včelařka včelařka komentáře u knih

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Na začátek přiznání ... nemám moc ráda psy. Ale po přečtení, resp. po poslechu jsem měla chuť ihned zajet do nejbližšího útulku.
Čisté emoce. Čisté pravdy. Čistá láska.
Díky.

08.11.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Skoro mám pocit, že by bylo lepší, kdyby tahle kniha ani nebyla napsána...
Skoro to vypadá, jako by si to hlavní hrdina navzdory hrůze, která se tam děla, užíval...
Ale kdo jsem, abych soudila?
Nicméně, knih, které považuji za mnohem mnohem lepší a pravdivější, je více, například Utekl jsem z Osvětimi.

09.09.2019 2 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Přestože kniha byla napsáno v roce 1960 a pojednává o 30tých letech v USA, je právě nyní maximálně aktuální.
A navíc je pro mě postava otce Atika obrazem ideálního rodiče.
Doporučuji všem.

29.06.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Doporučuji představení v Národním divadle v Praze.

14.11.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Všechna hrůza, kterou nacismus přinesl, vtěstnaná do jedné knihy.

15.07.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět nezklamala.
Krásně psané, příběh, který se může stát každému z nás.
Díky.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nejsem častý čtenář fantasy, a tak nemůžu moc srovnávat v rámci žánru.
Oceňuji základní sociální a geografické rozdělení světa po válce, prvek sklenitu a lutominu, okolo kterých se celý tento svět točí, byť ani jedno není zcela originální.
Co mi ale na této pohádce dost vadilo, bylo (kromě jednoduchého jazyka) dost těžko uvěřitelné, nekonzistentní a nelogické chování postav. A možná ještě víc mě otravovaly dlouhé, opakující se zbytečné popisy a úvahy hlavní hrdinky. Navíc se toho zas tak moc nedělo.
Takže další díly číst už nebudu.

13.05.2023 2 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Dost jiná kniha, než ty dobrodružné. Docela útlá. Nutí k zamyšlení.
Za mě jedna z nejlepších knih o síle ducha. Vracím se k ní.

13.07.2022 5 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Dál a dál se ve mně prohlubuje úžas, úcta a pokora k přírodě. Díky za tuto knihu... rozdávám jako dárek všem "majitelům" lesa, které znám.

12.10.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Toto je moje celoživotní láska.
To, jak autor vystavěl celou civilizaci a její komplexní fungování, je něco unikátního... z pohledu čtenáře, který se baví, ale i z pohledu sociologa, který žasne. Proto miluju sci-fi. Popisuje světy a společnosti, které nejsou, ale mohly by být.

12.10.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Toto je moje srdcová záležitost! Příběh muže, který změní krajinu a tím osudy lidí.
Často si díky tomuto příběhu připomínám, že i jednotlivec může pomocí malých činů dosáhnout velkých věcí.

24.01.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Nemůžu si pomoct, ale mně to přišlo fakt blbé.

09.09.2019 1 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Opět skvělá kniha o úseku historie. Tentokrát Španělsko pod vládou Franca. ... Před některými hrůzami, křivdami a zločiny je snazší zavřít oči, nechtět vidět a vědět, vyhlásit amnestii. Ale je to správné?

24.01.2023 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Alternativy příběhu, alternativy pravdy...

09.08.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Klasika. Povinná četba. :-)

09.09.2019 5 z 5

Přála bych si, aby to byl bulvární horor... ale bohužel není. A i kdyby tato kniha byla vymyšlená, jak píší někteří v komentářích, obchod s lidmi a sexuální zneužívání i dětí je realita.
Většina násilí je páchána nebo umožňována v rodinách! Ať se nám to líbí nebo ne, to je fakt. Pokud budeme o existenci zla pochybovat, neuvidíme ho a necháváme mu tak prostor. Malé světlo na konci tunelu vidím v tom, že toto téma přestává být tabu a dostává se do veřejného prostoru.
Jsem proto ráda za tuto knihu na pomezí beletrie, psychologické příručky a kriminálního žánru. Nečte se to snadno... Někteří lidé si to museli prožít (a někteří stále prožívají), tak my, kterých se tento osud naštěstí netýká, bychom měli být schopni o tom alespoň číst a vzít to na vědomí.

23.08.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Brilantně zpracovaná historická fakta do velmi čtivé beletrie.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Nečtu stejnou knihu dvakrát. Tato trilogie v pěti částech je vzácná výjimka. Právě jsem ji dočetla už po páté, ne-li po šesté. A stále je skvělá.
Klasika, která pobaví i nefanoušky sci-fi.

04.06.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha a autorka, které mě opravdu překvapily a oslovily. Jednoduché, velmi poutavé vyprávění silného příběhu.

22.07.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi doporučuji i představení od 3D Company v Žižkovském divadle.

05.02.2023 5 z 5