Shuggie Bain přehled

Shuggie Bain https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489101/bmid_shuggie-bain-65e77bbee9369.jpg 5 199 199

Hugh „Shuggie“ Bain je osamělý, citlivý chlapec, který vyrůstá v 80. letech ve zchátralých obecních bytech ve skotském Glasgow. Politika Margaret Thatcherové připravila obyvatele průmy­slového města o práci, schyluje se tu k drogové epidemii a Shuggieho matka Agnes sní o vlastním domě, listuje stránkami katalogu s oblečením a objednává si na dluh trochu štěstí. Po tom, co její manžel odejde od rodiny, nachází stále větší útěchu v pití a sociální dávky utrácí za plechovky extra silného piva. Shuggieho dospívající sourozenci si raději rychle najdou způsob, jak z domova utéct, a malého bratra nechají, aby se o matku staral sám. Shuggie se mezitím snaží stát obyčejným klukem, jenže zjišťuje, že je všechno, jen ne „normální“. A jedinou oporou je mu matka, která se propadá do alkoholismu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Shuggie Bain , 2020

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Shuggie Bain. Přihlašte se a napište ho.

Zanda96
09.05.2024 5 z 5

Na tuto knihu jsem se chodila do knihkupectví dívat několik měsíců předtím, než jsem si ji pořídila a vůbec jsem neudělala chybu.
Příběh malého Shuggieho mě naprosto pohltil od začátku do poslední stránky a zároveň zdrtil. Prostředí a události jsou popisovány s nesmírnou surovostí, až mi z toho mrazilo v zádech. Nejednou jsem u čtení také brečela. Doporučuju

hko
28.04.2024 5 z 5

Dlouho jsem nečetla tak dobrou knihu.

Vrbická1999
17.04.2024 5 z 5

Děkuju moc čtenářskému klubu Martinus, díky nim jsem Shuggieho objevila. Bylo to opravdu mrazivé čtení. Osmdesátá léta v Glasgow, smradlavá sídliště, nedostatek práce, do toho malý Shuggie se svou příšernou matkou nasáklou alkoholem. Během čtení jsem se cítila naprosto pohlcena příběhem. Celou dobu jsem doufala, že se něco stane a ten malý chlapec bude mít dětství, jaké by si zasloužil. Ale ne. Jeho matka dělá vše proto, aby ji neklesla hladina alkoholu, ale vše ostatní jde stranou. Své děti miluje, ale závislost je závislost. Celou dobu jsem nechápala, jak je může milovat a pak si za peníze na jídlo koupit pivo. V jednu chvíli jsem jí nenáviděla. O pár stránek dál s ní zase soucítila, emoce zkrátka nahoru a dolu. Knihu velice doporučuju. Určitě se zařadí mezi mé nejlepší knihy za rok 2024.

Uchvatitelé říší, Má druhá šance a další knižní novinky (30. týden)

24.07.2022

Ocenění knihy (2)

2023 - Magnesia Litera (Litera za překladovou knihu)
2020 - Booker Prize

Kniha Shuggie Bain v seznamech