Venny345 Venny345 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Lze George Orwella považovat za genia? Samozřejmě! Přečtení tohoto díla mě utvrdilo v tom, co jsem již delší dobu tušila. Po dočtení poslední stránky mi doslova spadla brada. Jak je možné, že měl už tehdy pravdu? Jak je možné, že ten totalitní systém popsal tak výstižně, a přesto tajemně? Jak jen mohl vědět?

17.11.2021 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

I udělala jsem jednu velkou chybu, odsoudila jsem knihu ještě předtím, než jsem se ponořila do jejích stran. Již od prvního listu mě tato malá knížečka do sebe vtáhla natolik, že jsem před sebou viděla poletovat hrdličku, tajemnou mlhu převalující se nad jezerem, drobné světélko zářící z vížky, kde byl uvězněn Vilém. Cítila jsem, jako by se to všechno dělo právě teď.
Tragický příběh, který je i přesto nádherný. Mácha mistrně líčil krajinu, vymyslel v té době neobvyklý motiv a předčil svou dobu o mnoho století. Myslím, že právem o sobě mohu říci, že jsem si otevřela dveře do českého literárního nebe.

01.02.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Na knihu jsem si brousila zuby už hodně dlouho a teprve teď jsem se k ní dostala. Jak jsem jen mohla tak dlouho čekat!?
Ze začátku jsem měla zmatek ve jménech, ale postupem děje mi bylo všechno více jasnější, jako verše říkanky o černoušcích, a zároveň se celý příběh víc a víc zamotával. Vraha jsem neuhodla, i přestože má fantazie pracovala naplno, a myslím, že se to nepovede ani vám. :) Příběh vás dokonale pohltí a zmate; vše do sebe mistrovsky zapadá. Závěrem; při čtení mě pohltil strach a napětí a celá knížka stále nabírala grády a samozřejmě na sofistikovanosti.
Byla to první A. Ch., kterou jsem četla, a rozhodně ne poslední! Klobouk dolů!

12.01.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně považuji za velmi kvalitní, sofistikovaný, avšak také těžký román. Rozum mi zůstal stát nad nápadem, jenž osvítil spisovatelku. Už jen to, že se sama vydala do kopců u obce Žítková, vykazuje velkou snahu o autentičnost a co nejpřesnější zpracování.
A teď k samotné knize; začátek mě velmi zaujal, druhá a třetí část knihy se trochu táhly a závěr... knihu jsem dočetla málem s otevřenou pusou...
Jsem hrdá, že je tento román výplodem české spisovatelky!
Nejlepší však bylo, že jsem tuto knihu četla přímo v oblasti jihovýchodní Moravy, kde se odehrává. :)

16.07.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Paráda! Naprostá pecka! Příběh Marka Watneyho mi přišel tak reálný a to nejen díky věcnému popisu všech chemických reakcí, fyzikálních dějů a technických věcí. Ano uznávám, že jsem byla občas úplně mimo, ale to mi vůbec nevadí.
Bavil mě Markův nadhled a sarkasmus, prostě jako z jiné planety.
A konec? Do poslední chvíle netušíte...
Jednoduše tahle kniha je jedna z nejlepších na Zemi i na Marsu. :)

10.03.2019 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Jedním slovem - magická. Tato kniha opravdu má v sobě neskutečné kouzlo, i když je tak maličká. Má rozhodně co nabídnout a potěší nejednu duši čtenářskou.
Příběh má přidanou hodnotu, je neotřelý a dojemný.
A podotýkám, že film jsem neviděla, takže můj názor je zcela neovlivněn.

07.03.2024 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Do této chvíle jsem se setkala, krom jiného, také s knihami vystihující druhou světovou válku. Toto byla má premiéra s "velkou válkou".
Po zádech se mi proháněl mráz, na struny mých emocí hrála ta drsná slova z knihy. Naturalistické popisy umírání se mi dlouho promítaly pod víčky.
Z počátku jsem byla trochu skeptik, neb převládal popis nad přímou řečí. Ale s přibývajícími stranami jsem se s knihou sžívala více a více.
Nemohu hodnotit jinak, než 5 hvězdami. Tomu já říkám světová literatura na úrovni!

10.10.2020 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Na první pohled nenápadná knížka s ještě nenápadnější obálkou.
Ovšem ten obsah, ten rozhodně nenápadný nebyl.
Příběh mě opravdu zaujal, a to nejen faktem, že španělský autor rozplétá příběh české dívky.
Mohu říci, že kniha byla kvalitně napsaná a také jedna z nejlepších, které jsem kdy četla na téma druhá světová válka.
Jednoznačně 5×hvězdička!

20.10.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Já nemám slov! Při dočítání se ze mě stala fontána emocí. Doteď mě z toho závěru, jenž mi vehnal slzy do očí, mrazí. Neustále se v duchu k této hře vracím a přemýšlím o ní.
Veliká poklona panu Čapkovi! Děkuji za toto dechberoucí dílo, na které nikdy nezapomenu!

03.05.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Musím říct, že kniha opravdu splnila svůj účel. Byla pro mě odpočinkem a zároveň i pobavením. Je napsána zajímavou formou, a nejvíce se mi líbila různá, originální přirovnání. ;) Hodně jsem se u ní nasmála a nemohu se dočkat, až si přečtu následující díly. :) Vřele doporučuji všem lidem, kteří chtějí na chvíli "vypnout" a užít si příběh aristokratky.

17.10.2018 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jedním slovem WOW! U Andyho Weira jsem zvyklá na vysokou úroveň, ale toto bylo ještě o dimenzi dál, a to doslova. Příběh byl tak originální a perfektně zpracovaný, že vám ani nevadí vysoká četnost fyzikálních vzorečků. Weir je skvělý vypravěč a ví, jak na své čtenáře. Já mu zkrátka fandím a těším se na další podobné dílo nabité fakty, vtipem a vypravěčským umem.
P. S. Doporučuji i nečetnářům sci-fi, poněvadž toto ani trochu neodpovídá konvencím klasické sci-fi, tohle má přidanou hodnotu!

16.03.2022 5 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Asi jsem se do Oněgina naivně zamilovala, tak jako se zamilovala Taťána... dílo, které mě naprosto dostalo do kolen! Nezbývá nic, než smeknout klobouk hodně hluboko před Puškinovým umem!

07.12.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Když jsem se dostala na konec tohoto příběhu, tak bylo ráno. Probouzející se obloha měla fialovou až trochu narůžovělou barvu. Klid...
Dostal se ke mně vskutku silný příběh malé sladké Liesel. Chuť mi však vždy upravila nějaká ta ironická poznámka vypravěčky. Ano donutilo mě to zamyslet se nad vším, co mám a v jakém blahobytu si žiji. Jedinečný román, moc se mi líbil styl psaní autora. Mám pouze jednu výtku - prostředek knihy byl velmi zdlouhavý a vůbec nemusel být tak obsáhlý, často se věci i opakovaly, ale odměnou pro mě byl závěr, ten se povedl!

15.02.2019 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Asi by bylo nejdříve vhodné uvést, že pokud lačníte po literatuře vysoké úrovně typu Dostojevskij, tak to se této knize vyhněte obloukem.
Já osobně jsem knihu brala jako odreagování a dobití pozitivní energie. Nečekala jsem nic velkolepého, takže jsem ani nemohla být zklamaná. Naopak mě tento díl potěšil v porovnání s těmi předchozími, kde už jsem i já byla na vážkách, zdali to není moc velký bizár.
Takže pokud opravdu hledáte jen "oddychovku", tak je volba jasná.

18.01.2023 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Dokonalou kořistí jsem stala sama! Autorka mě dokázala svým umem ulovit, takže rozhodně nemohu hodnotit jinak než 5 hvězdami. Výborný styl vypravování, gradace, vhodně použitá slova, nic navíc, žádné zbytečné popisy, i tak by se dala kniha vystihnout...
Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

20.05.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Asi se sama stanu bílou vránou mezi většinou komentářů...
Kniha se mi nelíbila, řeknu to narovinu. Již na první straně jsem byla znechucena z nespisovné češtiny, to podle nebylo relevantní.
Příběh byl silný, nicméně nic extra propracovaného, spíše na sílu psaný smutný příběh, který vás donutí se naštvat minimálně na jednu postavu.
Ale! Bylo to prostě povrchní...navíc jsem celou dobu měla pocit, jako bych už takový příběh někde slyšela. Možná to bude tím, že to bylo psáno podle známého vzorce, který obsahuje domácí násilí, osobní problémy, pubertu a následně řešení problémů ve škole.
Nemohu knihu doporučit. Dvě hvězdy za nápad a metaforu s vránami.

11.02.2021 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Po této geniální knize jsem sáhla zcela dobrovolně, žádná povinná četba. A musím říct, že jsem nešlápla vedle. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se do příběhu vžila, ale po pár stranách mě kniha pohltila.
Ještě teď ve mně doznívají všechna přikázání napsaná na stěně farmy...

06.03.2019 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

V průběhu četby jsem si několikrát sama sobě gratulovala, neb jsem si myslela, že jsem konečně přišla na to, kdo je vrahem. A přeci, jak jsem mýlila! :) Každou chvíli se objevovaly nové znepokojující okolnosti a tím pádem bylo zase všechno jinak! Celý příběh byl tak mistrovsky propracovaný a zamotaný, že mi zbývá udělat jediné, a to smeknout klobouk hodně hluboko před Agathou Christie a jejím umem.
Asi bych knihy typu "Orient- express" nemohla číst každý den, ale jednou za čas - proč ne?

29.01.2019 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Prosila bych o ukončení všech nominací na krále evropských detektivních thrillerů (s výjimkou severských detektivek, samozřejmě)... právě se totiž našel vhodný adept, který by mohl usednout na trůn vedle Agathy Christie. :)
Vážně, Robert Bryndza vykazuje až "vražedný" talent na psaní knih. Dívka v ledu mě pohltila a nepustila až do samého konce, kdy už jsem byla napnutá jako struna na dobře naladěných houslích. Ta atmosféra z knihy vás úplně stáhne, proto doporučuji přečíst originál v angličtině, který prostě neměl chybu.

10.04.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Až mi na konci slza ukápla, ten příběh byl tak srdceryvný, že se mi do něj opravdu navždy zaryl. Asi není potřeba komentovat více, je to literární skvost.

16.07.2023 5 z 5