ydnac ydnac komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel jsem se rozhodla přečíst na základě všech recenzí zde na databázi a děkuji všem, kteří je sem píšou :-) , protože je to opravdu zasloužené vysoké hodnocení...
Na začátku jsem si říkala, že nevím zda mě to bude bavit, ale najednou jsem seděla celá napnutá jak se budou osudy hlavních hrdinů vyvíjet...
Je to opravdu ÚŽASNÁ KNIHA o těžkém životě obyčejných lidí, lidí jako my, kteří se narodili do špatné a kruté doby. Opravdu mě dojala a donutila přemýšlet jak se dnešní lidé mají dobře a nechtějí to vidět. Každodenní dřina, dlouhá chůze do práce, boj o každý kousek jídla, oblečení, do toho katastrofa v dolech, válka.. to si neumím ani představit. Líbilo se mi jak si rodiny pomáhaly a jak hezky děti říkaly rodičům - maminko, tatínku... a to neměly ani tablety a mobily za odměnu, jen tvrdou práci už od dětství. Obdivuji paní Lednickou a děkuji za toto dílo.
CO DODAT...
NEZAPOMÍNEJME...

28.03.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

MÁM DALŠÍ OBLÍBENOU AUTORKU :-)

Vůbec nechápu jak je možné, že jsem se k první knize této spisovatelky dostala až teď.
Příběh Anny je příběhem silné dívky, která je vděčná za domov, jidlo a rodinu a se vším se dokáže vypořádat.
Neřeší zbytečnosti, hodně pracuje, ale dokáže být šťastná z maličkostí.
Moc jsem jí přála lehčí život.
Děkovala jsem medicíně za antikoncepci, elektřinu a tekouci vodu z vodovodu :-)
Knížku určitě doporučuji :-)

27.08.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Říct,že tato kniha je hezká se opravdu nedá.. je bravurně napsaná, ale tak smutná až mi to vzalo dech.Četla jsem a brečela nad osudy hrdinek.Byla to strašná doba a tento příběh mě silně zasáhl.

07.06.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Příběh z války.
Příběh o životě slepé dívky.
Příběh ztraceného kamene.
Příběh mladého vojáka.

"Když jsem oslepla, Wernere, lidi říkali, že jsem statečná. Když můj otec zmizel, lidi říkali, že jsem statečná. Ale to není statečnost. Já nemám jinou možnost. Jednoduše se vzbudím a žiju svůj život. Ty to tak neděláš?"

27.03.2022 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Neumím si představit, jak muselo být strašné nechat se odvléct na Sibiř.
Nevědět kde je zbytek rodiny (otec, sestřenice s rodinou).
Nevědět kde budu spát, co budu jíst, jestli vůbec bude co jíst.
Nevědět jestli přežiju...
Kruté podmínky a brutální zacházení s lidmi bylo nepředstavitelné.
Zima, hlad, nemoci, tvrdá práce a úmrtí lidí - tomu všemu musela čelit patnáctiletá Lina, její bratr, maminka a spousty dalších.
Pomáhali si, kradli jídlo a dřevo. Lina po celý čas kreslila obrázky toho co viděla a co se událo.
Velice čtivá a smutná knížka, která ukazuje další z hrůz války, ale i statečnost, hrdost, nezlomnost a vůli žít...
Doporučuji!

10.10.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Přečetla jsem na doporučení kamarádky a rozhodně nelituji :-)
Ove se zdá být mrzutým pánem, ale situace kolem něj se proměňují v komické a on sám má veliké srdce :-)
Po smrti manželky se snaží odejít ze světa i sám, ale v jeho podání to není jednoduché, protože není třeba udělat svinčík, taky pořád někdo klepe na dveře nebo na vrata :-) Je potřeba pořád něco udělat, někomu pomoci :-) samozřejmě nééé cíleně :-)
Moc se mi líbilo jak ubytoval kocoura, spřátelil se se sousedy, s tříletou a sedmiletou.
Líbily se mi části jak se seznámil s manželkou :-)
Byl to chlápek co uměl vzít bez keců za práci a TAK TO BYLO :-)
Hezky napsáno, něco mě pobavilo, něco dojalo (hlavně konec).
Doporučuji :-)

22.04.2021 4 z 5

NÁDHERNÉ A DOJEMNÉ

Kniha mi připomněla dobu, kdy jsem chodila za svým dědečkem, který měl alzheimera.
Měla jsem ho moc moc ráda a děda měl rád kafíčko a čokoládu :-)
Celé odpoledne mi vyprávěl to samé, ale mně to nevadilo, byla jsem šťastná, že ho ještě stále můžu držet za ruku...
Tato knížečka je o postupné ztrátě paměti.
O rozhovorech dědy a vnuka, dědy a syna.
Smutné, ale moc hezké :-)

"A taky myslím, že tě nemusí mrzet, když na mě zapomeneš," dodá chlapec po delším uvažování.
"Ne?"
Hoch ho letmo políbí na ušní lalůček.
"Ne, Protože když na mě zapomeneš, budeš mít možnost mě zase poznat. A to se ti bude líbit, protože já jsem na poznávání docela fajn."
Děda se směje tak, až se náměstíčko otřásá. Většího požehnání se mu ani nemohlo dostat.

09.08.2022 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Vůbec nechápu jak je možné, že se mi tato kniha dostala do rukou az teď.
SKVĚLÝ HUMOR :-)
Bavila jsem se od první kapitoly, honba lva, zašívání nepřítomné plachty, rentgen nohy a další skvělé příhody jsem si užila do posledního písmene :-)
DOPORUČUJI!!! :-)

08.12.2020 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

"JÁ MYSLÍM, ŽE JE JENOM JEDEN DRUH LIDÍ. LIDI."

Zvláštní kniha.
Rasismus je zde velkým tématem a je podán z pohledu devítileté dívenky.
Mnohokrát jsem se zamyslela nad tím, jak byli někteří lidé zlí, nepřející, se vším hned hotoví, mysleli si, že jsou víc než ostatní. Utvořit si vlastní názor, zastat se černocha bylo mnohými odsouzeno, ale podívejme se dnes...
Lidé kritizují ostatní, řeší každé slovo, hnidopiší na všem. Někteří jsou naopak pomalu linčováni za svůj názor...
Opravdu se doba změnila?
Opravdu je teď společnost lepší?
Naštěstí se vždycky najdou i hodní a empatičtí lidé :-)

"Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do nečeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje co se děje. Málokd zvítězíš, ale někdy se ti to podaří."

"Jediná věc, která se neřídí pravidlem většiny, je lidské svědomí."

Styl psaní nemusí sednout každému, občas jsem s tím měla také problém, ale myšlenka je jasná :-)
Čipera, Jem a Atikus si mě získali na celé čáře :-)
Doporučuji.

22.02.2023 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

NAPROSTO ÚŽASNÁ A VTIPNÁ KNIHA !!! :-)

Jsem opravdu ráda, že jsem si ji díky čtenářské výzvě i koupila, protože TOHLE CHCETE MÍT DOMA :-)
Sedím si tak v křesle, piju kafíčko a začala jsem číst.
Po chvíli mě napadlo, že si budu psát čísla nejvtipnějších stránek a ty pak přetlumočím kamarádkám a známým :-)
Po další chvíli jsem málem vyprskla kafe při výbuchu smíchu.
Opisování čísel těch zábavných stránek jsem nechala asi po 5 minutách, kdy jsem zjistila, že je to zbytečné neboť opisuji vcelku každou stranu :-)
Pan Eben mě opravdu donutil smát se nahlas téměř po celou dobu čtení, takže mu tímto děkuji za prodloužení života a skvělé odpoledne, které určitě nebylo jediné, vzhledem k tomu, že si knihu nechám někde poblíž a v případě potřeby smíchu ji vytáhnu :-)
BRILANTNÍ HUMOR!!!

21.02.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Buď JSTE a nebo NEJSTE příznivcem této knihy no a já určitě JSEM :-) Humor hlavní hrdinky je trefný a zábavný. Slepičí farma, starost o domácnost, stromy, zahrádku - to vše podáno vtipně i když jednoduché to pro Betty nebylo. Doporučuji! :-)

19.10.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

KRÁSNÉ :-)

Procházela jsem se po knihkupectví a do očí mě praštila Jana Eyrová v hezkém novém obalu.
Krom toho, že se mi kniha hodí i do čtenářské výzvy 2022, jsem se už dlouho chystala tuto klasiku přečíst.
Nečekala jsem, že s knihou pocítím takové čtenářské souznění a lehkost s jakou se mi četla.
Příběh Jany se mi vryl pod kůži.
Bylo mi jí líto dokud byla u Reedových, pocítila jsem naději, když se jí začalo dařit ve škole jako studentce a poté jako učitelce a fandila jsem jí, když dostala místo u pana Rochestra :-)
Její nadání, vzdělanost, slušné chování, soucit, vytrvalost, trpělivost, životní postoj, neoblomné názory a občas něco malého rebelství, nám dalo příběh silné ženy, která neměla jednoduché dětství, ale i tak si stála za svým a nevzdávala se.
Někdy je 5 hvězdiček opravdu málo a tohle je ten případ :-) takže za mě 10*

11.01.2022 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

FAKT PECKA !!!!!!

Napínavé od začátku do konce :-)
Nutně potřebuju další díl :-)
A ten konec, to jsem si říkala, že TO - SNAD - NE !!!
Výborný čtení, bavilo mě a moc doporučuji :-)

19.05.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Ani vteřinu jsem nemusela přemýšlet, jestli bude nová série s novým psychologem dobrá.
SAMOZŘEJMĚ JE VÝBORNÁ A S TÍM JSEM UŽ POČÍTALA :-)
Čtivé, svižné, napínavé, vraha jsem neodhalila, propletené vztahy v rodině jsem začala postupně tušit...
Co se týče Evie, jsem zvědavá, jak to s ní bude pokračovat (zřejmě bude?).
Cyrus je sympaťák a těším se na další díly :-)

09.05.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

DETEKTIVNÍ DELIKATESA :-)

Potřeboval zahrát svou divokou kartu. Svou nukleární alternativu. Odemkl BlackBerry, napsal tříslovnou textovou zprávu a poslal ji do éteru.
TILLY, MÁM PROBLÉM.

NA TO JSEM ČEKALA :-)
Poe a Tilly jsou famózní dvojka a Poe opět potřebuje její geniální pomoc.
Jared Keaton je uvězněn za vraždu...
Jeho oběť, jeho dcera, se ovšem nečekaně zjeví v místní knihovně...
Jak je to možné?
Je to možné?
Poe se dává znovu do vyšetřování, které je pěkně zapeklité :-)
Tahle série je úžasná v tom, že je napínavá a díky Tilly i vtipná :-)
Jsem ráda, že jsem si knížky koupila, řadím je mezi nejlepší detektivky :-)

"Prostě to sakra přineste, jo? zabručel Poe." Necítil se tu dobře a všechno na seznamu od Tilly znělo jako něco k pročištění střev.
Bylo mu jasné, že se mu to nebude líbit.
Když se tetovaný asistent vrátil s proutěným košem přetékajícím jídlem, které nepoznával, dal mu dvoulibrovou minci a omluvil se za hrubost.
"Nedělej si s tím starosti, kámo." Podíval se na koš plný jídla bohatého na vlákninu a pak se obrátil k Poeovi. " A toaletní papír je tímto směrem..." :-)

"Poe jedl varlata" zařvala Bradshawová bez varování. Očividně umírala nedočkavostí, aby jí to mohla říct.
"To že udělal?"
"Ano, udělal, detektive inspektorko Stephanie Flynnová. Dokonce vylízal talíř... :-)

20.07.2022 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

NERVY DRÁSAJÍCÍ !!!

Od začátku mi bylo jasné, co je ten chlap zač, ale to, že nevíte JAK SE HO ZBAVIT...
Napínavé, mrazilo mě z toho,
čeho všeho je schopen a vymýšlela jsem různé konce...
Super kniha !
Doporučuji !

15.09.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Moc hezký příběh o tom, že peníze nejsou všechno, že člověk má pomáhat druhým a nemyslet jen na sebe...
No a já myslim, že každý kdo si tuhle pohádku četl, přesně tohle si říkal a byl nakonec dojatý nad napraveným Scroogem :-), ale kolik lidi by takového ducha v zádech potřebovalo.... :-)

15.05.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

HÓDNĚ DOBRÁ DETEKTIVKA :-)

Nová série, nový detektiv, skvěle vymyšlený děj.
Prolínání současnosti s deníkem vraha to fakt sedlo a přidávalo to na napětí a díky krátkým kapitolám se to skvěle četlo :-)
Detektiv Porter mi přišel jako normální chlap, na začátku jsem vůbec netušila, co se mu stalo s manželkou...
Opičáka jsem neodhalila a konec.... tak to je jasný, potřebuju další díl :-)
DOPORUČUJI !!!

25.03.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Druhý díl je ještě lepší než první :-)
Od začátku jsem byla napnutá, pořád se něco děje, příběh graduje a kniha nemá žádná hluchá místa. Ava s Lucem jsou skvělá dvojka a všechny jejich kolegy jsem si oblíbila. Tušila jsem jak to dopadne s Edgarem, líbilo se mi zapojení Bena a Lance. Několik vražd po sobě drželo moji pozornost a byla jsem jak na trní ať už vraha dopadnou :-) Doporučuji a těším se na další díl :-)

18.03.2021 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

TILLY A POE MAJÍ NEODOLATELNÝ ŠARM.

Kurátor mi už nějakou chvíli ležel v knihovně, protože jsem si ho chtěla co nejdéle pošetřit než bude další díl :-).
Je to pecka jako předchozí dva díly.
Opět jsem byla napnutá až do konce, opět jsem se divila a opět jsem se zasmála.

"Na co vlastně potřebuješ záchrannou vestu?" zeptal se Poe.
"Dívala jsem se na předpověď počasí, Poe - nechci se utopit, kdyby mě náhodou vítr smetl z útesu."
"V takovém případě bych se nebál ani tak Irského moře jako spíš těch skal dole na pobřeží."
Bradshawová se zarazila.
"Tak to budu potřebovat helmu," uvědomila si.

03.10.2022 5 z 5