ujira ujira komentáře u knih

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Příjemné, Francií vonící, vínem chutnající, láskou okořeněné a humorem dochucené letní počtení. A má to i hezky výtvarně pojednanou obálku.

08.07.2023 4 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Pokud bych doporučovala knihu pro děti s křestanskou tématikou, byla by to tahle od S.G.Hopkinse. Velmi dojemná, zároveň optimistická, moudrá i poučná, laskavá a hluboce promyšlená literatura o Bohu. Dětskému čtenáři se nepodsouvají prvoplánové poučky věroučné, ale naopak je veden k jinému přemýšlení o Boží existenci. Jen je mi líto, že jsem na ni narazila až v podzimu života a i přesto to byla pro mne přínosná četba po dlouhé době.

03.06.2023 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Docela zajímavá mystery prvotina s orientálního prostředí Japonska..hlavní hrdinka je svázaná láskou k Japonsku a jeho kultuře a k japanistovi Klímovi, který zachraňuje její uvízlou myšlenku a pomáhá řešit tajemství neznámého japonského spisovatele. Neobvyklý námět slibné autorky láká k dalším jejím dílům.

18.05.2023 4 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Stačí vyjít na chvíli z hluku civilizace, ponořit se do ticha lesa a přírodu nechat působit. Je třeba pokory před velikostí všech krás a nitro se uklidní, mysl vyčistí a přicházejí myšlenky zdravé. Autorovy některé myšlenky a úvahy mohou k takovému kroku povzbudit, ale kniha je jen souborem esejů na téma ,,příroda,,.

19.01.2023 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Hrabalovy knihy jsou lidsky opravdové, autor v nich na čtenáře nic nezkouší, na nic si nehraje. Píše obyčejně o obyčejných lidech a možných osudech. Ale přes všechnu opravdovost se nestal mým oblíbeným autorem.

13.12.2022 4 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Autorka napsala opravdu zajímavý román o konci jedné lidské existence, kterou provázela stopa neštěstí, propadu a přes všechny osudové kopance neodchází opuštěna.
Jaroslav Hašek mne nikdy jako spisovatel nezaujal, ale po přečtení tohoto románu jsem o něm začala přemýšlet jinak.

20.11.2022 3 z 5

Posloucháno v autorově audioverzi, místy humorné, až dojemné, místy krásně realistické postřehy z cest po zemích dalekých. Pan Zibura si čtenáře získává svou skromností a láskou k lidem a snahou poznat, jak žijí, ať putuje kamkoliv.

04.09.2022 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Rihatama napsala velmi výstižný komentář. Kniha má velmi chytlavý a napínavý děj, leč závěr v duchu amerických trillerů, zbytečně připlácnuto něco navíc, co celý příběh posunulo k lehčí literatuře, škoda.

29.08.2022 3 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Docela zajímavé, humorné i vážné čtení pro děti, které díky skvělému načtení panem Lábusem získává ještě na kvalitě. Příběh o vztahu válečného veterána, letce a jeho vnuka, kteří spolu vzdorují Alzheimerové chorobě.

21.08.2022 4 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Dobrý historický román, tedy první díl ságy. Dílo až naturalisticky chladné, zcela neromantické, nepostrádá čtivost a rozmanitost a přestože se soustředí na život jedné urozené paní, která je zasazena do drsného prostředí anglického Severu, kde vybuduje mocný rod, nechybí ani širší reálie historické, války o trůn, války Anglie proti Francii, život na venkově v 15. stol. i v Londýně, na farmě i u královského dvora. Zajímavá četba.

03.07.2022 4 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Drsně krásné, odpudivě poetické, melancholicky veselé, krátké literární diamanty.

30.04.2022 4 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Netušila jsem, když jsem knihu začínala číst, jakým vizionářským spisovatelem je Frederick Forsyth. Nebo ho jeho znalost Ruska a její minulosti prostě přivedla k tomuto námětu, který se v současné situaci jeví tak děsivě realistický. Rusko se zmítá v chaosu pseudodemokracie , korupci, kriminalitě a najde s ,,vůdce ,,který ví, jak Rusko zachránit. Jen ten závěr působil trochu moc ala ,,americky triller,,.

30.03.2022 4 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

,,Dánovky,, jak jim říkám, se čtou vždy dobře, i když autor trochu námět přepískne a pustí se do politického trilleru ze Slovenska. Ale možná v reálu je to ještě horší. D. D. umí psát a píše rád a to je poznat.

15.03.2022 3 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Velký básník, úžasný člověk, nádherné barvité vzpomínky - to se mi vybaví při vyslovení jména Jaroslav Seifert a s touto knihou ještě vzpomínka na milého přítele, taktéž úžasného člověka a sochaře,který mi ji doporučil a půjčil.

05.01.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Současná britská kriminální literatura díky autorce pokračuje úspěšně ve stopách A. Christi, zločinec i vyšetřovatel jsou dobře napsané postavy, téma lehce mrazí, příběh je napínavý až do konce.

08.12.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Tentokrát trochu chybí šťáva, příběh se vleče, vylézají noví a noví podezřelí, ale jen děj prodlužují a zneužívání dětí pro kriminální činy manipulativní dětskou psychiatričkou působí dost vykonstruovaně. Jenže psát o zločinu stále zajímavě nelze.

05.12.2021 3 z 5

Odbornou stránku nehodnotím, nicméně je to podnětné čtení až na poslední část, to pro homo sapiens nevyznívá moc nadějně.

13.11.2021 5 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Velmi mne překvapila mladá autorka, která se pustila do tragické historické novely a depresivní námět zpracovala bohatým jazykem a postavy vykreslila syrově, ale plně a krásně.

09.11.2021 4 z 5

Pošetilost doktora vinnetouologie Pošetilost doktora vinnetouologie Martin Fahrner

Hezká severočeská novela o životním zrání tří mladých mužů s lehkým filosofickým podtextem.

02.09.2021 4 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Dobrá oddechovka, ačkoli až moc autor popustil uzdu fantazii. Dramatičnost na úkor stylu.

08.08.2021 3 z 5