Vrbická1999 Vrbická1999 komentáře u knih

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Kalmann, takový Forest Gump Islandu. A jelikož miluji i Foresta i prostředí Islandu, do knihy jsem se zamilovala. Ideální oddechovka na dlouhý zimní večer. A ta obálka, ach!

10.05.2024 4 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

Děkuju moc čtenářskému klubu Martinus, díky nim jsem Shuggieho objevila. Bylo to opravdu mrazivé čtení. Osmdesátá léta v Glasgow, smradlavá sídliště, nedostatek práce, do toho malý Shuggie se svou příšernou matkou nasáklou alkoholem. Během čtení jsem se cítila naprosto pohlcena příběhem. Celou dobu jsem doufala, že se něco stane a ten malý chlapec bude mít dětství, jaké by si zasloužil. Ale ne. Jeho matka dělá vše proto, aby ji neklesla hladina alkoholu, ale vše ostatní jde stranou. Své děti miluje, ale závislost je závislost. Celou dobu jsem nechápala, jak je může milovat a pak si za peníze na jídlo koupit pivo. V jednu chvíli jsem jí nenáviděla. O pár stránek dál s ní zase soucítila, emoce zkrátka nahoru a dolu. Knihu velice doporučuju. Určitě se zařadí mezi mé nejlepší knihy za rok 2024.

17.04.2024 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Tak tento literární počin je dokonalost. Vytkla bych tomu leda to, že kniha není delší.

05.03.2024 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

(SPOILER) Knihu, kterou jsem přečetla jedním dechem a opravdu se u ní bála. Až jsem ji musela chvilkami odkládat. Moc mě zaujal autorův nápad, umístit děj do odlehlé horské chaty, kde hlavní hrdina přijde o zrak a bude bojovat o přežití. Nebo spíše se svoji vlastní hlavou.
Po dočtení jsem byla zklamaná z konce. Asi je na čtenáři, jak si ho přebere.
Já to chápu tak, že hlavnímu hrdinovi se všechny ty děsivé věci, odehrávaly pouze v hlavě.

16.01.2024 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

K chlapci se dostane dopis, který mu jeho tatínek napsal před jedenácti lety než zemřel. Vypráví mu příběh o dívce s pomeranči. Spousta krásných myšlenek. O smrti, o lásce, o tom, co tu po sobě zanecháme...

21.08.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Varhaník z mrtvé vesnice je adept na mou nejlepší knihu tohoto roku. Tolik mistrně zpracovaných témat v jednom příběhu - doba tvrdého komunismu, vězení, politické soudní procesy, věznění církevních hodnostářů, láska k hudbě, autismus, těžký život po propuštění z vězení zpátky do světa...
Každou větu jsem si užívala. Nádhera.

08.08.2023 5 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Frida je obrovsky inspirativní, silná žena. Její příběh mě baví a jinak to nebylo ani v případě této knihy. Moc povedený zbeletrizovaný životopis.

12.07.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Než jsem se do knížky pustila, slyšela jsem, že fanoušci Colleen Hoover ji označili jako její nejlepší knihu. Očekávání jsem ale neměla velké, takže teď po přečtení mohu říct, že to bylo dojemné, ale i místy bolestivé čtení. Je to moje druhá kniha od této spisovatelky. Jako první jsem četla Námi to končí, které se mi příběhem dotklo o trochu víc.

30.05.2023 4 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Další kniha s velice populárním tématem poslední doby. Těžký vztah mezi matkou a dcerou. Rodinné drama. Příběhy tohoto typu mě baví. Knížka se četla velice snadno a styl psaní byl příjemný. Vzhledem k tomu, že to je autorčina prvotina, nebylo to vůbec špatné.

02.05.2023 4 z 5

Za objektivem Za objektivem David Suchet

Pro každého milovníka Hercula Poirota je krásné vidět, jak úžasný člověk David Suchet je. Jeho fotografie jsou pastva pro oči i duši.

10.03.2023 5 z 5

Každým dalším dílem je tato tetralogie čím dál víc strhující. Osudy postav, které sledujete od dětství až do dospělosti, vám nedají spát a musíte číst stále dál a dál. Přesně to sem od této neapolské ságy čekala.

17.08.2021 5 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Skvělý thriller, který jsem přečetla jedním dechem. Na konci mě spadla brada, když došlo na rozuzlení.

10.05.2024

Z této knihy mi puká srdce. Jak její podtitul napovídá, malá Věrka Kohnová by tak ráda zůstala doma a vedla obyčejný život. Bohužel ten její skončil tragicky během druhé světové války.

29.02.2024 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

,,Ať už je osud cokoli, přebývá v horách, které máme nad hlavou.''

03.11.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Stehy je velice zvláštní novela o nevěře. Ve vyprávění se střídá milenka a manželka, takže vy se na příběh díváte ze dvou stran. Každou ženu chápete, obě je litujete. Pro mě byla knížka velice zajímavá, jenom autorka občas začala vyprávět něco, co podle mě do příběhu nepatřilo.

08.08.2023 4 z 5

Oddanost Oddanost Patti Smith

Pohled do duše Patti Smith skrz její myšlenky přenesené na papír mě nikdy neomrzí. Je neuvěřitelně inspirující člověk. Tato kniha je srdcovka!!

26.06.2023 5 z 5

Doživotí Doživotí Billy O’Callaghan

Vyprávění tří členů jedné irské rodiny o tom, jaké to je prožít válku, výchovu nemanželských dětí, chudobinec, těžkou práci, nedostatek jídla, ztrátu dítěte. Uvědomila jsem si, jak i lidé, kteří to v životě nemají úplně lehké, se stejně stále perou o ten svůj malý kousek štěstí.

12.06.2023 4 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Musím před autorem smeknout. Napsat knihu, ze které vám bude opravdu fyzicky špatně, je opravdu umění. Ač to nezní moc lichotivě, obdivuji, když se pocity z knihy dokážou projevit na mém fyzickém i psychickém stavu. A z této knihy opravdu mrazí.

10.05.2024 5 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Kniha, která ve mně vyvolala vzpomínky na dobu, kdy jsem chodila na brigádu do výroby a pracovala u pásu. Moc se mi líbilo, jak autorka popsala pocity mladé dívky během práce za kasou a její pohled na fungování supermarketu. Musím pochválit i styl psaní a poetičnost celého textu. Bohužel hlavní zápletka knihy a vzpomínky na studia na vysoké škole mi nic neříkaly. Proto knihu hodnotím průměrně.

25.03.2024 3 z 5

Trápení všeho druhu Trápení všeho druhu Mariana Leky

Ach, jak já tuto knihu miluju. Je jako pohlazení, zachumlání se do deky, kousek bábovky. Je to takové ,,čtení na neděli''. Trochu melancholické, roztomilé, vtipné, pravdivé. Trápení všeho druhu se určitě dostane do mých nejlepších knih za tento rok.

05.03.2024 5 z 5