Tulenik Tulenik komentáře u knih

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

tak jako ostatní knihy této autorky - lehké čtení se zápletkou z běžného života, která se může stát v podstatě komukoli....když bude tak naivní jako hrdinové.

28.07.2013 2 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Slušně vystavená detektivka, ale tušila jsem, kdo za tím stojí už před polovinou....
Nemám vůbec tušení, jestli Armáda spásy opravdu funguje tak, jak je vykresleno, ale vypadá to důvěryhodně - mazec. Detailní popis brutalit bych si skoro i odpustila, ale k Nesboovi to tak nějak patří, budiž. Opakované těsné míjení se s nájemným vrahem mi chvílemi přišlo až příliš umělé :-)

Dobře se to čte, taková víkendová oddechovka. Myslím, že to asi nebyla poslední kniha tohoto autora, která mi přistála v seznamu.

28.07.2013 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Mám ráda neobvyklé knihy a tahle kniha rozhodně není obvyklá.
Výborně vykreslená beznaděj v kontrastu síly zlého slova. To není o historii, nejsme v bezpečí. Lidi jsou stále stejní, jsou stále mezi námi.... a není proti nim obrana.

Vysoce hodnotím námět a zpracování podkladů. Méně již jazykovou úroveň a styl - autorka má ještě hodně co brousit. Ale i tak to stálo za přečtení.

28.07.2013 4 z 5

Skrytá Skrytá Kristin Cast

je to čím dál tím stejná nuda - osobnostní vývoj puberťáků nulový, jazyk zbytečně parodující, hrdinové předvídatelní.
Nevím, jak působí Lenobiin zvrat na čtenáře, který nečetl "Lenobiin slib". Jediné, co mne asi do dalších dílů zajímá je, proč do toho najednou začal zasahovat Erebus... ale v podstatě to čtu už jen ze setrvačnosti.

28.07.2013 1 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

tak nějak mi tenhle díl přišel i lepší, než předchozí. Moc pěkná zápletka s Krikkitem a jeho manipulací. Superparodie pokračuje, ale je tam i něco víc. :-)
Berte to zlehka.

17.06.2013 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Nebudu si nic namlouvat - prostě jsem podlehla vypravěčskému umění a místo toho, abych se pořádně vyspala do práce, uvedla jsem se během dvou nocí do stavu totálního zombie. Dan Brown tady předvedl, že řemeslo ovládá dokonale. Tak dobře, že mu člověk odpustí klasické chyby konspiračních teorií a občasné nelogičnosti a paradoxy v ději, struktuře i myšlenkách. Tahle kniha se čte pro zábavu, protože se opravdu dobře čte.
Nehraje si na žádná hluboká sdělení, nebo vážně myšlené analýzy, jen bere kontroverzní věčné téma a hraje si. Je napsaná pro požitek - tak si ji prostě užijte.

01.06.2013 5 z 5

Originální a neotřelé téma ve světe fantasy. Proč ne? Četlo se to dobře, motivace lidí i nestvůr byly uvěřitelné, klidně by to tak i mohlo být :-)
Pokud od toho nebudete očekávat mrazivý hororový zážitek, nebo naopak sociologickou sondu do duší válečných sirotků, myslím, že nebudete zklamaní.

01.06.2013 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Zajímavá originální zápletka, kvalitně vystavěný příběh,dobře čtivý styl. Pachatele jsem neodhalila dřív, než sama autorka a vsuvky jeho myšlenek ukazovaly mnohé a přitom žádné možnosti. Super.
Vysoce hodnotím pokus o lehkou sociologickou sondu na závěr. Tohle téma je pro mne aktuální a citlivé, klidně bych ocenila i více prostoru v průběhu děje.
Neuvěřitelně mě vytáčely a rozčilovaly opakované "údery vzduchem" - kamkoli někdo vešel, nebo vlezl, vzduch ho majznul.... nevím, zda je to chyba autorky nebo překladatele, ale tohle knize ubralo celou jednu hvězdičku z mého hodnocení.

01.06.2013 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

O autorovi se hodně mluví i píše. Tohle byla první jeho kniha, která se mi dostala do ruky. A chytila mě - autor je velmi dobrý vypravěč a stavba příběhu je promyšlená. Zápletka a popisy brutální, jeden by se doma bál. Ještě, že jsem to četla na jaře, kdy sníh nehrozí. Oceňuji práci s motivací psychopata a hlavně naťuknutí toho, jak (přes její "logické a spravedlivé opodstatnění") neobjektivní byl a vybíral oběti. Bezohlednost se od psychopata dá očekávat.

Škoda, že se tam vyskytuje pár míst, kde si čtenář řekne: "ha, chyba!" Ale možná je to tak schválně. Jedna z těchto chyb mi prozradila pachatele už v polovině knihy....
Každopádně mám v plánu přečíst si i další kousky.

25.05.2013 4 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Úžasná kniha od úžasného autora.
Feynman byl po všech stránkách fenomén, geniální vědec, učitel, hudebník i malíř. Člověk, který život skutečně žil a výzvy přijímal. Jeho knihy jsou lehké a vtipné a stejně tak vykresluje i svůj život, který rozhodně nevypadal jako procházka růžovým sadem. Přesto je plný nezdolného optimismu a energie.
Tato kniha zásadním způsobem ovlivnila můj život a doporučuji ji k přečtení opravdu velmi.

18.05.2013 5 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Úžasná kniha od úžasného člověka, která zásadním způsobem ovlivnila můj život a náhled na spoustu věcí.
Psaná lehkým, vtipným stylem. Rozhodně velmi doporučuji!

18.05.2013

Třetí kaple Třetí kaple Karel C. Grig (p)

Zajímavá, neobvyklá, fantazijní, místy mě rozčilovala naivitou hlavního hrdiny a nedovysvětlením principů... možná je to jen tím, že obvykle čtu lehkou literaturu a tahle chtěla víc zapojit :-)

18.05.2013 3 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

tak nějak přemýšlím, o čem ta kniha vlastně je a nemůžu se ubránit pocitu, že hlavní myšlenkou je vysvětlení, proč se na dokonalém počítači Země zjevilo něco tak ubohého jako je lidstvo.
Marvin perlí, pohyby časem a prostorem jsou mohutné, vymyšlená slova víceméně vtipná.
Smíchy jsem se neválela, ale pobavilo. Jsem zvědavá na celkové poselství...

18.05.2013 3 z 5

Vnitřní oko Vnitřní oko Wilbur Smith

Četla jsem na tuto knihu velmi rozporuplné reakce - často byla srovnávána s předchozími díly. V návaznosti na tyto recenze mám pocit, že v mém případě knize velmi prospělo, že jsem předchozí díly četla už hodně dávno (10 let). Soustředím se tedy pouze na ni.

Je to napínavé, čtivé a příjemné fantasy. Číst ji s očekáváním historického románu by byla chyba, protože o ten se opravdu nejedná a kromě historických reálií si na něj ani nehraje.
Jazyk je slušně bohatý, postavy dostatečně prokreslené, příběh rozsáhlý. V prvním plánu nic náročného, když se budete hodně snažit, najdete lehké filzofování nad možnostmi klamu lži, ale tenhle potenciál autor taky moc nevyužil.

07.04.2013 3 z 5

Šlechtictví zavazuje Šlechtictví zavazuje Martina Winkelhofer

Slibné a zajímavé téma. Už na začátku autorka vysvětluje, že čtenář nemá očekávat konkrétní osudy žen šlechtičen, jak by se mohlo zdát z podtitulu. Jedná se o historický pohled na problematiku života žen šlechtičen v období závěru monarchie.
Závěrů a zajímavých skutečností zde najdeme jen pár, když se nad nimi však člověk zamyslí, může ho i zamrazit, jak to měly šlechtičny těžké. Kniha nám umožňuje odhalit roušku motivací pro některé skutečnosti, které jsou z vnějšího pohledu minimálně zvláštní.
Co mě ale vysloveně naštvalo je, že autorka má potřebu veškeré informace násobně opakovat a jednu větu omílá dokola až do zblbnutí. Kdyby neměla tenhle školometský přístup, mohla být kniha o polovinu kratší a mnohem záživnější.
Stejně tak by neškodilo alespoň pro ilustraci pokusit se popsat jeden typický život (je jedno, jestli konkrétní nebo vymyšlený) a na něm ukázat všechny ty potíže. Bylo by to výukové (což má autorka zjevně ráda) a současně by to mohlo být i čtivé a názorné. Jenomže to by asi dalo mnohem víc práce.
Škoda.

08.03.2013 3 z 5

Medvídek na klíček Medvídek na klíček John J. Lamb

Třetí kniha ze série.
Tak jak mne první dvě nadchly, tahle byla taková rozvláčná, vyprávěcí, bez dramatičnosti. Možná je to i vnitřním rozpoložením, ale ani skvělý cynický humor, který odkapával z předchozí knihy se v této objevuje pouze v záblescích.
Celý příběh je zamotaný a vyprávěný čistě z pohledu vypravěče, bývalého detektiva Lyona. Nejsou zde žádné časové ani prostorové skoky, které by čtenáři dali šanci odhalit něco dřív nebo dávaly tušit širší souvislosti. Což nemusí být chyba - ale tady se to moc nepovedlo. Přesto jsem dostatečně dopředu vytušila, kdo za tím stojí a v čem bude hlavní problém, který závěr knihy dostal do obrátek.
Takže hodnocení na závěr - nelituji, že jsem si ji přečetla, ale žádné nadšení jako u předchozích knih tohoto autora se nedostavilo. Berte to jako oddechovku na prázdniny.

08.03.2013 3 z 5

Smutný medvídek Smutný medvídek John J. Lamb

Takový příjemný sobotní půlden strávený v posteli s příjemnou knihou :-)

Neobvykle vystavěná detektivka, důsledně promyšlená a dávající čtenáři šanci tipovat vraha i postup pátrání. Téměř úplně se obešla bez páchání násilí na vyšetřovateli, zatímco slovních útoků najdeme docela dost.

Jsem spokojená s vykreslením charakterů a vzájemných vazeb hrdinů, líbí se mi nenásilný letmý pohled do jejich různorodých psyché a motivací. Není tu nikdo s nadpřirozenými schopnostmi ani možnostmi, žádné zázračně morálně silné charaktery - všichni jsou naprosto uvěřitelní.

Popisy krajiny nejsou detailní a neunavují, ale kdyby jim člověk věnoval více pozornosti, jistě si ve své fantazii dokáže podle popsaného vykreslit báječnou krajinu. já tuhle potřebu neměla.

Bez ohledu na popisovaný malebný kraj byl pro mě důležitější děj, který má švih, spád a logiku. Život plyne velmi přirozeně a nenechá se narušit ani vraždou části zkorumpovaného a vzájemně se vydírajícího propletence.

Rozhodně doporučuji - oddechová detektivka psaná příjemným stylem. Těším se na pokračování!

A abych nezapomněla - obrovské plus a palec nahoru dávám autorovi za skvělý cynický humor - ten mám ráda! Jen houšť!

05.03.2013 4 z 5

Medvídek s falešným srdcem Medvídek s falešným srdcem John J. Lamb

Ještě lepší, než první ze série.

Humor přitvrdil a zhoustl - byly tu pasáže, které jsem musela manželovi přečíst nahlas, aby věděl, čemu se pochechtávám.

Stavba detektivky vůči čtenáři velmi vstřícná - bere ho za člena týmu. (nesourodému i bez něj, takže tam skvěle zapadne).

Velmi kreativní prostředí medvíkománie.

Výborně odhalené charaktery postav, ze kterých Vám může být smutno na duši. Ale přiznejme si - i takové lidé mezi námi jsou....

Nebýt toho překladatelského a korektorského šlendriánu, který mě opravdu naštval by to pro mne byla nejpříjemnější kniha posledních dnů. Přesto - těším se na pokračování série (a prosím překladatele a korektora, aby se snažili) :o)

05.03.2013 4 z 5

Hrabě von Stauffenberg Hrabě von Stauffenberg Guido Knopp

Přelouskat tuto čistě faktografickou monografii byl pro mne opravdu oříšek (rozečtena minimálně dva roky). Nejsem historik, jsem pouhý čtenář a bylo to na mne příliš kostnaté, příliš neživé.
Autor se omezil opravdu jen na čistou faktografii a přizpůsobil tomu i svůj autorský jazyk - žádné obraty vyjadřující domnělé emoce, žádný popis krajin, vjemů, počasí.
Nic, co by nebylo doloženo v dokumentech a bylo by pouhou fikcí.
Stauffenbergova legenda z této knihy opravdu nevyplývá - je to strohý popis života hrdiny snažící se uchopit a popsat souvislosti, ale úplně ignoruje osobnost.
Nu, pro historika je to asi takto dobré, ale já už na další knihu tohoto autora nebudu mít odvahu.

05.03.2013 2 z 5

Lenobiin slib Lenobiin slib Kristin Cast

Útlá novelka na jeden večer.
První třetina plná klišé a květnatých obratů, které mě vysloveně rozčilovaly "s tlukoucím srdcem odhrnula háv"....nicméně vydržela jsem.
v okamžiku kdy se na scéně objevil biskup dostala kniha úplně jiné tempo, jazyk si přestal hrát na (ubohou) květnatost a příběh získal na dramatičnosti.
S ohledem na to, že je určena pro náctileté a dokresluje nekonečnou ságu Školy noci - myslím, že se povedla.
Jsem tak trochu zvědavá, jak se s tím Lenobia popere v současném příběhu, přijde mi trochu kruté držet slib daný pod vlivem hormonální bouře v pubertálním věku.. ale ona je silná osobnost... tak uvidíme.

05.03.2013 3 z 5