veriszv veriszv komentáře u knih

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tohle bylo ujetý, ale stránky mizely pod rukama

Hlavní problém této knihy je, že se odehrává mezi dospělými lidmi. Kdyby byla zasazená do středoškolskýho prostředí, bylo by sezení na klíně a mazání opalovacím krémem uvěřitelné. Takhle to bylo opravdu spíš hodně wtf?!?

O popisu postelové scény, kterou nám autorka dopřeje dokonce dvakrát (protože bonusová kapitola je z JEHO pohledu - proč?) se radši ani vyjadřovat nebudu.

Nicméně je to romantická předvídatelná pohádka, které většinou neuvěřitelné prostě bývají.
Pokud jste fanoušci #romcom a máte na nějakou oddechovku, kterou přečtete max za dva večery náladu a nevytáčí vás při čtení nelogické věci, tak vlastně proč ne

20.02.2024 3 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Pár věcí podle mě nebylo dokonalých. Určitě by se to dalo více rozepsat, jít s psychologií postav víc do hloubky a ještě trochu víc si pohrát s atmosférou. A pokud jste už alergičtí na pošramocené detektivy, tak vás hlavní vyšetřovatelka Julie taky moc nepotěší. (To mně osobně nevadilo, ale chápu, že už je to trochu ohrané.)

Nicméně pokud máte rádi detektivky s uzavřeným okruhem podezřelých a vyšetřování postavené na výsleších, bude vás to bavit.
Celou dobu můžete vyšetřovat společně s detektivy a zkoušet to uhodnout společně s nimi. A to mě baví, i když se mi to nikdy nepovede.
A jako bonus, žádné vyžívání se v krvavých a násilných scénách, což já velice oceňuju.

11.12.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Skvělé, jako vždy!

31.10.2023 5 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Ted Chiang je génius!
Výdech ukrývá devět sci-fi povídek, přičemž skoro každá má tak nosné téma, že by se dala rozepsat do knihy.
Příběhy z blízké či vzdálenější budoucnosti jsou tak propracované, že vám přijde, že by se všechno mohlo stát.
Navíc vám povídky nedají spát a budete nad každou jednou dlouho přemýšlet.
Je to inteligentní, originální a já chci víc!

07.08.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Nic moc neočekávat a stejně být zklamaná
To se naposledy povedlo (nerada to říkám, ale je to tak) mému nejoblíbenějšímu Backmanovi
Co by můj syn měl vědět o světě jsou krátké kapitoly pro syna s radami do života. Nic co by mě lákalo, pokud by to nebyl Backman. Ale bohužel šlo to mimo mě, i když to Backman byl
Mělo to být vtipné, nebylo.
Myslela jsem, že to bude milé a lidské možná bylo, ale prostě mě to nebavilo číst.
Zkrátka domluvme se, že budeme dělat, že tohle Backman nikdy nenapsal!

18.07.2023 2 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Bravurní psychologie postav, které chápete, i přesto, že vám nepřirostou k srdci.
Skvělá kompozice a cením i otevřený konec.
Navíc má kniha opravdu dokonalou audioverzi, která nejen, že zlepšuje orientaci ve střídajících se vypravěčkách, ale i umocňuje celkový dojem.

30.05.2023 5 z 5

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

Jestli vnímám, že naší společnosti něco chybí, je to empatie, pochopení pro druhé a zájem. Skutečný, opravdový zájem o lidi.
A jestli se tohle všechno dá najít někde v literatuře, je to v rozhovorech Aleše Palána.
Pokud jste někdy byli na nějaké besedě s autorem, je vám jasné, že ten zájem o lidi a lidské příběhy je skutečně opravdový. V kombinaci s autorovou skromností se opravdu nedivím, že se mu lidi otevírají a dostane se s nimi často až na dřeň.
Není tomu jinak i v těchto rozhovorech, ke kterým přizval i svoji dceru Annu, která má podobný talent.
V pěti rozhovorech se ženami řeší jejich životní výhry i prohry, rodinné vztahy, obzvlášť ty k matkám. Další často skloňovaná témata jsou drogy, alkohol, sexuální zneužívání, dluhy, nemoci duše.
Čtení je to neveselé, ale praská bubliny, ve kterých žijeme. A červeně podtrhuje to, že opravdu nikdy nikoho nesuďme, protože často nemáme ani ponětí

03.05.2023 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Svižný a zábavný příběh se spoustou skvělých myšlenek.
Hezky zpracovaný nápad na posmrtný život!
Fajn oddechovka s úžasnou audioverzí!

15.03.2023 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Další díl s Josie Quinn byl opět perfektní. Bavila mě zápletka, navíc autorka umí skvěle dávkovat napětí, takže v příběhu nenajdete žádná hluchá místa.
Líbí se mi, že si série udržuje standard a nemá vůbec klesající tendenci.

15.02.2023 5 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Jeden večer jsem zkusila do knihy nakouknout a přečetla jsem ji za necelých dvacet čtyři hodin celou.
Skutečná cesta ven je autobiografie českého novináře a hudebníka Patrika Bangy, kterou autor ohraničil devadesátkama, což mě trochu mrzelo, protože jsem chtěla vědět, jak to bylo dál. Nicméně chápu, že nějak ukončené to být muselo.
Pražský Žižkov, rasismus, policejní násilí, drogy a zážitky na několik životů.
Nesmírně zajímavý pohled na romskou komunitu zevnitř. V naší společnosti plné předsudků velmi důležitá kniha.
Navíc Patrik jako novinář opravdu umí psát, což u autobiografických knih není vždy pravidlem. Tohle je opravdu napsané tak, že to přímo vdechnete.
Pokud vám jméno autora přijde podvědomé a vybavil se vám Radek Banga, tak ano, jsou to bratři. Knihu Radka Bangy jsem nečetla, ale viděla jsem pár rozhovorů. Nijak rozlišné varianty dětství podané každým z bratrů nesoudím, jen mi přijde zajímavé, nakolik odlišně dvojčata situaci vnímají.

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Poutavý jazyk a skvělý vypravěčský styl.
Celé je to takové, možná v kontrastu s tématem, melancholické a poklidné vzpomínání.
Asi proto mi trochu nesedělo to zrychlení na konci, i když bylo přesně tak překvapivé a působivé, jak by si zasloužil každý příběh.
Zkrátka jednohubka, co vás bude bavit, i když za pár měsíců si ji asi příliš nebudete pamatovat.

27.01.2023 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Sousedský thriller je jeden z mých oblíbených odpočinkových žánrů.
Proto jsem po nejnovější knize B. A. Paris nemohla nesáhnout.
A bavilo.
Místy to bylo protažené za vlasy (do slova), místy to bylo dost neuvěřitelné, ale po většinu času jsem prostě jen otáčela stránky.
Takže účel vypnutí hlavy to splnilo na jedničku, jsem spokojená!

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Nejlepší audiokniha, jakou jsem letos slyšela?
Růže pro Algernon
Daniel Keyes napsal nadčasový příběh a Jan Potměšil mu dal život takovým způsobem, že se vám dostane hluboko pod kůži.
Geniální psychologický román, který vám předá silný a citlivý příběh. Sledovat Charlieho výboj bylo neskutečný!

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Magická škola, kde byste studovat opravdu nechtěli.
Na každém rohu číhá nějaká nestvůra, v roli učitele je tu škola sama a spolužáci taky nejsou zrovna sympaťáci.
Jó a bez many toho moc nevyčarujete.
Celou dobu jsme v hlavě hlavní hrdinky Galadriel, takže vše sledujeme jejím pohledem.
A ona je… skvělá!
Koncept vyvolené trochu obrácený naruby, mluví plynule sarkasticky a zároveň všechno, co udělala mi dávalo smysl.
Vyprávění z pohledu hlavní postavy k sobě ale váže specifický styl vyprávění, na který jsem si musela nějakou dobu zvykat. V kombinaci s poměrně složitým světem to bylo náročnější na začtení, ale až to všechno zapadlo, byl to skvělý zážitek.
Líbilo se mi, jak autorka vyzdvihla váhu slov, na kterých je kouzlení postavené.
Bavily mě postavy a neskutečně jsem obdivovala systém, který autorka vymyslela!
Jediné, co působilo trochu jako pěst na oko, bylo podle mě trošku nešťastné pojmenování pro nekouzelnické osoby - všedník. Ale to je čistě subjektivní dojem.
Určitě to nesedne každému, je to totiž opravdu náročné na představivost čtenáře. Navíc je tu fakt obrovský prostor věnovaný magickému systému, což prostě v třísetstránkové knize musí být na úkor děje.
Pokud se toho ale nebojíte a máte náladu na temnou young adult fantasy, čeká vás zážitek!

Greenwoodové Greenwoodové Michael Christie

Rodinná sága trochu jinak.
Skvěle poskládané vyprávění, které do sebe zapadá, jako letokruhy.
Neotřelý příběh o stromech, přírodě, lásce a bolesti, který v sobě má nejedno překvapení.
Kniha, která mi přišla, jakoby ji Christie napsal přímo pro mě, jak moc se mi líbila!

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Věc Makropulos je krátká divadelní hra na téma nesmrtelnost.
Najdete tu zajímavé postavy, má to spád a myšlenku. Co víc si přát?
Já jsem opět nebyla zklamaná.

Astra Astra Cedar Bowers

Astra je pozoruhodně napsaná kniha o ženě, kterou sledujeme prostřednictvím deseti lidí v jejím okolí, vždy v jiné etapě života, nicméně vlastně téměř po celou jeho dobu. Astra sama přitom dostane prostor až na závěr, v epilogu.
Bylo fascinující sledovat, jak každý má na Astru trošku jiný pohled, podle toho, kdy a v jaké situaci ji poznal. A čtenáři se tak před očima kousek po kousku skládá velice komplikovaná osobnost.
Já jsem tu četla zejména o tom, jak nás ovlivní, když od dětství nemáme nikoho, o koho se můžeme opřít a musíme se spolehnout jen na sebe.
A taky o tom, že vztahy jsou různé, jsou křehké a jsou to nejdůležitější, co máme.
Ale každý si tam může najít něco svého.
Příběh je napsán s lehkostí, i když to není nic veselého. Pokud hledáte zajímavě vystavěnou knihu, převážně o vztazích, tak Astru určitě můžu doporučit!
Jo a musím zmínit tu krásnou obálku, která je pod přebalem snad ještě krásnější.

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Chci tě mít ve skříni je průřez jedním vztahem během několika let. Tím, že je to poměrně dlouhé časové období, tak možná v některých věcech nejde kniha úplně do hloubky, ale zase je tu ukázáno, co se vztahem můžou udělat životní kotrmelce.
Postavy, i když ne všechny sympatické, byly všechny věrohodné a zajímalo mě, jak to s nimi dopadne.

20.08.2022 4 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Kniha o které jsem nevěděla nic jen to, že ji všichni chválí…
A první dvě části jsem si říkala: “Co to má jako bejt?”
Nevzdala jsem to, protože divnoknihy mám ráda. Nicméně opravdu bavit mě to začalo až ve třetí části.
Takže doporučuju si o knize nic nezjišťovat, dát tomu chvilku a nevzdat to hned na začátku, mohli byste přijít o skvělý příběh.
Líbilo se mi to, obzvlášť propracovaná postava Piranesiho, ta stála fakt za to. Hlavní pointa taky skvělá, i když jsem čekala možná ještě trochu něco navíc, nějakou tu třešničkou na dort a ta za mě nepřišla. Ale i tak jsem si to moc užila.
Jo a musím vyzdvihnout audioverzi, interpretace Jaroslava Plesla byla totiž vynikající!

09.01.2022 5 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Óda na přírodu, kniha o samotě, o lidech, o ptácích, o životě,…
Lyrická, melancholická, jemná. Někdo říká, že to bylo pohlazení po duši. Na mě působila spíš smutně. Kvůli tomu, jací jsme my lidi, ale i kvůli Len, za kterou mi bylo smutno pro její samotu, i když ona tak byla vlastně šťastná.
Asi nesdílím to všeobecné obrovské nadšení, které kolem této knihy panuje, ale i tak je to kniha, minimálně pro svůj námět, výjimečná a mě se moc líbila. Obzvláště potom v audiu v interpretaci Dany Černé.

09.01.2022 4 z 5