yank3e yank3e komentáře u knih

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

První kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. V sérii se najde pár daleko lepších dílů, ale přesto v porovnání s gamebooky z jiné kategorie dobrá knížka. Dá se projít skoro bez bojů (což je fajn) a velmi rychle (což je teda spíš nevýhoda).

Klasika, která by neměla minout žádného gamebookového nadšence. Takový Pán Prstenů mezi gamebooky. Kvalitní příběh, promyšlený svět a originální herní mechanismy. Na začátku si zvolíte schopnosti, které vám budou během hry užitečné a s každou dohranou knihou získáte další. Schopnosti i výbavu si přenášíte napříč celou sérií, jednotlivé díly na sebe přímo navazují. Místo házení kostkou stačí zapíchnout tužku do tabulky s čísly. Souboje jsou řešeny velmi spravedlivě a roli nehraje pouze náhoda, ale i schopnosti a výbava. Neřešíte pouze zbraně, ale i zbroj a štít. Musíte odpočívat, musíte jíst. Takhle promyšlené gamebooky často nebývají, přesto je vše jednoduché a lehce zvládnutelné.

22.01.2013 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Hodně silný drsný příběh v koncentrovaném formátu, který přečtete za jedno odpoledne, ale přemýšlet o něm budete ještě dlouho.

31.10.2012 5 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Dobré názory a svým způsobem zajímavé čtení, ale moc konkrétních rad a podnětů zde nenajdete. Autor často "nadává" na situaci, aby následně konstatoval, že pro ni nemá řešení. V článcích se také opakuje. A nechápu, co v takové knížce dělá obsáhlá kritika politiků.

13.02.2015 3 z 5

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Druhá část knihy se mi líbila mnohem víc než první. Už to nebyl takový úvod, děj se rozjel a příběh mě vážně upoutal. Těším se na další díly.

07.04.2014 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Totalita dotažená do naprostého extrému. Čtivě a zajímavě zpracované téma. Odstrašující příklad, kam až by to mohlo dojít. V dnešní době, myslím, čím dál aktuálnější. A bohužel reálnější, než se na první pohled může zdát.

22.03.2013 5 z 5

Myslete velkoryse Myslete velkoryse David Joseph Schwartz

Podnětná knížka, ke které bude stát za to se vrátit a převést nápady z ní do vlastního chování.

21.03.2013 4 z 5

Štěně bez oušek Štěně bez oušek Daniel Kubec

Příběh kluka, který je mladý a přece starý. Kluka, kterému se rozpadá rodina, umírá mu otec a ještě se musí vyrovnávat sám se sebou. Obyčejného kluka, kterého dělí jen pár neuvážených slov od toho, aby ho ostatní považovali za zrůdu. Kterému stačí jen chvilka neukázněnosti, aby někomu ublížil, přestože ho má rád. Aby mu ublížil, protože ho má rád...

Odvážné téma zpracované odvážným způsobem. Krásné, i když neveselé čtení, nad kterým se člověk zamyslí.

12.01.2013 5 z 5

Madynka Madynka Astrid Lindgren

Naprosto kouzelná knížka. Atmosféra ideálního dětství podobná jako v Dětech z Bullerbynu, i když zde už není všechno tak idylické. Je znát, že je knížka určena starším dětem, objevují se v ní i vážnější témata.
Madynka u nás asi není moc známá, ale je to škoda, vynikající knížka.

31.10.2012 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Děj v knize prakticky neexistuje, následuje jen jedna náhodná příhoda za druhou. Ty mají zase jen vykreslovat obraz zničeného světa. Samo o sobě by to nevadilo, kdyby byl ten svět aspoň trochu zajímavý, ale je to jen tupé opakující se prostředí a tisíckrát dokola popílek.

Podoba světa po neznámé katastrofě mi bohužel nepřipadala ani uvěřitelná, zejména všudypřítomný popílek neustále poletující vzduchem X let po katastrofě. Ze začátku možná ano, ale pak by podle mě s deštěm slehl, husté bahno vytvořilo tvrdou vrstvu a zůstalo na zemi.

Po většinu času nuda, putování a hledání jídla ve zničených městech se stále opakuje a málokdy zaujme něčím novým.

PS: Knížka mi připomněla dvoudílný dokument Supersopka, který popisuje podobnou katastrofu, ke které v Americe skutečně může dojít a v budoucnu pravděpodobně i dojde, jen se neví kdy.

11.09.2015 2 z 5

Princip stínu Princip stínu Ruediger Dahlke

Knížka srozumitelně vysvětluje důležitou problematiku stínu. Obzvlášť užitečná je popsaná "hra se zájmeny", i kdyby to byla jediná praktická věc, kterou si po přečtení člověk odnese.

07.06.2015 4 z 5

Vědomí - Klíč k životu v rovnováze Vědomí - Klíč k životu v rovnováze Osho

Podobné poselství jako v knize Moc přítomného okamžiku, zde ale mnohem srozumitelněji podané. Přínosná knížka, ke které bude stát za to se vracet.

23.07.2014 4 z 5

Nejčastější věty před smrtí Nejčastější věty před smrtí Petr Kapoun

Knížku jsem dostal jako dárek, takže asi tak... Sbírka průměrných, někdy až trapných vtipů, které se navíc opakují. Možná kdybych to nečetl za střízliva, hodnotil bych lépe.

26.12.2013 1 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Třetí díl ještě umocnil můj pocit z celé série. Pán prstenů jistě právem patří ke klasice, ale na pět hvězdiček to není ani náhodou - zdlouhavý popisný styl často opravdu nudil.

21.07.2013 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

K praktickým nástrojům z této knihy se jistě vyplatí opakovaně vracet a uvést je do života. Konec Prokrastinace společně s metodou GTD a knihou Jacka Canfielda Pravidla Úspěchu budou zřejmě tvořit základ mého budoucího osobního rozvoje.

05.06.2013 5 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Dobrá krátká knížka popisující principy fungování financí na příbězích ze starověkého Babylónu. Po slohové stránce žádný zázrak a přínos popisovaných rad je taky diskutabilní, ale není od věci si je občas zopakovat.

29.03.2013 4 z 5

Kotel strachu Kotel strachu Joe Dever

Devátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi.

22.01.2013 5 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Pátá kniha ze série gamebooků o Lone Wolfovi. Završuje základní část příběhu a je rozdělena na dvě části. Podle mě jeden z nejlepších dílů, zajímavé prostředí, akce hned od začátku, solidní délka a dá se projít skoro bez bojů.

22.01.2013 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Povinná četba, ale na to, že poezii nemusím, se mi četla dobře. :)

13.01.2013 3 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Popravdě jsem čekal, že to bude brak, ale nakonec jsem příjemně překvapen. Jasně, je to lehčí čtení, ale řemeslně velmi dobře zvládnuté, vtipně a mile napsané.
Chuť mi trochu kazil ten stupňující se náboženský podtext s bohem ve lví podobě, ale aspoň na konci všichni... :-P

15.08.2016 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Možná už jsem na Eragona moc starý, ale nijak mě nenadchl. Rozjezd nudný, příběh nemastný, neslaný, postavy většinou nesympatické... Pár dobrých nápadů a kvalita s postupujícím příběhem spíše rostla, ale pořád jen takový průměr a moc mě neláká číst další díly, i když možná budou lepší.

16.06.2016 3 z 5