Země žen přehled

Země žen https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33258/bmid_zeme-zen-3On-33258.jpg 4 278 278

Kniha českého spisovatele Vladimíra Párala Země žen vychází v roce 1987. V kostce řečeno se jedná o antiutopistický román, který zachycuje mechanismus a rozpad nepřirozeného sociálního systému, kde jsou muži drženi v převýchovných táborech a za pomoci represivních prostředků policejního státu od základů tvrdě vedeni k lásce k domácím pracím a k úctě k ženám, kterým mají oddaně sloužit.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Země žen. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (42)

VeruRomanská
30.10.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprostá pecka. Za mě by se mělo Orwellovo 1984 v povinné četbě nahradit Zemí žen. Protože tato kniha je mnohem propracovanější a zábavnější. Absolutně smekám a tleskám tomuto námětu a to antiutopii ani sci-fi moc nemusím.

Zelený_Drak
20.10.2023 2 z 5

(SPOILER) Z této knihy jsem měla trochu obavy. S knihami uvedenými v podobných srovnávat nemohu, protože jsem je nečetla. Se sci-fi z 80. let mám zkušenosti spíše negativní. Téma svádí k tomu to pokazit. Narodila jsem se až po revoluci, takže ani ty paralely a jiné umělecké záměry nejspíš nezachytím všechny. Obálky od V. Hlavatého se mi nelíbí. A ještě ke všemu je to od českého autora, který dosud žije. Jestli ve svých 91 letech zvládá tyhlety internety, dost možná si komentář i přečte. No nechtělo se mi do toho.

Tak nejprve pozitiva:
1. Autorův styl není vůbec špatný, není to k nečtení, jak tomu bylo s většinou sovětské sci-fi a mnohou západní též. Není to žádné Tajemství transpluta nebo Oceánem světelných let, ani Tanečnice z Atlantidy nebo Sos Provaz. Dá se to číst!
2. Velmi mě potěšilo, že ke konci knihy se řeší, že žádní mimozemšťané nejspíš nikdy nebyli a celé si to na sebe uchystali muži sami. To vysvětluje, proč je to i s muži někde v rezervaci stále "mužský svět".
3. Dost mě bavil Maximus. Jen tuhle knihu nedávejte číst žádným americkým velikánům virtuálního světa nebo do 5 let někdo přijde s betaverzí. Jen v tom bude víc reklam a mikroplateb.
4. Pokud předpokládáme, že autor nechtěl generalizovat a ukázal prostě v maloměstském prostředí jen několik postav, které se mu zrovna hodily, tak ani nejde říct, že by se takový nebo onaký člověk nenašel.
5. Je to celkem syrové. Pan Páral se s tím moc nepáral.

A teď negativa:
1. Já opravdu nesnáším, když se o dospělých ženách píše jako o dívkách (ale i o dospělých mužích jako o chlapcích). Nevadí mi občasný obrat typu "byl to vlastně ještě spíš chlapec". Ještě dejme tomu, když se píše o první lásce a referuje se o čerstvě dospělých partnerech jako o "chlapci a dívce". Ale to vytrvalé označování dospělých lidí "chlapec" a "dívka" se mi příčí. A ono jim je 18, 19, ne-li 20 a více let. To dřív znamenalo svobodné? A jen tak přibližně do 30? Nebo i sezdané pod 30? Úplně vidím, jak někomu říkám: "No moje babička, když měla první dítě, to byla ještě dívka, to jí bylo jen něco mezi 18 a 20. Ale samozřejmě vdaná dívka, to se tak tehdy slušelo. Než dosáhla věku ženy už měla několik dětí školního věku." Nevím, zda je to jen posun v jazyce nebo i v myšlení, ale kdekoliv na to narazím, tak mě to irituje.
2. Zuzana by byla uvěřitelnější, kdyby její otec nebyl v převýchovném táboře, ale pod drnem. Pak by to mohla být hrůzu nahánějící majorka Premingerová. Také se mi nezdá, že by tato zářná ukázka sil OP měla bydlet se svou zpátečnickou matkou a snažit se s ní aspoň trochu vycházet. V 19 letech, ve věku, kdy by mohla mít dvě děti, se chová a myslí jako natvrdlá puberťačka, nikterak radikální. Vlastně opravdu připomíná spíš nezdárného syna v mamahotelu než mladou budovatelku OP. Celá ta rodina mě iritovala a taky se k ní vztahovala nejnechutnější věta v celé knize. Doufám, že tohle úchylné chování není a nikdy nebyla norma nikde a pro nikoho.
3. Vztahy mezi lidmi obecně působí odlidštěně, ať už před OP nebo po. Už na mě ze starších knih jde kolikrát pocit, že ve 20. století byli všichni vadní. Ale nedávno jsem třeba četla Noční rozhovor od Mňačka a ten udělal lepší dojem.

Bavilo mě to, otevřený konec mi nevadil, ale zároveň jsem z toho zůstala jaksi rozpačitá a nevím, zda si knihu chci nechat nebo ne. Ono u těch knih, které jsou hodně o mezilidských vztazích (ale nejen u nich, podobný problém mám i u starších detektivek), vždy hrozí, že po 35 letech už na čtenáře z jiné doby budou působit divně. Postavy, jakkoliv realisticky vyvedené, mohou pak působit i takto: "Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček. Akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva Blbečci vedle sebe."


Sitting-Bull
13.05.2023 1 z 5

Tak po dlouhé době odkládám nedočtenou knihu...
Dlouho jsem s tím bojovala, nerada nechávám knihy nedočtené a tato kniha je často velmi vyzdvihována... Ale pokud jsem byla za dva týdny schopna přečíst pouze čtvrtinu a ze zoufalství knihu prokládám kdečím, je asi něco špatně.
Líbl se mi nápad rozdělení společnosti na mužskou a ženskou část, ale tím to "líbilo se mi" asi končí. K tomu "nelíbilo se mi" mě napadá mě pár jednotlivostí, které samy by k odložení nevedly, ale spojení všech těch drobností v jedno dílo už ano.
1) Páral vytvořil svět. Rozdělený svět. Prý mužský a ženský. No, podle mého názoru vytvořil svět mužský a svět "mužských v sukni". IMHO je Páralova přestava fungování ženské společnosti a ženského myšlení naprosto scestná (jasně, stále jde o chlapa a vcítění se do druhého pohlaví je obtížné a mě z fleku nenapadá žádný autor, kterému by se to bezezbytku povedlo; jo, možná Stanislavu Rudolfovi, hodnotím-li ho svýma pubescentníma očima z doby před 30 lety, hahaha). Prostě do sukní oblékl chlapy, jejichž chování a myšlení možná rozumí.
2) Charaktery postav mi taky vůbec nesedly. Věc, která není podmínkou, aby se mi kniha líbila, ale která pomůže. V této knize plné různých charakterů nedovedu pocítit sympatie vůbec k nikomu. Možná bych se k tomu dostala později, než ve čtvrtině knihy, kdy by se najednou zázračně nějaký sympaťák objevil. Nicméně napadá mě spousta knih, které jsem přečetla, ač plné nesympatických postav, jejichž chování jsem nerozuměla a které mě dokázaly vtáhnout do knihy (Houbařka od Hanišové, Merleho Smrt je mým řemeslem, Mňačkovo Jak chutná moc a spousta dalších).
3) A co mě štvalo po stránce stylistické, to byly jeho věty s vynechanými slovesy (a jiné poetismy), která vkládal do zrovna svižně plynoucího děje, takže o to člověk vždy zaškobrtl... Ty věty se mi vlastně líbily, jen ale samy o sobě. Prostě mi nesedly uprostřed odstavce se svižným tempem popisu např. PV. Mám ráda hraní se slovy, mám ráda poeticky psaný text, ale asi bych jej zvolila pro jiný typ příběhu - Jaromír Tomeček nebo Michal Ajvaz jsou v tomto kouzelníci a mistři. Páralův styl na mě působí ropzporuplně - líbí se mi to, jak vyzní větak takhle napsaná, když ji nechám doznít. Jenže Páral nedává v dalsím textu čas, aby ta poetika vyzněla, takže mě ta krása jazyka vlastně štvala a to je velká škoda.
4) Zároveň je kniha plná nudných pasáží, které by zasloužily proškrtat a celkově je tedy příběh takový spíše nudný.
5) Snažila jsem se na knihu nahlížet jako na politickou paralelu a ač s předešlým režimem mám zkušenosti, tohle bylo prostě přitažené za vlasy ve všech směrech... Takže ani z tohoto pohledu mi to nesedlo.
To je asi to, co dokážu tak nějak pojmenovat. Možná se ke knize časem vrátím, přeci jen mě zajímá co měl být MAXIMUS, přeci jen mě zajímá, jak to dopadne se všemi těmi nesympatickými postavami, ale v současné chvíli asi ne tolik, abych se masochisticky týrala čtením dál. Takže od knihy si návám dloooouhou přestávku a nechávám otevřené, kdy a zda vůbec, si mě znovu najde.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Země žen v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených427x
ve Čtenářské výzvě41x
v Doporučených22x
v Knihotéce172x
v Chystám se číst77x
v Chci si koupit11x
v dalších seznamech5x