uzivatel6305 uzivatel6305 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Tak lidičky, tohle je tedy něco! Nebyla jsem 14 dní schopná začít novou knížku, protože mi vše najednou přišlo nějak plytké. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a dozvěděla se spoustu informací o Tomáši Baťovi a jeho géniu, další podrobnosti o STB a jejích nechutných praktikách a lidech, kteří se k tomu propůjčovali a dokázali dělat neskutečné zrůdnosti a to bez jakýchkoliv výčitek svědomí a bohužel i bez vážnějšího potrestání. Pan Hynek Čapka mě opravdu nadchnul a těším se moc na jeho další dílo. Česko potřebuje tyto autory. Moc doporučuji.

22.09.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Geniální dílo. Četla jsem asi třikrát, viděla ten starý film a tentokrát poslechla audioknihu a opět jsem to prožívala, smála se, byla naštvaná a brečela jako želva. Je dobře, že se jedná o povinnou četbu, tohle by měl vědět každý. Tisíce a miliony zasažených, trpících, postižených a zabitých lidí jsou jen čísla, ale tento osobní příběh vede k opravdovému vcítění a zamyšlení. Prostě Eriček! Moooooooc doporučuji všem.

22.02.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

A tohle je prvotina? Klobouk dolů! Za to dávám 5 hvězd. Od začátku velmi čtivá kniha, historie vcelku neznámá, krásně vystižené postavy, ale snad nejvíc mě zaujal popis obou zemí. Úplně vidím tu módu té doby, poloprázdné obchody, Tuzex, to počasí, sídliště, ale na konci to Řecko! Hned jsem dostala chuť se tam opět zajet podívat. Příběh je opravdu obsáhlý, doba perfektně vystižená a stejně tak charakter obou národů. Poslouchala jsem výborně načtenou audioknihu a vím, že se do ní pustím znovu. Neváhejte ani vy.

30.05.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krása a pohlazení. Díky výzvě jsem se opět dostala k této nádherné knížce, nevím už po kolikáté, ale vždycky mě dostane. Nevím, jestli je to knížka úplně pro děti, je tam tolik úžasných myšlenek a fantazie, a člověku před očima běží film o tom malém blonďatém chlapečkovi. Příběh je neustále moderní, nadčasový, až je neuvěřitelné, že byl vydán před 80 lety.

Tentokrát jsem si poslechla v podání nenapodobitelného pana Viktora Preisse a myslím, že ten tomu dodal ještě větší hloubku a poetiku. Vím, že budu poslouchat zas. Vy také?

30.11.2023

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) No teda! To bylo ponuré od začátku do konce. Jako všechny knihy paní Mornštajnové i tato je velmi čtivá a člověk nemá chuť ji odložit, ale pořád jsem čekala alespoň kapičku naděje nebo zvratu, špetinku hrdinství nebo spravedlnosti, ale tohle je opravdu moc. Tolik beznaděje, krutosti a nevyřčených slov jsem snad ještě nikdy v jedné knize nečetla. Výborně napsané, ale jednou stačilo. Mé doporučení: hlavně to nečtěte, až na vás půjde podzimní nebo jakákoliv deprese!

20.10.2023 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krásně napsaná, velmi čtivá, ale neskutečně smutná knížka. Hrozná je ta bezmoc dítěte a přímo odporné chování a nepochopení obou rodičů, i starší sestry. Příběh rozesmutní, rozčílí a donutí vás přemýšlet. Jen kdyby bylo možné i pomoci. Jděte do ní!

17.02.2022 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Lidičky, tak už mám jednu z nejkrásnějších knížek tohoto roku za sebou. Vybrala jsem si ji už před delší dobou a konečně jsem se rozhodla ji poslechnout jako audioknihu. Vůbec nejsem milovník Sci-fi, tak jsem si říkala, že to asi dlouho nevydržím, ale již po 15 minutách mě to naprosto chytlo a nepustilo až do konce. Naopak, snažila jsem se poslouchat co nejdéle.

Je tu tolik hlubokých myšlenek, citů, pravdy, a bohužel vcelku uvěřitelná vize budoucnosti (nechci být negativní, ale jsem učitelka na střední škole a vidím ty změny v chování, ve znalostech, v zájmech každým rokem víc a víc). Miluju Orwellův dystopický román 1984 a chvílemi mi Zpěv drozda tento příběh velice připomínal.

Velký Bratr, jakoby stál opět v pozadí. Totalitní režim zase v úplně jiné podobě, vyhlazování lidstva zcela jinou formou, pravidla postavená na hlavu, smutek, zoufalství, ale i naděje, víra a láska a navíc i tak potřebný zdravý selský rozum.

Styl pana Tevise je úžasný stejně jako jeho fantazie. Audiokniha je namluvená třemi interprety a jeden je lepší jak druhý. Zkrátka, pokud si chcete přečíst/poslechnout kvalitu a něco chytrého, tak určitě nebudete zklamáni. Doporučuji z celého srdce. (Tak trochu povinná literatura.)

02.02.2024 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tato knížka nastartovala mojí celoživotní lásku k autorovi před neskutečně dlouhou dobou a díky audioknihám se ke všem dostávám znovu. Není to taková síla jako Západní fronta, Tři kamarádi, nebo Jiskra života, ale je to stále velmi silný příběh lásky, přátelství, života a smrti. Jako obvykle nechybí ohromné množství hlubokého citu a povrchnosti, množství originálních postav, myšlenek, ale i zvratů. Krásná knížka. Doporučuji.

25.06.2023 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

To je ovšem kniha! Myslím, že jedna z NEJ, každopádně taková, kterou nemůžete přečíst jen jednou. Je tam toho tolik. Na začátku máte pusu od ucha k uchu a na konci kapesník v ruce. Typický Eriček: spousta citů, myšlenek, nálad, srandy a zážitků, a to vše v příběhu překrásného opravdového přátelství a hluboké lásky. Tato kniha se musí dotknout každé duše. Četla jsem 3x a nyní poslouchala jako audioknihu a jsem opět nadšena. Asi budu znít trochu maniakálně, ale vím, že si jí dám znovu. A vy snad taky, nebo ne?

07.04.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Několikrát jsem se pokoušela knihu číst, ale vůbec mi to nešlo, zabalila jsem to hned na začátku. Protože jsem ale pořád četla samé nadšené komentáře, řekla jsem si, že alespoň zkusím audioverzi, a nemohla jsem se odtrhnout. Jsou tam sem tam velmi popisné pasáže, které mi nepřijdou až tak záživné, ale celkový příběh mě opravdu nadchl. Díky přednesu paní Čtvrtecké jsme musela v podstatě pořád poslouchat. Příběh Kyi je velmi silný, mnohdy překvapivý. Popis osob je skvělý, u každého je vcelku hned jasné, jaký je. Jsou zde hlupáci, smetánka, předpojatost, povrchnost, rasismus (ještě v 70. letech 20. století), a na druhou stranu dobrota, klid, přátelství, hloubka citů a lidské osobnosti, stejně jako spravedlnost, ale hlavně čistá příroda v každém momentu. Tolik informací o přírodě, hmyzu a ptácích, jsem opravdu nečekala. Příběh je originální, citlivý a krásný. Moc doporučuji, obzvláště milovníkům americké literatury a přírody.

28.10.2022 5 z 5

Já tuhle knížku prostě miluju. Pan Jonasson dokáže popsat minulé století s obrovskou nadsázkou a jeho typickým ironicko-sarkastickým humorem, zná perfektně 20. století a díky postavě stoletého Alana proplétá celou historii a vypichuje veškeré paradoxy doby. Obě linie vyprávění mají své kouzlo a srandu a proto se ke knížce neustále vracím, tentokrát už asi po páté ve formě audioknihy, nepřekonatelně načtené panem Stránským. Doporučuji všem a jdu na Analfabetku. :)

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Pan Carter by si laskavě měl uvědomit, že jsou i jiné věci než čtení a čtení a čtení jeho knih, třeba domácí práce! Ale to se prostě nedá odložit. Zase bomba a ke všemu ten konec, aby hned člověk sahal po další! Jděte do toho!

16.03.2022 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Právě jsem doposlouchala jako audioknihu čtenou úžasnou Vandou Hybnerovou a jsem z toho naprosto vyřízená. Knih o zrůdnostech a zrůdách komunismu je spousta, všechny jsou děsivé, ale toto je opravdu moc.

Tušila jsem něco málo i o ženách a dětech, ale tyto podrobnosti by člověk nevymyslel ani v nejhorších představách! Nejhorší snad je, že se to dělo u nás v Praze na Pankráci a dělali to naši našim a v mnohém překonali Němce, kteří tam řádili před nimi. Smutná je i ta skutečnost, že nikdo nebyl řádně potrestán, a za další, spousta lidí ani netuší, že rodina, která je vychovala ani není jejich. Objevuje se i Zdena Mašínová, jejíž maminka skončila právě tam.

O tomhle by měl vědět každý. Měla by to být povinná literatura. Mělo by to být v televizi v hlavním vysílacím čase. A hlavně komunisti už by měli konečně pochopit, že tu už dávno nemají co dělat!

Kniha je opravdu hluboká, krásně napsaná, snad ani slovíčko není navíc. Pro mě je toto kniha roku. Doporučuji!

04.12.2023 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Tak to bylo pušušňáníčko! Krásný příběh, velice čtivě napsaný, spousta pravd, skvěle propracované charaktery, až jakoby psychologický vhled do každého z postav. Člověk přesně ví kdo je kdo a co od něj očekávat, tedy až na ten konec. Velmi promyšlené a opravdu nadčasové dílo, kde vše probíhá logicky, jako ve skutečnosti. Poslouchala jsem audioknihu, která je pojatá spíše jako rozhlasová hra a řekla bych, že patří k těm nejpovedenějším. Geniální autor. Velice doporučuji.

08.10.2022 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Opět další návyková série! Druhý díl je opravdu ještě lepší než ten první. Perfektně načtená audiokniha. Propletený děj, sympaťáci a gauneři, úžasně popsané a zapamatovatelné postavy a hlavně napětí od začátku do konce. Vztah mezi hlavními hrdiny se krásně rozjíždí, což dodává napětí i z jiné strany. Nechybí humor, smutek a spousta odborných informací. A ke všemu to skotské prostředí! Honem jděte do toho!

27.03.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Já nevím, umí Lisa Reganová napsat něco nudného? Opět pecka, opět napětí, opět motanice, ukrutné osudy, historie hlavní hrdinky, ani chvíle nudy, jen samé napětí. Co si tedy, kurnik, od detektivky přát? Senzace. Audiokniha a Vanda Hybnerová = bomba!

24.08.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Velmi zvláštní kniha. Asi jsem divná, ale na začátku mi přišla dokonce humorná, ten Řehořův postoj ke své proměně. Ale po chvíli, s chováním ostatních a jeho skromné povaze se dílo stává velmi ponurým. Myslím, že kniha naprosto vystihuje mezilidské vztahy a je nadčasová. Už se těším na dalšího Kafku!

27.02.2022 4 z 5

Skála Skála Peter May

Asi bych jen okopírovala Janina66 pode mnou. Poslouchala jsem audioknihu před cca 7 lety a v podstatě díky ní jsem už od té doby vyposlechla většinu Petera May.

Tento první díl trilogie je skvělý, originální a navíc ze Skotska a skotských ostrovů. Hned bych tam vyrazila. Příběh je ponurý, střídá se vyprávění ze současnosti a vcelku dávné minulosti, která ovšem přítomnost velmi ovlivňuje.

Popis je tak skvělý, že přímo prožíváte to hrozné počasí, vidíte před sebou tu přírodu a moře, a navíc se klepete zimou a těšíte se na něco teplého na zahřátí nejlépe v jedné z těch tamních hospod (jen toho lososa si už asi nikdy nedám). Skotové jsou drsní a i toho si v knize užijete spoustu.

Perfektní, napínavý příběh, audiokniha skvěle načtena geniálním Jiřím Dvořákem, a navíc to Skotsko! Zkrátka doporučuji, to je snad jasné.

05.03.2024 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Skvost světové literatury! Již po druhé jsem se pustila do tohoto románu, na který jsem po prvním přečtení celá léta myslela. Tentokrát jsem poslechla audioknihu v podání Lukáše Hlavici, jehož přednes je výborný až na to neskutečně pomalé tempo. Kniha mě znovu nadchla obzvláště svými nádhernými myšlenkami (které jsem asi chápala lépe než před 20 lety), jazykem, popisem starověkých zemí a kultur, humorem a základní pravdou, že tu už opravdu všechno bylo, ať si to člověk připouští, nebo ne. Budu na ní zase myslet a příště si ji zase raději přečtu. Vrhněte se na Sinuheta i vy a uvidíte, že to, co je kolem nás se jen a jen neustále opakuje a lidstvo je nepoučitelné. Doporučuji.

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Určitě lepší než první díl. Tak nějak si to začíná sedat. Postavy jsou lépe popsané. Pořád se něco děje, je nutné se opravdu soustředit, je zde opět velké množství postav, ale ta hlavní má opravdu grády! Zase jednou jsem byla rozčílená, šokovaná a znechucená, tak jak to má být. :) Doporučuji!

03.10.2022 4 z 5