva dle ústavy. Zatím nás to politici nenaučili /nic proti nikomu, jen škoda, že člověk dozrává postupně a věci pochopí časem.../.
Moc se mi líbí porovnávat popis dob minulých v knihách se vzpomínkami předků včetně reality, která z toho vzešla.
Podle mého názoru vzdělaná, beztřídní společnost dokáže zajistit důstojný život od kolébky pro novorozeně až po hrob pro seniory. V ČR nyní mnozí pozůstalí se loučí bez pohřebního obřadu a bez místa pro uložení ostatků... Kultura zde nemá místo? Tímto směrem chceme pokračovat? Citová výchova probíhá v rodině, proto stát přestal podporovat rodiny, aby lhostejnost světem zavládla?
/Na poli pracoval kde kdo, aby bylo co jíst. JZD stát nechal "zprivatizovat" a dnes stát podporuje zemědělce, aby obstáli v konkurenci a jak? Jen státní dluhy a dluhy a úroky...! Vláda neustoupí nátlaku! Státní pokladna prázdná, má díry...
Víra v peníze je silnější než víra v Boha. Před nim jsme si všichni rovni a svobodni! Kdy to pochopíme... V demokracii je nutná pluralita a v ní úcta navzájem, bez nálepkování, respekt, komunikace, spolupráce pravice i levice ve prospěch občanů, v duch listiny lidských práv. Bez levice není demokracie! Slabé, nemocné, děti a seniory nemá kdo bránit a hlavně prosazovat jejich ústavní právo na důstojný živit. Bez obalu: STAČILO./
Důležité je bohatství v člověku, aby se mohlo projevit všude kolem něho.
Knihu doporučuji a podpořit zemědělce taky.

16.03.2024 5 z 5

Obrazy z Rus Obrazy z Rus Karel Havlíček Borovský

(SPOILER) Jak se žilo kdysi, žije se i dnes, nejednomu bez penze. Chudneme a příští senioři... Asi je troufalé zamýšlet se nad státním rozpočtem. Založit státní penzijní fond, oddělený aby peníze se množily pro důchody a začít hned např. i sta miliardy nedávat na zbrojení, ale pro zajištění důstojného stáří, každý by dostával minimální plat a na nad standart by čerpal z majetku, který si stihl vytvořit.

10.02.2023 5 z 5

Verše , které jsou ke čtení. Doporučuji.

29.12.2021 5 z 5

Pokojík Pokojík Marie Stryjová

(SPOILER) Moc pěkně napsáno. Historie se opakuje, problém mladých, jak se osamostatnit a být sám sebou..., k tomu je zapotřebí byt! Důstojné bydlení je zaručeno ústavou... Bydlení je základní lidská potřeba, nutná k založení rodiny nebo alespoň k možnosti normálně partnersky žít...
Paradox: mířili jsme směrem na "západ" a protože je Země kulatá..., víme, že není placatá, tak jsme zase na "východě"... Jen jsme za tuto cestu zaplatili, vším, nejen co jsme měli, ale topíme se v dluhách... A byty pro mladé...?! Ironie nebo nechápeme, co je demokracie, že musíme o základní potřeby demokraticky bojovat např. generální stávkou jako v r. 1989, tenkrát to vlády lidem umožnila. Sama jsem byla účastníkem a dnes je na zváženou, zda státní kasa je na podporu bytů a investic ve vlastním státě nebo miliardové nákupy od jiných států a tím podporovat jejich ekonomiku ? Němci hrdě nakukují sortiment, který se vyrábí v německých firmách.
Máme strach říci politikům, že chceme ze svých daní , které naplňují státní pokladnu, byty pro své mladé? Moci si nakupovat obilí od českých zemědělců?
Při četbě knihy si nechci připouštět deziluze a stále věřím, že dokážeme zajistit pro mladé byty a spravedlivou mzdu, aby bydleli bez zadlužení a zaplatili své základní potřeby k důstojnému životu, alespoň jako za socialismu... Nebo v dnešním kapitalismu je to jen chiméra? Jakému procentu mladých se bez hypoték nebo bez pomoci příbuzných podařilo získat svůj byt?
Přístup k informacím i názorům k této knize má podpořit svobodné myšlení, úvahy o rezignaci nebo o demokratické petici, demonstraci, stávce apod. aktivity znemožňovány či ponechány na rozhodnutí lidí, aby si mohli utvořit vlastní názor. ¨
Autorku doporučuji.

25.02.2024 5 z 5

Moderní výtvarný výraz Moderní výtvarný výraz Josef Čapek

O výtvarné umění se zajímám z pohledu investice. Neumím psát jako pán Karel Čapek, neumím malovat jako pán Josef Čapek, ani nejsem milionář, ale umění se mi líbí. Dovolit si mohu koupit dílka začínajících výtvarníků i mimo Čechy / a ještě je tím podpořím / . Proto sleduji i literaturu. Kromě toho ráda čtu a teď je čas.
Jak se zdroj mé inspirace ke mě dostal? Dědictvím části knihovny. Prohlížím stránky. Úvodní fofo: Josef Čapek. Kromě typografické úpravy obálky, navržené Zdenkem Seydlem , žádná vizuální pastva. Postřehy o moderním umění zajímavé. Raději dám přednost citaci.
"Moderní výtvarný výraz je už od dosti dlouhých časů předmětem všelikého novotářského radikalismu, prudkých reakcí a nových objevitelských názorů, útočných hesel a rozmachů generací, je zkrátka látkou ustavičně výbušnou, jež víc než stoletému vývoji propůjčuje onen neklidný a jakoby příliš neustálený charakter, který mu bývá začasto vytýkán."
Mládí je pořád stejné, hledá si místo na slunci a vypuzuje z místa zájmu to staré. Tak to bude napořád, ale každá generace zanechá svou stopu. Sto let je prý až pět generací. Už každé desetiletí se liší od těch předcházejících, neuvěřitelné lidské letokruhy. Moje jsou psány na vodě. Josefa Čapka změnily skupenství do knižní podoby nebo se zhmotnily na plátnech. Ach... Čas prověří hodnotu, ukáže kdo maloval kruhy na vodu a kdo na plátno.
Nejedná se o román, ale kdo by přece jen chtěl nahlédnout a přečíst si i druhý odstavec je možno si díky Databázi knih, zde stáhnout ekniku.

17.03.2021

Sport a správná výživa Sport a správná výživa Petr Fořt

(SPOILER) Mnoho prospěšných informací, nejen pro sportovce. Osobně chválím.

25.02.2024 5 z 5

Koření - kouzlo ve Vaší kuchyni Koření - kouzlo ve Vaší kuchyni Miloslav Nosovský

(SPOILER) Citace: "...podívejme se do společnosti Emarko, a.s. na severu Čech, která se datuje rokem 1870. Nástupci pana Horna pokračovali v jeho díle a postupně rozšiřovali výrobu ve Varnsdorfu a Liberci.
Původní vodní mlýn na mletí koření stojí dodnes. Loukoťová kola a transmise s koženými řemeny..., mlýn je nyní muzeem,..."
Dozvíme se, že skořice, hřebíček, chilli, pepř atd. jsou považovány za desinfekční látky. Pozor množství nepřehánět! Koření hřebíček připomíná opravdu hřebíček, dá se zapíchnout do rozpůlené cibule a posadit do hrnce s rýží, pro zlepšení chuti. Hřebíček můžeme rozkousat a prospěje to desinfekci úst.
Brožurka obsahuje mnoho receptů. Doporučuji vybrat si a vyzkoušet.

23.02.2024 4 z 5

V jako Vendeta (limitovaná edice) V jako Vendeta (limitovaná edice) Alan Moore

Obrázková kniha - komiks, někdy může oslovit i dospělé a to je i tento případ. Vůbec času nelituji a vůbec žádné očekávání a přesto je to pecka! Nejprve přečtěte a až pak můžete zavrhnout nebo také ne. Vřele doporučuji!

28.12.2021 5 z 5

Rodné brázdy Rodné brázdy Vlasta Javořická

Čte se dobře o nelehkém životě.

27.08.2021 4 z 5