yossarianxxii yossarianxxii komentáře u knih

Američani mají Forresta Gumpa, Češi Járu Cimrmana a Švédi Alana Karlsona.
Moje první setkání s tímto autorem mě mile překvapilo. Kniha se četla velmi dobře a zaručeně pobaví každého čtenáře.
Rád se ke knize vracím v audio podobě, kde ji světe načetl Martin Stránský.
Ovšem film se nepovedl.

02.02.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Mark Watney je génius! Je na celém Marsu sám, dokáže přežít a nezbláznit se.
To, jak si se vším Mark dokáže poradit, mne bavilo. Román, kde sci-fi není zase tak docela sci-fi a nechybí zde ani dávka humoru.
Podle knihy byl natočen v roce 2005 stejnojmenný film s Mattem Damonem v hlavní roli.
Také existuje audio verze knihy, kde se čtení ujali Jan Zadražil a Jan Vondráček.

15.02.2023 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Psychologické drama na svou dobu nadčasové a stejně jako třeba Orwellova Farma zvířat bude aktuální v každé době.
Kniha vypovídá o tom, jací lidé jsou. Po něčem toužíme a když toho dosáhneme, tak zjistíme, že to už nechceme.
Charlie se stal z mentálně zaostalého géniem a dar vysokého IQ byl pro něho prokletím.
Knihu lze číst znovu a znovu a pokaždé v ní naleznete něco nového.
Kromě několika filmových adaptací lze srovnat i s představením divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné, kde se hraje již od roku 1993.
V hlavní roli Jan Potměšil, který hraje skvěle.

15.02.2023

Další kniha autora mě opět nezklamala. Dostal jsem od ní to, co jsem čekal. Velmi čtivý příběh s dávkou humoru.
I tato kniha má svou audio verzi, opět v podání Martina Stránského. Rozhodně stojí za poslech, člověk tak má možnost se vrátit k příběhu a znovu si ho užít. Chápu, že audiokniha dostala uznaní a cenu audiokniha roku 2014.

02.02.2023 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Peter May je vážně velmi dobrý vypravěč, jeho vykreslení postav, krajiny i historie je dokonalé.
Vše jsem si dokázal dokonale představit tak, jako bych bych v těch místech byl.
Hlavní hrdina má v pokračování lepší charakter, ale o něho v pokračování nejde.
Vrátíme se do minulosti a zjistíme, jak strastiplný byl pobyt v dětském domově a cesta z něj na ostrov Lewis.
Vše se nám v závěru knihy propojí, takže jde spíše o román než o klasickou detektivku.
I tak jsem si knihu užil a mám v plánu se k ní vrátit v audio podobě, kde ji načetl Jiří Dvořák.

21.02.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Moje první setkání s tímto autorem a Erikou, která to v roli detektiva šéfinspektora nemá zrovna lehké.
Čelí osobním problémům, na pracovišti nepatří mezi oblíbence, šéf jí zrovna nevychází vstříc a k tomu všemu musí vyřešit vraždu princezničky z bohaté rodiny.
Do příběhu jsem se začetl již od prvních stran, díky návštěvám Londýna jsem si dovedl některé lokace lépe představit a příběh si o to více užít.
Dívka v ledu vyšla i jako audiokniha, kterou načetl Martin Stránský.
Rád se k tomuto příběhu v audio verzi vrátím a vše prožiju znovu.
Pan Stránský má skvělý přednes a i když příběh znám, přinese mi opět nový zážitek.

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Erika Fosterová má opět plné ruce práce, Londýnem otřásá případ sériového vraha a navíc má i sama dost vlastních problémů. Pokračování série mne bavilo, opět mne děj chytil již od prvních stránek.
Kniha je též dostupná v audio verzi, díky níž se v budoucnu rád k příběhu vrátím.
Načetl ji Martin Stránský a toho je radost poslouchat.

27.02.2023 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Mé první setkání s úžasným fantasy světem jménem Zeměplocha.
Postava Mrakoplaše patří k mým oblíbeným a je neuvěřitelné, kolik
děje se vejde do tak tenké knížky.
Ke knize se rád vracím v audiopodobě, kde ji načetl Jan Kantůrek.

20.02.2023 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Příběh spisovatele, kterého po autonehodě zachrání jeho fanynka číslo jedna. Ta je však duševně vyšinutá a odveze ho k sobě domů,
kde zjistí, že její oblíbená postava Misery v posledním románu zemře.
Což se jí ani trochu nelíbí , a tak román zničí a nemohoucího autora nutí k napsání jiného příběhu.
Drsný thriller, jenž se ,na rozdíl od jiných autorových děl, čte dobře. Podle knihy byl natočen stejnojmenný film s Jamesem Caanem a Kathy Bates v hlavních rolích.
Dále je možné shlédnout Misery jako činohru v divadle Studio Dva, kde excelují Petr Štěpánek se Zlatou Adamovskou.
Mohu kromě knihy navíc doporučit jak film, tak divadelní představení, povedlo se vše.

12.02.2023 4 z 5

Skála Skála Peter May

První příběh z ostrova Lewis mě nadchnul, originální zápletka, při jejímž řešení mne hlavní hrdina doslova štval, ale zároveň jsem mu držel palce. Popis komunity ostrova, jak se lidé k sobě navzájem chovají a to, že i v dnešní době mohou takto žít, byl uvěřitelný.
Celkové vyústění dokonale podtrhlo vybudovaný příběh.
Tento detektivní román je dostupný i jako audiokniha s interpretací Jiřího Dvořáka.

20.02.2023 4 z 5

Jak už to u pokračování většinou bývá, nedosahuje kvalit prvního dílu. Nicméně mě kniha bavila a rád se k ní vrátím jako u předchozích děl autora v audio verzi. Kde se čtení opět ujal Martin Stránský, těším se na návrat k příběhu, který zažiji v novém rozměru.

02.02.2023 4 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

První povídka, kde se setkáváme s doktorem Watsonem, který po návratu z Afghanistánu hledá v centru Londýna podnájem a krom bydlení sežene i velmi excentrického spolubydlícího. Máme tak možnost poznat vztah Sherlocka Holmese a doktora a jejich postupně se vyvíjející přátelství.
Sherlock Holmes v této povídce odhalí svůj první případ a konečně je znám motiv vražd.
Viděl jsem několik verzí jak filmových, tak i seriálů. Vykreslení minulosti a pochopení motivu v nich na rozdíl od povídky chybělo.
Připadalo mi to, jako bych četl dvě na sobě nezávislé povídky, které se na závěr spojí a vše zapadne tram, kam má.

27.02.2023 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Romány Michaela Chritona mám velmi rád. Koule mě hodně bavila.
Originální sci-fi, které vypovídá o tom, že člověk s velkou silou neumí naložit a dar se tak může proměnit v něco, čeho se rád zbaví.
Na motivy knihy vznikl i stejnojmenný film, který je dobrý, ale kvalit knižní předlohy nedosahuje.

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

S dalším návratem série se opět vracíme do minulosti, která pokračuje do současnosti a vytváří tak nové problémy, s nimiž se budou naši hrdinové muset vypořádat.
Závěrečný díl se nese v duchu předchozích knih a čtenáře nezklame.
Opět tu máme vykreslení lokality, která vytváří pocit, jako by tam člověk sám žil a znal tamní přírodu a poměry.
Mohu doporučit. I tento příběh je možné poslouchat v audio podobě, čtení se opět ujal Jiří Dvořák.

23.02.2023 4 z 5

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Tommy a Pentlička je na rozdíl od Hercula Poirota a slečny Marplové jiný druh detektivky.
Při prvním setkání s touto dvojicí nás čeká dětinský příběh s prvky špionážního dramatu a komedie zároveň.
Pro fanoušky klasické detektivky to může být trochu zklamání, pro jiné naopak milé zpestření.
Já byl s příběhem spokojen a Pentlička je velmi zábavná, proto myslím, že příběh ocení více čtenářky.
Kniha byla zfilmována roku 1983 a ještě 2015, kde Pentličku hraje Jessica Raine a Tommyho David Waliams.

20.02.2023 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

James Rollins napsal skvělý román z prostředí Amazonie, kde džungle skrývá spoustu nástrah.
Skupina, která se do ní vydala, se postupně zmenšuje a členové odpadají jako malí černoušci,
naštěstí jich není jenom deset - a vše dobře dopadne.
Knihu jsem si opravdu užil, má náboj, dobře se čte a člověk se rychle ocitá v ději.

12.02.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

K tomuto autorovi se rád vracím, opět jsem se dobře pobavil a při čtení knihy se několikrát nahlas zasmál.
Úvod mě popravdě nenadchnul, ale potom se děj rozjel a hltal jsem kapitolu za kapitolou, až do sladkého konce s pocitem hořkosti, že je příběhu konec.
I tuto knihu namluvil Martin Stránský a těším se až příběh zažiji znovu v audio podobě.

03.02.2023 4 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

První autorova kniha, jež se mi dostala do ruky a hned mne nadchla.
Sériový vrah, který je jako chameleón, mrtvá těla naaranžovaná jako mistrovská díla,s tím vším jsme se již v minulosti mohli v literatuře i ve filmu setkat.a přesto kniha přináší něco nového a příběh mi přišel originální. Knihu jsem si po přečtení pustil v audio verzi, kde ji čte Jan Vondráček. A měl jsem tak možnost si příběh prožívat znovu, poslech mne bavil i přes znalost děje a do budoucna se ke knize právě prostřednictvím audia rád vrátím.

23.02.2023 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Spojení mých oblíbených autorů nasadilo laťku očekávání hodně vysoko. Možná proto jsem nakonec tak nadšený nebyl. Příběh sám o sobě zajímavý byl, vtip, jaký jsem očekával také, ale...nebylo to ono.
Ve srovnání se Zeměplochou od Terryho Pratchetta nebo třeba Anansiho chlapci
od Neilka Gaimana, tak o level níž.
Kniha je dostupná i v audiu, kde ji načetl Jan Zadražil.
Na motivy knihy natočil Amazon seriál se skvělým soundtrackem. Během čtení jsem ho poslouchal a byl to výborný podkres. Po přečtení knihy jsem se na seriál těšil, ale hned na začátkujsem jej vypnul a zůstanu u zážitku z knihy.

20.02.2023 3 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Klasický román, jenž má vše, co má dobrý román mít. I přes to, že je kniha přes sto let stará, je stále čtivá a najde si své čtenáře i do budoucna.
Kniha má několik filmových verzí, tou nejlepší je převedení muzikálu Andrewa Lloyda Webbera na filmové plátno.
Tento muzikál se hraje od roku 1986 a loni jsem měl možnost jej v Londýně shlédnout.
Byl to zážitek na celý život.
Podle knihy existuje i rozhlasová hra, jež je velmi povedená a na rozdíl od muzikálu a filmů se drží své knižní předlohy.