vendy246 vendy246 komentáře u knih

Putování – Dějiny Židů Putování – Dějiny Židů Chaim Potok

Přečetla jsem za 10 dní, tak to bylo zajímavé a čtivé. Čtyři tisíce let židovských dějin. Všichni vládcové, všechny ty říše se kterými měli Židé co do činění... Babylonie, Asýrie, Egypt, Řecko, Řím, Španělsko, Německo, Polsko... Čekala jsem, že velká část knihy bude o postoji Židů k Ježíšovi a o vyrovnávání se s holocaustem, ale tyto dvě události byly k mému překvapení v podstatě jen zmíněné. Nesmírně zajímavě sepsaný dějepis.
"Kdo byl král? Kdo nebyl král?"

11.11.2019 5 z 5

Třikrát život a skutky soudce Ti Třikrát život a skutky soudce Ti Robert van Gulik

Vůbec mě to nebavilo. Pletli se mi lidi a bylo mi to nějak celé jedno. Četla jsem a najednou se přistihnu, že myslím úplně na něco jiného. Utrápila jsem to do konce první knihy. Za mne taková vyprávěnka až budu v důchodu.

25.10.2019 2 z 5

Otrok Otrok Isaac Bashevis Singer

Pět hvězdiček. Autor je pro mne zcela novým objevem, jsem nadšená. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Nádherně napsané, oduševnělé, hluboké a poučné. Strhující příběh židovského otroka mezi chudými křesťany žijícími v horách. Střet dvou náboženství a vše prostupujících tradice a pohanské zvyky.

17.10.2019 5 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Poměrně tenká kniha dialogů mezi dvěma manželskými páry během jedné noci. Čte se dobře, ale dobře z toho člověku není. Cynismus, urážky, rýpání, pocit nenaplnění... A příčina? Mimo jiné skutečné důvody, ze kterých si bereme své manžely a manželky. Přiznejme si to.

17.10.2019 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tak to bylo nádherné čtení. Poetický příběh o tom, že jediné na čem záleží je láska a to, čemu člověk v životě věří.

Laura a její tygři:)

08.10.2019 5 z 5

Tiché dny v Mixing Part Tiché dny v Mixing Part Erlend Loe

Přečteno za dva dny. Minimalistické a opět geniálně výstižné. Vnitřní svět muže, ať už říká, že myslí na cokoli + vtipné nekorektní narážky na Německo. Přirozená kombinace s angličtinou a němčina, němčina, němčina:)

02.10.2019 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Kniha překvapivých příběhů. České reálie, různé prostředí a různé charaktery. Povídky pěkně vystavěné, aktuální, s přesahem. Četla jsem v lázních a bavilo mě to.

23.09.2019 4 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Pěkná, čtivá a zajímavá. Mnoho ukázek toho, jak se ptát, aby si člověk sám odpověděl. Kniha o tom, jak naše myšlenky předurčují náš život, zejména ty škodlivé.

09.09.2019 5 z 5

Hlava 22 Hlava 22 Joseph Heller

Prvními 150 stranami jsem se musela prokousat, ale pak! Naprosto dokonalé dílo. Pro mne ani ne tak o válce jako o lidské společnosti vůbec. Jak zbytečně vynakládáme úsilí, energii a kapitál, aby to někdo jiný, zcela bez uzardění, mařil - kvůli vlastnímu zisku, povýšení, uspokojení nebo hlouposti... Mistrný popis toho, jak se věci vyvíjí jinak, než by se dalo logicky očekávat. Jaký klíč k pochopení mj. politických počinů v naší zemi a třeba i k poměrům v práci. Chtěla jsem uzavřít smajlíkem, ale nemohu.

19.08.2019 5 z 5

Láska a její kat Láska a její kat Irvin D. Yalom

Zajímavé a čtivé. Yalom jde cestou života se svými pacienty a řeší stejné otázky jako oni a my všichni. S tím rozdílem, že on o nich ví. Koho by to nebavilo číst?

" ... to co jim připadalo jako bezpráví, je ve skutečnosti vesmírná lhostejnost"

"Nikdy nikomu nic neberte, pokud mu nemůžete nabídnout nic lepšího"

29.07.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Asi chápu, co se na této knize lidem tak líbí a oceňuji jazyk, formu a nápad, ale... vůbec mě to nebavilo. Musela jsem se nutit knihu dočíst, udržet pozornost. Možná k vodě místo časáku. Možná jindy.

10.07.2019 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

První knížka od Jo Nesbo, kterou jsem četla. Milé překvapení. Mimo zabijáků jsou tam i myšlenky. Přečetla jsem za tři dny. Přesně typ knížek, které mě baví a to se detektivkám vyhýbám - což je také důvod, proč jsem doteď nečetla ani jednoho Nesboa.

"... pochopil, že na trhu provozovaném šarlatány, idioty a amatéry, se může i sama průměrnost chopit žezla"

08.07.2019 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Tak to byla nejlepší knížka, kterou jsem v poslední době četla. Skvělá. A perfektní, nadčasový překlad.

17.06.2019 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Osudy polských Židů vylíčené jen tak mimochodem. Tak jako se v životě dozvídáme zásadní věci mezi řádky. A přitom myslím šlo knize především o to - ukázat jak holokaust poznamenal životy těch, co ho zažili, ale i jejich potomků. Nenásilně, zajímavě napsáno - pokud bych ovšem nedávno nečetla Příšerně nahlas a neuvěřitelně blízko od Jonathana Safrona Foera a nepřišlo mi to jako přes kopírák. Stylem, pocity, postavami. Možná měli manželé vydat svoje knihy jako dvojice.

12.06.2019 3 z 5

Vidím širou a krásnou zemi Vidím širou a krásnou zemi Guðmundur Kamban (p)

Přečetla jsem až napodruhé, musela jsem se trochu kousnout. Mnoho postav má podobná jména - Thurid, Thornbjorn, Thorfin, Bjorn, Thoharin, Thorhilda, Thorhall, Thorgunna, Thormod, Thorvard a to pro mě bylo peklo. Erik Rudovous se tam spíš vyskytl, něž že by to bylo o něm. Přestože kniha popisuje osídlování a objevování nových kontinentů, zaoceánské plavby a tvrdý život v Grónsku, je nezáživná, bez tahu na branku. Nepřispěje zřejmě ani zastaralý překlad, který mi jinde nevadí.
Přečetla jsem z úcty k autorovi, v jeho době to bylo jistě zajímavé dílo. Kniha je na poctivém papíru, s krásnou obálkou Jindřicha Štýrského. Film by to byl taky pěkný.

06.05.2019 3 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Pěkně napsaná kniha o lidech z různých zemí, sociálních vrstev a prostředí, jejichž osudy se vzájemně prolínají. Román jak má být. Při čtení si uvědomíte, kolik velkých změn přinesl začátek minulého století. Jak žili horníci a jak aristokraté. Jak se vedla zákopová válka. Jaké to bylo být svobodnou matkou, Britem, Němcem, Američanem, Rusem. Proč se dostali bolševici k moci. Kniha je od začátku do konce o politice, což je velmi poučné a díky tomu drží tak rozsáhlé dílo pohromadě, ale ke konci už jsem se těšila, až to dočtu. 750str/3 týdny
"Měl srdce lva a mozek ovce"

29.03.2019 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Čtení Zelené míle jsem odkládala, bála jsem se ji číst, a pak jsem ji přečetla za čtyři dny. Perfektně napsaná kniha. Měla jsem pocit, že ji jen otevřu a už slyším vyprávět Paula Edgecomba. Popis charakterů, pocitů, situací, otázky ohledně stáří, dobra a zla, smyslu života a věcí, které nás přesahují... Úplně mě to dostalo, dokonalé dílo.
"Byl jako špetka arzenu přisypaná do svatebního dortu... Byl neštěstí na čekané"
"... vzpomínky jsou příšerné, ale cítím, jak mi ostří mysl a vědomí stejně jak nůž ostří tužku, a ta bolest za to stojí"
"někdy mám pocit, že jsem zestárl jakoby za svými zády"

05.03.2019 5 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Země žen, je celkem do detailu propracovaná fikce a je z ní cítit doba, kdy vznikla. Autor nemusel chodit pro inspiraci daleko. Zároveň je div, že kniha vyšla dva roky před revolucí. Oceňuji popis nástupu totalitního zřízení, kdy už to jede samospádem a každý, kdo si jen trochu může čímkoli pomoct, tu hrůzu ještě prohlubuje. Pěkný a nadčasový popis světa žen a mužů. Trochu mi vadila absence "byl, je, byli, jsou". Na každé stránce aspoň 1x něco jako "Nejhezčí, protože jeho", ale to je holt Páral...

"Nevečeřel: po čtyřicítce je to daleko nejlepší způsob večeření"

"Pane Bože, za co a proč?... Já ti ani sám nevim, člověče, ale ty mě prostě ňák se*eš"

28.02.2019 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Četlo se to dobře, skvělý koncept a to je tak vše. Jestli autor vymýšlel knihu deset let, tak tomu měl dát ještě dalších deset. Je mi líto, pro mě to byla ztráta času.

20.02.2019 2 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Bezvadná do posledního detailu, mohu-li (svým omezeným:) intelektem posoudit. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla a ke které jsem se po 20-ti letech vrátila. Dojemný příběh, sonda do lidské duše. Nahlédnutí do pocitů mentálně omezeného Charlieho, do hlavy Charlieho coby genia i do hlav lidí, kteří byli více či měně konfrontováni s oběma póly lidského potenciálu. Uvědomění si, že se nás to v podstatě věkem týká všech. První symptomy opotřebování - citová nestabilita a zapomnětlivost...

Obal knihy naprosto matoucí, nové vydání je moc pěkné.

12.02.2019 5 z 5