XbookwormX XbookwormX komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Co napsat na margo díla, které je etalonem žánru, co je jeho základním kamenem? Co napsat a neopakovat superlativy, už stokrát psané? Málo se vracím ke knížkám, který už jsem četl, ale tahle trilogie si to privilegium zasloužila.
Díky fenoménu audioknih, se ty návraty konají častěji a já pořád žasnu nad tím, jak nadčasový dílo JRRT vytvořil. Dnes to celý působí až neskutečně archaicky, a přitom je každá věta, každý slovo tak krystalicky čistý a neskutečně silný. Pokud bych chtěl srovnávat s aktuální tvorbou, tak se může jít např. GRRM bodnout. Tam kde musí tlačit na pilu slovníkem, násilím a sexem, tam mu Tolkien dává lekci z produktivity s grácií mistra řemesla..."sedni, hošku, a já tě provedu mým světem, jako když Stromovous provází půlčíky z Kraje" .
"A pak zalez do kouta a drbej si tam pupek, troubo"... říkám já.
Před panem Tolkienem smekám!

02.08.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove je nepříjemnej, nerudnej paznecht, kterej by každýho jenom prudil, že není všechno jak má být. Přitom je to dobrák vod kosti a frajer a von možná bude i libovej.
Prostě se v něm úplně vidím.
Kéž by každej old schooler byl jako Ove, to by se nám žilo.

31.05.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Díky Georgi, ale někde to šlo cestou "autor-čtenář" šejdrem. Ty jsi to myslel jako varování a elity to používají jako manuál. Vím, Tebe za to vinit nemůžu, ale stejně to nepochopení Tvého odkazu zamrzí, to zase jo. A to jsi se jim to snažil vysvětlit už na Farmě Zvířat a podívej v čem dneska žijeme. Ale i tak díky!

27.02.2020 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Ten náš Áda, pardon, Andy... to je panečku formát! Ten i kdyby v přímým přenosu prznil pětiletýho kluka, tak u toho bude československy vyřvávat, že je to kampaň, že každej přece musí vidět, že je to jeho Monča. A víte co by se stalo? Jeho elektorát by to řval s ním, navzdory tomu, co viděj na vlastní oči. A to je boss, se kterým máme tu čest. Ano, Kmenta popouští uzdu představivosti a sem tam si to pro větší impact dobarvuje, ale stejně tak se plně opírá o fakta, FAKTA (to je něco, co je pro voliče ANO nepřítel číslo jedna). Už když na začátku čtete, jak AB nastupuje do mediálního domu MAFRA, víte že to bude jízda. A taky že jo, jakmile se začnou rozkrývat vztahy, provázanost s minulou a současnou vládní garniturou, metody použitý v Andrejovo Mein kampf za lepší budoucnost, ve který bude líp (některým) a domyslíte si to, co už v knížce není, ale současnost Vám obraz dokresluje, dostanete precizní sondu do duše (no, nevím jestli tohle monstrum má duši) Bosse Babiše.
Nebude se Vám to líbit...

16.04.2020 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Hnus, nebetyčná odpornost, uplnej kanál a žumpa toho nejhoršího ražení...ne to, jak píše Kmenta o Zemanovi, ale to všechno CO o něm píše. Neskutečný, ne-sku-te-čný! Je mi zle z národa, kterej si tohle prase zvolí za hlavu státu, dvakrát!! Kolem sebe tu nejhorší sebranku, která se tady po sametu urodila (i když má kořeny, jak název knihy napovídá, v těch dobách před) a naprosto bezostyšně lidem serou unisono na hlavy. Já se divím, že tohle vůbec autor dopsal, jenom při čtení jsem neměl daleko k tomu, vyhodit večeři hltanem...několikrát. Z některých věcí jenom tupě zíráte před sebe a zdráháte se tomu všemu uvěřit. Pan Kmenta se opět trefil do černýho...i když tady fakt do rudýho. A ano, je v tom cítit zaujatost a proč by k...a neměla být?! Ať už lidi konečně otevřou oči a před svinstvem je přestanou zavírat. Jsem pesimista a v tomhle klimatu a s touhle skladbou národa, nevidím světlo na konci tunelu. Kdo ví, jestli nám příště spoluobčani nenalosujou třeba českou mutaci Orbána... 5 hvězd (tady bohužel rudejch).

30.03.2020 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Běžně se snažím číst knížku vždy před filmovým zpracováním, přece jenom je lepší znát předlohu a pak fundovaně s povýšeným výrazem "četl jsem to, než to bylo cool", film/seriál strhat. Tady se mi to nějak nepodařilo a je to škoda. Ale pozor, v tomhle případě se to krásně sešlo a film je sice odlišnej, ale i tak skvělej. Jenže to zároveň sebou nese stigma, kterýho jsem se při čtení nemohl zbavit. Fantazie se nemohla pustit na špacír a pracovat s materiálem podle svýho, ale všechno jsem měl už předem vizualizovaný. Na jednu stranu bych mohl litovat, ale zároveň dostal větší prostor filozofický rozměr, na který ve filmu už nezbylo místo a ani by to tam třeba nefungovalo. Takže geniální knížka, která pracuje v harmonický symbióze s dokonalým filmem, no neber to?
"Books are not made to be believed, but to be subjected to inquiry. When we consider a book, we mustn't ask ourselves what it says but what it means..."

10.03.2020 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Když už čtu druhej díl, tak jsem si řekl, že bych se mohl fundovaně vyjádřit k prvnímu. Málokdy čtu jednu knížku dvakrát, ale když už jí mám jednou přečtenou a bavila mě, tak si jí dám jako audio, jen tak, na připomenutí (nemám pocit, že jsem nevěrnej nepřečteným kusům a můžu při tom třeba uklízet, takže win-win).
V psaný formě mě to bavilo, jakože hodně bavilo a audio podoba to zvedla na vyšší level. Perfektně mi sedí i autorův přesah v rámci krimi žánru do čistě geekovských vod, tam jsem si jako starej nerd chrochtal blahem.
Na víkend je program jasnej, musím pokořit Křížovou palbu!

14.05.2021 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Po všech recyklacích sebe sama (ale to se musí nutně stát, když se jednou trefíte do černýho a pak si svůj level chcete udržet) přišel POČÁTEK konce Dana Browna. Osobně si myslím, že svoje broky vystřílel v případě Roberta Langdona, už v prvních dvou knihách a teď jede na setrvačník. Scénář je pořád stejnej a z celý série se stal už jenom bedekr, kde s Robertem a ženským doprovodem poznáváme nový destinace...a to je už celkem málo.

08.01.2021 2 z 5

Obal prodává, takže tady jsem se chytil hned a čtení bylo...návykový. Něco už jsem věděl, spoustu novýho dozvěděl (občas bral věci s nadhledem, autor někde přišlápnul plyn pro větší drajv), ale jako celek to fungovalo skvěle. Jenom je smutný, jak si dnešní pohrobci kníratýho blba, svůj idol vykreslujou pořád jako vegetariánskýho asketu, kterej si snad v životě ani neštrejchnul (na Evu se spolu jenom zálibně koukali, asi :D ). Takže když skopčácký jednotky blitzkriegem profičeli nafičený Evropou, bylo to doslova a do písmene.

22.02.2020 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Protože mám rád Geralta a jeho lapálie, musel jsem vzít na mušku i tuhle trilogii. A ejhle, osud tomu chtěl a vyšlo nový vydání, pěkně zpracovaný, takže nebylo co řešit.
Začátek byl vlažnej, Reynevan mě svojí naivitou obstojně iritoval, ale pak přijdou na scénu vedlejší postavy a tam Sapkowski exceluje (stejně jako v Zaklínači, jak jsem měl tuze rád abstinujícího upíra nebo trpaslíky). Šarlej a Samson jsou charaktery podle mýho gusta a jejich glosy nebo disputace, to jsou zlatý hřeby. Takže beru do ruky druhej díl a po hlavě do toho, protože tuším, že se bude ještě zhusta zatápět pod kotlem.

04.02.2023

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Je to Snyder, takže kdo ví, ten zná. Já můžu jenom říct ..."Lidé (tohle) čtěte a bděte!"
Kdybys jenom tušil, Timothy, kde bude tvůj obsah o tři roky později. Kdybys jenom tušil, že to co si vykreslil v černých barvách, je dneska v odstínu Vantablack.
Popis oficiální party Nočních vlků je děsivej, jenom o tom čtete, na vlastní kůži bych to snad ani zažít nechtěl. Trochu mi to evokuje Norimberk... bubny, píšťaly, zástavy a dupot okovanejch bot. Tady ještě spojený s tůrováním motorů a odporným zvukem skřípající kůže těch jejich vest.
Každej lokální trouba, kterej nás vidí v široký náruči ruskýho medvěda, protože tam podle něj patříme, si může na Ruzyni vyzvednout v Aeroflotu jednosměrnou letenku směr Šeremeťjevo a Foldynu se Zemanem a spol. vzít s sebou.
Na margo Trumpa se toho už moc říct nedá, to je vlastně jenom produkt ruský trollí farmy pod taktovkou Putinova aparátu.
Jenom je zajimavý číst, jak Trump nenávidí a brojí proti médiím a vlastním tajným službám. Co mi to jenom připomíná...

28.05.2021 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Nejvíc mi v hlavě utkvělo "komplot" a "prase". Četl jsem to jako malej fakan a ptal se táty, co je komplot, protože jsem nějak podvědomě tušil, že to nebude překlep a nepůjde o nakládaný ovoce. To by totiž nehrálo zase do kupy s tím prasetem, že jo?
Werich to se slovem uměl.

28.10.2020 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Pro mě byl p. Čapek neskutečnej vizionář a Bílá nemoc, spolu s několika dalšíma, je absolutní vrchol český literatury. Málokdy mě jeho dílo zklamalo, vlastně asi nikdy, a je to jeden z hrstky autorů, ke kterým se pravidelně vracím.
Btw...bílá nemoc má původ v Číně a je fatální pro starší lidi...Karle, ty jeden filuto. Jako by nestačila Tvoje predikce Skynetu v R.U.R.
Teď se ještě začneme bát toho, co vyleze z oceánů...moment, nedávno se objevila ryba, která může žít i na souši! A na fabriku na absolutno, na to zapomeňte rovnou, už teď je kvůli náboženství lidstvo po krk v hnoji!

13.03.2020 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Za mě dobrá, totálně béčková a na nic si nehrající, slovanská variace American Gods bez filozofickýho přesahu, kterým překypuje Gaiman (a to mám Gaimana tuze moc rád). Vyčítat Kotletovi, že jsou tam popisy kvérů, sexu (dobře, fest šu...í) a všelijakejch hnusáren, je stejný jako vyčítat knížce, kde je na obalu kluk bez trička, je mu vidět six pack a celkově to vypadá, že čeká na Roberta Vana s foťákem, kterýho se marně snaží ulovit opuštěná třicítka Jessica, že je to harlekýnka s plochým příběhem. Vkus je věc ryze subjektivní a Kotleta holt nesedne každýmu, protože to není duševní onanista, co se toulá v zákoutích lidské mysli a hledá smysl bytí v letokruhu bouřkou zlomenýho smrku. Když chci vypnout mozkovnu a někdy se fakt smát jako puberťák pubertálním vtípkům, šáhnu po Kotletovi. Jenom to není jako audio na poslech tam, kde to můžou slyšet i cizí uši, budete za dobrýho perverta :D

03.03.2020 4 z 5

Astrofyzika pro lidi ve spěchu Astrofyzika pro lidi ve spěchu Neil deGrasse Tyson

Občas jsem měl pocit, že jsem přeskočil učivo a vynechal "Astrofyzika pro blbce", ale od čeho je Google. Zbytek byl čtivěj, zábavnej a obohacující. Sheldon by mě stejně setřel na první dobrou, ale na takový to obecný rozjímání jsem si nějaký rozumy odnesl.

25.03.2023 5 z 5

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Jaká náhoda, že jsem knížku dočetl právě dnes, kdy se doufám definitivně odkloníme z trajektorie servilního ruskýho satelitu ("díky", hradní parto). V době, kdy si musí ovarová hlava nechat týden hájení na to, aby dostal přes Nejedlýho noty z Kremlu, jak se k tomu postavit. Ale teď k Donbasu, kde to momentálně zase vře a tahle knížka bez příkras plní funkci průvodce konfliktem a je to takový "kdo je kdo" v situaci, kdy se v hybridní válce nedá už ani pořádně orientovat a mediální zkratky jsou spíš zavádějící.
Například jak to ve skutečnosti bylo s angažovaností lokalních + středo a východoevropskejch nácků, realný pohled místních radikálů, život běžnýho civilního obyvatele, kterej má ve finále ještě míň relevantních informací, rychlý etablování nový generace proruskejch oligarchů atd.
Za mě plnej počet, autorovi poklonu a tohle dávat jako přílohu k dennímu tisku...snad by to některým pomohlo.
P.S. zmínka o pendrekový mlátičce z Václaváku je úsměvná, ale spíš mrazivě. Už aby se nad touhle bolševickou sebrankou taky jednou provždy zavřelo víko rakve.

18.04.2021 5 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Jsou knížky, který prostě MUSÍTE VLASTNIT!

14.03.2020 5 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Knížku jsem četl těsně po jiný, směrem na východ orientovaný "Všichni muži Kremlu", takže jsem dostal hned dvojitou facku, taková kombinace pravá levá. Obě de facto pracují s podobným tématem a výsledek je tristní - občanstvo a jako odraz jeho politické elity, nás táhnou rovnou do pekel. Populismus, kterej nabízí na všechno jednoduchý řešení (jednoduchej člověk to ani jinak nedokáže vstřebat), se stal normou a hlas rozumu jenom občas zapískne, než ho zase uřvou "slušný lidi" nebo třeba naštvaný matky. Název knihy skoro přesně koresponduje se současným stavem, demokracie pomalu umírá a ty, co do ní vrážej nůž, mají jména. A ne, pozvolný pád demokracie nemusí hned nutně znamenat obrat k tvrdý teokracii nebo dokonce totalitě, ale postupný vyklízení/vytěsnění z pozic, nástup podobným zrůdnostem jenom ulehčuje. Rozhodně se dá americkej model popsanej v knížce široce aplikovat i v globálním měřítku, což autoři i udělali, a paralel je tam víc než dost...bohužel...

29.02.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Nešlo minout hype kolem týhle serie, takže jsem v audio podobě podlehl a ... Mno, jako dalo by se, ale měl jsem k tomu asi od začátku přistupovat jako ke čtení pro mládež. Postapo věcí už je taky tři spousty a najít perlu je vcelku těžký. Co mě doslova iritovalo, byla snaha pro každou věc vymyslet nějaký originální název, což je docela komický, když se to celý odehrává na troskách tohoto světa a je to od současnosti pár století (dvě, tři?). Jakože sklenaři jsou křováci, který nikdy neviděli člověka a pro tu svojí burku si vymysleli vlastní název? Cením snahu, ale z českých autorů dám raději vždy přednost trochu drsnější škole. Každopádně si tohle svý čtenáře najde a určitě je to plnohodnotný čtení pro dnešní omladinu, který to celkem nenásilnou formou předává obecný moudra a má to správně nastavenej jakejsi vnitřní morální kompas. Já každopádně do dalších dílů nepůjdu, můj zájem si to neudrželo a je mi osud děvčete celkem šumák.

25.02.2020

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Nemůžu dát míň než pět hvězd, to prostě nejde. Seriál si pouštím od jeho uvedení pravidelně jednou ročně (většinou v zimě, nechtěl bych být v Bastogne). Mezi tisícovkou vinylů mám OST jenom dva a jedním z nich je právě ten od Michaela Kamena. Originál DVD už žádný nemám, ale metal box se seriálem si držím pořád (čekám už jenom na 4K verzi). Jenom nechápu, proč mi dokopat se ke knížce, trvalo tak dlouho.
Každá scéna, každý jméno, všechno se hned vizualizovalo a nebylo to na škodu.
Dobře strávenej čas, děkuji.

06.05.2023 5 z 5