vendy246 vendy246 komentáře u knih

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Četla jsem na základě hodnocení zde, ale jsem zklamaná. Musela jsem se do toho nutit, málem jsem knihu několikrát odložila. Celé mi to přišlo vyumělkované, nepravděpodobné. Je z toho až příliš cítit, že autor chtěl zakomponovat své myšlenky do příběhu. Malé dítě debatující o Bohu na každém kroku a mladý kluk, kterého to ze všeho nejvíc zajímá. Ty úvahy mohou být zajímavé, pro někoho možná objevné. Pro duchovně založeného člověka nic nového pod sluncem.

05.02.2019 2 z 5

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Krásná knížka, čte se jako pohádka. Obraz pracovitého muže, sedláka, člověka spjatého s přírodou. Den za dnem se dře a lopotí a přesto - a právě proto, je nejspokojenější ze všech. A nakonec i nejbohatším. Nesnaží se nad životem vyzrát, cesta je mu cílem. Věci mají cenu jen takovou, jakou jsou za ně lidé ochotni zaplatit, oproti tomu půda a úroda z ní vzešlá má pravou hodnotu.

"Roky že míjejí rychle? Ano, pro toho kdo je starý"
"V pustině s nedá žít samým besedováním. Radost není zábava"
"Dobré se na světě beze stop ztrácí, zlé naopak za sebou pokaždé vleče následky"

28.01.2019 5 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Čte se jedním dechem. Zajímavé, dobře napsané.

Postřehy:
-Chasidé byli proti vzniku Izraele
-od dětství se stále bavili jen o Talmudu, žili tím
-hned na začátku jsem se těžko orientovala ve hře baseballu, protože neznám pravidla. Později už o něm nebyla zmínka. Už nehráli? A kde se Danny naučil tak odpalovat a proč? Čekala jsem nějakou návaznost.
-obrovská zátěž z minulosti a nově hrůzy válečných událostí v Evropě
-příběh o dvou rodinách - ženy doma, chlapci od rána do večera ve škole, otcove rabíni. Čím se všichni živili? Navíc po odchodu z Evropy? Kde brali prostředky na podporu vzniku Izraele? Musím si ještě něco přečíst...

Citát:
Talmud říká, že člověk by měl pro sebe udělat dvě věci. Najít si učitele a vybrat si přítele.

21.01.2019 4 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Tolik osudů a myšlenek v necelých 400 stránkách! Každá vydá za pět. Snad ještě nikdy jsem nečetla tak hutný text. O vzdělaných a nevzdělaných lidech, o černých a bílých, o Vietnamu, zneužívání, boxu, školství, Clintonovi. O lidských touhách a smyslu bytí... Úžas nad autorovým potenciálem.

16.01.2019 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Knížka mne moc nebavila. Do čtení jsem se musela nutit i přesto, že obsahovala pro mne mnoho nových informací o mravencích i zajímavé myšlenky. Nekonečné bitvy mne ubíjely... Informace bych se raději dozvěděla z pár stránek vědecko-přírodopisného časopisu. Zklamání.
Včely od Laline Paullo jsou pecka.

03.01.2019 3 z 5

Pán much Pán much William Golding

Pěkně napsaná kniha, která se čte sama.
Tolik paralel s politickým světem!
Chlapci zvolený správný kluk Ralph se pokouší o demokratické uspořádání party. Neobstojí však proti agresivnímu egoistovi Jackovi a jeho znamenitě fungující diktatuře. Ralph se radí a nastoluje pravidla, která však nikdo nedodržuje. Nejen prckové chtějí jíst a spát pod přístřešky, ale když mají pracovat, jdou se raději koupat. Oproti tomu pod Jackovým vedením fungují všichni dokonale - ze strachu.
(Nejen) v přírodě silnější vyhrává, i když to není fér.

27.12.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Budhistický pohled na svět očima Její svátosti himalájské kočky.
Ze začátku trochu nuda, ale postupně, s přibývajícími zkušenostmi praktikujících, mě to začalo bavit. Hezký nápad, jak dostat do příběhu všudypřítomného vypravěče:)

Kéž jsou všechny bytosti šťastny!

20.12.2018 4 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Pět hvězd. Naprosto dokonalá knížka. Do detailu promyšlená. Ponor do mysli postav, které jsou zasaženy ranou osudu. Jak moc člověka poznamenají události, které nemůže ovlivnit? Niterný prožitek, tak opravdový, že jsem si až na konci uvědomila, že vlastně nikdo nebyl "normální" a "šťastný". Kolik takových lidí zanechalo každé spáchané zlo? A jsme my normální a šťastní? A jakou káru za sebou táhneme?

10.12.2018 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Zvláštní "pomalá" kniha. Dobře se čte, ačkoli se v ní moc neděje a to co se děje, je zmíněno spíš mimochodem. Nahlédnutí do života britského majordoma v 1. pol. 20 století, který řeší jen své povolání a důstojnost. Chová se jako robot, který si nic nemyslí, necítí a říká jen to, co se od něj očekává. Odvádí práci na 100% a provaří tím celý svůj život.

28.11.2018 3 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Pohled z nitra člověka, který je v každém příběhu v jiné mezní situaci. Pocity, vnímání, myšlenky a jistota, že jsi v tom definitivně sám.

21.11.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Obdivuji Kateřinu Tučkovou, za mě je to nejlepší současná česká spisovatelka. Nepřestává mě fascinovat svým talentem, inteligencí, vzděláním a odvahou se přes svůj nízký věk pustit do tak těžkých témat.
Dílo krásně napsané, zajímavé, hluboké a opravdové. Měla jsem pocit, že to autorka sama zažila, že to vypráví stará žena. Přečetla jsem za 4 dny.
Co říci k tématu. Nabízí se: zlo plodí zlo, zub za zub, pomsta je sladká, když se kácí les, létají třísky, účel světí prostředky, ale…
Neřešila bych jenom německou otázku. Poselstvím myslím je, že každé zlo a nespravedlivost, plodí zase jen zlo a nespravedlivost. Že nejhorší věci si dělají lidi navzájem. Oproti tomu s úrazem, nemocí, přírodní katastrofou se lze nějak vyrovnat.
Ti, kteří jsou zrovna „na vlně“ a okolnosti jim přejí, neberou ohledy, užívají si výhod, zneužívají situace a profitují. Na oběti nehledí.
Co kdybychom označili komunisty páskou, zabrali jim majetek a poslali je dělat do kravína? Kolikrát jsem slyšela - táta byl u komunistů, ale nikomu nic neudělal, nebo on byl ten hodnej (… ?) Vykládejte to někomu, komu vystěhovali rodiče a zabrali veškerý majetek. Komu rozkradli sousedi, co se dalo, zatímco byl v lágru a jeho žena zavřená a nadopovaná v blázinci. Těm lidem, jejichž rodiče se nedožili ani vlastních vnoučat a děti vychovali v takovém strachu, že pochopíte spisovatelčinu Gertu. A nakonec i Barboru.

16.11.2018 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Tak to byl pro mne dokonalý posun v čase, protože jsem také vyrůstala na vesnici. Zahrada, zahrádka, domácí zvířata a nikdy nekončící práce. Poměry mezi lidmi, kteří se znají odjakživa. Znali se už jejich předci a všichni o vás a vaší rodině všechno ví a často víc než vy sami...
Pouto k rodné hroudě - půdě a domu, které není jen vztahem k majetku, jak ho často vnímáme dnes, ale smysl života děděný po generace. Protože půda nás živí a každý člověk by měl mít své místo, někam patřit.
Kniha podněcuje k úvaze, do jaké míry jsou naše životy ovlivněny osudem a rozhodnutím druhých a do jaké míry vlastním konáním.
Hvězda dolů za "taneční zábavu", "vatovaný kabát", stáj pro krávy a pohrabáč. Chodili jsme na zábavy, nosili vaťáky a krávy jsou ve chlívě nebo v kravíně, kde se používá skopováč nebo skopáč (takové ty ohnuté vidle).

09.11.2018 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Pěkně napsaná kniha plná skvostných příměrů. Popisuje osud malé Čijo, pocházející z malé vesničky a chudé rybářské rodiny. Kruté dětství, vyčerpávající intriky a vypočítavost v době dospívání, pak válka a nakonec poznání, že přes všechny útrapy se hlavní hrdinka neměla nikdy zas tak úplně zle. Svědectví o Japonsku minulého století a popis života gejš o kterém jsem neměla ani ponětí.

05.11.2018 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Přečetla jsem za týden, úplně mě to pohltilo. Nestačila jsem se divit, žasnout a být ohromená. To autor chtěl... Hlava ani srdce nebere, proč lidé, jejichž náboženství je nosným pilířem křesťanství i islámu, museli po tisíce let tolik trpět. Byli nuceni opustit svou vlast, živořit všude možně po světě, trpět ústrky, bezpráví a vraždění. Ti co přežili pogromy a koncentráky se neměli kam vrátit, nikomu nechyběli a nikdo se jich nezastal. Neměli jak a za co se dostat do Palestiny a když už tam skoro byli, drželi je Britové v dalších táborech na Kypru. Nakonec je v zemi zaslíbené čekala jen poušť a nekončící boj s Araby, kteří měli zbraně a byli v obrovské přesile. To mohli zvládnout jen Bohem vyvolení...

25.10.2018 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Události popsané pohledem malého dítěte, kdyby mělo sdělovací schopnosti spisovatele. Krásná knížka o vztahu vnučky a babičky, dcery a matky, rozvedených rodičů a dítěte. O osudech lidí žijících v jednom domě. Dojatá k slzám, nejen proto, že jsem taky měla babičku...

17.10.2018 5 z 5

Stařík mě bavil moc. Analfabetka je tak plná vtipu, akce a politických souvislostí, že mě to unavovalo. Autora obdivuju, ale přečetla jsem jen silou vůle.

05.10.2018 3 z 5

Homo Faber Homo Faber Max Frisch

Kniha se mi četla dobře, líbilo se mi zachycení myšlenek strohými větami, tak jak člověka opravdu napadají. Samé myšlenky, až jsem měla pocit, že se kniha vleče, přitom se tam toho tolik událo. Anglické věty do textu přirozeně zapadaly. Silný příběh, který špatně začal a taky špatně skončil... Muž, který žil svou prací a vzpomínal na první lásku, v 50 potkal druhou.

25.09.2018 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Čirá hrůza. Vzpomínky na cokoli pěkného nemají cenu, stejně jako peníze nebo zlato. Zásoby jsou snězeny, zvířata taky. Přes šílené klimatické podmínky jsou si lidé největší hrozbou. Jsou vrahy nebo potravou. Opravdu se, kdyby bylo nejhůř, sežerem navzájem? Jak moc je lidskost závislá na blahobytu?

Žádná kniha mě nezasáhla jako tato. Přesto nevím, zda by nebylo lepší ji nikdy nečít. Nezbavím se toho.

20.09.2018 5 z 5

Konec světa, tak jak ho známe Konec světa, tak jak ho známe Erlend Loe

Kniha opět dost ujetá na to, aby mne bavila číst. Plno myšlenek, názorů a pocitů, tak jak člověka přepadají. Myslím, že o děj knihy ani tak nejde. Super styl psaní a zajisté nejeden překladatelský oříšek.
"Egil Hegel ... nepřiměřeně veselý. Jako pes."
"Jestliže se člověk vystříhá alkoholu a pije pouze mléko, mají čas a kreativita dveře dokořán"

19.09.2018 5 z 5

Kniha duchů Kniha duchů Allan Kardec

Tato kniha mi kdysi nejspíš zachránila život. Nedám na ni dopustit. Otázky, které si klademe někdy všichni a odpovědi, které dávají životu smysl.

17.09.2018 5 z 5